Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Ναι, διαλλειματικη.  ξεκινα να τρεχεις 2 λεπτα στον κανονικο ρυθμο σου και ενα λεπτο σε αρκετα πιο γρηγορο ρυθμο.

Μετα απο και ρο το 2+1 μπορει να γινει 1+1

σ' ευχαριστώ! απλό και εύκολο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Locke_John είπε

σ' ευχαριστώ! απλό και εύκολο!!

Εγω προσωπικα επεσα αρχικα αο το 5:45 στο 5:30 και τωρα το παλευω για 5:15 με 5:20. Στο 2+1 ειμαι ακομα, στα 5 χιλιομετρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο καιρός δεν ήταν όσο (σχεδόν) ιδανικός έδειχναν οι προβλέψεις μέσα στη βδομάδα.

Προσωπικά τράβηξα μέχρι το 20 περίπου στο ρυθμό στόχο και μετά απλά κρέμασα απότομα. Από εκεί και πέρα στόχος ήταν ο τερματισμός με κάθε τρόπο και για αυτό έριξα τόσο περπάτημα όσο ποτέ.

Χρόνος 4:18 άνευ σημασίας, η μόνη νίκη ότι δεν το παράτησα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Τελικά ο καιρός δεν ήταν όσο (σχεδόν) ιδανικός έδειχναν οι προβλέψεις μέσα στη βδομάδα.

Προσωπικά τράβηξα μέχρι το 20 περίπου στο ρυθμό στόχο και μετά απλά κρέμασα απότομα. Από εκεί και πέρα στόχος ήταν ο τερματισμός με κάθε τρόπο και για αυτό έριξα τόσο περπάτημα όσο ποτέ.

Χρόνος 4:18 άνευ σημασίας, η μόνη νίκη ότι δεν το παράτησα.

Όπως οι περισσότεροι που γνωρίζω. Εκεί κάπου στο 20 με 25 ήρθε η πτώση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cygnus είπε

Τελικά ο καιρός δεν ήταν όσο (σχεδόν) ιδανικός έδειχναν οι προβλέψεις μέσα στη βδομάδα.

Ο ιδανικός καιρός ήταν ο περσινός: συννεφιά και άπνοια... Φέτος, καλός θα ήταν ο καιρός που είχε το Σάββατο, αλλά... 

Δεν πειράζει, παρά τη ζέστη, καλά πήγε... (έχουμε κάνει και μαραθώνιο στα Χανιά, αρχές Ιουνίου, με 27 βαθμούς... 😊 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, spysif είπε

έχουμε κάνει και μαραθώνιο στα Χανιά, αρχές Ιουνίου, με 27 βαθμούς

Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω! Και το 10αρι στο Νιάρχος που κατεβαίνω πολύ είναι για καλοκαίρι!

Από την άλλη, με αυτό το mentality παθαίνω ό,τι παθαίνω σε σχετική ζέστη :)

Επεξ/σία από Cygnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο αλλά το πετάω να ακούσω απόψεις. Κάνω δωρεά αίματος συστηματικά εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν κανά 1μιση μήνα όμως που πήγα ήταν χαμηλά ο αιματοκρίτης και με απέρριψαν. Πήγα μετά από βδομάδες, ξανά το ίδιο οπότε έκανα εξετάσεις και πήρα τα αποτελέσματα. Η φεριττίνη είναι στο πάτο οπότε κάτι πρέπει να κάνω.

Προφανώς πρέπει να πάω σε γιατρό αλλά επειδή πριν λίγο καιρό έβγαλα τον μαραθώνιο (5:30 ώρες) και γενικά ασκούμαι καθημερινά (ποδηλασία & τρέξιμο κυρίως) χωρίς να έχω παρατηρήσει κάποιο σύμπτωμα, ψάχνομαι. Δεν κάνω τακτικά εξετάσεις αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί. Κάνω κανονική υγιεινή διατροφή, άνδρας, 34 ετών, 177 εκ, 70 κιλά. 

Να δοκιμάσω κάποιο δημοφιλές συμπλήρωμα (π.χ. 1, 2) ή να πάρω ό,τι μου δώσει ο γιατρός;

!.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οταν κανεις προπονησεις δε πινεις καποιο ισοτονικο; δε τρως μια μπαρα βρε αδελφε? Αν δε μπορεις με αυτα ενισχυσε τη διατροφη σου με σιδηρο.

Προσεχε γιατι μακρυπροθεσμα ισως αποκτησεις προβλημα (ηπαρ, νεφρα κτλ).

Για πιο εξειδικευμενη συμβουλη πηγαινε σε γιατρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καλα οταν κανεις προπονησεις δε πινεις καποιο ισοτονικο; δε τρως μια μπαρα βρε αδελφε? Αν δε μπορεις με αυτα ενισχυσε τη διατροφη σου με σιδηρο.

Προσεχε γιατι μακρυπροθεσμα ισως αποκτησεις προβλημα (ηπαρ, νεφρα κτλ).

Για πιο εξειδικευμενη συμβουλη πηγαινε σε γιατρο

Όχι γενικά δεν καταναλώνω σχεδόν καθόλου τεχνητά/επεξεργασμένα. Πίνω μόνο νερό, τρώω φρούτα, λαχανικά, φρεσκομαγειρεμένα κτλ. Σπάνια θα φάω κάποια σοκολάτα κτλ.

Θα πάω σε γιατρό, αν και πολλούς εκ αυτών δεν τους έχω σε εκτίμηση, το να ακούσεις μια άλλη άποψη δεν είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, batig0al είπε

Όχι γενικά δεν καταναλώνω σχεδόν καθόλου τεχνητά/επεξεργασμένα. Πίνω μόνο νερό, τρώω φρούτα, λαχανικά, φρεσκομαγειρεμένα κτλ. Σπάνια θα φάω κάποια σοκολάτα κτλ.

Θα πάω σε γιατρό, αν και πολλούς εκ αυτών δεν τους έχω σε εκτίμηση, το να ακούσεις μια άλλη άποψη δεν είναι κακό.

Να πας σε γιατρό και να εμπιστεύεσαι την γνώμη του τελευταίου γιατρού από την δική μου και του καθένα που γράφει σε ένα φόρουμ. 

 

 

21 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καλα οταν κανεις προπονησεις δε πινεις καποιο ισοτονικο; δε τρως μια μπαρα βρε αδελφε? Αν δε μπορεις με αυτα ενισχυσε τη διατροφη σου με σιδηρο.

Προσεχε γιατι μακρυπροθεσμα ισως αποκτησεις προβλημα (ηπαρ, νεφρα κτλ).

Για πιο εξειδικευμενη συμβουλη πηγαινε σε γιατρο

Δεν είναι κανόνας τα ισοτονικά και οι μπάρες. 20 χρόνια τρέχω και δεν τα χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ (ίσως μόνο σε κάποιο Μαραθώνιο). Σίδηρο από τροφές και ξηρούς καρπούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...