Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλος διαβάζω ότι φορτώνει τη Revolut για να ψωνίσει τελικά από ...Ελληνικό μαγαζί με αυτήν. Άλλος τη φορτώνει για να πάει να τραβήξει στη συνέχεια τα μετρητά λεφτά από Ελληνικό ΑΤΜ. Στέλνετε δηλαδή πολύτιμο και περιορισμένο *συνάλλαγμα* με το εξαιρετικά σφιχτό όριο που υπάρχει στερώντας του από τους υπόλοιπους στην Αγγλία, για να κάνετε συναλλαγές στο τέλος εδώ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεστε μερικοί... Ή πολύ πιτσιρικάδες είστε και έχετε άφθονο χρόνο να παίζετε ή απλά δεν καταλαβαίνετε τι κάνετε και πως λειτουργεί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το πρόβλημα που έχει ανακαλυφθεί με της εκ νέου ημερομηνίες για όσους έχουν παραλάβει την κάρτα ο Gus με διαβεβαίωσε ναην ανησυχώ και πως δεν θα αλλάξει τίποτα. Ούτε κάρτα καινούρια θα σταλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος διαβάζω ότι φορτώνει τη Revolut για να ψωνίσει τελικά από ...Ελληνικό μαγαζί με αυτήν. Άλλος τη φορτώνει για να πάει να τραβήξει στη συνέχεια τα μετρητά λεφτά από Ελληνικό ΑΤΜ. Στέλνετε δηλαδή πολύτιμο και περιορισμένο *συνάλλαγμα* με το εξαιρετικά σφιχτό όριο που υπάρχει στερώντας του από τους υπόλοιπους στην Αγγλία, για να κάνετε συναλλαγές στο τέλος εδώ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεστε μερικοί... Ή πολύ πιτσιρικάδες είστε και έχετε άφθονο χρόνο να παίζετε ή απλά δεν καταλαβαίνετε τι κάνετε και πως λειτουργεί...

 

γιατί απο την τσέπη σου τα βγάλανε ή μηπως δεν ειναι δικαίωμα τους να κινήσουν τα χρήματα τους οπως θέλουν? Κάνε μου και μένα κριτική αν θες που αποφάσισα να τους χρησιμοποιήσω ως κανονική τράπεζα... Εγω σε ελληνική τράπεζα δεν άφηνω και δεν θα αφήσω ποτε λεφτα για 2 λόγους... 1) δεν υπάρχει τελικά απορρητο 2) βάζει χέρι και στα παιρνει/δεσμευει οποιος θέλει με οτι πρόφαση δικαιολογία γουστάρει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος διαβάζω ότι φορτώνει τη Revolut για να ψωνίσει τελικά από ...Ελληνικό μαγαζί με αυτήν. Άλλος τη φορτώνει για να πάει να τραβήξει στη συνέχεια τα μετρητά λεφτά από Ελληνικό ΑΤΜ. Στέλνετε δηλαδή πολύτιμο και περιορισμένο *συνάλλαγμα* με το εξαιρετικά σφιχτό όριο που υπάρχει στερώντας του από τους υπόλοιπους στην Αγγλία, για να κάνετε συναλλαγές στο τέλος εδώ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεστε μερικοί... Ή πολύ πιτσιρικάδες είστε και έχετε άφθονο χρόνο να παίζετε ή απλά δεν καταλαβαίνετε τι κάνετε και πως λειτουργεί...

