Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sokolata είπε

Γνωρίζεικανείς Γιατί μου βγάζει ειδοποίηση ? Δεν βλέπω κάτι όσο και να ψάχνω .

Screenshot_2018-02-19-20-24-54.png.3dd37111a1497055598ee1837f8c3e33.png

Screenshot_2018-02-19-20-25-13.png

Κι εσυ στο αθόρυβο το εχεις; τι παθαινετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Demetriuscreta είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου έκαναν παρακράτηση... Εμένα μου τα επέστρεψαν αυτούσια μετά από αποτυχημένη προσπάθεια και από Εθνική και από Πειραιώς... Τώρα, την Παρασκευή ξαναέστειλα με το νέο BIC και απλά περιμένω την εξέλιξη να δω... Λογικά αύριο θα ξέρω...

Σχετικά με το ερώτημα της σοκολάτας... Μάλλον διαφημιστικά της Revolut θα είναι...

Τι να πω.... Μάλλον έπεσα ακριβώς πάνω στο πρόβλημα. το θέμα είναι οτι η εθνική θεωρεί οτι εξάντλησα το μηνιαίο μου έμβασμα για εξωτερικό και έτσι δεν μπορώ να κάνω ξανά για τον παρόν μήνα... γκαντεμιααααααααα

όταν λες με το νεο bic τι εννοείς? το REVOGB21? αυτό ήταν και πριν..... από ότι κατάλαβα έκαναν δοκιμές και το άλλαξαν για μια μερα σε REVOGB2L έγινε ο χαμός (βλεπε εμένα) και το επανέφεραν σε REVOGB21.

Επεξ/σία από topswnio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, topswnio είπε

Τι να πω.... Μάλλον έπεσα ακριβώς πάνω στο πρόβλημα. το θέμα είναι οτι η εθνική θεωρεί οτι εξάντλησα το μηνιαίο μου έμβασμα για εξωτερικό και έτσι δεν μπορώ να κάνω ξανά για τον παρόν μήνα... γκαντεμιααααααααα

όταν λες με το νεο bic τι εννοείς? το REVOGB21? αυτό ήταν και πριν..... από ότι κατάλαβα έκαναν δοκιμές και το άλλαξαν για μια μερα σε REVOGB2L έγινε ο χαμός (βλεπε εμένα) και το επανέφεραν σε REVOGB21.

Εγώ άλλο σε BIC  είχα δει στις προηγούμενες συναλλαγές... REVOGBL αν θυμάμαι καλά ή REVOGB22....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Σε ευρώ και τα μετατρέπεις εσωτερικά εάν θες σε δολάρια. Υποθετικά εάν είχες αμερικανικό λογαριασμό, δεν θα ρωτούσες εξ αρχής αυτήν την ερώτηση μιας και θα χρησιμοποιούσες την ήδη αμερικανική κάρτα σου. 

Αλλά ακόμα και αν είχες αμερικανικό λογαριασμό, θα πλήρωνες προμήθεια εξωτερικού μιας και ο δολαριακός λογαριασμός της revolut είναι στην Αγγλία. Όταν θα αλλάξει και θα αποκτήσουμε αμιγώς αμερικανικό λογαριασμό στις ΗΠΑ τότε ναι θα συμφέρει.

Πάντα εμένα δεν μου δείχνει reference number εαν επιλεξω να κανω top up σε ευρω, παρά μόνο εαν επιλέξω να κανω σε δολλάρια.
Σορρυ...αλλά εχω λιγο καιρο να το κανω.
Υποθετω οτι μπορω να κάνω το έμβασμα σε ευρω...αλλα να επιλέξω στο topup της καρτας δολλάρια ωστε να μου βγαλει κ το reference....k αυτοματα να μετατρεψει το ποσο που στελνω σε δολλάρια?

Επεξ/σία από dp297
διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dp297 said:

Πάντα εμένα δεν μου δείχνει reference number εαν επιλεξω να κανω top up σε ευρω, παρά μόνο εαν επιλέξω να κανω σε δολλάρια.
Σορρυ...αλλά εχω λιγο καιρο να το κανω.
Υποθετω οτι μπορω να κάνω το έμβασμα σε ευρω...αλλα να επιλέξω στο topup της καρτας δολλάρια ωστε να μου βγαλει κ το reference....k αυτοματα να μετατρεψει το ποσο που στελνω σε δολλάρια?

Πλέον οι λογαριασμοί του ευρώ και των αγγλικών λιρών είναι προσωποποιημένοι. Δεν χρειάζεσαι άλλα στοιχεία πέραν αυτών που σου παρέχει η εφαρμογή. 

Οπότε τα στέλνεις τα χρήματα στον λογαριασμό των ευρώ και με το που πιστωθούν, τα μετατρέπεις εάν θες, προαιρετικά δηλαδή σε δολάρια με το exchange, εσωτερικά στο πορτοφόλι των δολαρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Πλέον οι λογαριασμοί του ευρώ και των αγγλικών λιρών είναι προσωποποιημένοι. Δεν χρειάζεσαι άλλα στοιχεία πέραν αυτών που σου παρέχει η εφαρμογή. 

