Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο αρχηγε... για αυτο γραφω πρωτα μιλα με τις τραπεζες...

 

Αυτό που εννοώ ουσιαστικά είναι ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εισπράξει αρνητική απάντηση... Έχω κάποια παλιότερη εμπειρία από κοντινούς μου ανθρώπους. Και για μεγάλο ποσά (όχι 5-10.000€, αρκετά μεγαλύτερα μάλιστα). Αν δεν έχεις σοβαρούς και πραγματικούς δεσμούς με το εξωτερικό, δεν... Αν έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε θα με ενδιέφερε κι εμένα. Το έχω ξαναγράψει νομίζω. Αλλά έτσι γενικά και αόριστα "καβάλα ένα αεροπλάνο" δε μου λέει τίποτα.

Και η Ν26 παρέχει εγγύηση και η Satabank της Leupay δίνει τη δυνατότητα ανοίγματος εξ' αποστάσεως επιπλέον λογαριασμού με την εγγύηση των τραπεζών της ζώνης του Ευρώ. Ε επιτρέψτε μου να πω ότι θεωρώ την εγγύησή τους ακόμα και πιο ασφαλή σε σχέση με αυτή που δίνουν τα οριστικά φαλιριμένα ελληνοbank...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που εννοώ ουσιαστικά είναι ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εισπράξει αρνητική απάντηση... Έχω κάποια παλιότερη εμπειρία από κοντινούς μου ανθρώπους. Και για μεγάλο ποσά (όχι 5-10.000€, αρκετά μεγαλύτερα μάλιστα). Αν δεν έχεις σοβαρούς και πραγματικούς δεσμούς με το εξωτερικό, δεν... Αν έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε θα με ενδιέφερε κι εμένα. Το έχω ξαναγράψει νομίζω. Αλλά έτσι γενικά και αόριστα "καβάλα ένα αεροπλάνο" δε μου λέει τίποτα.

Και η Ν26 παρέχει εγγύηση και η Satabank της Leupay δίνει τη δυνατότητα ανοίγματος εξ' αποστάσεως επιπλέον λογαριασμού με την εγγύηση των τραπεζών της ζώνης του Ευρώ. Ε επιτρέψτε μου να πω ότι θεωρώ την εγγύησή τους ακόμα και πιο ασφαλή σε σχέση με αυτή που δίνουν τα οριστικά φαλιριμένα ελληνοbank...

Έν μέρη είσαι σωστός, όμως η γενικότερη κατάσταση είναι κάπως αβέβαιη όχι μόνο για την Ελλάδα. Το να μεταφέρεις 10-20 χιλιάδες στο εξωτερικό ναι μπορείς και γενικά είναι καλό να έχεις χρήματα στο εξωτερικό. Να μην όμως μεταφέρεις όλα σου τα χρήματα στο εξωτερικό νομίζοντας ότι είναι ασφαλισμένα τα οικονομικά σου. Η Αγγλία εάν βγει απο την Ευρώπη λένε οι αναλυτές θα πέσει πολύ χαμηλά η λίρα, και θα παρασύρει και το ευρώ σε χαμηλά επίπεδα. Αυτό που θέλω να πω είναι μην βασίζεσαι μόνο στο εξωτερικό που όντως οι κατάσταση τους είναι πολύ καλύτερη απο την ελληνική. Πάντως ως πολίτης Ευρώπης μπορείς να πας στο εξωτερικό και να ανοίξεις λογαριασμό ακόμα και αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος εκείνης της χώρας. Όσων αφορά την εγγύηση καταθέσεων δεν είναι τόσο απλό. Εάν κοιτάξεις τον νόμο κάθε χώρας θα δεις ότι τα χρήματα καταβάλλονται ανα περιόδους που μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 20 χρόνια ώστε να έχεις το πόσο που έχασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στην ευρωζώνη δεν μπορεί φυσικό πρόσωπο να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό σε φυσική τράπεζα χωρίς να αποδείξει ότι είναι κάτοικος της χώρας αυτής.

 

 

Παραθυράκια υπάρχουν αλλά είναι γιαυτούς με δεκάδες/εκαντοντάδες χιλιάδες ευρώ να καταθέσουν ή

όσους έχουν ανοίξει επιχειρηματική δραστηριότητα (π.χ Αγγλία,Βουλγαρία,Κύπρο που είναι και πιο εύκολο).

