Προς το περιεχόμενο

Dunkirk


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την είδα κι εγώ. Η ώρα πέρασε και δεν το κατάλαβα αλλά περίμενα πολύ περισσότερα όπως ένα σενάριο για παράδειγμα και όχι απλά συρραμένες σκηνές με κλισέ και "προβλέψιμα" προβλήματα ίσα ίσα για να σε κρατάνε σε αγωνία. Είχε και κάτι κλισέ άστα να πάνε..

Ο ήχος και γενικά το soundtrack απλά άλλο επίπεδο! Όσο για το PG-13 το είχα πει από το trailer πόσο αστείο θα ήταν. Οκ μην δείξεις αίματα και διαμελισμένα πτώματα αλλά δεν γίνεται να σκάνε βόμβες πάνω τους και να μην τσαλακώνεται ούτε η στολή..

Όπως και να έχει εγώ προσωπικά άνετα θα την πρότεινα για σινεμά απλά για να περάσει ευχάριστα η ώρα. Όμως θα βγεις από την αίθουσα και θα την ξεχάσεις επιτόπου..καμία σχέση με άλλες δουλειές του Nolan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα κι εγώ και απόρησα με τις διθυραμβικές κριτικές.

 

(1) Η μη γραμμική αφήγηση στην ταινία δεν εξυπηρέτησε κάποιο σεναριακό σκοπό και ήταν κουραστική.

 

(2) Σε τεχνικό επίπεδο η ταινία είναι άριστη ωστόσο δεν απέδωσε τα γεγονότα στην πραγματική τους διάσταση. Είδαμε 3-4 πολεμικά πλοία και μαχητικά, καμμιά 20αριά ιδιωτικά πλοία για εκκένωση 400 χιλιάδων στρατιωτών. Εγώ δεν είδα πουθενά τους 400 χιλ. στρατιώτες στην ακτή... Ίσως ήθελε να το δώσει αφαιρετικά/ρεαλιστικά ωστόσο όταν πλασάρεις "πολεμικό έπος" πρέπει η πραγματική κλίμακα των γεγονότων να αποτυπώνεται στην οθόνη.

 

(3) Οι ελάχιστοι διάλογοι και η ανεπαρκής ανάπτυξη χαρακτήρων είχε ως αποτέλεσμα ο θεατής να μην ταυτίζεται με τους χαρακτήρες και να μην επηρεάζεται από την εξέλιξη της πλοκής. Το οποίο προσωπικά δε μου έχει ξανασυμβεί με ταινία του Νόλαν.

 

(4) Πολύ θετικό η μικρή διάρκεια της ταινίας και το ότι πράγματι η ώρα πέρναγε χωρίς να το καταλάβεις. Αυτό αποτελεί κατόρθωμα για ένα αναμενόμενο σενάριο.

 

Αν και ο Νόλαν είναι από τους αγαπημένους μου εμπορικούς σκηνοθέτες παρατηρώ ότι μετά το Inception (ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιά εκ των Inception, Dark Knight και Prestige είναι η αγαπημένη μου ταινία του) ισχύει το ρητό "κάθε πέρσι και καλύτερα".

 

6,5/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός της δεν ήταν να δείξει τεμαχισμένους εχθρούς πάντως από κομάντος. 

 

οχι, εδειξε ομως τον ηρωισμο και πατριωτισμο των στρατιωτων και των πολιτων.

δηλαδη εδειξε κατι θετικο μεσα απο τον πολεμο.

μια αντιπολεμικη ταινια δειχνει μονο τα αρνητικα του πολεμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, εδειξε ομως τον ηρωισμο και πατριωτισμο των στρατιωτων και των πολιτων.

δηλαδη εδειξε κατι θετικο μεσα απο τον πολεμο.

μια αντιπολεμικη ταινια δειχνει μονο τα αρνητικα του πολεμου.

