Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τι αγοράζετε με 0,30€ αν επιτρέπεται; Δεν έχω δοκιμάσει να αγοράσω τίποτα από εκεί. Να φανταστώ συμφέρει για μικροπράγματα σε σχέση με το eBay;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Τι αγοράζετε με 0,30€ αν επιτρέπεται; Δεν έχω δοκιμάσει να αγοράσω τίποτα από εκεί. Να φανταστώ συμφέρει για μικροπράγματα σε σχέση με το eBay;

 

Κατι adaptorακια και connectors για συνδεση τηλεφωνων και καλωδιου ethernet πηρα.Δεν νομιζω να συμφαιρει σε σχεση με το ebay, αλλα δεν μπορω να το τεκμηριωσω. Αργουν και πιο πολυ να ερθουν .....

 

Με τη revolut τα πήρα αυτα ,,,,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ επειδή βλέπω ότι έγινε θέμα με τις ταυτότητες σε μερικούς...

 

Υπάρχει δυνατότητα να μην κάνεις verify το λογαριασμό σου εαν δεν βάζεις μεγάλα ποσά;

 

Δλδ εγώ που θα φορτώνω μέχρι 10-20 ευρώ το μήνα για αγορές μπορώ να το κάνω χωρίς verify, ταυτότητες φωτογραφίες κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ επειδή βλέπω ότι έγινε θέμα με τις ταυτότητες σε μερικούς...

 

Υπάρχει δυνατότητα να μην κάνεις verify το λογαριασμό σου εαν δεν βάζεις μεγάλα ποσά;

 

Δλδ εγώ που θα φορτώνω μέχρι 10-20 ευρώ το μήνα για αγορές μπορώ να το κάνω χωρίς verify, ταυτότητες φωτογραφίες κλπ;

Θεωρητικα υπαρχει η δυνατοτητα

Αλλα κι εγω σε αυτη την κατηγορια ποσων ειμαι

και ξαφνικα μια μερα μπλοκαρε ο λογαριασμός μου και ζητησαν ταυτοτητα

Εστειλα παλια χειρογραφη με ελληνικους χαρακτηρες και περασε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα παλια χειρογραφη με ελληνικους χαρακτηρες και περασε

 

 

Είναι και αυτό ότι κάποιοι έχουμε παλιά έγγραφα ακόμη... Τεσπα, λέω να κάνω καμιά δοκιμή να γραφτώ τις επόμενες μέρες και θα σας πώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσπάθησα να αγοράσω κάτι από Banggood 3 φορές με Revolut (2 φορές μέσω PayPal και 1 φορά απευθείας με την κάρτα) και τρώω decline. Υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στην κάρτα, έχω γίνει verify στην Revolut και έχω κάνει verify την κάρτα στο PayPal.

 

Είναι κάποιου είδους γενικό πρόβλημα; Η μόνη συναλλαγή που έχω κάνει επιτυχώς είναι η 1 λίρα (€1,29) που μου κράτησε το PayPal για την επιβεβαίωση της κάρτας, αλλά αυτό το transaction λέει ακόμα pending στο Revolut app.

και σε μενα ειναι pending στο PayPal απο τις 17 του μηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μενα ειναι pending στο PayPal απο τις 17 του μηνος.

αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα του παιδιού το οποίο λύθηκε μετά από 2-3 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας...
Εγώ πάντως έχω πρόβλημα γιατί ενώ το επώνυμο μου ξεκινάει απο Μπ και στα λατινικά γράφετε B η τράπεζα είχε γράψει Mp.
Προσπάθησα να κάνω Identify με παλιά ταυτότητα και παλαιό δίπλωμα(ροζ) και έφαγα άκυρο και στα δύο.

(Θα αλλάξω ταυτότητα γιατι έχω ακόμη του γυμνασίου!...χαχα)
Στο chat της εφαρμογής δεν απαντάει κανείς και η τράπεζα τους έχει λάβει από 18/3 τα 200 ευρώ που έστειλα.