 

 

Πριν μερικά χρόνια μπορούσες να ανοίξεις λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα μέσω υποκαταστημάτων που είχαν στην Ελλάδα.

Ζητούσαν όμως κατάθεση πάνω από 50.000 ευρώ και με τον όρο ένα μεγάλο μέρος από αυτά τα χρήματα να πάνε για 1-2 χρόνια σε κάποιο από τα επενδυτικά προγράμματα που είχαν οι τράπεζες αυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθυράκια υπάρχουν αλλά είναι γιαυτούς με δεκάδες/εκαντοντάδες χιλιάδες ευρώ να καταθέσουν ή

όσους έχουν ανοίξει επιχειρηματική δραστηριότητα (π.χ Αγγλία,Βουλγαρία,Κύπρο που είναι και πιο εύκολο).

 

Έτσι. Κι εγώ αυτό ήξερα. Για Ελβετία π.χ. (αν και δεν ανήκει στην Ευρωζώνη) ξέρω ότι πριν μερικά χρόνια μάλιστα (που σίγουρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα), για να ανοίξεις λογαριασμό με λιγότερα από 300.000€ ήταν απολύτως αδύνατο όντας κάτοικος Ελλάδος. Θέλει αποδεδειγμένες σχέσεις με την οποιαδήποτε χώρα (είτε κατοικία ή κάποια δραστηριότητα εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αυτό το ωραίο άρθρο, και σε μικρό χρονικό διάστημα θα πάω προς Τσεχία, και ήθελα να ενημερώσω τον κόσμο, ότι η Revolut σε αντίθεση με την N26, όταν βγαίνουμε εκτός των τριών ζωνών των γνωστών νομισμάτων, δεν είναι και τόσο καλή η ισοτιμία. Έχει ειπωθεί άλλωστε και από την ίδια ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί καλές τιμές στο Ρούβλι π.χ. διότι κάθε μέρα μπορεί να διπλασιάζεται και να υποδιπλασιάζεται. Στο ρούβλι ας πούμε εγώ θα χρησιμοποιούσα την Number26 καθώς ως MasterCard θα ήταν πιο πετυχημένες οι συναλλαγές.

Παρόλα αυτά στο άρθρο παραπάνω τονίζει ότι το ξενοδοχείο του έκανε πρόταση για μετατροπή σε € και θα πλήρωνε 27CZK/EUR παρόλα αυτά όπως παροτρύνει η Revolut είπε ηρωικά ένα ΌΧΙ. Αντ' αυτού του ηρωισμού η Revolut του έκανε 26.7CZK/EUR, δηλαδή βγήκε "χαμένος" (μην υπερβάλλουμε κιολας). Ήθελα να ρωτήσω η Ν26 τι λέει για αυτές τις συναλλαγές. Προτείνει να μετατρέπουμε ή όχι το νόμισμα σε εγχώριο; ή θα το κάνει αυτή και ΠΑΟΚ;

 

ΥΓ. Από τα χρώματα της n26 κάρτας, καταλαβαίνεις τι Παοκάρα είναι το Βερολίνο, αλλάξτε πόλη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αυτό το ωραίο άρθρο, και σε μικρό χρονικό διάστημα θα πάω προς Τσεχία, και ήθελα να ενημερώσω τον κόσμο, ότι η Revolut σε αντίθεση με την N26, όταν βγαίνουμε εκτός των τριών ζωνών των γνωστών νομισμάτων, δεν είναι και τόσο καλή η ισοτιμία. Έχει ειπωθεί άλλωστε και από την ίδια ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί καλές τιμές στο Ρούβλι π.χ. διότι κάθε μέρα μπορεί να διπλασιάζεται και να υποδιπλασιάζεται. Στο ρούβλι ας πούμε εγώ θα χρησιμοποιούσα την Number26 καθώς ως MasterCard θα ήταν πιο πετυχημένες οι συναλλαγές.

