Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παπουτσάκια -25% (κωδικος GOBIG22) στο https://www.nike.com/gr/

Ακόμη και alphafly σε καλή τιμή οι μαραθωνοδρομοι αν βρείτε στο νούμερο σας.

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαλασε το turbo η nike δεν αξιζει να ασχοληθουμε

πολυ ψηλα τα αλλα καλουδια ,με 4,5 "τακουνι" δε μπορεις να στριψεις στο ταρταν.

Επεξ/σία από dsi44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakinen είπε

Εγώ δεν διαβάζω εντυπώσεις από άτομα που θα πήγαιναν στον Αυθεντικό Μαραθώνιο 😟

Εντυπώσεις από την προσφορά της Nike ή από τον Μαραθώνιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, spysif είπε

Εντυπώσεις από την προσφορά της Nike ή από τον Μαραθώνιο; 

Από τον Μαραθώνιο φυσικά. Υπήρχαν κάποια παιδιά που έκαναν προετοιμασία και θα έτρεχαν αλλά δεν έκαναν post από τότε στο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Από τον Μαραθώνιο φυσικά. Υπήρχαν κάποια παιδιά που έκαναν προετοιμασία και θα έτρεχαν αλλά δεν έκαναν post από τότε στο θέμα. 

Μάλλον αναρρώνουν ακόμη από τις κράμπες... 🙂 

Πλάκα κάνω (για να μην παρεξηγηθώ...), καθότι πολλοί ανέφεραν κράμπες και πιασίματα από νωρίς. Η αλήθεια είναι ότι ήταν λίγο ζεστή η μέρα (σε σχέση με το Σάββατο ή και σε σχέση με τον περυσινό αγώνα) και αρκετοί ταλαιπωρήθηκαν (ίσως σε συνδυασμό με την όχι και τόσο καλή προετοιμασία ή τη μη σωστή προσαρμογή στις συνθήκες του αγώνα).

Πάντως είχε πολύ κόσμο (γύρω στις 5.000 παραπάνω άτομα από πέρυσι) και γινόταν ένας ψιλοχαμός στην εκκίνηση. Μου φάνηκε ότι είχε λιγότερο κόσμο στο δρόμο, σε σχέση με πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakinen είπε

Στους περισσότερους δεν βγήκε ο αγώνας εξαιτίας της ζέστης (μιλάω για τους τοπικούς γνωστούς μου). 

Δε βγήκε στο χρόνο που υπολόγιζαν ή τον παράτησαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spysif είπε

Δε βγήκε στο χρόνο που υπολόγιζαν ή τον παράτησαν; 

Κανένας δεν το παράτησε απλά δεν τους βγήκε ο χρόνος. Ούτε σε αυτούς που πήγαιναν για κάτω από 3 ώρες αλλά ούτε και σε αυτούς που είχαν στόχο τις 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει δοκιμάσει τα https://www.skroutz.gr/s/35837625/Nike-Air-Zoom-Pegasus-39-DH4071-100-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-White-Grey-Fog-Particle-Grey-Smoke-Grey.html?from=sku_color_variations

Λόγω ότι έχω ένα θέμα στο μεγάλο δάχτυλο έχω καταλάβει ότι με ενοχλούν τα παπούτσια που έχουν εσωτερική στήριξη παρά εξωτερική ή neutral. Το συγκεκριμένο παπούτσι παρόλο που μου άρεσε πολύ το πάτημα ένοιωθα ότι πατάει αρκετά το πόδι από την εσωτερική πλευρά.

Σε σχέση με αυτά που δεν με ενόχλησαν στο δάχτυλο αλλά φαίνονται ότι είναι πιο πολύ για τρέξιμο https://www.skroutz.gr/s/37436294/Asics-Novablast-3-1011B461-100-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-White-Pure-Silver.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεκινήσει τρέξιμο γύρω από το σπίτι εδώ και ένα 4μηνο με συχνότητα 3 έξοδοι την εβδομάδα, συν προπόνηση HIIT μια φορά την εβδομάδα. Είμαι 42, ξεκίνησα 98 κιλά, τώρα είμαι 90, δυστυχώς λίπος και δυστυχώς δεν έχω αλλάξει παρά ελάχιστα διατροφικές συνήθειες. Ξεκίνησα λοιπόν με 1-2χλμ, τώρα είμαι στα 8, με χρόνο 6.35/χλμ (που απ'ότι αντιλαμβάνομαι ισοδυναμεί με περπάτημα για τους περισσότερους εδώ). Εν πασει περιπτώσει νιώθω πολύ καλά και συνεχίζω. Πρώτος στόχος τα 10χλμ, δεύτερος στόχος χρόνος κοντά στα 6/χλμ. Να είμαστε καλά, καλημέρα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Έχω ξεκινήσει τρέξιμο γύρω από το σπίτι εδώ και ένα 4μηνο με συχνότητα 3 έξοδοι την εβδομάδα, συν προπόνηση HIIT μια φορά την εβδομάδα. Είμαι 42, ξεκίνησα 98 κιλά, τώρα είμαι 90, δυστυχώς λίπος και δυστυχώς δεν έχω αλλάξει παρά ελάχιστα διατροφικές συνήθειες. Ξεκίνησα λοιπόν με 1-2χλμ, τώρα είμαι στα 8, με χρόνο 6.35/χλμ (που απ'ότι αντιλαμβάνομαι ισοδυναμεί με περπάτημα για τους περισσότερους εδώ). Εν πασει περιπτώσει νιώθω πολύ καλά και συνεχίζω. Πρώτος στόχος τα 10χλμ, δεύτερος στόχος χρόνος κοντά στα 6/χλμ. Να είμαστε καλά, καλημέρα.

Μια χαρα χρονος ειναι το 6.35. Τη διατροφη κοιτα να φτιαξεις και θα δεις ακομη μεγαλυτερες αλλαγες και σε εμφανιση και σε προπονηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, ζούμε οι τερματίσαντες του μαραθωνίου...

Υγ. Για ν βελτιώσει κάποιος όσο το δυνατόν τις επιδόσεις στα 5χλμ ή 10χλμ, θέλει εξειδικευμένες προπονήσεις τρεξίματος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Locke_John είπε

εντάξει, ζούμε οι τερματίσαντες του μαραθωνίου...

Υγ. Για ν βελτιώσει κάποιος όσο το δυνατόν τις επιδόσεις στα 5χλμ ή 10χλμ, θέλει εξειδικευμένες προπονήσεις τρεξίματος ?

 

Ναι, διαλλειματικη.  ξεκινα να τρεχεις 2 λεπτα στον κανονικο ρυθμο σου και ενα λεπτο σε αρκετα πιο γρηγορο ρυθμο.

Μετα απο και ρο το 2+1 μπορει να γινει 1+1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...