Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, opera είπε

Δεν ειμαι πρωταρης ξερεις για να παω σε αγωνα χωρις να τα εχω κοψει.

Υπαρχουν και αλλες αιτιες για αυτο οπως ο πρηνισμος και τα φαρδια πελματα.

Πηγα να δοκιμασω χθες τα vomero και μου ηταν τοσο στενα που απογοητευτηκα.

Χειροτερα και απο τα zoom fly flyknit που ετρεξα.

Μαλλον τα hoka θα εμπιστευτω στο μαραθωνιο και ισως παρω τα wide.

Μεγάλα δέν εννοούσα μακριά, ήταν λάθος διατύπωση. Αναφέρομουν στο μεγάλο δάχτυλο. Εγώ όταν έγραφα χιλιόμετρα δεν είχα νύχι εκεί. 

Τα χοκα με κλειστά μάτια, νοιώθεις ότι δεν φοράς παπούτσι και μεγάλη απορρόφηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βρε παιδιά μια ερώτηση γιατί από εξετάσεις δεν κατάφερα το οτιδήποτε. 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία, το να περνάει περιόδους που να μη μπορεί να κάνει βήμα; Τί έννοώ; Εδω΄και ένα μήνα, σε οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω, είτε τρέξιμο, είτε κολύμπι, είτε ποδήλατο, είτε κωπηλατική, νιώθω σα να παραλύουν τα άκρα μου, τα οποία συνέρχονται μετά από αρκετή ώρα, τόσην μάλιστα ώρα που στην ουσία τελειώνω την προπόνηση. χθες για παράδειγμα που είχα τρέξιμο , πήγα με τη μισή ταχύτητα, και λιγότερη απόσταση και ένιωθα σα να έχω κάνει δύο μαραθωνίους καπάκι. Ούτε δύναμη είχα ούτε ανάσα. Στο κολύμπι τα ίδια, με πολλή συντήρητική δύναμη μήπως και σκαλώσω. Οι εξετάσεις αίματος δεν έδειξαν κάτι , μέχρι και συμπλήρωμα σιδήρου πήρα, αλλά προκοπή δεν είδα. Και αυτό συνεχίζεται τώρα κοντά 1 μήνα. Έχει κανείς καμία παρόμοια εμπειρία και πως το αντιμετώπισε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγχος στρες; περισσοτερες εξετασεις;

ή πιο σωστα πηγαινε και σε αλλους γιατρους μπορει να εχει σχεση με τελειως αλλο θεμα πχ εναν θυροειδη

οταν εχουμε ενα θεμα ιατρικο δεν μενουμε σε μια εξεταση ή επειδη ειπε κατι ενας γιατρος

εχεις κατι που δεν ειναι φυσιολογικο, πρεπει να το βρεις τι το προκαλει και φυσικα και πως θα το λυσεις

απλα θελει τρεξιμο (σε γιατρους) , υπομονη και καλη διαθεση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

αγχος στρες; περισσοτερες εξετασεις;

ή πιο σωστα πηγαινε και σε αλλους γιατρους μπορει να εχει σχεση με τελειως αλλο θεμα πχ εναν θυροειδη

οταν εχουμε ενα θεμα ιατρικο δεν μενουμε σε μια εξεταση ή επειδη ειπε κατι ενας γιατρος

εχεις κατι που δεν ειναι φυσιολογικο, πρεπει να το βρεις τι το προκαλει και φυσικα και πως θα το λυσεις

απλα θελει τρεξιμο (σε γιατρους) , υπομονη και καλη διαθεση.

Συμφωνω και συμπληρωνω,εξετασεις μαγνησιο,βιταμινης D3,ελεγχος για ασθμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βροχικό άσθμα έχω αλλά το έχω ξεπεράσει μέσω του αθλητισμού. Πολύ σπάνια να με πιάσει, και συνήθως γίνεται σε ζεστούς καιρούς με υγρασία. Π.χ. καλοκαίρι πρωί, απόγευμα και πάντα με μικρή διάρκεια. Βιταμίνες είναι εντάξει, καθώς και ο αιματοκρίτης. Μόνο , όπως σχεδόν πάντα, υψηλότατη cpk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, gdriver είπε

βρε παιδιά μια ερώτηση γιατί από εξετάσεις δεν κατάφερα το οτιδήποτε. 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία, το να περνάει περιόδους που να μη μπορεί να κάνει βήμα; Τί έννοώ; Εδω΄και ένα μήνα, σε οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω, είτε τρέξιμο, είτε κολύμπι, είτε ποδήλατο, είτε κωπηλατική, νιώθω σα να παραλύουν τα άκρα μου, τα οποία συνέρχονται μετά από αρκετή ώρα, τόσην μάλιστα ώρα που στην ουσία τελειώνω την προπόνηση. χθες για παράδειγμα που είχα τρέξιμο , πήγα με τη μισή ταχύτητα, και λιγότερη απόσταση και ένιωθα σα να έχω κάνει δύο μαραθωνίους καπάκι. Ούτε δύναμη είχα ούτε ανάσα. Στο κολύμπι τα ίδια, με πολλή συντήρητική δύναμη μήπως και σκαλώσω. Οι εξετάσεις αίματος δεν έδειξαν κάτι , μέχρι και συμπλήρωμα σιδήρου πήρα, αλλά προκοπή δεν είδα. Και αυτό συνεχίζεται τώρα κοντά 1 μήνα. Έχει κανείς καμία παρόμοια εμπειρία και πως το αντιμετώπισε;

