Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις γύρισα κι εγώ. Θα σεβαστώ τους φανς που θέλουν να το δουν χωρίς να ξέρουν τίποτα και θα γράψω μόνο γενικότητες.

 

Οι καινούργιες ταινίες είναι ευλογία για το σύμπαν του Star Wars. Το βελτιώνουν απίστευτα, με πολύ πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες, πιο δυνατή φιλοσοφία και έξυπνα twists που βγάζουν νόημα. Και φυσικά το τεχνικό κομμάτι έχει απογειωθεί, αλλά εντάξει, αυτό ήταν το μόνο σίγουρο. Τα άλλα ήταν τα δύσκολα.

 

Πώς λένε μερικοί ότι κάποιες ταινίες τους "κατέστρεψαν" την παιδική τους ηλικία; Ε, για μένα αυτές οι ταινίες κάνουν το ανάποδο. Δίνουν μεγαλύτερη αξία σε όσα αγάπησα μικρός. Μου φέρνουν πίσω τη μαγική εκείνη αίσθηση που σχεδόν μου κατέστρεψαν τα prequels.

 

Είμαι τόσο χαρούμενος που το Star Wars αναστήθηκε. Τις παλιές ταινίες δεν μπορείς να τις βρεις πουθενά στην αυθεντική τους μορφή, οπότε νιώθω και λίγο σαν να τις χάσαμε, για τα prequels τα είπαμε, είναι μια ανόητη σαπουνόπερα επιπέδου Φώσκολου που αφαιρούν πολλά από την μυθολογία (ευτυχώς οι καινούργιες ταινίες τα αγνοούν, αλλά και βάζουν τα πράγματα στη θέση τους για κάποια θέματα), και το Rogue One ευτυχώς είχε μερικές καλές σκηνές και μερικούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες, αλλά αφενός η μισή ταινία είναι βαρετή και αδιάφορη (οπότε δεν είναι και για να την ξαναδείς) και κυρίως, παραείναι σοβαροφανές και δεν ταιριάζει στο παραμυθένιο κλίμα που έχουν οι υπόλοιπες ταινίες (νομίζω το Rogue One γυρίστηκε για να δώσει κάτι στους φανς που έχουν μπερδευτεί και νομίζουν ότι τα Star Wars IV-VI ήταν ταινίες για ενήλικες και όχι για παιδιά).

 

Πλέον φτάσαμε, λοιπόν, τις πέντε καλές ταινίες που θα έχουμε να βλέπουμε (ειδικά αν κάποιοι στιγμή κυκλοφορήσουν και οι παλιές) και μακάρι να συνεχίσουν έτσι. Δεν γινόταν να ζητήσω περισσότερα.

 

ΥΓ. Μεγάλη τύχη που γλιτώσαμε τον σκηνοθέτη του Jurassic World για την τελευταία ταινία της τριλογίας. Κρίμα θα ήταν.

 

ΥΓ2. Η ταινία έχει και κάποια θεματάκια. Κυρίως μια επιλογή στο casting μου ξίνισε, αλλά τα προσπερνάω.

 

ΥΓ3. Προφανώς αυτοί που δεν σας άρεσε το Force Awakens και σας άρεσε το Rogue One, δε θα σας αρέσει ούτε αυτή ταινία. Νομίζω είναι σαφές και από αυτά που γράφω. Γενικά αν ήμουν στη θέση σας, δε θα ασχολούμουν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία έχει ωραία εφέ και δυο τρεις καλες σκηνές αλλά γενικότερα απο σενάριο,σκηνοθεσία,αναπτυξη χαρακτήρων και ερμηνείες πάσχει σημαντικά. Ένιωσα οτι δεν υπάρχει πλοκή αλλά μια λίστα με το τι έπρεπε υποχρεωτικα να στριμωξει ο rian Johnson μέσα στη ταινία.Βάλε μια άκυρη αλλά γενναία ασιατισσα rebel μπας και πουλησουμε κάνα εισιτήριο στη Κίνα η βαλε porg για comic relief μπαςκαι πουλησουμε porg κουκλακια.

Από τους βασικούς χαρακτήρες δεν μου αρεσε ο τροπος που χειρίστηκαν το Luke.Η παρουσία του στην ταινία είναι για να δείξει η Disney στους παλιούς φαν το ποσο ξεπεσμένος είναι ο ήρωας τους και να τους σπρωξει στους νέους ήρωες και το νεο star wars universe που προωθεί.O kylo εξελίσσεται σε κακό τύπου christian Grey ενα παρεξηγημένο κακό παιδί που οι γυναίκες πιστεύουν οτι μπορούν να αλλάξουν.Η rey παραμένει χωρίς κάποια λογική εξήγηση το πανίσχυρο feminist icon της πρώτης ταινίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούργιες ταινίες είναι ευλογία για το σύμπαν του Star Wars. Το βελτιώνουν απίστευτα, με πολύ πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες, πιο δυνατή φιλοσοφία 

 

Το φιλοσοφικό backbone των πρώτων Star Wars είναι αναμφισβήτητο, ο Lucas έχει πει ότι η Δύναμη και ότι αυτή συνεπάγεται δεν είναι δική του ιδέα. Είναι δανεισμένες αρχαίες ιδέες. Δίνουν έμφαση στη συμπαντική διαμάχη καλού/κακού σαν πνευματική/φιλοσοφική ιδέα και στη Δύναμη σαν συμπαντική πραγματικότητα. Τα πιο πρόσφατα Star Wars ασχολούνται με τη Δύναμη σαν superhero ιδιότητα και με τη διαμάχη μεταξύ heros και villains. Η φιλοσοφία έχει αντικατασταθεί από την ψυχολογία.

