Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά thermal pads να επιλέξω για heatsinks σαν και αυτά της παρακάτω εικόνας;
 

Spoiler

spacer.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κανείς καμία ιδέα για ups (hat,powerbank?) με μπαταρία. Δεν τρέχει κάτι σοβαρό το 3b+ που έχω. Μόνο pihole και έναν τοπικό file server.

3/5 φορές που θα κοπεί το ρεύμα για κάποιον λόγο θα γίνει corrupt και η κάρτα sd. Η αυτονομία που χρειάζομαι είναι ίσα ίσα να προλάβει να κάνει shutdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα για ups (hat,powerbank?) με μπαταρία. Δεν τρέχει κάτι σοβαρό το 3b+ που έχω. Μόνο pihole και έναν τοπικό file server.

3/5 φορές που θα κοπεί το ρεύμα για κάποιον λόγο θα γίνει corrupt και η κάρτα sd. Η αυτονομία που χρειάζομαι είναι ίσα ίσα να προλάβει να κάνει shutdown.

Βάλε USB αντί sdcard προσωπικά σωθηκα σε αυτό το θέμα. Επιπλέον είναι αρκετά πιο γρήγορο 

2 ώρες πριν, razkal είπε

Αν το pi χρησιμοποιείται για torrent/file server δεν είναι καλύτερο να συνδεθεί nas δίσκος πάνω του? Από τη στιγμή που μιλάμε για 24/7.

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Βάλε USB αντί sdcard προσωπικά σωθηκα σε αυτό το θέμα. Επιπλέον είναι αρκετά πιο γρήγορο 

Ναι

Με εξωτερικό USB δίσκο (2.5 και εξωτερικό case) στο πι3 μου κάνει random freezings πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, razkal είπε

Με εξωτερικό USB δίσκο (2.5 και εξωτερικό case) στο πι3 μου κάνει random freezings πάντως. 

Όχι όχι ,USB stick αντί sdcard έχεις το λειτουργικό στο USB stick ανώτερες ταχύτητες κ σπάνια corrupted. Όσο για τον εξωτερικό δίσκο που φριζαρει σημαίνει δεν παίρνει καλή τροφοδοσία, έχεις το ορίτζιναλ τροφοδοτικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

Όχι όχι ,USB stick αντί sdcard έχεις το λειτουργικό στο USB stick ανώτερες ταχύτητες κ σπάνια corrupted. Όσο για τον εξωτερικό δίσκο που φριζαρει σημαίνει δεν παίρνει καλή τροφοδοσία, έχεις το ορίτζιναλ τροφοδοτικό; 

Δεν έχω το γνήσιο, αυτό έχω.

Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει η τροφοδοσία. 

To pi δεν πέφτει και κάτω από τους 61 βαθμούς (ακόμα και με ανοικτή θήκη $. 

Τα παρακάτω τα εμφανίζει με κόκκινο στο dmesg όταν το ξεκινάω πάλι 

https://imgur.com/a/ezndgpn

  1. [    7.211883] sd 0:0:0:0: [sda] No Caching mode page found
  2. [    7.211897] sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
Επεξ/σία από razkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα  αποφάσισα να αγοράσω το pi4  και έχω κάποιες ερωτήσεις να σας κανω

πρώτα από άλλα θα θελα  να  σας αναφέρω οτι  θα το χρησιμοποιήσω για plex media server και ρετρό emulator για αρχή...

 

1) ποια εκδοσή να αγοράσω με τα 4gb η τα 2gb ?

2) με μια κάρτα sd16gb  θα μπορώ να έχω στην ίδια κάρτα λειτουργικού rasbian και το Retropie?

3)χρειάζομαι ψήκτρες?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η έκδοση με τα 2gb θα σου φτάσει. Εάν θες πιο future proof ή θα χρησιμοποιείς περισσότερο απαιτητικά προγράμματα πάρε την 4.

2. Με την 16αρα δεν θα κάνεις και πολλά. Τουλάχιστον 64 ή 128, εάν θες χώρο για αποθήκη παιχνιδιών.

3. Το 4αρι διαβάζω ότι θέλει καλή ψύξη. Στο δικό μου που αναμένω να αντικαταστήσει το 3Β παρήγγειλα και την flirc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 χρονιά πολλά  ευχαριστώ για την άμεση  απάντηση σου 

ποια από τις 3 sd κάρτες προτείνεις για rasp ?

και κάτι τελευταίο πρέπει να είναι σε fat32 η σε ntfs ?

ευχαριστώ και πάλι .

https://www.e-shop.gr/verbatim-44083-micro-sdhc-32gb-class-10-with-adapter-p-PER.571573

https://www.e-shop.gr/kingston-sdcs2-32gb-canvas-select-plus-32gb-micro-sdhc-100r-a1-c10-card-sd-adapter-p-PER.346185

https://www.e-shop.gr/adata-premier-32gb-micro-sdhc-uhs-i-class-10-retail-with-adapter-p-PER.331178

Επεξ/σία από solidus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες που προτείνονται είναι αυτές με την σήμανση Α1.

Σε ότι σύστημα αρχείων είναι φορμαρισμένη η κάρτα, κατά το ¨κάψιμό¨ της με το λειτουργικό raspbian θα φορμαριστεί σε ext2/ f2fs/ fat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μετάβαση απο SD κάρτα σε USB stick sandisk 16GB με το raspbian buster (σε RP3B+)
Bootάρει κανονικά απο το usb stick κ τώρα κατεβάζει τα update.
Αν κ με την SD κάρτα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στους 12μηνες που το χρησιμοποιώ, σκέφτομαι να του περάσω επιπλέον influxdb και grafana που θα επικοινωνεί με το hass.io (σε άλλο RP3B+ σε SD κάρτα). Γράψε/σβήσε συνέχεια, πιστευω πως θα είναι πιο αξιόπιστο με το usb stick.

Το μόνο που μένει είναι να φέρουν και το tvheadend στο buster...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .
Έχω μια ερώτηση μπας και με βοηθήσει κάποιος .
Έχω αγοράσει ένα Raspberry Pi3 που συνοδευόταν με μια κάρτα που είχε στηθεί για να λειτουργεί σαν παιχνιδομηχανη ( κατι παρομοιο με αυτη την αγγελια  ).
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος τρόπος να παρω "backup" την καρτουλα για να την εσω σε περίπτωση που γινει κατι και χασω τα δεδομενα .
Γίνετε να κάνω μια 1:1 κόπια ειτε σε αλλη κάρτα ειτε σε κάποιο αρχειο για επαναφορά οταν και εάν απαιτηθεί ? ? 

ευχαριστω

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .
Έχω μια ερώτηση μπας και με βοηθήσει κάποιος .
Έχω αγοράσει ένα Raspberry Pi3 που συνοδευόταν με μια κάρτα που είχε στηθεί για να λειτουργεί σαν παιχνιδομηχανη ( κατι παρομοιο με αυτη την αγγελια  ).
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος τρόπος να παρω "backup" την καρτουλα για να την εσω σε περίπτωση που γινει κατι και χασω τα δεδομενα .
Γίνετε να κάνω μια 1:1 κόπια ειτε σε αλλη κάρτα ειτε σε κάποιο αρχειο για επαναφορά οταν και εάν απαιτηθεί ? ? 

ευχαριστω

Ναι, την κάνεις 1:1 κόπια σε ένα αρχείο στον υπολογιστή σου, στο linux γίνεται με το dd .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...