Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έβαλα νέο ρολόι το καλοκαίρι,είχε το σπίτι ένα του 70 μαύρο με τις παλιές ασφάλειες,δεν μου ζήτησαν τίποτα βέβαια είχα κάνει νέα υδε πριν από 7 χρόνια που μετακόμισα.Λογικα απλά υδε θες από ηλεκτρολόγο κανένα 90-100€ είναι δυστυχώς.

Επεξ/σία από nyne
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προτείνω συγχώνευση των 5 νημάτων

νυχτερινό , νέοι μετρητές ΔΕΗ , ΥΔΕ , καταχώρηση μετρήσεων ΔΕΔΔΗΕ, αλλαγή ονόματος

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Δε ξέρω αν διάβασες πιο πάνω την αρχική ανάρτηση μου, έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό ρεύμα, γι αυτό μου προέκυψαν αυτά τώρα

Το διάβασα, και απλά ήταν "η αφορμή" που "ξύπνησε" ο ΔΕΔΔΗΕ (πάντως όπως ήδη σου είπαν, το έντυπο περί "πρόσθετου αγωγού" είναι παλιό τυποποιημένο - δεν το χρειάζεσαι το συγκεκριμένο καλώδιο). Το αίτιο ήταν το ότι πήρε (αν καλοκατάλαβα) το ρεύμα στο όνομά της η γυναίακ σου (αν δεν ήταν απαραίτητο, και αν φυσικά ξέρατε τί παίζει, θα μπορούσατε να το είχατε αποφύγει, να το αφήνατε στο όνομα του απτέρα της, ακόμη κι αν αυτός έχει τυχόν αποβιώσει).

Τεσπα, ο γέγονε - γέγονε, τώρα απλά ξαμολύσου (κυρίως μέσω συγγενών και φίλων και έστω απλών γνωστών) να ρωτάς μέσα στο διάστημα που απομένει, μπας και βρεις ηλεκτρολόγο να σου κάνει "φτηνά" την ΥΔΕ (αφού όπως λες ζορίζεσαι). Σε φάση ακόμη και να μην πατήσει καν στο σπίτι (ΑΝ θεωρείς ότι, παρ' ό,τι "καλλιτεχνικά" φτιαγμένη, η εγκατάσταση δεν έχει επικινδυνότητες), συνεπώς να καθαρίσεις και με κάτι στο στυλ "30άρι" (έστω  ξερωγώ 50άρι). Αν είσαι όντως Ρόδο, έχω κάποιον γνωστό που επειδή γενικά "είναι της πιάτσας" και τα ψάχνει κάτι τέτοια εδώ (Αττική ζει, αλλά λόγω καταγωγής παέι κατά 'κει κάθε καλοκαίρι) και ίσως έχει υπ' όψιν του κάποιον "φθηνό" κατά 'κει. Κι επειδή ποτέ δεν ξέρεις, αν ενδιαφέρεσαι, πες να τον ρωτήσω. Ένα τηλέφωνο θα δώσει απλά αν είναι άλλωστε, κι όχι "γνωριμία" για να πας "συστημένος".

Κατά τ΄ άλλα, καλές γιορτές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

Αν είσαι όντως Ρόδο, έχω κάποιον γνωστό που επειδή γενικά "είναι της πιάτσας" και τα ψάχνει κάτι τέτοια εδώ (Αττική ζει, αλλά λόγω καταγωγής παέι κατά 'κει κάθε καλοκαίρι) και ίσως έχει υπ' όψιν του κάποιον "φθηνό" κατά 'κει. Κι επειδή ποτέ δεν ξέρεις, αν ενδιαφέρεσαι, πες να τον ρωτήσω. Ένα τηλέφωνο θα δώσει απλά αν είναι άλλωστε, κι όχι "γνωριμία" για να πας "συστημένος".