 

 

Αναλογικά. Αν η Disney έπαιρνε τα δικαιώματα του Matrix και το μεταμόρφωναν σε κάτι σαν το Tron

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή μεσαία ταινία τριλογίας. Οπτικά είναι απίστευτη (την ειδα σε imax 3D). Λιγο δράση να χε παραπάνω αυτό μόνο.

 

Υγ ποσο μα ποσο μας τρολαρει η disney με τα τρειλερ. Απλα φοβεροί.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιλοσοφικό backbone των πρώτων Star Wars είναι αναμφισβήτητο, ο Lucas έχει πει ότι η Δύναμη και ότι αυτή συνεπάγεται δεν είναι δική του ιδέα. Είναι δανεισμένες αρχαίες ιδέες. Δίνουν έμφαση στη συμπαντική διαμάχη καλού/κακού σαν πνευματική/φιλοσοφική ιδέα και στη Δύναμη σαν συμπαντική πραγματικότητα. Τα πιο πρόσφατα Star Wars ασχολούνται με τη Δύναμη σαν superhero ιδιότητα και με τη διαμάχη μεταξύ heros και villains. Η φιλοσοφία έχει αντικατασταθεί από την ψυχολογία.

 

 

Αναλογικά. Αν η Disney έπαιρνε τα δικαιώματα του Matrix και το μεταμόρφωναν σε κάτι σαν το Tron

 

α μπραβο. ακριβως αυτο.

 

 

σβηνει το fantasy/scif συμπαν του Lucas και το αντικαθιστα με ενα υπερηρωικο ακολουθωντας τα tropes του ειδους και φυσικα την φορμουλα της Marvel.

Jedi και Sith δεν υπαρχουν πλεον, μονο superheroes και supervillains. ο καθενας εχει υπερδυναμεις και δεν χρειαζεται να περναει απο το Hero's Journey, η να εχει καποιον μεντορα η να ειναι ακολουθος ενος ταγματος.

ο Mary Sue χαρακτηρας της Rey εγινε πανισχυρος με την πιο ελαχιστη προσπαθεια, ξεπερνωντας τους Yoda και Luke. επειδη ειναι γυναικα, επειδη αυτο πουλαει σημερα. 

μην ξαφνιαστειτε αν στο μελλον βλεπουμε τους Force users να φορανε καπες και να πετανε.

τα παντα θα ομογενοποιηθουν υπο την επιβλεψη μιας mega-corporation.

αυτη ειναι η "ανωτερη φιλοσοφια" των post-Lucas SW. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Δεν έγινε ακριβώς πανίσχυρη, απλά έχει αρκετά καλό plot armor. Πχ η μάχη με τους Praetorians ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη/"δύσκολη" για το υποτίθέμενο επίπεδο των Rey/Kylo. Ήταν Force sensitive οι πρώτοι? Αμφιβάλω, απλά φάγαμε στη μάπα ένα "nerfed" battle μόνο και μόνο για να υπάρχει κάποιο suspense ενώ κανονικά χρειαζόταν μόνο ένας από τους 2 για να βγάλει όλους τους guards και με σημαντικά λιγότερο κόπο αν χρησιμοποιούσε την Force...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ αστείο να βλέπεις άτομα να προσπαθούν να κρίνουν τομείς της ταινίας έχοντας παντελώς καμια γνώση πάνω στην παραγωγή ταινιών :D Δεν είναι ντροπή guys να μην τα ξέρεις όλα, keep it simple and true ;)

 

Ερώτηση, αληθεύει ότι τα jedi fights είναι πιο stylish και cool looking σε σχέση με το TFA που ήταν πολύ grounded (μούφα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πρόσφατα Star Wars ασχολούνται με τη Δύναμη σαν superhero ιδιότητα και με τη διαμάχη μεταξύ heros και villains. Η φιλοσοφία έχει αντικατασταθεί από την ψυχολογία.

 

Εγώ είδα ακριβώς το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ αστείο να βλέπεις άτομα να προσπαθούν να κρίνουν τομείς της ταινίας έχοντας παντελώς καμια γνώση πάνω στην παραγωγή ταινιών :D Δεν είναι ντροπή guys να μην τα ξέρεις όλα, keep it simple and true ;)

 

Ερώτηση, αληθεύει ότι τα jedi fights είναι πιο stylish και cool looking σε σχέση με το TFA που ήταν πολύ grounded (μούφα)?

μα οσοι την κριτικαρουν δεν μιλουν για την παραγωγηη η κυρια κριτικη απο οτι εχω καταλαβει ειναι στο σεναριο και τον δρομο που περνει πια το sw universe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στην παραγωγή είναι και το σενάριο buddy, επειδή έχω δει χιλιάδες ταινίες δεν με κάνει ειδικό σε τίποτα, την γνώμη μας λέμε και αφήνουμε την κριτική στους ειδικούς, at least imho ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...