Οπότε τα στέλνεις τα χρήματα στον λογαριασμό των ευρώ και με το που πιστωθούν, τα μετατρέπεις εάν θες, προαιρετικά δηλαδή σε δολάρια με το exchange, εσωτερικά στο πορτοφόλι των δολαρίων.

Μόνο ο λογαριασμός σε Euro έχει προσωπικό ΙΒΑΝ.    Ο Αγγλικός σε GBP είναι μεν προσωποποιημένος αλλά με (reference number) μόνο για τοπικές μεταφορές στο εσωτερικό της Μεγάλης Βρεττανίας, beneficiary - δικαιούχος εμφανίζεται η Revolut  για swift μεταφορές (εξάλλου το λέει προσωπικά ΙΒΑΝ σε GBP σύντομα) . 

Οτι ισχύει για τις λίρες ισχύει και για το δολλάριο, γιατι μπερδεύεστε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, molot12 said:

Μόνο ο λογαριασμός σε Euro έχει προσωπικό ΙΒΑΝ.    Ο Αγγλικός σε GBP είναι μεν προσωποποιημένος αλλά με (reference number) μόνο για τοπικές μεταφορές στο εσωτερικό της Μεγάλης Βρεττανίας, beneficiary - δικαιούχος εμφανίζεται η Revolut  για swift μεταφορές (εξάλλου το λέει προσωπικά ΙΒΑΝ σε GBP σύντομα) . 

Οτι ισχύει για τις λίρες ισχύει και για το δολλάριο, γιατι μπερδεύεστε; 

Μα αυτό σημαίνει αυθεντικός λογαριασμός, στο εκάστοτε νόμισμα στην εκάστοτε χώρα. Το λέω γιατί πολλοί μπερδεύονται, κοιτάνε παράδειγμα το νόμισμα του δολαρίου σε iban Ευρώπης και νομίζουν ότι έχουν αμερικανικό λογαριασμό. Δεν είναι έτσι, η κάθε χώρα έχει το δικό της τραπεζικό σύστημα, μιλώντας πάντα για εκτός του ευρώ.

Ο local pounds δεν έχει reference number.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλλαξαν οι λογαριασμοί μπορεί κανείς να στείλει και απο λογαριασμό που δεν είναι 1ο όνομα ή οχι? Μια που φαίνεται οτι εξάντλησα το μηνιαίο μου έμβασμα μήπως και κάνω από άλλο λογαριασμό τράμπα.....

17 ώρες πριν, Demetriuscreta είπε

Εγώ άλλο σε BIC  είχα δει στις προηγούμενες συναλλαγές... REVOGBL αν θυμάμαι καλά ή REVOGB22....

ήταν BARCGB22 πριν την αλλαγ'η των προσωπικών λογαριασμών. μετά την αλλαγή εγώ είχα REVOGB21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, topswnio είπε

Τώρα που άλλαξαν οι λογαριασμοί μπορεί κανείς να στείλει και απο λογαριασμό που δεν είναι 1ο όνομα ή οχι? Μια που φαίνεται οτι εξάντλησα το μηνιαίο μου έμβασμα μήπως και κάνω από άλλο λογαριασμό τράμπα.....

ήταν BARCGB22 πριν την αλλαγ'η των προσωπικών λογαριασμών. μετά την αλλαγή εγώ είχα REVOGB21.

Μπορείς να στείλεις και από άλλο λογαριασμο ευρω στη revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος χρηστης REVOLUT, την ερχομενη βδομαδα παω Αγγλια και θελω να δω αν συμφερει να στειλω χρηματα στην REVOLUT και να πραγματοποιω πληρωμες απο εκει αντι να κανω συναλλαγμα εδω. Τι λετε;

Μπερδευομαι και δε ξερω με ποιο τροπο να στειλω χρηματα, βλεπω επιλογη LOCAL και SWIFT, τι διαλεγω;

Η μεταφορα χρηματων θα γινει απο λογαριασμο Εθνικης, εαν παιζει ρολο αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, merkon said:

Στο Local δε βλέπω κάπου επιλογή για IBAN... Πώς θα στείλω τα χρήματα ενώ δεν υπάρχει IBAN; 

Στο local του ευρώ θα τα στείλεις και όταν φτάσουν θα τα μετατρέψεις εσωτερικά και ανέξοδα σε pounds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλα δεν εχω ξανακάνει την διαδικασία αυτη και αναρωτιέμαι πως θα στείλω χρήματα χωρίς να εχω κάποιον αριθμό λογαριασμο ή κατι; Μπορείς να με καθοδηγήσεις με πμ αν ειναι ευκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, merkon είπε

Συγνώμη αλλα δεν εχω ξανακάνει την διαδικασία αυτη και αναρωτιέμαι πως θα στείλω χρήματα χωρίς να εχω κάποιον αριθμό λογαριασμο ή κατι; Μπορείς να με καθοδηγήσεις με πμ αν ειναι ευκολο;

Διαβασε το πρωτο ποστ απο το 7 και μετα, αν δεν βρεις το ιβαν πρέπει να το δημιουργήσεις, πατώντας το κουμπακι οταν φτάσεις στο λογαριασμό των ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...