Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάποια router επιτρέπει να έχεις την ίδια IP τόσο στην primary όσο και στην secondary. Σε κάποια άλλα, όχι.

 

Το έχω δοκιμάσει και αυτό που λες, πάλι το ίδιο όμως.

 

Στα στατιστικά του, αυτό είναι το παράδοξο, δείχνει κανονικά το traffic, ενώ δείχνει να μπλοκάρει κάποιες κινήσεις. 10% περίπου, ενώ όταν δούλευε κανονικά, ακόμα και με τις default λίστες, μπλόκαρε το 30%. Στην πράξη όμως έστω και αυτό το 10% δεν το βλέπω. Όλες οι διαφημίσεις εμφανίζονται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκανα την βλακεια και εβαλα το πιχολ σε 2αρα καρτα λεω θα παιξω για δοκιμη..
τελικα μ αρεσει

αλλα δεν εχει χωρο για πιο πολλες λιστες no space left βγαζει στο πατι xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πρόλαβα να το δουλέψω (πριν #@(*!@ το σύμπαν...), μια χαρά ήταν και με τις default λίστες. Έκοβε σχεδόν τα πάντα. Οπότε στη θέση σου δε θα άλλαζα κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δοκιμασα να βάλω σε ένα raspberry pi 3 model b Raspbian lite OS και δεν πάει μια...

κολλαει συνεχώς σε σημείο να το βγάζω από την πρίζα για να το σβήσω. Κάνω κάτι λάθος;;; 
ηθελα να το μετατρέψω σε ένα πολύ απλό surfing barebone.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gatetofreddom είπε

Καλησπέρα,

Δοκιμασα να βάλω σε ένα raspberry pi 3 model b Raspbian lite OS και δεν πάει μια...

κολλαει συνεχώς σε σημείο να το βγάζω από την πρίζα για να το σβήσω. Κάνω κάτι λάθος;;; 
ηθελα να το μετατρέψω σε ένα πολύ απλό surfing barebone.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Τι κάρτα έχεις χρησιμοποιήσει; Εντάξει είναι αργό το 3αρι αλλά το λειτουργικό δεν κολλάει έτσι, κάτι συμβαίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2021 στις 5:10 ΜΜ, Daredevil είπε

έχεις ενεργοποιήσει το ipv6?

επανέρχομαι σε αυτό που ρώτησες, γιατί μου κάνει εντύπωση το εξής. Στην εντολή cat /etc/resolv.conf μου βγάζει:

 

#Generated by resolvconf
nameserver 192.168.1.69
nameserver fe80::1%wlan0

 

Το δεύτερο σημαίνει ότι έχω και κάποιον DNS ipv6; Έκανα πάντως το τεστ στη σελίδα ipv6-test.com και με έβγαλε unreachable. Το router μου από την άλλη δε βλέπω να έχει κάποια επιλογή για ipv6 ενεργοποιημένη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παδια. 

εντελως καινουριος στο χωρο, θελω να φτιαξω ενα mini server για ταινιες. εχω ενα pc που τρεχει τωρα αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια, αλλα επειδη τρεχει 24/7 σκεφτομουν να φτιαξω ενα pi για αυτη τη δουλεια. το προβλημα ειναι οτι ψαχνω (καπου ειχε παρει το ματι μου) ενα hat που μπαινει απο πανω και δινει 4 sata. ξερει κανεις που μπορω να το βρω? γιατι γενικα δεν το βλεπω καπου διαθεσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:

 

Τελικά βρήκα εν μέρει λύση...Απενεργοποίησα το DHCP από το router και το ενεργοποίησα στο pihole και σε windows pc λειτουργεί πλέον μια χαρά. Λέω όμως ότι η λύση ήταν μερική, διότι σε android παραμένει το πρόβλημα. Παρατηρώ μάλιστα στο log ότι οι μόνες κινήσεις του κινητού που βλέπει το Pihole είναι τα queries προς την google. Δεν εμφανίζεται τίποτα άλλο. Καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με raspbian να μου πει πως λεγεται η μαμα εφαρμογη του που πετιεται στην 1η εκκινηση του λειτουργικου και, αναμεσα στις ρυθμισεις που εχει, σε αφηνει να ρυθμισεις το wifi? Οχι να το ενεργοποιησεις, που γινεται απο το raspi-config και το rc-gui αλλαζοντας το region. Να το βαλεις να σκαναρει για δικτυα κλπ και να βαλεις το κλειδι για να συνδεθει στο δικο σου.

Δοκιμασα ηδη την επιλογη που δινει το raspi-config στο system options > wireless lan, βαζοντας το ssid μου και το κλειδι εκει αλλα δεν συνδεεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα rpi zero το οποίο μέχρι τώρα έχω συνδεμένο με ethernet στο ιντερνετ, προσπάθησα να βάλω wifi dongle αλλά δεν έβγαλα άκρη με την εγκατάσταση του driver , μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Η κάρτα που έχω: ID 0bda:8171 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188SU 802.11n WLAN Adapter

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον πυρηνα εχει η διανομη που τρεχεις στο zero? Θα το δεις με ενα uname -r.

Γενικα παντως, οι καρτες με τσιπακια της realtek ειναι ο ορισμος του pain in the ass στο λινουξ. Πριν ενα χρονο δοκιμαζα να κανω μια 

Bus 007 Device 002: ID 0bda:8179 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188EUS 802.11n Wireless Network Adapter

να παιξει σε μια τυπικη λινουξοεγκατασταση σε κανονικο pc και δεν επαιζε ουτε με τον "βελτιωμενο" driver που κανει ενας τυπος στο github. Μετα απο 2^n μπινελικια, εβαλα windows και ησυχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...