Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουρεμα καταθεσεων στην Ελλαδα δεν αφορα τραπεζες σε αλλη χωρα.

Και δεν επηρεαζει τους καταθετες κατω απο καποιο σημαντικό ποσο (για 100.000€ λεγανε τοτε).

Φαντάζομαι δεν εχεις τετοια ποσα γιατι εαν ειχες δεν θα ρωταγες εμας τους άσχετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και δεν έχω το ανέφερα και παραπάνω. Δε θα σας μίλαγα καν αν είχα πάνω από 100 χιλιάρικα! Αστειεύομαι πρφανώς..

Η ερώτηση ήταν σχετική με το αν ελέγχονται απ το ελληνικό κράτος ή όχι οι καταθέσεις που έχεις στην Ν26.

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι. Στη δήλωση σου έχει ένα κουτάκι που λέει αν έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό. Όλα σχετικά είναι. Αν μπεις στο μάτι κάποιου να μπορούν να φανούν. Κανονική τράπεζα είναι. Δεν είναι ούτε στην Ελβετία, ούτε στα νησιά Κέιμαν. Παίζεις με τις πιθανότητες. Απλά σου λένε πως για μικροποσά οι πιθανότητες είναι μαζί σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και λίγα χρόνια υπάρχει διακρατικη συμφωνία μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών να μοιράζονται πληροφορίες σχετικά με καταθέσεις σε τραπεζικά ιδρύματα που τηρούνται στις χώρες.

Όποτε ότι βάζετε στην n26 πρέπει να μπορεί να δικαιολογηθεί η προέλευση του εκτός και αν μιλάμε για μικροποσα.

Πολύ σωστά είπε ο φίλος από πάνω ότι δεν είναι λογαριασμός σε νησιά Κευμαν.

 

 

Επεξ/σία από christou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christou είπε

Εδώ και λίγα χρόνια υπάρχει διακρατικη συμφωνία μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών να μοιράζονται πληροφορίες σχετικά με καταθέσεις σε τραπεζικά ιδρύματα που τηρούνται στις χώρες.

Όποτε ότι βάζετε στην n26 πρέπει να μπορεί να δικαιολογηθεί η προέλευση του εκτός και αν μιλάμε για μικροποσα.

Πολύ σωστά είπε ο φίλος από πάνω ότι δεν είναι λογαριασμός σε νησιά Κευμαν.

Link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, christou είπε

Εδώ και λίγα χρόνια υπάρχει διακρατικη συμφωνία μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών να μοιράζονται πληροφορίες σχετικά με καταθέσεις σε τραπεζικά ιδρύματα που τηρούνται στις χώρες.

Όποτε ότι βάζετε στην n26 πρέπει να μπορεί να δικαιολογηθεί η προέλευση του εκτός και αν μιλάμε για μικροποσα.

Πολύ σωστά είπε ο φίλος από πάνω ότι δεν είναι λογαριασμός σε νησιά Κευμαν.

 

 

Οταν λες εκτός και αν είναι μικροποσα.... Πόσο μικρά? Και πότε από τα μικρά ποσά γίνονται μεγάλα. Υπάρχει κάποια σχετική λίστα με τα ποσά και όρια??? 

Επεξ/σία από V3NDETTA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι εφοριακός δεν ξέρω. Γενικά υπάρχουν χρήματα που μπορούμε να δικαιολογήσουμε και χρήματα που δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε. Χρήματα που εμφανίζονται με κάποια περιοδικότητα  ή χωρίς. Άλλο να βάζεις 100 ευρώ σε γενέθλια ονομαστική εορτή και Χριστούγεννα και άλλο να βάζεις 100 πχ κάθε μήνα.

Άλλο να εισέρχονται χρήματα από δικό σου λογαριασμό στην Ελλάδα και άλλο από τρίτους.

 

 

Επεξ/σία από christou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι καταθεσεις και πληρωμες ειναι ελευθερες. Μπορεις να εχεις εμβάσματα σε οτι ποσα θες αρκει να δικαιολογουνται.

Εγω εχω τακτικα εμβάσματα απο τριτη χωρα, συγκεκριμένο ποσο ανα διμηνο (απο χωρα-νησι του Ειρηνικού). Χτυπησε καμπανακι την 4η φορα και ζητησαν συμβολαιο η τιμολόγιο. Τους εξηγησα οτι προκειται περί ναυτιλιας και εδωσα τιμολογιο με την σφραγίδα της υπερακτιας. Δεν με ξαναενοχλησανε.

Εαν ποτε για οππιοδηποτε λογω μπω στο ματι της εφοριας, φαντάζομαι δεν ειναι ασχετοι, το πρωτο που θα ζητησουν ειναι συνδρομη απο τις γνωστες fintech τραπεζες Ν26, iCard κτλ εαν ο ταδε με το τάδε ΑΦΜ εχει καταθεσεις.

 

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Οι καταθεσεις και πληρωμες ειναι ελευθερες. Μπορεις να εχεις εμβάσματα σε οτι ποσα θες αρκει να δικαιολογουνται.

Εγω εχω τακτικα εμβάσματα απο τριτη χωρα, συγκεκριμένο ποσο ανα διμηνο (απο χωρα-νησι του Ειρηνικού). Χτυπησε καμπανακι την 4η φορα και ζητησαν συμβολαιο η τιμολόγιο. Τους εξηγησα οτι προκειται περί ναυτιλιας και εδωσα τιμολογιο με την σφραγίδα της υπερακτιας. Δεν με ξαναενοχλησανε.

Εαν ποτε για οππιοδηποτε λογω μπω στο ματι της εφοριας, φαντάζομαι δεν ειναι ασχετοι, το πρωτο που θα ζητησουν ειναι συνδρομη απο τις γνωστες fintech τραπεζες Ν26, iCard κτλ εαν ο ταδε με το τάδε ΑΦΜ εχει καταθεσεις.

 

Εχεις καμιά ιδέα πως θα μπορεί κάποιος να δικαιολογήσει τις καταθέσεις του που έχει κερδίσει από κρυπτονομισματα η μετοχές? 

Άρα είχες κάνει 3 καταθέσεις μέσα σε ένα διάστημα 6 μηνών και στην 4η σου ζητήσαν να τα δικαιολογήσεις?!

Εαν δεν είναι απόλυτα εμπιστευτικο θα μπορούσες να αναφέρεις και τα ποσά των καταθέσεων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν εχω ιδεα τι και πως μπορεις να δικαιολογησεις. Στην θεση σου θα τους εστελνα απλα ενα μηνυμα και θα ρωτουσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zalisleo είπε

Το ερώτημα μου είναι : Μπορεί η ελληνική εφορία να δεσμεύσει ή να κατασχέσει ποσά που εχω στην Ν26 ??

99,99% όχι. Άλλο η πληροφόρηση κι άλλο οι κατασχέσεις. Πρέπει να πάνε δικαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2020 στις 5:14 ΜΜ, Fotis_Greece είπε

Οχι, δεν εχω ιδεα τι και πως μπορεις να δικαιολογησεις. Στην θεση σου θα τους εστελνα απλα ενα μηνυμα και θα ρωτουσα.

Έγινε φίλε Φώτη σ'ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...