Παρόλα αυτά στο άρθρο παραπάνω τονίζει ότι το ξενοδοχείο του έκανε πρόταση για μετατροπή σε € και θα πλήρωνε 27CZK/EUR παρόλα αυτά όπως παροτρύνει η Revolut είπε ηρωικά ένα ΌΧΙ. Αντ' αυτού του ηρωισμού η Revolut του έκανε 26.7CZK/EUR, δηλαδή βγήκε "χαμένος" (μην υπερβάλλουμε κιολας). Ήθελα να ρωτήσω η Ν26 τι λέει για αυτές τις συναλλαγές. Προτείνει να μετατρέπουμε ή όχι το νόμισμα σε εγχώριο; ή θα το κάνει αυτή και ΠΑΟΚ;

 

ΥΓ. Από τα χρώματα της n26 κάρτας, καταλαβαίνεις τι Παοκάρα είναι το Βερολίνο, αλλάξτε πόλη ...

Μην είσαι "ψείρας" φίλτατε συμφορουμίτη :-D .  Χρησιμοποίησα την Revolut (αλλά και την Leupay) τα Χριστούγεννα στην Τσεχία και οι συναλλαγματικές ισοτιμίες που μου έδινε για CZK ήταν απο 26.7 έως 26.9 και 27 ακριβώς !  (για πληρωμές στο τοπικό νόμισμα σε POS στο αεροδρόμιο και αναλήψεις βασικά μετρητών σε CZK απο ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ATM της Unicredit και της Reiffesnbank).  Αν σκεφτείς οτι στα τοπικά ανταλλακτήρια στην Πραγα και στο Κάρλοβυ Βάρι δίναν απο 22 -23 έως το πολύ 25 CZK ! (καθαρή κλεψιά..).  

Ναι πιστεύω συμφέρει να πληρώνεις στο τοπικό νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από το capital.gr

 

 

Μαύρη τρύπα σε έσοδα και ΑΕΠ μέσω βουλγαρικών POS

της Νένας Μαλλιάρα

 

Τρόπο για να παρακάμψουν τους κεφαλαιακούς περιορισμούς στην Ελλάδα αλλά και "παράθυρο" φοροδιαφυγής, έχουν βρει πολλές επιχειρήσεις μέσω της χρήσης των POS (τερματικά αποδοχής καρτών). Ως αποτέλεσμα, το Δημόσιο χάνει τεράστια φορολογικά έσοδα από τζίρους που γίνονται χωρίς να εμφανίζονται ποτέ στην Ελλάδα, ενώ δημιουργείται και "τρύπα" στο ΑΕΠ από τομείς όπως π.χ. ο τουρισμός (αν και οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις δεν είναι οι μόνες στο "κόλπο" των POS, στο οποίο μετέχουν ευρύτατα και εμπορικές επιχειρήσεις).

 

Το σύστημα που χρησιμοποιείται για τη φοροδιαφυγή και την παράκαμψη των capital controls έχει εντοπιστεί τόσο από την Αθήνα, όσο και από Βρυξέλλες και Φρανκφούρτη. Μέχρι στιγμής, ωστόσο, οι διαρροές κεφαλαίων φαίνεται ότι δεν μπορούν να ελεγχθούν με διασταύρωση στοιχείων. Έτσι, χάνονται έσοδα που θα έπρεπε να εισπράττει το Δημόσιο μέσω της φορολόγησης του κύκλου συναλλαγών επιχειρήσεων, ενώ παράλληλα διακινείται χρήμα που σε διαφορετική περίπτωση (εφόσον δηλαδή δεν παρακάμπτονταν οι κανονισμοί των capital controls) θα ήταν υποχρεωμένο να επιστρέψει στο τραπεζικό σύστημα.

 

Τα παραπάνω επιτυγχάνονται από όσες επιχειρήσεις έχουν βρει διέξοδο στην απόκτηση ασύρματων τερματικών αποδοχής καρτών που προμηθεύονται είτε από βαλκανικές χώρες, κυρίως Βουλγαρία, είτε από την Ελλάδα αλλά συνδέονται με λογαριασμούς σε άλλες χώρες  (π.χ. Μάλτα). 

 

Τα ασύρματα - φορητά αυτά POS δέχονται πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες Visa και Visa Electron, Mastercard, Maestro, VPay και JCB τεχνολογίας μαγνητοταινίας, chip΄n΄pin και ανέπαφων συναλλαγών (contactless). Συνοδεύονται από μία χρεωστική επαγγελματική κάρτα Mastercard, η οποία συνδέεται με ένα λογαριασμό σε ευρώ. Ο λογαριασμός όψεως ανοίγεται στο όνομα της επιχείρησης, διαθέτει μοναδικό IBAN και βρίσκεται σε τράπεζα με έδρα εκτός Ελλάδος.

