Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, drillgr είπε

Για bansko λέω και γω. 1,94 ένα στα φανάρια προς τα κάτω crown κάτι δε θυμάμαι. Η Πειραιώς πιο πάνω έδινε 1,935. Εγώ έκανα αγορά στη γόνδολα με φυσική κάρτα και νόμισμα Leva και η χρέωση ήταν 1,922 όταν το είδα στην ειδοποίηση.. Και σήμερα αν δεις ισοτιμία βγάζει 1,92 στο app... Δε ξέρω τι παίζει, πίστευα και γω ότι η revolut θα έδινε καλύτερη αν όχι την ίδια αλλά φαίνεται δεν ισχύει.

Πηγές εκεί να κάνεις συνάλλαγμα; Οι τιμές αυτές που είδες επαναλαμβάνω είναι τιμές αγοράς (από αυτους) λέβα. Όχι τιμή πώλησης τους σε εσένα. Είναι το κλασικό λάθος που κάνει κάποιος που πάει εκεί.

Επειδή πηγαίνω συνέχεια μέχρι σήμερα ποτέ κάποιο συναλλαγματηριο δεν είχε καλύτερη ισοτιμία από revolut.  Η διαφορά τώρα με την Πειραιώς ήταν επειδή έχει mark up 1% το ΣΚ στην ισοτιμία κλεισίματος της Παρασκευής. Αλλά κ πάλι δεν βγαίνει χειρότερη σε σχέση με την revolut. 

Επιμένω ότι βλέπεις τιμή αγοράς λέβα και όχι πώλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Θα έπρεπε να τα είχες μετατρέψει από παρασκευή.

Στην ισοτιμία της τράπεζας Πειραιώς παράδειγμα, πέρα από την ισοτιμία σε χρέωσε και προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος?

Επίσης παιδιά η τελική χρέωση ισοτιμίας των τραπεζών θα γίνει μετά την εκκαθάριση της πληρωμής, δηλαδή 2 με 3 ημέρες αφού κάνατε τις αγορές. Ελέγξτε τότε πόσο θα σας έχεις χρεώσει.

Ε Σάββατο έφτασα.. Η χρέωση πάντως έχει γίνει μέσα στη revolut ήδη και αφαιρέθηκαν τα χρήματα οπότε δε ξέρω αν αλλάξει κάτι. Η Πειραιώς δε χρέωσε προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, drillgr said:

Ε Σάββατο έφτασα.. Η χρέωση πάντως έχει γίνει μέσα στη revolut ήδη και αφαιρέθηκαν τα χρήματα οπότε δε ξέρω αν αλλάξει κάτι. Η Πειραιώς δε χρέωσε προμήθεια.

Όχι εννοώ εκ των προτέρων, δηλαδή να μετατρέψεις εσωτερικά στην revolut τα ευρώ που θες σε lev.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Όχι εννοώ εκ των προτέρων, δηλαδή να μετατρέψεις εσωτερικά στην revolut τα ευρώ που θες σε lev.

Σωστός δεν το σκέφτηκα έτσι. Θα το έχω υπόψη μελλοντικά για το θέμα των σκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα αλλαγή ΡΙΝ της νέας visa σε μηχάνημα της Εθνικής. Παρότι είχε επιλογή αλλαγής ΡΙΝ, παρότι με άφησε να προχωρήσω κανονικά, το ΡΙΝ δεν άλλαξε. Όπως ανέφεραν άλλοι συμφορουμίτες ήδη για την τράπεζα Αττικής, έγραψε ότι "δεν υποστηρίζεται" ή κάπως έτσι στα αγγλικά και φυσικά δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, χρησιμοποιώ revolut σχεδόν από την αρχή των capital και 1η φορά έγινε αυτός ο χαμός με τα BIC. Η εθνική δεν μου έκανε την μεταφορά και μάλιστα παρακρατήθηκαν 25 ευρώ από την ενδιάμεση τράπεζα Deutche Bank και έτσι μου τα επέστρεψαν κουτσουρεμένα. Ευτυχώς η revolut αν και μου τα μάσησε, σε δείγμα καλής θελήσεως όπως μου είπε και ζητώντας αποδεικτικά κλπ, μου τα επέστρεψε. άρα η χασούρα περιορίστηκε στο 1 ευρώ για την μεταφορά της εθνικής.  Αν και η revolut επιβεβαιώνει οτι το bic ειναι REVOGB21, σημειωτέον με αυτόν είχα κάνει την μεταφορά, είναι κάποιος που έγινε κανονικά η μεταφορά αυτές τις μέρες?

Επεξ/σία από topswnio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω κατι επειδη έχω να χρησιμοποιήσω την καρτα εδώ κ καιρό.......για χρήση της κάρτας σε ταξίδι στην Αμερική συμφέρει να κάνω το topup σε δολλάρια ή σε ευρω?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dp297 είπε

Να σας ρωτήσω κατι επειδη έχω να χρησιμοποιήσω την καρτα εδώ κ καιρό.......για χρήση της κάρτας σε ταξίδι στην Αμερική συμφέρει να κάνω το topup σε δολλάρια ή σε ευρω?
 

Σε ευρω εφόσον στέλνεις απο Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό. Αν στείλεις απο Αμερικάνικο συμφέρει σε δολάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dp297 said:

Να σας ρωτήσω κατι επειδη έχω να χρησιμοποιήσω την καρτα εδώ κ καιρό.......για χρήση της κάρτας σε ταξίδι στην Αμερική συμφέρει να κάνω το topup σε δολλάρια ή σε ευρω?
 

