Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους φίλους πιθανόν να είχε πρόβλημα το speedport ακολούθησα όλα τα βήματα το έκανα 5 φορές Reset και στο τέλος πριν πατήσω το Apply το σύνδεσα από Lan1 στην Lan2 του Tplink και μετά πάτησα το Apply πάλι βέβαια μου έβγαλε το μήνημα για τον server, το αγνόησα  και χωρίς καν να κάνω επανεκκίνηση στο speedport άναψε το λαμπάκι.Δεν ξέρω τι να πω, πιστεύω πως η σύνδεση με το tplink πριν πατήσω το Apply ίσως έπαιξε κάποιο ρόλο!Μόλις βρω πάντως χρόνο και όρεξη θα το ξανακάνω Reset για να κάνω όλα τα βήματα να δω πότε θα ξαναανάψει το Thlephony!!!Το περίεργο ήταν ενώ έπαιρνε ip στην wan θύρα από το tplink το λαμπάκι Online ήταν αναμμένο δεν άναβε το Thlephony!!!!!!Ειλικρινά δεν ξέρω τι έφταιγε!!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας να είστε πάντα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Έχω το speedport σαν Modem/router στον επάνω όροφο και τραβάω μεσω καλωδίου από την 2η Θύρα του speedport σε ένα ASUS RT-n66u με tomato firmware και PPPoE mode.

 

Πως μπορώ να στήσω το asus να διαχειρίζεται όλους τους clients και των δύο δικτύων?Στην ουσία θέλω το speedport να είναι access point αλλά και Modem ταυτόχρονα αλλά όχι router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν πρέπει να γίνεται, αλλά κάθε συσκευή έχει τις δικές της παραξενιές.

Και λέω κανονικά διότι αν το βάλεις μόνο ως modem, το WiFi δεν θα δίνει πρόσβαση αφού DHCP και router δεν θα δουλεύουν.

Αν θέλεις και στον πάνω όροφο ασύρματη κάλυψη, φοβάμαι ότι θα χρειαστείς και άλλη συσκευή που να παίζει ως ΑΡ, το οποίο μάλιστα πρέπει να συνδέεται στο Asus και όχι στο Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ρύθμισα σαν bridge σήμερα το πρωί και έκλεισα DHCP να δω πως συμπεριφέρεται και στο speedport δεν είχα πρόσβαση Internet.

 

Αν πειράξω το DHCP στο Local Network>Lan υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω κάτι,βάζοντας π.χ. το speedport στο υποδίκτυο του Asus ή κάτι σχετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε bridge mode, η συσκευή δουλεύει μόνο ως modem, με απλά λόγια κάνει μόνο συγχρονισμό και καλά δεν σου δίνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.Αυτή παρέχεται από την συσκευή που κάνει την κλήση ΡΡΡ, οπότε παίρνουμε δημόσια ΙΡ από τον πάροχο κι έχουμε επικοινωνία με τον έξω κόσμο. Είθισται αυτή η συσκευή να είναι ο router.

 

Το WiFi και οι θύρες LAN στα modem/router είναι συνδεδεμένα με τον εσωτερικό router, οπότε αφού αυτός δεν λειτουργεί, δεν δίνεται ασύρματη πρόσβαση.

Όμως όπως έγραψα και προηγούμενα, κάθε οικιακή συσκευή (όλα σε ένα) έχει και τις παραξενιές της. Υπάρχει πιθανότητα αν συνδέσεις και με δεύτερο καλώδιο (LAN-LAN) τις 2 συσκευές, να λειτουργήσει όπως θέλεις παίρνοντας σύνδεση από το Asus. Φρόντισε όμως DHCP και NAT στο Speedport να είναι κλειστά.

Αυτό γίνεται στα κανονικά router, όπου έχουμε δυνατότητα να ρυθμίσουμε ανεξάρτητα κάθε interface (WAN, LAN, WLAN Κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , 

 

Αν και διάβασα όλα τα παραπάνω (νομίζω) δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει στη δική μου "περίπτωση" :)

 

Πελάτη μου του άλλαξαν τη σύνδεση και του έφεραν τον εν λόγο Modem-router με IP τηλεφωνία πλέον (Static IP - Otenet - ISDN) . Είχαμε ένα Draytek Vigor 2710 με VPN σύνδεση για ένα του υποκατάστημα . Τώρα όπως το καταλαβαίνετε το όλο θέμα είναι να έχουμε internet + τηλέφωνο + VPN μαζί . 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι μόνο με Passthrough mode θα πρέπει να το σετάρω ώστε να έχω και τηλέφωνο . Το εν λόγο router δεν είναι "κοντά" μου (εγώ Αθήνα , εκείνο Λάρισα ) . Για να ανακεφαλαιώσω τις κινήσεις μου ( και να μου πείτε και εσείς αν βλέπετε κάτι άλλο να μου πείτε) για το παραπάνω Setup . 