Αν θες απεριόριστες συναλλαγές ανοίγεις λογαριασμό στην skrill που διαθέτει λογαριασμό στην άλφα, κατάθεση σε ελληνική τράπεζα. Και με την κάρτα skrill περνάς χρήματα στο λογαριασμό της revolut και κάνεις τις αγορές σου δωρεάν και χωρίς προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω revolut και moneysafe μπορώ να κάνω μεταφορά χρημάτων από την μια στην άλλη,και με ποιόν τρόπο;(Και από revolut σε moneysafe και από moneysafe σε revolut)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος διαβάζω ότι φορτώνει τη Revolut για να ψωνίσει τελικά από ...Ελληνικό μαγαζί με αυτήν. Άλλος τη φορτώνει για να πάει να τραβήξει στη συνέχεια τα μετρητά λεφτά από Ελληνικό ΑΤΜ. Στέλνετε δηλαδή πολύτιμο και περιορισμένο *συνάλλαγμα* με το εξαιρετικά σφιχτό όριο που υπάρχει στερώντας του από τους υπόλοιπους στην Αγγλία, για να κάνετε συναλλαγές στο τέλος εδώ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεστε μερικοί... Ή πολύ πιτσιρικάδες είστε και έχετε άφθονο χρόνο να παίζετε ή απλά δεν καταλαβαίνετε τι κάνετε και πως λειτουργεί...

 

Ας σκεφτοταν ο σοφος λαος τη ψηφιζε τοσα χρονια και να μην ξαναψηφιζε το ΠΑΣΟΚ#2 και τα ψεμματα του για να φαμε τα Capital Controls στην μουρη και να χρειαζομαστε την ρεβολουτ και την καθε ρεβολουτ για να παρουμε κατι απο το εξωτερικο.

 

Στο κατω κατω, ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος εχει δικαιωμα να πει στον αλλον τι θα κανει με τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω δικαίωμα να κρίνω και να πω γιατί όπως είναι γνωστό (αν δεν είναι μάθετέ το) υπάρχει πέρα από το 500άρικο/πελάτη, μηνιαίο όριο ανά τράπεζα στην εξαγωγή συναλλάγματος (πλέον το Ευρώ είναι συνάλλαγμα ουσιαστικά). Και όταν άσκοπα κάποιοι βγάζετε έξω χρήματα για να ψωνίσετε τελικά από το Ελληνικό ...Cosmomarket, στερείτε τη δυνατότητα να το κάνουν όσοι πραγματικά έχουν ανάγκη και θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν χρήματα για να ψωνίσουν από το εξωτερικό. Για αυτό άλλωστε και η Πειραιώς εξήντλησε το όριο της για το Νοέμβριο από τις 15/11. Τα δε περί "απορρήτου" TheAccountant είναι αστεία πράγματα. Κανένα "απόρρητο" δεν διασφαλίζεις στέλνοντας στη Revolut με έμβασμα. Ίσα ίσα που πιθανότατα θα κληθείς να αιτιολογήσεις γιατί τα έβγαλες και ρισκάρεις μπελάδες στην επόμενη φορολογική σου δήλωση όταν θα αφήσεις κενό του κουτάκι στο Ε1 που ζητάει να δηλωθούν ποσά που διατηρείς στο εξωτερικό και δεν θα το έχεις κάνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω δικαίωμα να κρίνω και να πω γιατί όπως είναι γνωστό (αν δεν είναι μάθετέ το) υπάρχει πέρα από το 500άρικο/πελάτη, μηνιαίο όριο ανά τράπεζα στην εξαγωγή συναλλάγματος (πλέον το Ευρώ είναι συνάλλαγμα ουσιαστικά). Και όταν άσκοπα κάποιοι βγάζετε έξω χρήματα για να ψωνίσετε τελικά από το Ελληνικό ...Cosmomarket, στερείτε τη δυνατότητα να το κάνουν όσοι πραγματικά έχουν ανάγκη και θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν χρήματα για να ψωνίσουν από το εξωτερικό. Για αυτό άλλωστε και η Πειραιώς εξήντλησε το όριο της για το Νοέμβριο από τις 15/11. Τα δε περί "απορρήτου" TheAccountant είναι αστεία πράγματα. Κανένα "απόρρητο" δεν διασφαλίζεις στέλνοντας στη Revolut με έμβασμα. Ίσα ίσα που πιθανότατα θα κληθείς να αιτιολογήσεις γιατί τα έβγαλες και ρισκάρεις μπελάδες στην επόμενη φορολογική σου δήλωση όταν θα αφήσεις κενό του κουτάκι στο Ε1 που ζητάει να δηλωθούν ποσά που διατηρείς στο εξωτερικό και δεν θα το έχεις κάνει...

Είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λές και απορώ γιατί κάποιοι θίγονται.Αφού όλοι εμείς σε αυτό το φόρουμ έχουμε το ίδιο κοινό ενδιαφέρον,να κάνουμε δηλ αγορές απο το εξωτερικό πρέπει και να διαφύλαξουμε το κοινό μας συμφέρον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία, με το που πρόσθεσα τη revolut κάρτα μου στο pp, με χρέωσε 0,92€. Τι ακριβώς χρεώθηκα?

θα τα πάρω πίσω όπως με τη διαδικασία της επιβεβαίωσης της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα με χρεωσε σε λίρες. Σε 10 εργασιμες μου ειπανε θα επιστραφουν. Αλλα πραγματικά δεν εξίζει κάποιος να πάρει αυτή τη κάρτα και να παίζει. Ειναι για αγορές απο το εξωτερικό. Απο Ελλάδα κανεις και με χρεωστική. Επίσης η revolut είναι υπηρεσία και όχι τράπεζα. Κραταει τα χρήματά της (και όχι τα δικά μας) στη Barclays και η ασφάλεια καλύπτει ένα όριο αλλα όλους τους καταθέτες (εμας). Δεν εχεις iban προσωπικό και δε καλύπτεσαι απο κανένα ΤΕΚΕ προσωπικά. Αρα ειναι λάθος να χρησιμοποιείται για "παρκαρισμα" χρημάτων. Ειναι σα να φορτίζεις μια προπληρωμένη κάρτα. Δε βάζεις μέσα 10.000 κλπ. Οποιος ψάχνεται για "παρκάρισμα" χρημάτων στο εξωτερικό με κάρτα κλπ ας δει τη https://number26.eu/gr/που τα χρήματα μπαίνουνε σε προσωπικό τραπεζικό λογαρισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό παντως με την φορολογικη δήλωση... πολύ φοβάμαι ότι σε αυτην την χωρα....όλοι θα κληθούμε να δικαιολογήσουμε τα εμβάσματα μας.....

 

ποτέ κατι δεν λειτρουργησε σωστα εδώ.... και δεν θα ξεκινήσει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό παντως με την φορολογικη δήλωση... πολύ φοβάμαι ότι σε αυτην την χωρα....όλοι θα κληθούμε να δικαιολογήσουμε τα εμβάσματα μας.....

 

ποτέ κατι δεν λειτρουργησε σωστα εδώ.... και δεν θα ξεκινήσει τωρα.

Θα κληθεις να δικαιολογησεις εμβασματα οταν δηλωνεις 2000 ευρω στην εφορια και τα εμβασματα σου ειναι 4000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κληθεις να δικαιολογησεις εμβασματα οταν δηλωνεις 2000 ευρω στην εφορια και τα εμβασματα σου ειναι 4000 ευρω.

το νορμαλ αυτό είναι... αλλα ειπαμε εδώ ειανι ελλαδα :-D  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω δικαίωμα να κρίνω και να πω γιατί όπως είναι γνωστό (αν δεν είναι μάθετέ το) υπάρχει πέρα από το 500άρικο/πελάτη, μηνιαίο όριο ανά τράπεζα στην εξαγωγή συναλλάγματος (πλέον το Ευρώ είναι συνάλλαγμα ουσιαστικά). Και όταν άσκοπα κάποιοι βγάζετε έξω χρήματα για να ψωνίσετε τελικά από το Ελληνικό ...Cosmomarket, στερείτε τη δυνατότητα να το κάνουν όσοι πραγματικά έχουν ανάγκη και θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν χρήματα για να ψωνίσουν από το εξωτερικό. Για αυτό άλλωστε και η Πειραιώς εξήντλησε το όριο της για το Νοέμβριο από τις 15/11. Τα δε περί "απορρήτου" TheAccountant είναι αστεία πράγματα. Κανένα "απόρρητο" δεν διασφαλίζεις στέλνοντας στη Revolut με έμβασμα. Ίσα ίσα που πιθανότατα θα κληθείς να αιτιολογήσεις γιατί τα έβγαλες και ρισκάρεις μπελάδες στην επόμενη φορολογική σου δήλωση όταν θα αφήσεις κενό του κουτάκι στο Ε1 που ζητάει να δηλωθούν ποσά που διατηρείς στο εξωτερικό και δεν θα το έχεις κάνει...

