Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εισερχόμενα εμβάσματα εσωτερικού και εξωτερικού στην Ελλάδα ο παραλήπτης πρέπει με υπεύθυνη δήλωση προς την εφορία να δηλώσει αυτο το έμβασμα και να πληρώσει φόρο 10% επί του συνολικού ποσού. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται το ίδιο με n26; 

Επεξ/σία από Sam_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Sam_GR είπε

Για εισερχόμενα εμβάσματα εσωτερικού και εξωτερικού στην Ελλάδα ο παραλήπτης πρέπει με υπεύθυνη δήλωση προς την εφορία να δηλώσει αυτο το έμβασμα και να πληρώσει φόρο 10% επί του συνολικού ποσού. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται το ίδιο με n26; 

Για οποιαδήποτε ποσό ισχύει αυτό? και αν ισχύει αυτό, τόσο καιρό που είχα εισερχόμενα εμβάσματα ήμουν παράνομος???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, V3NDETTA είπε

Για οποιαδήποτε ποσό ισχύει αυτό? και αν ισχύει αυτό, τόσο καιρό που είχα εισερχόμενα εμβάσματα ήμουν παράνομος???? 

Καλημέρα.

Ο λογιστής μου αυτό μου είπε. Ναι για οποιοδήποτε ποσό. Η ΑΑΔΕ κάνει random ελέγχους , αλλα δεν νομίζω να ελέγχει μικρο-ποσά.

Υπάρχει κάποιος που να του έχει τύχει έλεγχος;

Επεξ/σία από Sam_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V3NDETTA είπε

Για οποιαδήποτε ποσό ισχύει αυτό? και αν ισχύει αυτό, τόσο καιρό που είχα εισερχόμενα εμβάσματα ήμουν παράνομος???? 

Spoiler

Will Smith Prison GIF by mtv

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sam_GR said:

Καλημέρα.

Ο λογιστής μου αυτό μου είπε. Ναι για οποιοδήποτε ποσό. Η ΑΑΔΕ κάνει random ελέγχους , αλλα δεν νομίζω να ελέγχει μικρο-ποσά.

Υπάρχει κάποιος που να του έχει τύχει έλεγχος;

Η ααδε δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε λογαριασμό εξωτερικού. Εάν δεν είσαι ενεργός σε revolut, n26 κοκ να μην στείλεις με την μια 2.000, μοίρασε τα. Όσων αφορά την n26 απλά κάνεις ανάληψη από supermarket bazaar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Will Smith Prison GIF by mtv

 

Δηλαδή εάν έχω 100 εμβάσματα το χρόνο για ποσα μεταξύ 10 - 15 ευρώ θα πρέπει κάθε φορά να γράφω υπεύθυνη δήλωση??? .Οι εκατομμυριουχοι τα γλυτώνουν όλα (έχουν τα πλάγια μέσα /παραθυράκια και τρύπες μέσα στον νομο) και οι φουκαράδες χρεώνονται σχεδόν τα πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, V3NDETTA είπε

Δηλαδή εάν έχω 100 εμβάσματα το χρόνο για ποσα μεταξύ 10 - 15 ευρώ θα πρέπει κάθε φορά να γράφω υπεύθυνη δήλωση??? .Οι εκατομμυριουχοι τα γλυτώνουν όλα (έχουν τα πλάγια μέσα /παραθυράκια και τρύπες μέσα στον νομο) και οι φουκαράδες χρεώνονται σχεδόν τα πάντα .

Οι λογιστές (μάλλον όχι όλοι) είναι μεγάλη πληγή.

Πρότεινα στον διαχειριστή της πολυκατοικίας να του πληρώνω τα κοινόχρηστα μέσω τράπεζας, 2 λεπτά υπόθεση μέσω mobile banking και μου απάντησε "όχι, γιατί θα φαίνεται σαν εισόδημα.. ρώτησα κλπ." για 10-15 ευρώ το μήνα και αν...

Μιλάμε για τρέλα..

Υ.Γ. απλά κάνε τη δουλειά σου και μην ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Οι λογιστές (μάλλον όχι όλοι) είναι μεγάλη πληγή.

