Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Χρήσιμη είναι η Ν26 πλέον (τουλάχιστον στο δωρεάν πακέτο) για όσους έχουν σχέση με Γερμανία ή θέλουν να μετακομίσουν στη Γερμανία. Άμα μένεις στην Ελλάδα, η Revolut είναι πιο χρήσιμη. Ειδικά απο τη στιγμή που λόγω αφορολόγητου δε μπορείς να χρησιμοποιείς ως κύρια τράπεζα σου κάποια του εξωτερικού...

Γιατί είναι πιο χρήσιμη η χρήση της Revolut σε σχέση με την N26 εάν μένεις Ελλάδα;  Μπορείς να το αναλύσεις αν έχεις την καλοσύνη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί με τη Revolut μπορείς να σηκώνεις λεφτά σε ξένο νόμισμα χωρίς προμήθεια, να τη φορτώνεις χρήματα χωρίς προμήθεια (έστω του εμβάσματος), μπορείς να αγοράζεις μετοχές και σου δίνει την επιλογή για disposable κάρτες για τις πιο "κινκυ" αγορές που δε θες να δίνεις την κανονική σου κάρτα (ή τα trials επίσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατί με τη Revolut μπορείς να σηκώνεις λεφτά σε ξένο νόμισμα χωρίς προμήθεια, να τη φορτώνεις χρήματα χωρίς προμήθεια (έστω του εμβάσματος), μπορείς να αγοράζεις μετοχές και σου δίνει την επιλογή για disposable κάρτες για τις πιο "κινκυ" αγορές που δε θες να δίνεις την κανονική σου κάρτα (ή τα trials επίσης).

Σωστά τα λες με την παρατήρηση πως η "δωρεάν" αναληψη σε συνάλλαγμα περιορίζεται στα πρώτα 200 ευρώ. 

Με έμβασμα φορτίζει και η Ν26

Η αγορά μετοχών ...δεν ξέρω αν συμφέρει 

Η δυνατότητα των virtual  disposable καρτών είναι καλή αλλά για πολύ περίεργες αγορές , υπάρχει και η λύση του paypal  και άλλες, αν δεν θες να φαίνεται η κάρτα σου.

Αν θεωρείται ως πλεονέκτημα και η αγορά κρυπτονομισματων δεν συμφέρει από άποψη προμηθειών, υπάρχουν καλύτερες λύσεις πχ bitwala.

H ασφάλεια της τραπεζικής εγγύησης καταθέσεων μιας λιθουανικής τράπεζας  δεν νομίζω πως είναι καλύτερη από την τραπεζική εγγύηση μιας γερμανικής τράπεζας.

Επομένως δεν νομίζω πως υπάρχει τρομερή διάφορα . 

Ν26 και Revolut ίναι δύο πολύ χρήσιμες fintech εταιρείες τραπεζικών υπηρεσίων που μας έλυσαν τα χέρια για αγορές και ταξίδια στο εξωτερικό κατά την διάρκεια των CC .  Το ζητούμενο είναι να κρατήσουν δωρεαν ; και να εμπλουτίσουν αυτές τις υπηρεσίες πχ με αποταμιευτικα προγράμματα, η δάνεια για να υπάρχουν ως εναλλακτική στις εγχώριες τράπεζες που χρεώνουν και το καλημέρα :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, molot12 είπε

Η αγορά μετοχών ...δεν ξέρω αν συμφέρει 

Υπάρχει άλλη υπηρεσία χωρίς προμήθειες και με περισσότερες επιλογές. (trading212)

Αν εννοείς αν συμφέρει χρηματικά, δες αυτό. Εννοείται πως δεν είναι όλα ρόδινα, ούτε εγγυήσεις υπάρχουν.

Είναι ένα καλό εισαγωγικό εργαλείο όμως.

 

Screenshot_2021-01-27-23-00-13-327_com.revolut.revolut.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Doubt είπε

Υπάρχει άλλη υπηρεσία χωρίς προμήθειες και με περισσότερες επιλογές. (trading212)

Αν εννοείς αν συμφέρει χρηματικά, δες αυτό. Εννοείται πως δεν είναι όλα ρόδινα, ούτε εγγυήσεις υπάρχουν.

Είναι ένα καλό εισαγωγικό εργαλείο όμως.