 

1) Το speedport το έχω σε π.χ. 192.168.1.1

2)To Vigor σε π.χ. 192.168.2.1

3) Στο speedport στις ρυθμίσεις του Internet ->  WAN -> ATM_DSL δεν αλλάζω τίποτα.  Αφήνω το username/password της γραμμής του ΟΤΕ (κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω Port Binding του ATM_DSL στην Lan port που θα βγάλω το καλώδιο προς το Wan του Vigor???) Ακόμη τσεκάρω αν είναι το PPPoe-Passthrough τσεκαρισμένο . 

4) Στο Vigor αντίστοιχα αφήνω τα username/password ώστε να κάνει και αυτό Login ( ήταν από πριν σεταρισμένο αυτό έτσι και αλλιώς) . 

5) Συνδέω από το Lan 1 του speedport στο WAN του Vigor . 

6) Κανονικά πρέπει να παίξουν όλα???? 

 

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί θα πάω Λάρισα για κάποιες άλλες δουλειές και θα φροντίσω και αυτό . Μη βρεθώ προ εκπλήξεων . 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! 

Επεξ/σία από Terminal_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να αφήσεις το δίκτυο​ όπως είναι και να βάλεις την συσκευή του ΟΤΕ από πίσω, να δουλεύει ως μόνο ως router για την τηλεφωνία.

Οι οδηγίες αναφέρονται στα μυνήματα​ #110 και #119 και ισχύουν για οποιοδήποτε modem/router είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Έχω speedport enty και θέλω να βάλω δικό μου router από πίσω αλλά με pppoe passthrough. το πρόβλημα έιναι ότι συνδέομαι κανονικά και βλέπω Internet, αλλά δεν έχω port forward. έχω δοκιμάσει openwrt, fritzbox 7270, openwrt (αυτό έχω τώρα).

καμιά ιδέα κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δεύτερο router κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡοΕ, τότε δεν έχει σημασία που είναι πρώτο το Speedport, αφού δημιουργείται νέα ξεχωριστή σύνδεση με τον πάροχο, οπότε αλλού είναι το πρόβλημα.

Αν από την άλλη δεν κάνει ταυτόχρονη κλήση αλλά παίρνει σύνδεση μέσω του Speedport, τότε έχεις 2πλό ΝΑΤ και πρέπει κάθε πόρτα που θέλεις, πρώτα να την ανοίγεις στο Speedport (προς την ΙΡ του router) και μετά στην 2η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Το 2ο router κάνει κλήση pppoe και παίρνει ΙΡ. Τέλος πάντων το πρόβλημα λύθηκε με κλήση στο 13888 όπου κάνανε αναβάθμιση στο router απ΄ ότι μου είπαν και πλέον έχω κανονικά port forward. Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να αφήσεις το δίκτυο​ όπως είναι και να βάλεις την συσκευή του ΟΤΕ από πίσω, να δουλεύει ως μόνο ως router για την τηλεφωνία. Οι οδηγίες αναφέρονται στα μυνήματα​ #110 και #119 και ισχύουν για οποιοδήποτε modem/router είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

Σε ευχαριστώ πολύ . Όντος στα μηνύματα #110 + #119 βρήκα αρκετά πράγματα που με βοήθησαν .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω και εγώ θέμα με την παπαριά του ΟΤΕ. Έχω συνδέσει 2 υπολογιστές πάνω στο router αλλλα το θέμα είναι ότι αν ο άλλος βλέπει βίντεο στο youtube και εγώ πάίζω κάποιο παιχνίδι κολλάει το σύμπαν ανεβάζει 1000ms ping. Με το παλιό TP-Link W9980 δεν είχα τέτοιο πρόβλημα οπότε πιστεύω οτι φταίει η παπάτζα που δεν μοιράζει καλά το internet.

 

Έψαξα λίγο και είδα πως για να δουλέψει το Voip θέλει να τα συνδεσω με pppoe passthrought. Τα σύνδεσα αλλά μία έμπαινε ίντερνετ, μια ήταν σαν να κοβότανε ενώ είχε.

 

Στου Οτε δεν το πέίραξα, το άφησα όπως ήταν. Στο tplink πέρασα κωδικούς και μετά σύνεδεσα στη wan θύρα του καλώδιο απο το μούφα του οτε. Θέλει καμιά άλλη ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε τον οδηγό, για να δουλέψει το 9980 ως κύριο modem/router, συνδεδεμένο στην γραμμή για να συγχρονίζει σε VDSL και πίσω από αυτό το Speedport μόνο για την VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός ισχύει για οποιοδήποτε modem/router μπει στην γραμμή και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία. Απλά έγινε αναλυτικός για το 9980.

 

Υπόψη ότι ο ΟΤΕ παρέχει τον κωδικό της τηλεφωνίας, κατόπιν σχετικού αιτήματος του χρήστη, οπότε μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε συμβατή συσκευή με SIP τηλεφωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...