 

Μέσα σε δευτερόλεπτα από την είσπραξη της πληρωμής του πελάτη μέσω του ασύρματου POS, τα χρήματα μεταφέρονται στο λογαριασμό της  επιχείρησης εκτός Ελλάδος. Ο επιχειρηματίας μπορεί να εκταμιεύσει αμέσως τα χρήματά του, χρησιμοποιώντας την επαγγελματική Mastercard σε οποιοδήποτε ΑΤΜ στην Ελλάδα ή το εξωτερικό. Μπορεί επίσης να μεταφέρει τα χρήματα από το λογαριασμό του σε οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό παγκοσμίως, όπως και να αποδέχεται εμβάσματα στο λογαριασμό του από τρίτους (καθώς έχει IBAN) ή να ανοίξει λογαριασμό με IBAN και σε άλλα νομίσματα όπως δολάριο, ελβετικό φράγκο, λίρα Αγγλίας κ.λπ.

Με όλες αυτές τις παροχές, η επιχείρηση δεν υπόκειται σε κανένα περιορισμό για την κίνηση κεφαλαίων, εμφανίζει μέρος ή ακόμη και ολόκληρο τον τζίρο της στο εξωτερικό, αποφεύγοντας να φορολογηθεί στην Ελλάδα και βεβαίως ούτε λόγος να φέρει τα χρήματά της στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα. 

 

Σημειώνεται ότι αναφορικά με την επίπτωση στη ρευστότητα του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, οι Βρυξέλλες προτείνουν πλέον αυτό που εδώ και μήνες τονίζουν παράγοντες της εγχώριας αγοράς και πολύ νωρίς έχει επισημάνει το Capital.gr: ότι δηλαδή πρέπει να γίνει διαχωρισμός του χρήματος σε "παλαιό" και "νέο" (προ και μετά capital controls) και το "νέο" χρήμα που θα μπαίνει στο τραπεζικό σύστημα να μην υπόκειται σε κανένα περιορισμό για την κίνησή του. Σημειώνεται ότι αυτό είχε επικρατήσει στην Κύπρο από την πρώτη κιόλας ημέρα της επιβολής των capital controls.

 

Όσον αφορά τη διάσταση του θέματος που έχει να κάνει με την εκτεταμένη φοροδιαφυγή, είναι τραγική ειρωνεία ότι η χρήση των POS λειτουργεί προς εντελώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτήν που θα ήθελε η κυβέρνηση για την ενίσχυση των φορολογικών εσόδων. Υπενθυμίζεται ότι σχετικά με το στόχο αύξησης των ηλεκτρονικών συναλλαγών, ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών κ. Τρύφωνας Αλεξιάδης είχε εξαγγείλει στη Βουλή ότι η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο:

• να δοθεί δυνατότητα εγκατάστασης συστημάτων POS ακόμη και στους επιχειρηματίες που ανήκουν στον "Τειρεσία"

• να είναι υποχρεωτική η χρήση συστημάτων POS για όποιον ανοίγει επιχείρηση

• να υπάρχει ακατάσχετο για τις τράπεζες και το Δημόσιο από τους λογαριασμούς αυτών των χρημάτων

•  να μπορεί κάθε επιχείρηση να ανοίγει λογαριασμό με χρήματα από POS ή ηλεκτρονικές συναλλαγές και με ποσά από αυτόν τον λογαριασμό να κάνει ηλεκτρονικές συναλλαγές (π.χ. πληρωμή προμηθευτών).

 

Σημειώνεται ότι η αυξημένη χρήση των καρτών μετά την επιβολή των capital controls, οδήγησε στη μεγάλη ζήτηση για τερματικά αποδοχής καρτών (POS) που από 130 χιλιάδες το 2014, ξεπέρασαν τις 220 χιλιάδες το 2015 και για το 2016 αναμένεται να ξεπεράσουν τις 300 χιλιάδες.