Μη επαρκή ξεκούραση και διατροφή μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Μη επαρκή ξεκούραση και διατροφή μήπως; 

το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό. Στην αρχή. 2 μπανάνες την ημέρα, μήλα, άσπρο κρέας , αμύγδαλα, και που και που καμία μακαρονάδα με κιμά. Αλλά όπως είπα λίγα πράγματα, και γι'αυτό πήγα για γενικές αιματολογικές. 

Πάντως η αλήθεια είναι πως κατα περιόδους , όταν φτάνω σε ένα επίπεδο πολυ΄καλό , αθλητικά πάντα, και για τα δικά μου δεδομένα, πάντοτε συμβαίνει κάτι που με ρίχνει αρκετά. Συνολικώς 4 φορές έχει συμβεί αλλά ποτέ με τόσο μεγάλη διάρκεια. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 λεπτά πριν, gdriver είπε

το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό. Στην αρχή. 2 μπανάνες την ημέρα, μήλα, άσπρο κρέας , αμύγδαλα, και που και που καμία μακαρονάδα με κιμά. Αλλά όπως είπα λίγα πράγματα, και γι'αυτό πήγα για γενικές αιματολογικές. 

Πάντως η αλήθεια είναι πως κατα περιόδους , όταν φτάνω σε ένα επίπεδο πολυ΄καλό , αθλητικά πάντα, και για τα δικά μου δεδομένα, πάντοτε συμβαίνει κάτι που με ρίχνει αρκετά. Συνολικώς 4 φορές έχει συμβεί αλλά ποτέ με τόσο μεγάλη διάρκεια. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Τι προπονησεις κανεις καθε βδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το θεματακι για τον αθλητισμο & πιο ειδικα το τρεξιματακι μας...δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει...ομως,τρεχω τριανταπεντε χρονια[βετερανος πλεον], & σε ολες τις αποστασεις....απο 3χιλιαρα μεχρι μαραθωνιο & τα τελευταια 10 χρονια κανω μονο ορεινο τρεξιμο...εννοειται οτι ημουν πολυ καλος αθλητης με σοβαρες προπονησεις[ερασιτεχνης παντα] & με χρονο μαραθωνιου 2 ωρες και 49 λεπτα...Αξιζει φιλοι μου...θα εχετε πολλα οφελη...γεια χαρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω μπει κι έχω στο χόμπι εδω και 2 χρόνια, με αποστάσεις 10χλμ και ημιμαραθωνιο μέχρι τώρα και εκεί σκοπεύω να παραμείνω(με εξαίρεση ίσως τα 30 της λίμνης των Ιωαννίνων αν μπορέσω λόγω δουλειάς). Μια ερώτηση έχω μονο: στα διαστήματα που δεν θα συμμετάσχω σε κάποιον αγώνα οπότε δεν ρυθμίζω τα τρεξίματα με συγκεκριμένο στόχο χλμ, πόσες προπονήσεις και πόσα χλμ να κάνω περίπου τη βδομάδα; αυτή τη στιγμή προσπαθώ να κάνω 3 long για συντήρηση, 8,10 και 12 χλμ την βδομάδα. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;;; επίσης παίζω και μια με δύο φορές μπάλα οπότε δεν ξέρω αν με παίρνει για παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, 

θέλω να φτάσω να βγάζω τα 10 χλμ χωρίς άγχος και πίεση, από άθληση κάνω 3 φορές την εβδομάδα crossfit απο 1 ώρα και είμαι αρκετά dedicated , δεν πάω για να περάσω την ώρα μου. Τώρα σχετικά με το τρέξιμο κάνω στο χωρις τρελή ένταση εβδομάδα παρά εβδομάδα 1 φορά απόγευμα ανάμεσα σε προπονήσεις σε στίβο στο Γαλάτσι κάπως έτσι όπως είναι στην εικόνα. 

Η ερώτησή μου είναι οτι μετά τα 6 χλμ γενικά αρχίζω και πονάω σαν πιάσιμο στον ώμο καμιά φορά ή είμαι ψιλοκομμάτια. 

Θέλω να φτάσω να τα κάνω όμως τα 10 χλμ . Τι προτείνεται να κάνω? διαλλειματικές που διάβασα πιο πριν , η να ανεβάσω π.χ. 500 μέτρα κάθε εβδομάδα ? κτλ 

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω περισσότερα ούτε να κατέβω σε σοβαρό μαραθώνιο κτλ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_5720.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimis98 είπε

τι εφαρμογές χρησιμοπειηται στο κινητό? 

RUNkeeper εγώ μόνιμα, έχω ακούσει πολλούς που χρησιμοποιούν το Strava

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...