Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ας μου πει κάποιος που θυμάται.
Υπάρχει κάποιο όριο 30.000€ στη revo? Αν ναι, τι ακριβώς αντιπροσωπεύει αυτό το όριο? Ευχαριστώ

Πιθανό ξέπλυμα χρημάτων ενδεχομένως και υιοθέτηση αυτού του ποσού ως εύλογο κατ' αυτούς όριο ...; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ας μου πει κάποιος που θυμάται.
Υπάρχει κάποιο όριο 30.000€ στη revo? Αν ναι, τι ακριβώς αντιπροσωπεύει αυτό το όριο? Ευχαριστώ

Καλα σου περναει απο το μυαλο να στειλεις πανω απο 30000 ευρω σε μια ηλεκτρονικη εταιρεια διαχειρισης χρηματων χωρις τραπεζικη αδεια και χωρις καμια εγγυηση ;  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πάνω από 30.000 ανοίγεις την revolut business 

@molot12 Μέχρι τα μέσα του 18, λένε ότι θα πάρουν τραπεζική άδεια.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω πως ο συμφορουμιτης εννοει οτι εχει στειλει συνολικα 30Κ (ή βρισκεται κοντα σε αυτο το νουμερο) κι οχι οτι ενδιαφερεται να στειλει με τη μια 30Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Για πάνω από 30.000 ανοίγεις την revolut business 

@molot12 Μέχρι τα μέσα του 18, λένε ότι θα πάρουν τραπεζική άδεια.

Αυτη τη στιγμη παντως τραπεζα ΔΕΝ ειναι.  Η revolut business σε τι ακριβως σε εξασφαλιζει ;  Δινουν καποια εγγυηση για τις καταθεσεις;

Το μονο που θα μπορουσε να κανει καποιος στελνοντας τετοια μεγαλα ποσα ειναι να χρησιμοποιησει την revolut (και καθε παρομοια υπηρεσια που προσφερει ευρωπαικο ΙΒΑΝ) ως ενδιαμεσο σκαλοπατι για ξεπλυμα χρηματος (προσωρινη σταση των χρηματων και στη συνεχεια αποστολη ... οπουδηποτε αλλου, εντος ΕΕ η εκτος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2018 στις 7:22 ΜΜ, mary είπε

Τυχερουλιδες!

Δεν το έλαβα αλλά ξέρω ότι το ελαβε ο parsifal που γράφτηκε Οκτώβριο 2015. Νομίζω γράφτηκα λίγο πριν γράψω τον οδηγό, δλδ σίγουρα Νοέμβριο.

Μάλλον προσφορά για τους πολύ πρώτους πρέπει να είναι. :D

Οποίος άλλος λάβει ας μας πει πότε γράφτηκε, αν θυμαται φυσικά.

https://revolut.typeform.com/to/ZGpswx

Δίνει πρόσβαση σε όλους από ότι είδα. Λέω να το επιχειρήσω. Τι λέτε ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, molot12 said:

Αυτη τη στιγμη παντως τραπεζα ΔΕΝ ειναι.  Η revolut business σε τι ακριβως σε εξασφαλιζει ;  Δινουν καποια εγγυηση για τις καταθεσεις;

Το μονο που θα μπορουσε να κανει καποιος στελνοντας τετοια μεγαλα ποσα ειναι να χρησιμοποιησει την revolut (και καθε παρομοια υπηρεσια που προσφερει ευρωπαικο ΙΒΑΝ) ως ενδιαμεσο σκαλοπατι για ξεπλυμα χρηματος (προσωρινη σταση των χρηματων και στη συνεχεια αποστολη ... οπουδηποτε αλλου, εντος ΕΕ η εκτος)

Εξασφάλιση για καταθέσεις παίρνεις μόνο από εγκεκριμένη τράπεζα και όχι από τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Μέχρι στιγμής η Ν26 σου προσφέρει ασφάλεια καταθέσεων και εντός του 18 και η revolut εφόσον πάρει την αδειοδότηση για να γίνει τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, molot12 είπε

Καλα σου περναει απο το μυαλο να στειλεις πανω απο 30000 ευρω 

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες τώρα. 

Αναφερόμουν σε συνολική κίνηση του λογαριασμού σε βάθος 1 χρόνου χωρίς να λιμνάζουν τα χρήματα στη revo.

4 λεπτά πριν, molot12 είπε

....σε μια ηλεκτρονικη εταιρεια διαχειρισης χρηματων χωρις τραπεζικη αδεια και χωρις καμια εγγυηση ;  !!!

 

18 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εξασφάλιση για καταθέσεις παίρνεις μόνο από εγκεκριμένη τράπεζα και όχι από τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Μέχρι στιγμής η Ν26 σου προσφέρει ασφάλεια καταθέσεων και εντός του 18 και η revolut εφόσον πάρει την αδειοδότηση για να γίνει τράπεζα.