Να σαι καλά!  Ναι, είμαι όντως στη Ρόδο. Έχω δύο γνωστούς υπόψη, αύριο θα κάνω επικοινωνία! Αν δε βγάλω άκρη θα σε ενοχλήσω, να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια... Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα επανέλθω για να ενημερώσω σχετικά ανάλογα με τις εξελίξεις!

Επεξ/σία από navagos72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, navagos72 είπε

Έχω δύο γνωστούς υπόψη

...δεν ξέρω αν εννοείς ηλεκτρολόγους ή όχι, αλλά αν δεν βγει άκρη είτε με τους δικούς σου είτε με τον γνωστό μου, έχε κατά νου να ρωτάς μέχρι και τον "οποιονδήποτε" (αν ξέρει "φτηνό ηλεκτρολόγο") εκτός από "δικούς σου ανθρώπους", καθώς ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξεσκαλώσεις κάτι κι από τύχη (πχ συνήθως μαγαζάτορες τύπου "χρωματοπωλείου", έχουν "έμπιστους" τεχνίτες" να προτείνουν, είτε είσαι πελάτης είτε όχι). Καιρό άλλωστε υποθέτω πως ακόμη έχεις αρκετό, οπότε μη βιαστείς...(θα είναι λίγο ψυχοφθόρο βέβαια αυτό, αλλά στην καλύτερη μιλάμε για ακραίες διαφορές τύπου 50 ο φθηνότερος - 250 ο ακριβότερος, ανάλογα βέβαια κι αν θα χρειαστεί πράγματι να κάνουν και κάποια εργασία, κι όχι απλά "επισκόπηση" και σύνταξη ΥΔΕ...). Και φυσικά πάρε και μερικά τηλέφωνα ή πέρνα κι από μερικά μαγαζιά ηλεκτρολόγων (αυτοί βέβαια που έχουν μαγαζιά συνήθως "βαράνε" - από την άλλη "οι άλλοι" μπορεί να μην έχουν άδεια για να υπογράψουν ΥΔΕ) να κόψεις και συμπεριφορά/φάτσες εκτός από το να ρωτήσεις τιμές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, washcloud είπε

...δεν ξέρω αν εννοείς ηλεκτρολόγους

Καλημέρα! Ηλεκτρολόγοι είναι, αλλά είναι λίγο δυσεύρετοι.... Προς το παρών είμαι στη φάση ότι δε μου έχει απαντήσει κανείς ακόμα στο τηλέφωνο...  Ευχαριστώ πολύ πάντως και πάλι για τις συμβουλές και το χρόνο σου. Αν δε βγάλω άκρη θα σε ενοχλήσω για τον φίλο σου. Εννοείται πως θα ενημερώσω το δέον για την εξέλιξη!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Καλημέρα! Ηλεκτρολόγοι είναι, αλλά είναι λίγο δυσεύρετοι.... Προς το παρών είμαι στη φάση ότι δε μου έχει απαντήσει κανείς ακόμα στο τηλέφωνο...  Ευχαριστώ πολύ πάντως και πάλι για τις συμβουλές και το χρόνο σου. Αν δε βγάλω άκρη θα σε ενοχλήσω για τον φίλο σου. Εννοείται πως θα ενημερώσω το δέον για την εξέλιξη!  :D

Έχεις προθεσμία έξη μήνες.. Όποτε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Έχεις προθεσμία έξη μήνες.. Όποτε..

Για το νυχτερινό έχω 2 μήνες να κάνω ενέργειες και έχουν περάσει ήδη 20 μέρες, οπότε πρώτα θα ξεμπερδέψω με την ΥΔΕ και μετά θα κάνω εκ νέου αίτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, navagos72 said:

Για το νυχτερινό έχω 2 μήνες να κάνω ενέργειες και έχουν περάσει ήδη 20 μέρες, οπότε πρώτα θα ξεμπερδέψω με την ΥΔΕ και μετά θα κάνω εκ νέου αίτηση...