Έχω την αμυδρή υποψία ότι αναφέρεται στην LeuPay/LeuPost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια κάρτα, POS ή υπηρεσία FinTech και να αναφέρεται, δεν είναι το μόνο παρόμοιο «άρθρο». Εμφανίστηκαν κι άλλα τις τελευταίες ημέρες. Τις έτσουξε τις πολλάκις χρεωκοπημένες ελληνικές τράπεζες και το ρίχνουν σε στρατευμένη «δημοσιογραφία» εναντίον οποιωνδήποτε τους χαλάει τη σούπα;

 

«Φοροδιαφυγή» γίνεται όταν δεν απεικονίζεται η συναλλαγή, δηλαδή δεν κόβεται παραστατικό για το προϊόν ή την υπηρεσία που παρέχει η επιχείρηση. Αν κοπεί παραστατικό, το ελληνικό κράτος θα έχει να λαμβάνει αυτά που πρέπει.

 

Ή μήπως πριν τα capital controls δεν υπήρχαν ελληνικές επιχειρήσεις με λογαριασμούς σε τράπεζες εξωτερικού; Το γεγονός ότι ο λογαριασμός στον οποίο πιστώνεται το αντίτιμο του προϊόντος/υπηρεσίας με την χρήση αυτών των POS βρίσκεται σε άλλη χώρα της Ε.Ε. δεν είναι «φοροδιαφυγή». Παράθυρο παράκαμψης των capital controls, ναι. Επιπλέον, τα εν λόγω POS μπορούν να χρεώνουν χωρίς περιορισμούς μόνο ξένες κάρτες. Ελληνικές κάρτες που εισάγονται σε αυτά συνεχίζουν να υπόκεινται στους περιορισμούς των capital controls.

 

Ξύλο, για πολύ ξύλο. Όλοι μας...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Φοροδιαφυγή» γίνεται όταν δεν απεικονίζεται η συναλλαγή, δηλαδή δεν κόβεται παραστατικό για το προϊόν ή την υπηρεσία που παρέχει η επιχείρηση. Αν κοπεί παραστατικό, το ελληνικό κράτος θα έχει να λαμβάνει αυτά που πρέπει.

 

Αυτό το "πρέπει" σηκώνει πολύ συζήτηση πλέον...

 

Αναφερεται στα my-pos τερματικά της ίδιας εταιρίας μάλλον

 

Όχι μάλλον, σίγουρα. Δεν πειράζει. Ξυδάκι. Όταν σοβαρευτούν τα "Ελληνικά" τραπεζικά μαγαζιά και ξεχάσουν τα 7€/μήνα πάγιο "συντήρησης" ταυτόχρονα με κάτι εξωφρενικά  ...2%+ προμήθεια ίσως σκεφτούμαι να πάρουμε τα μηχανάκια τους ως δεύτερα (επικουρικά)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδια εχω βγαλει ρεβολουτ την χρησιμοποιώ καιρο και ειναι υπεροχη ξερει κανεις πως περνάω χρήματα απο την leupay η την n26 στην revolut?

 

Προσπαθείς να συνδέσεις την κάρτα της καθεμιάς από τις Leupay και N26 (αν σε αφήσει) και φορτίζεις. Της Ν26 βέβαια είναι μάλλον σίγουρο ότι δεν θα σε αφήσει γιατί τη βλέπει σαν prepaid. Της Leupay μάλλον θα τα καταφέρεις. Αν δεν δουλέψει αυτό το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις έμβασμα από τις άλλες δύο στη Revolut. Δεν τη θεωρώ πάντως και κανένα ιδιαίτερο κελεπούρι πια τη Revolut. Ούτε οι ισοτιμίες που δίνει είναι πλέον τόσο συμφέρουσες, ούτε ιδιαίτερα αξιόπιστη είναι. Αφού έχεις τις άλλες δύο είναι έως και περιττή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω κάνει topup τη Revolut με Leupay και άλλοι το έχουν κάνει, όμως σε κάποιους βγάζει πρόβλημα επειδή τους την βλέπει σαν prepaid. Για αυτό το έγραψα. Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Τώρα γιατί σε κάποιους δουλεύει και σε κάποιους όχι είναι ανεξήγητο αφού όλοι έχουμε το ίδιο ΒΙΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω κάνει topup τη Revolut με Leupay και άλλοι το έχουν κάνει, όμως σε κάποιους βγάζει πρόβλημα επειδή τους την βλέπει σαν prepaid. Για αυτό το έγραψα. Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Τώρα γιατί σε κάποιους δουλεύει και σε κάποιους όχι είναι ανεξήγητο αφού όλοι έχουμε το ίδιο ΒΙΝ...

"Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς"   :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...