Καμιά τράπεζα δεν παρέχει εγγύηση και εξασφάλιση των καταθέσεων διότι απλά δεν τις έχει στο χρηματοκιβώτιό της, παρά μόνο μια "υπόσχεση πληρωμής" η οποία μάλιστα είναι χωρίς αντίκρισμα σε περίπτωση χρεοκοπίας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, turbat0s said:

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες τώρα. 

Αναφερόμουν σε συνολική κίνηση του λογαριασμού σε βάθος 1 χρόνου χωρίς να λιμνάζουν τα χρήματα στη revo.

Καμιά τράπεζα δεν παρέχει εγγύηση και εξασφάλιση των καταθέσεων διότι απλά δεν τις έχει στο χρηματοκιβώτιό της, παρά μόνο μια "υπόσχεση πληρωμής" η οποία μάλιστα είναι χωρίς αντίκρισμα σε περίπτωση χρεοκοπίας της.

Αν δεν κάνω λάθος η εγγύηση καταθέσεων ορίζεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σωστά λες ότι τα χρήματα δεν θα πληρωθούν από την τράπεζα, αλλά από την ΕΕ σε βάθος χρόνου με δόσεις που μπορεί να φτάνει και την 20ετια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, atrias είπε

πως μπορούν όμως να δίνουν προσωπικά iban σε κάθε πελάτη αν δεν είναι τράπεζα;

Και άλλες ηλεκτρονικές εταιρείες διαχείρισης χρήματος online δινουν προσωπικά ΙΒΑΝ,  πάντα προφανώς σε κάποια μορφή συνεργασίας με κάποια τράπεζα, λεπτομέρειες δεν ξέρω. :huh:

13 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Αν δεν κάνω λάθος η εγγύηση καταθέσεων ορίζεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σωστά λες ότι τα χρήματα δεν θα πληρωθούν από την τράπεζα, αλλά από την ΕΕ σε βάθος χρόνου με δόσεις που μπορεί να φτάνει και την 20ετια.

Σωστά !  Γνωστός που είχε βγαλει χρήματα απο φόβο στην αρχή της κρίσης στη Βουλγαρία σε τοπική τράπεζα μετά απο δυστυχώς χρεωκοπία της τράπεζας τα πήρε πίσω (τα παιρνει ακόμα δεν ξερω ) μετά απο αρκετά μακροχρόνιες διαδικασίες σε λέβα !    Αλλά απο το τίποτα... καλά είναι και τα λέβα :D

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@theo-gr Δικό σου το λινκ;

ΜΟυ φαινεται χαζομάρα εγινε τελικά. Το url πρεπει να ειναι μοναδικο για καθε ενα που το λαμβανει. Στη φορμα δεν ζητουσε email και πολυ φοβαμαι πως οποιου ειναι το link θα εχει προβλημα να λαβει την καρτα, αν το συμπληρωσε κι άλλος, οπως εγω πχ.

14 ώρες πριν, theo-gr είπε

 

 

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες εμφανίστηκαν τα στοιχεια της νεας μου Visa καρτας στην Revolut και περιμενα αποστολή της.Την δοκίμασα για καταθεση σε στοιχηματικη εταιρια (10 Ευρω) δούλεψε κανονικα.Μετα σκεφτικά να την μπλοκάρω μεχρι να την παραλάβω στο χερι.Σημερα το πρωι ανοιγω το κινητο μπαινω στην εφαρμογη μιας και δεν πεταει πια Notifications και βλεπω μια αποπειρα για καταθεση στην ιδια στοιχηματικη αξιας 10 ευρω απο την βραζιλια!Φυσικά δεν περασε γιατι την ειχα μπλοκαρισμενη.Μίλησα με το support δεν βοήθησαν και πολύ.Τωρα που έγινε η ''απατη'' στην μια συναλλαγή δεν ξέρω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mary είπε

@theo-gr Δικό σου το λινκ;

ΜΟυ φαινεται χαζομάρα εγινε τελικά. Το url πρεπει να ειναι μοναδικο για καθε ενα που το λαμβανει. Στη φορμα δεν ζητουσε email και πολυ φοβαμαι πως οποιου ειναι το link θα εχει προβλημα να λαβει την καρτα, αν το συμπληρωσε κι άλλος, οπως εγω πχ.

To url το βρήκα στο site της revolut και το συμπληρωσα και εγώ. Ισως το email να μην χρειάζεται αφου μπορεί να γίνει διασταύρωση με ονοματεπ'ωνυμο και κινητό. θα δείξει.

Επεξ/σία από theo-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...