Σε ευρώ και τα μετατρέπεις εσωτερικά εάν θες σε δολάρια. Υποθετικά εάν είχες αμερικανικό λογαριασμό, δεν θα ρωτούσες εξ αρχής αυτήν την ερώτηση μιας και θα χρησιμοποιούσες την ήδη αμερικανική κάρτα σου. 

Αλλά ακόμα και αν είχες αμερικανικό λογαριασμό, θα πλήρωνες προμήθεια εξωτερικού μιας και ο δολαριακός λογαριασμός της revolut είναι στην Αγγλία. Όταν θα αλλάξει και θα αποκτήσουμε αμιγώς αμερικανικό λογαριασμό στις ΗΠΑ τότε ναι θα συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, topswnio είπε

Καλημέρα, χρησιμοποιώ revolut σχεδόν από την αρχή των capital και 1η φορά έγινε αυτός ο χαμός με τα BIC. Η εθνική δεν μου έκανε την μεταφορά και μάλιστα παρακρατήθηκαν 25 ευρώ από την ενδιάμεση τράπεζα Deutche Bank και έτσι μου τα επέστρεψαν κουτσουρεμένα. Ευτυχώς η revolut αν και μου τα μάσησε, σε δείγμα καλής θελήσεως όπως μου είπε και ζητώντας αποδεικτικά κλπ, μου τα επέστρεψε. άρα η χασούρα περιορίστηκε στο 1 ευρώ για την μεταφορά της εθνικής.  Αν και η revolut επιβεβαιώνει οτι το bic ειναι REVOGB21, σημειωτέον με αυτόν είχα κάνει την μεταφορά, είναι κάποιος που έγινε κανονικά η μεταφορά αυτές τις μέρες?

Δοκιμασα απο πειραιως.Την πρωτη φορα με εβγαλε προορισμο την γερμανικη τραπεζα αλλα το εμβασμα μεχρι και σημερα (3 μερες μετα)ακομα δεν εχει φυγει απο την τραπεζα.Την δευτερη φορα που δοκίμασα να ξαναγράψω τα στοιχεία (οχι απο τα αγαπημένα δηλαδή) το πηρε κανονικά και σημερα πιστώθηκαν στην Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, topswnio είπε

Καλημέρα, χρησιμοποιώ revolut σχεδόν από την αρχή των capital και 1η φορά έγινε αυτός ο χαμός με τα BIC. Η εθνική δεν μου έκανε την μεταφορά και μάλιστα παρακρατήθηκαν 25 ευρώ από την ενδιάμεση τράπεζα Deutche Bank και έτσι μου τα επέστρεψαν κουτσουρεμένα. Ευτυχώς η revolut αν και μου τα μάσησε, σε δείγμα καλής θελήσεως όπως μου είπε και ζητώντας αποδεικτικά κλπ, μου τα επέστρεψε. άρα η χασούρα περιορίστηκε στο 1 ευρώ για την μεταφορά της εθνικής.  Αν και η revolut επιβεβαιώνει οτι το bic ειναι REVOGB21, σημειωτέον με αυτόν είχα κάνει την μεταφορά, είναι κάποιος που έγινε κανονικά η μεταφορά αυτές τις μέρες?

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου έκαναν παρακράτηση... Εμένα μου τα επέστρεψαν αυτούσια μετά από αποτυχημένη προσπάθεια και από Εθνική και από Πειραιώς... Τώρα, την Παρασκευή ξαναέστειλα με το νέο BIC και απλά περιμένω την εξέλιξη να δω... Λογικά αύριο θα ξέρω...

9 λεπτά πριν, Sokolata είπε

Γνωρίζεικανείς Γιατί μου βγάζει ειδοποίηση ? Δεν βλέπω κάτι όσο και να ψάχνω .

Screenshot_2018-02-19-20-24-54.png.3dd37111a1497055598ee1837f8c3e33.png

Screenshot_2018-02-19-20-25-13.png

Σχετικά με το ερώτημα της σοκολάτας... Μάλλον διαφημιστικά της Revolut θα είναι...

 

Επεξ/σία από Demetriuscreta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Demetriuscreta είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου έκαναν παρακράτηση... Εμένα μου τα επέστρεψαν αυτούσια μετά από αποτυχημένη προσπάθεια και από Εθνική και από Πειραιώς... Τώρα, την Παρασκευή ξαναέστειλα με το νέο BIC και απλά περιμένω την εξέλιξη να δω... Λογικά αύριο θα ξέρω...

Σχετικά με το ερώτημα της σοκολάτας... Μάλλον διαφημιστικά της Revolut θα είναι...

Ναι αυτό ήταν .Μόλις το βρήκα .Ευχαριστώ πολύ !

Έχω άλλη μια ερώτηση όμως ! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω bit coin (Ναι είχα και στο χωριό μου τέτοια η βλαχα!) Premium member δεν είμαι προφανώς άρα μένει η άλλη επιλογή που μου δίνει . Να καλέσω τρεις φίλους . Κι εδώ έχω την απορία . Τι εννοεί ακριβώς ? Απλά να κατεβάσουν το app ? Να παραγγείλουν κάρτα ? τι ακριβώς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Sokolata είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω bit coin (Ναι είχα και στο χωριό μου τέτοια η βλαχα!) Premium member δεν είμαι προφανώς άρα μένει η άλλη επιλογή που μου δίνει . Να καλέσω τρεις φίλους . Κι εδώ έχω την απορία . Τι εννοεί ακριβώς ? Απλά να κατεβάσουν το app ? Να παραγγείλουν κάρτα ? τι ακριβώς ?

Να ανοίξουν λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...