Μην μπερδεύεσαι, για το νυχτερινό δεν απαιτείται να κάνεις καμία ενέργεια πέρα από το να πληρώσεις την συμμετοχή σου για την ενεργοποίηση.

Αν σου ήρθε επιστολή με την οποία σε ενημερώνουν πως έχεις διορία 6 μήνες να καταθέσεις νέα, τότε έχεις 6 μήνες (6+1 για την ακρίβεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, για το νυχτερινό δεν απαιτείται να κάνεις καμία ενέργεια πέρα από το να πληρώσεις την συμμετοχή σου για την ενεργοποίηση.

791104783_.png.da5e878a37862562389d168613f10c5d.png

Για να μη σας μπερδεύω, μου ζητάνε το παραπάνω και να πληρώσω 42,16€ εντός διμήνου από την ημερομηνία έκδοσης της επιστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, navagos72 said:

791104783_.png.da5e878a37862562389d168613f10c5d.png

Για να μη σας μπερδεύω, μου ζητάνε το παραπάνω και να πληρώσω 42,16€ εντός διμήνου από την ημερομηνία έκδοσης της επιστολής.

Εσύ έχεις μπερδευτεί, όπως έχουν απαντήσει και παραπάνω το έντυπο που σου έστειλαν είναι παμπάλαιο, εδώ και 10 χρόνια για να μπει νυχτερινό δεν απαιτείται ούτε αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης ούτε νέα ΥΔΕ, το συγκεκριμένο που παραθέτεις απλά το αγνοείς.

Δες και σχετική επιστολή του ΔΕΔΔΗΕ:

https://seheml.gr/images/seheml/anakoinoseis/files/katargisi-topothetisis-agogou-prosthetis-eksipiretisis.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εσύ έχεις μπερδευτεί, όπως έχουν απαντήσει και παραπάνω το έντυπο που σου έστειλαν είναι παμπάλαιο, εδώ και 10 χρόνια για να μπει νυχτερινό δεν απαιτείται ούτε αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης ούτε νέα ΥΔΕ, το συγκεκριμένο που παραθέτεις απλά το αγνοείς.

Άρα, απλά πληρώνω και περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, navagos72 είπε

791104783_.png.da5e878a37862562389d168613f10c5d.png

Για να μη σας μπερδεύω, μου ζητάνε το παραπάνω και να πληρώσω 42,16€ εντός διμήνου από την ημερομηνία έκδοσης της επιστολής.

Έχει γίνει η αλλαγή ονόματος στην παροχή; μετά την αλλαγή θα έρθει κανονική επιστολή από ΔΕΔΔΗΕ που θα ζητάει ΥΔΕ από το νέο κάτοχο, με προθεσμία έξι μήνες. Το νυχτερινό μπορεί να έχει μπει σε 2 μήνες, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα μετρητών, χωρίς να απαιτείται ΥΔΕ.

Μόλις τώρα, navagos72 είπε

Άρα, απλά πληρώνω και περιμένω;

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει γίνει η αλλαγή ονόματος στην παροχή; μετά την αλλαγή θα έρθει κανονική επιστολή από ΔΕΔΔΗΕ που θα ζητάει ΥΔΕ από το νέο κάτοχο, με προθεσμία έξι μήνες. Το νυχτερινό μπορεί να έχει μπει σε 2 μήνες, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα μετρητών, χωρίς να απαιτείται ΥΔΕ.

Η αλλαγή κατόχου έγινε ή το 2005 ή το 2010, δε θυμάμαι, αλλά ποτέ δε μας ζητήθηκε ΥΔΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Η αλλαγή κατόχου έγινε ή το 2005 ή το 2010, δε θυμάμαι, αλλά ποτέ δε μας ζητήθηκε ΥΔΕ....

Δεν θα είχε λήξει τότε, η διάρκεια είναι 14 χρόνια.

Οπότε τώρα δεν κάνεις τίποτα απολύτως εκτός της πληρωμής (και αναμονής)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...