 

Screenshot_2021-01-27-23-00-13-327_com.revolut.revolut.jpg

Εχεις κάποιο Refferal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, molot12 είπε

Σωστά τα λες με την παρατήρηση πως η "δωρεάν" αναληψη σε συνάλλαγμα περιορίζεται στα πρώτα 200 ευρώ. 

Με έμβασμα φορτίζει και η Ν26

Η αγορά μετοχών ...δεν ξέρω αν συμφέρει 

Η δυνατότητα των virtual  disposable καρτών είναι καλή αλλά για πολύ περίεργες αγορές , υπάρχει και η λύση του paypal  και άλλες, αν δεν θες να φαίνεται η κάρτα σου.

Αν θεωρείται ως πλεονέκτημα και η αγορά κρυπτονομισματων δεν συμφέρει από άποψη προμηθειών, υπάρχουν καλύτερες λύσεις πχ bitwala.

H ασφάλεια της τραπεζικής εγγύησης καταθέσεων μιας λιθουανικής τράπεζας  δεν νομίζω πως είναι καλύτερη από την τραπεζική εγγύηση μιας γερμανικής τράπεζας.

Επομένως δεν νομίζω πως υπάρχει τρομερή διάφορα . 

Ν26 και Revolut ίναι δύο πολύ χρήσιμες fintech εταιρείες τραπεζικών υπηρεσίων που μας έλυσαν τα χέρια για αγορές και ταξίδια στο εξωτερικό κατά την διάρκεια των CC .  Το ζητούμενο είναι να κρατήσουν δωρεαν ; και να εμπλουτίσουν αυτές τις υπηρεσίες πχ με αποταμιευτικα προγράμματα, η δάνεια για να υπάρχουν ως εναλλακτική στις εγχώριες τράπεζες που χρεώνουν και το καλημέρα :)

 

 

Με την κανονική σου χρεωστική, η ανάληψη σε συνάλλαγμα περιορίζεται στα 0€.

Ανέφερα πως η Ρεβο φορτίζει δωρεάν, οπότε δε χρεώνεσαι ούτε το έμβασμα. Και γίνεται και αυτόματα οπότε δε περιμένεις να φανούν.

Τέλος πάντων, εγώ έχω και τις δυο και μάλιστα αρκετό καιρό. Καμία απο τις δυο δεν είναι η κύρια τράπεζα μου.

Για μένα η Ν26 έχει πλεονέκτημα αν χρειάζεσαι έναν τραπεζικό λογαριασμό εξωτερικού ή αν έχεις σχέση με τη Γερμανία. Αν π.χ. ένα παιδί πάει φοιτητής στη Γερμανία, η Ν26 του είναι πάρα πολύ χρήσιμη γιατί χωρίς λογαριασμό είναι τα χέρια σου δεμένα.

Η Ρέβο έχει πιο πολλά "ξεχωριστά" features που για μένα την καθιστούν πιο χρήσιμη για τη χρήση που της κάνει ο περισσότερος κόσμος. Είτε γιατί είναι πιο βολική με τα ξένα νομίσματα, είτε γιατί έχει μετοχές (που το χρησιμοποιώ) είτε για την disposable virtual, για μένα είναι ένα κλικ μπροστά.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον coach on the couch. 
Η revolut προσφέρει πολλές υπηρεσίες. Ακόμα και τα premium πακέτα είναι πολύ καλύτερα από αυτά τις N26 που είναι για τα σκουπίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πιθανων η revo να εχει πιο πολλα κολπα. Υπηρχε περιορισμος παλια οτι δεν μπορουσαν τριτοι να σου στειλουν χρηματα μεσω εμβάσματος? Η κανω λαθος? Δηλαδη κατι θυμάμαι οτι απο συμβατικη τράπεζα δεν μπορουσες αλλος να σου στειλει χρηματα στο iban σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για τη Revolut ναι, διότι ουσιαστικά δεν είχες ΙΒΑΝ. Προσωπικά τον έχω κλείσει το λογαριασμό που είχα εκεί όποτε δε γνωρίζω αν εξακολουθεί να ισχύει αυτό ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, giostau said:

Εδώ και πολύ καιρό έχεις κανονικά IBAN στην revo...