Να υποθέσω ότι και αυτό αποφασίστηκε όταν αποφάσισαν πως ο Σπίλμπεργκ και ο Νόλαν δεν ανήκουν στους μεγάλους σκηνοθέτες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι εγώ την ταινία, τι να πω ρε παιδιά, αριστούργημα. Η σκηνοθεσία πραγματικά καταπληκτική, ένιωθες και έβλεπες αυτά που ένιωθαν και έβλεπαν οι στρατιώτες εκείνη την στιγμή, αφού ακόμα και στις σκηνές με αεροσκάφη έψαχνα να βρω το εχθρικό αεροσκάφος. Καταπληκτικός ο Nolan για άλλη μια φορά. Γαμάτη φωτογραφία και μια άλλη όψη του πολέμου, με ηθικά διλήμματα, πόνο (το εννοώ με την γενικότερη έννοια) και όχι το κλασσικό μπαμ μπουμ, οι καλοί είμαστε γαμάτοι και οι εχθροί τον πίνουν, που γενικά βλέπω πολύ στον κινηματογράφο. Άριστο και το ότι η ταινία

ήταν για το ιστορικό γεγονός, δεν είχε να κάνει με κάποιον στρατιώτη ξεχωριστά και τα υπόλοιπα στο background.

 

Όσον αφορά το τέλος, 

φοβερός ο συμβολισμός με το αεροπλάνο που καιγόταν την ώρα που ο στρατιώτης έλεγε ότι θα περάσουμε από ένα παλαιό κόσμο σε ένα νέο. Σαν να συμβόλιζε το πέρασμα αυτό το κάψιμο του αεροπλάνου.

 

 

Αναρωτιέμαι τι θα κάνει ο Nolan στην συνέχεια, θα γούσταρα να δω κάτι σε στυλ χωρίς εφέ και τέτοια αλλά πολύ φιλοσοφικό και πάνω σε χαρακτήρες, ίσως πάλι να επιλέξει κάτι πιο grand σε budget, αλλά αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να είναι, δεδομένου ότι θα είναι κάτι που δεν έχει δοκιμάσει πριν, όχι ας πούμε μια άλλη ιστορική περίοδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν παρει κανενα απο τα μεγαλα οσκαρ, ε η επομενη του ταινια θα ειναι το ολοκαυτωμα η ο αμερικανικος εμφυλιος.  :devil:

παντως παιζει σοβαρα η φημη οτι θα γυρισει το επομενο Bond. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν δεν παρει κανενα απο τα μεγαλα οσκαρ, ε η επομενη του ταινια θα ειναι το ολοκαυτωμα η ο αμερικανικος εμφυλιος.  :devil:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iAweiV944qI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τι θα κάνει ο Nolan στην συνέχεια, θα γούσταρα να δω κάτι σε στυλ χωρίς εφέ και τέτοια αλλά πολύ φιλοσοφικό και πάνω σε χαρακτήρες, ίσως πάλι να επιλέξει κάτι πιο grand σε budget, αλλά αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να είναι, δεδομένου ότι θα είναι κάτι που δεν έχει δοκιμάσει πριν, όχι ας πούμε μια άλλη ιστορική περίοδος.

 

Εμενα μ'αρεσουν ταινιες στυλ Inception η Interstellar που εχουν λιγο το υπερφυσικο και το ακραιο,γενικα νομιζω το sci-fi του παει αρκετα. 

 

Η το The Prestige και το Memento που παιζουν με το μυαλο σου. Θα ηθελα να τον δω σε κατι τετοιο καινοτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα χτες. Πολύ μέτρια. Και εγώ απορώ με τις κριτικές όσο και με τα σχόλια εδώ. Οφθαλμόλουτρο, ναι, εντυπωσιακό, ναι, αλλά από ουσία μηδέν. Η πιο αδύναμη από τις ταινίες του. Χωρίς το mindfuck σενάριο φάνηκε ότι πάσχισε πολύ να το εφεύρει με την αφηγηματική ροή, αλλά όπως κάποιοι είπαν δεν εξυπηρέτησε κανένα σκοπό εν τέλει ούτε δημιούργησε wow factor. Κάποιοι λένε για Σπίλμπεργκ αλλά η συγκεκριμένη δεν φτάνει ούτε στο ελάχιστο τη Διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν π.χ. Ελπίζω στην επόμενη ταινία να γυρίσει σε πιο γνώριμα μονοπάτια. Οι πολεμικές ταινίες χρειάζονται νόημα, σχόλιο, συναίσθημα, μαζί με τις εικόνες. Κρίμα γιατί η εν λόγω ιστορία προσέφερε ευκαιρίες για κάτι μεγάλο.