ετσι γουσταρω..... θελω να στελνω εμβασματα στη revolut και να τακανω αναληψη απο ελληνικο atm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω δικαίωμα να κρίνω και να πω γιατί όπως είναι γνωστό (αν δεν είναι μάθετέ το) υπάρχει πέρα από το 500άρικο/πελάτη, μηνιαίο όριο ανά τράπεζα στην εξαγωγή συναλλάγματος (πλέον το Ευρώ είναι συνάλλαγμα ουσιαστικά). Και όταν άσκοπα κάποιοι βγάζετε έξω χρήματα για να ψωνίσετε τελικά από το Ελληνικό ...Cosmomarket, στερείτε τη δυνατότητα να το κάνουν όσοι πραγματικά έχουν ανάγκη και θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν χρήματα για να ψωνίσουν από το εξωτερικό. Για αυτό άλλωστε και η Πειραιώς εξήντλησε το όριο της για το Νοέμβριο από τις 15/11. Τα δε περί "απορρήτου" TheAccountant είναι αστεία πράγματα. Κανένα "απόρρητο" δεν διασφαλίζεις στέλνοντας στη Revolut με έμβασμα. Ίσα ίσα που πιθανότατα θα κληθείς να αιτιολογήσεις γιατί τα έβγαλες και ρισκάρεις μπελάδες στην επόμενη φορολογική σου δήλωση όταν θα αφήσεις κενό του κουτάκι στο Ε1 που ζητάει να δηλωθούν ποσά που διατηρείς στο εξωτερικό και δεν θα το έχεις κάνει...

 

Καλα μιλας σοβαρα τώρα? Υπάρχει καπου γραμμένο οτι εχω υποχρέωση να διατηρω τα χρήματα μου στην Ελλάδα ή κάπου? Ειναι δικα μου ή οχι? Αν ειναι, δεν εχουμε να συζητησουμε τιποτε απολυτως για το τι θα τα κάνω. Αμα εσενα δε σε βολευει, ειναι δικο σου το προβλημα. Παρε μια RyanAir με 60 ευρώ πανε ελα, γεμισε την βαλιτσα σου με τα μετρητά σου και καλές καταθέσεις στην Βρετανία. Μαγκια σου.

 

Το τραπεζικό απόρρητο δεν ειναι καθόλου αστειο πράγμα. Ειναι εξαιρετικά σοβαρο. Σε αυτό βασίζεται η τραπεζική πίστη. Αν θελω να φυγαδευσω χρήμα στο εξωτερικό, το κάνω και χωρίς να μεσολαβήσει τραπεζικό σύστημα... αν σε απασχολει αυτό. Εμενα με ενδιαφέρει να μην ξέρει τι έχω στους λογαριασμούς μου το ελληνικό κράτος και να μην εχει πρόσβαση σε αυτά. Το επιτυγχάνω επαρκως με πολλους τρόπους.

 

Τέλος δεν πρόκειται ποτέ να κληθω για κανένα Ε1 σε σχέση με εμβάσματα.... Ακομα και να κληθώ θα καταπέσει εν ριπή οφθαλμου ή οποια αποπειρα. Δεν εχω επίσης λογαριασμό στο εξωτερικό.... αν εχω ποιος ειναι? Η revolut δεν ειναι λογαριασμός, ειναι υπηρεσια. 

 

Μην φαντάζεσαι πράγματα και τρομοσενάρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...