Πρότεινα στον διαχειριστή της πολυκατοικίας να του πληρώνω τα κοινόχρηστα μέσω τράπεζας, 2 λεπτά υπόθεση μέσω mobile banking και μου απάντησε "όχι, γιατί θα φαίνεται σαν εισόδημα.. ρώτησα κλπ." για 10-15 ευρώ το μήνα και αν...

Μιλάμε για τρέλα..

Υ.Γ. απλά κάνε τη δουλειά σου και μην ασχολείσαι.

 τα καλά των εταιριών διαχείρισης, πληρώνεις μέσω ebanking και δεν μπλέκεις με περίεργους της πολυκατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Η ααδε δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε λογαριασμό εξωτερικού. Εάν δεν είσαι ενεργός σε revolut, n26 κοκ να μην στείλεις με την μια 2.000, μοίρασε τα. Όσων αφορά την n26 απλά κάνεις ανάληψη από supermarket bazaar.

Γνωρίζουμε μηνιαίο όριο ανάληψης από bazaar; Γιατί πχ δεν νομιζω να δινουν και μεγάλα ποσά αν πας για ανάληψη από κει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Sam_GR said:

Γνωρίζουμε μηνιαίο όριο ανάληψης από bazaar; Γιατί πχ δεν νομιζω να δινουν και μεγάλα ποσά αν πας για ανάληψη από κει. 

Όσα θες, 200 ανά συναλλαγή και 900 ανά 24 ώρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει κίνδυνος τελικά να μας τσιμπήσει η εφορία μέσω Ν26 και Revolut; Περιμένω ένα ποσό (το έσπασα μεταξύ των 2) από το Upwork, όπου κάνω μερικές δουλειές. Έχει κανένας εμπειρία σε αυτό το θέμα; Εννοείται ΑΦΜ δεν έχω δώσει πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, torter10 είπε

υπάρχει κίνδυνος τελικά να μας τσιμπήσει η εφορία μέσω Ν26 και Revolut

 

1 ώρα πριν, torter10 είπε

Εννοείται ΑΦΜ δεν έχω δώσει πουθενά...

Πιο σημαντικό κίνδυνο βλέπω να σου κλειδώνουν απροειδοποίητα τους λογαριασμούς.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, torter10 είπε

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει κίνδυνος τελικά να μας τσιμπήσει η εφορία μέσω Ν26 και Revolut; Περιμένω ένα ποσό (το έσπασα μεταξύ των 2) από το Upwork, όπου κάνω μερικές δουλειές. Έχει κανένας εμπειρία σε αυτό το θέμα; Εννοείται ΑΦΜ δεν έχω δώσει πουθενά...

Για πολύ μικρά ποσά δεν πρόκειται να σου κάνουν κάτι, τουλάχιστον μέχρι τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, torter10 said:

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει κίνδυνος τελικά να μας τσιμπήσει η εφορία μέσω Ν26 και Revolut; Περιμένω ένα ποσό (το έσπασα μεταξύ των 2) από το Upwork, όπου κάνω μερικές δουλειές. Έχει κανένας εμπειρία σε αυτό το θέμα; Εννοείται ΑΦΜ δεν έχω δώσει πουθενά...

Βάλε στο παιχνίδι και την Wise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2021 στις 2:23 ΜΜ, Sam_GR είπε

Για εισερχόμενα εμβάσματα εσωτερικού και εξωτερικού στην Ελλάδα ο παραλήπτης πρέπει με υπεύθυνη δήλωση προς την εφορία να δηλώσει αυτο το έμβασμα και να πληρώσει φόρο 10% επί του συνολικού ποσού. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται το ίδιο με n26; 

Από πού προκύπτει αυτό; Το 10% αφορά για διαφορετικά πρόσωπα και πάει σαν δωρεά. Για το ίδιο πρόσωπο δεν υπάρχει κατι τέτοιο.

Στις 18/7/2021 στις 2:23 ΜΜ, Sam_GR είπε

 

 

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...