 

EDIT: Βέβαια, σε μια δεύτερη ανάγνωση αυτή είναι η δύναμη της ταινίας, που δεν πρέπει να παραλειφθεί. Είναι καιρός να δείχνουν τον πόλεμο όπως είναι και χωρίς ηρωικές κορώνες (βλέπε Λεπτή Κόκκινη Γραμμή). Ξέρεις το τέλος αλλά όχι την προσωπική κατάληξη του καθ' ενός. Η επιβίωση σε προσωπικό επίπεδο ήταν (και είναι) απλά θέμα τύχης. Οι στρατιώτες έχουν κενά πρόσωπα κυριευμένα από δειλία, απόγνωση και είναι σχεδόν παραδομένοι στην ματαιότητα. Προσπαθούν να επιβιώσουν μηχανικά. Θα μπορούσε να είναι ο Ξένος του Καμύ στη Δουνκέρκη αν ο μαλάκας ο Νόλαν δεν ήθελε πάλι να το κάνει οπτικό υπερθέαμα και να εστιάσει στη φόρμα με μεγαλύτερη προτεραιότητα απ' ό,τι στο περιεχόμενο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα κι εγώ και απόρησα με τις διθυραμβικές κριτικές.

 

(1) Η μη γραμμική αφήγηση στην ταινία δεν εξυπηρέτησε κάποιο σεναριακό σκοπό και ήταν κουραστική.

 

(2) Σε τεχνικό επίπεδο η ταινία είναι άριστη ωστόσο δεν απέδωσε τα γεγονότα στην πραγματική τους διάσταση. Είδαμε 3-4 πολεμικά πλοία και μαχητικά, καμμιά 20αριά ιδιωτικά πλοία για εκκένωση 400 χιλιάδων στρατιωτών. Εγώ δεν είδα πουθενά τους 400 χιλ. στρατιώτες στην ακτή... Ίσως ήθελε να το δώσει αφαιρετικά/ρεαλιστικά ωστόσο όταν πλασάρεις "πολεμικό έπος" πρέπει η πραγματική κλίμακα των γεγονότων να αποτυπώνεται στην οθόνη.

 

(3) Οι ελάχιστοι διάλογοι και η ανεπαρκής ανάπτυξη χαρακτήρων είχε ως αποτέλεσμα ο θεατής να μην ταυτίζεται με τους χαρακτήρες και να μην επηρεάζεται από την εξέλιξη της πλοκής. Το οποίο προσωπικά δε μου έχει ξανασυμβεί με ταινία του Νόλαν.

 

(4) Πολύ θετικό η μικρή διάρκεια της ταινίας και το ότι πράγματι η ώρα πέρναγε χωρίς να το καταλάβεις. Αυτό αποτελεί κατόρθωμα για ένα αναμενόμενο σενάριο.

 

Αν και ο Νόλαν είναι από τους αγαπημένους μου εμπορικούς σκηνοθέτες παρατηρώ ότι μετά το Inception (ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιά εκ των Inception, Dark Knight και Prestige είναι η αγαπημένη μου ταινία του) ισχύει το ρητό "κάθε πέρσι και καλύτερα".

 

6,5/10

Έτσι! Αν και προσωπικά βαρέθηκα και λιγο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η ταινία. Διαφοροποιείται αρκετά από την μέση πολεμική ταινία και παρουσιάζει και μια θεματολογία που δεν είναι κορεσμένη.

Οποιος πάει για να δει μια τεράστια μάχη θα απογοητευτεί, γιατί δεν έχει καμία σχέση η ταινία. Νομίζω ότι αυτό ήταν προφανές και από το trailer. Η ταινία ασχολείται με την εκκένωση και όχι με την μάχη της Δουνκέρκης.

 

Αρκετά κλειστοφοβική σε πολλά σημεία... είτε στο κυνηγητό στην αρχή είτε στο αεροπλάνο που βουλιάζει είτε στα πλοία που βομβαρδίζονται από stukas ή γίνονται στόχος πυροβόλων.

Δεν παρουσιάζει τόσο τους στρατιώτες ως ήρωες αλλά ως ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν.