Ερώτηση, τα χρήματα παρελήφθησαν απο την berclay bank στις 18/03 για τον λογαριασμό της revolut, εάν δεν πιστοποιήσει τον λογαριασμό μου η εταιρία τα χρήματα γυρνάνε πίσω αυτόματα ή πρέπει να κάνω ενέργειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας...

Εγώ πάντως έχω πρόβλημα γιατί ενώ το επώνυμο μου ξεκινάει απο Μπ και στα λατινικά γράφετε B η τράπεζα είχε γράψει Mp.

Προσπάθησα να κάνω Identify με παλιά ταυτότητα και παλαιό δίπλωμα(ροζ) και έφαγα άκυρο και στα δύο.

(Θα αλλάξω ταυτότητα γιατι έχω ακόμη του γυμνασίου!...χαχα)

Στο chat της εφαρμογής δεν απαντάει κανείς και η τράπεζα τους έχει λάβει από 18/3 τα 200 ευρώ που έστειλα.

 

Ερώτηση, τα χρήματα παρελήφθησαν απο την berclay bank στις 18/03 για τον λογαριασμό της revolut, εάν δεν πιστοποιήσει τον λογαριασμό μου η εταιρία τα χρήματα γυρνάνε πίσω αυτόματα ή πρέπει να κάνω ενέργειες;

Oταν γράφουμε με λατινικά δεν μεταφράζουμε και στα λατινικά, απλα χρησιμοποιούμε τους λατινικούς χαρακτήρες για να γίνουμε κατανοητοί στους βάρβαρους, δηλαδή με Mp το όνομα σου και οχι με Β, σωστά λοιπόν γράφει η τράπεζα σου, εσυ έκανες λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν γράφουμε με λατινικά δεν μεταφράζουμε και στα λατινικά, απλα χρησιμοποιούμε τους λατινικούς χαρακτήρες για να γίνουμε κατανοητοί στους βάρβαρους, δηλαδή με Mp το όνομα σου και οχι με Β, σωστά λοιπόν γράφει η τράπεζα σου, εσυ έκανες λάθος

 

Δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι σωστο, και τι τελικα ισχυει.

Πχ οσων τα επωνυμα αρχιζουν απο Χ, στα αγγλικα το γραφουν παντα με Ch?

Εγω εχω δει και με το H.

Η αστυνομια, εχει στανταρντ κανονες για ολους, και ακολουθει σε ολους την ιδια τυπολογία,

ή εξαρταται απο τον αστυνομο στον οποιο θα πεσεις,

και αλλος θα το γραψει με Η και αλλος με CH?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δίφθογγο «μπ» είναι στην αρχή της λέξης, πρέπει να αποδίδεται ως 'b'. Αν βρίσκεται στο ενδιάμεσο, ως "mp".

 

Εδώ ένα online demo μετατροπής σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ 743:
http://www.passport.gov.gr/elot-743.html

Οι τράπεζες κάνουν και λάθη μερικές φορές! Για τις χειρόγραφες ταυτότητες οι οποίες εκδόθηκαν σε μία εποχή που η ημιμάθεια και ο αρπακολισμός βασίλευαν, ας μη μιλήσουμε καλύτερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσυ εχεις δει ταυτότητα που γράφει επανω Hristoforos ή Christoforos αντι του κανονικού που είναι Xristoforos, μην τρελαθούμε, τελος παντων τα στοιχεία μας τα γράφουμε όπως ακριβώς ειναι αποτυπωμένα στην ταυτότητα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσυ εχεις δει ταυτότητα που γράφει επανω Hristoforos ή Christoforos αντι του κανονικού που είναι Xristoforos, μην τρελαθούμε, τελος παντων τα στοιχεία μας τα γράφουμε όπως ακριβώς ειναι αποτυπωμένα στην ταυτότητα μας.

...έχω παλιά ταυτότητα που δεν έχει λατινικά, το δίπλωμα επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχω παλιά ταυτότητα που δεν έχει λατινικά, το δίπλωμα επίσης!

Είναι καιρός λοιπόν να πας μια βόλτα απο το αστυνομικό τμημα και να βγάλεις μια νεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...