Στέλνεις και παίρνεις κανονικά εμβάσματα από όπου θες

Η όλη ουσία με την revolut είναι το να κάνεις top-up χρήματα με κάρτα επιτόπου και ανέξοδα, ο ρόλος του iban είναι πλέον ωφέλιμος μόνο όταν δέχεσαι εμβάσματα από τρίτους. Η Ν26 χρεώνει 3% τα top up με κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 2:50 ΜΜ, giostau είπε

Εδώ και πολύ καιρό έχεις κανονικά IBAN στην revo...

Στέλνεις και παίρνεις κανονικά εμβάσματα από όπου θες

Καλησπέρα. Το Iban δεν είναι ελληνικό άλλα Λιθουανίας , σωστά ; Αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος να συνδέσει το Paypal στην Revolut . Kαι να τραβήξει από αυτό χρήματα στην κάρτα/λογαριασμό (Revolut)  όταν χρειάζεται Ελληνικό και όχι ξένο (Λιθουανίας) Iban για να συνδέσεις paypal σε κάρτα/λογαριασμό στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tfinga είπε

Καλησπέρα. Το Iban δεν είναι ελληνικό άλλα Λιθουανίας , σωστά ; Αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος να συνδέσει το Paypal στην Revolut . Kαι να τραβήξει από αυτό χρήματα στην κάρτα/λογαριασμό (Revolut)  όταν χρειάζεται Ελληνικό και όχι ξένο (Λιθουανίας) Iban για να συνδέσεις paypal σε κάρτα/λογαριασμό στην Ελλαδα.

Yπάρχει περιορισμός τι εθνικοτητα θα έχει το ΙΒΑΝ που θα συνδεθεί με το paypal?

 Bλέπω ότι μπορείς να συνδέσεις 

Accepted Countries

You can add a bank account from these SEPA Countries:
  • Austria
  • Belgium
  • Bulgaria
  • Croatia
  • Cyprus
  • Czech Republic
  • Denmark
  • Estonia
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Greece
  • Hungary
  • Ireland
  • Italy
  • Latvia
  • Lithuania
  • Luxembourg
  • Malta
  • Monaco
  • Netherlands
  • Norway
  • Poland
  • Portugal
  • Romania
  • San Marino
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spain
  • Sweden
  • United Kingdom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Yπάρχει περιορισμός τι εθνικοτητα θα έχει το ΙΒΑΝ που θα συνδεθεί με το paypal?

 Bλέπω ότι μπορείς να συνδέσεις 

Accepted Countries

You can add a bank account from these SEPA Countries:
  • Austria
  • Belgium
  • Bulgaria
  • Croatia
  • Cyprus
  • Czech Republic
  • Denmark
  • Estonia
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Greece
  • Hungary
  • Ireland
  • Italy
  • Latvia
  • Lithuania
  • Luxembourg
  • Malta
  • Monaco
  • Netherlands
  • Norway
  • Poland
  • Portugal
  • Romania
  • San Marino
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spain
  • Sweden
  • United Kingdom

Καλήμερα. Δηλαδή λογαριασμοί με Iban από όλες τις παραπάνω (Sepa) χώρες μπορούν να συνδεθούν στο Ελληνικό Paypal ;

Σε ευχαριστώ δεν το γνώριζα . Eίχα πάντα την εντύπωση ότι ο λογαριασμός της τράπεζας πρέπει να βρίσκεται στην ίδια χωρά στην οποία έχει εκδοθεί και το Paypal. Με άλλα λόγια μπορώ να συνδέσω έναν Γερμανικό πχ λογαριασμο στο Ελληνικό μου Paypal  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tfinga είπε

Καλήμερα. Δηλαδή λογαριασμοί με Iban από όλες τις παραπάνω (Sepa) χώρες μπορούν να συνδεθούν στο Ελληνικό Paypal ;

Σε ευχαριστώ δεν το γνώριζα . Eίχα πάντα την εντύπωση ότι ο λογαριασμός της τράπεζας πρέπει να βρίσκεται στην ίδια χωρά στην οποία έχει εκδοθεί και το Paypal. Με άλλα λόγια μπορώ να συνδέσω έναν Γερμανικό πχ λογαριασμο στο Ελληνικό μου Paypal  ;

Αφού λεει Γερμανία.Και πάντα μπορείς να δοκιμάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...