Γενικά δίνει έμφαση στην ανθρώπινη πλευρά.

Ο εχθρός παρουσιάζεται απόμακρος. Σε κανένα σημείο δεν εμφανίζεται το πρόσωπό του. Ακόμη και στην τελευταία σκηνή, θολώνει η εικόνα όταν πλησιάζουν οι Γερμανοί.

 

Σκηνοθετικά η παρουσίαση εξαιρετική.


Η ταινία τοποθετείται πολύ υψηλά ανάμεσα σε αυτές που έχουν θέμα τον B' ΠΠ.

Τεχνικά είναι πραγματικό αριστούργημα. Οι σκηνές εκκένωσης άγγιζαν τα όρια του μίζερου και δεν έπειθαν σε καμία περίπτωση, αλλά μάλλον το μπάτζετ ξοδεύτηκε σε άλλες σκηνές (πόσα ναυάγια κινηματογράφησε ο απίστευτος; ) και στα υπόλοιπα του τεχνικού τομέα. Πραγματική εμπειρία, ακόμη και σε μέτρια/καλή  αίθουσα. 

Ξέρουμε ότι ο Zimmer είναι μεγαλοφυία, αλλά αυτήν τη φορά καβάλησε ακόμη και τον Nolan. Η ταινία θα ήταν-σχεδόν-ένα τίποτα χωρίς την μουσική του Zimmer. Συνεχίζει τα soundtracks στο στυλ που άρχισε με το Inception, αλλά πλέον μου δίνει την αίσθηση ότι ενσωματώνει και υποσυνείδητα μηνύματα, δεν εξηγείται αλλιώς το άγχος και ο φόβος που είχα σε όλη την διάρκεια της ταινίας, που ηρεμούσε κάπως μόνο όταν σταματούσε και η μουσική!

Ναι, η ταινία δεν έχει χαρακτήρες, με εξαίρεση τον ηλικιωμένο καπετάνιο. Ναι, ούτε σενάριο έχει, γεγονός που γίνεται χειρότερο από το σεναριακό κόλπο με τον χρόνο, Nolan είναι αυτός, δεν μπορεί να αποφύγει το σεναριακό αλατοπίπερο ούτε καν σε μία ιστορική ταινία... Αλλά η συνολική απεικόνιση της φρίκης του πολέμου, της αγωνίας των στρατιωτών, της προσπάθειας των απλών πολιτών με συγκίνησε βαθιά.

Ένα άλλο αρνητικό της ταινίας για εμένα είναι το γνήσιο, καθαρό μίσος που φαίνεται να δείχνει για τους γερμανούς και που, λογικά, συνδέεται και με την σύγχρονη κατάσταση στην Ευρώπη. Δεν τους αναφέρει καν στην αρχή της ταινίας, δεν τους χαλαλίζει ούτε ένα πλάνο. Ξέρω, ξέρω, οι γερμανοί ήταν (και είναι) ναζιστικά γουρούνια, σκότωναν για ευχαρίστηση κτλ κτλ, αλλά μήπως υπήρχαν ανάμεσά τους και 2-3 αξιοπρεπείς στρατιώτες; Μήπως ο πόλεμος είναι φρίκη για όλους; Ακόμη και ο "βλαχοαμερικάνος" ο Ίστγουντ το αναγνώρισε αυτό, αλλά όχι ο Nolan. 

 

 

Γενικά η ταινία τοποθετείται για εμένα στα αριστουργήματα του είδους. Έχει κάποια προβλήματα, αλλά την τοποθετώ εύκολα δίπλα στις κορυφαίες. 

 

Δεν είδα κάποιο μίσος ενάντια στους Γερμανούς. Ο Νολαν μάλλον ήθελε να εντείνει τον ψυχολογικό φόβο της ταινίας και τους παρουσίασε απόμακρους και γενικά μη ορατούς σε όλη την ταινία.

 

Βασικά δεν πήρε θέση. Δεν τους έδειξε ούτε ως κακούς, ούτε ως καλούς. Μάλλον ήταν συνειδητή επιλογή. Αυτό φαίνεται και στο τέλος που παρουσιάζει για πρώτη φορά μια θολή εικόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...