Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Νυσταγμένος said:

εχω δοκιμασει τους dns της εταιριας (adguard). Κανουν τρομερη δουλεια σε ολο το τοπικο δικτυο αντιστοιχη με pihole, απλα με χαλασε οτι στελνουν ολο το network traffic προφανως στην Ρωσια που ειναι οι dns server της adguard.

Κι εμένα με χαλάει αυτό. Διάβασα όμως ότι μπορείς να το κάνεις unbound.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Κι εμένα με χαλάει αυτό. Διάβασα όμως ότι μπορείς να το κάνεις unbound.

Α! Αυτο δε το ξερω. Ισως να εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Gvalaor είπε

Χαιρετώ την κοινότητα. Κάνω την πρώτη μου απόπειρα με raspberry και πειραματίζομαι με το pihole. Έκανα το σετάρισμα στο γραφείο και δούλεψε μια χαρά, τόσο ένα με ethernet όσο και ένα άλλο με wifi. Το 2ο τώρα προσπαθώ να το σετάρω για το σπίτι. Έκανα flash το raspios lite και έβαλα στο root τα ssh και wpa_supplicant.conf με τις απαραίτητες πληροφορίες για να συνδεθεί στο wifi του σπιτιού. Περνάω την sd στο raspberry και μετά ... τίποτα. Μέσα από το router κοιτάω και δεν βλέπω να συνδέεται στο δίκτυο. Δοκίμασα να κάνω hotspot στο κινητό μήπως συνδεθεί εκεί, αλλά τα ίδια.

Όταν ξαναέβαλα την sd στο pc, είδα ότι έλειπαν τα αρχεία ssh και wpa_supplicant.conf που είχα προσθέσει. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία αρκετές φορές, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Τα ίδια ακριβώς βήματα έκανα στο γραφείο (ΟΤΕ εκεί) στο ίδιο raspberry και δούλεψε. Στο σπίτι (Wind), τίποτα.

Το ssh και το wpa_supplicant.conf διαγράφονται μετά το πρώτο setup, οπότε είναι φυσιολογικό να μην τα βλέπεις.

Μήπως έχεις ρυθμίσει στο router σου να κάνει hide το SSID? Αν ναι, αυτό είναι που προκαλεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Νυσταγμένος said:

Α! Αυτο δε το ξερω. Ισως να εχεις δικιο.

Διάβασα σε κάποιο site αρχικά, και μόλις είδα και σε γειτονικό forum ότι το unbound δουλεύει και στο adguard home. Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Αν και δε ξέρω τι βολεύει καλύτερα, γιατί θέλω (τελικά) να έχω 2 rpi έτσι ώστε αν έχει πρόβλημα το πρώτο, να δουλεύω με το δεύτερο και να μην πέσει όλο το δίκτυο.

Έχει κανείς κάποιον τρόπο (κάποιον οδηγό ας πούμε) έτσι ώστε τις λίστες του πρώτου να τις παίρνει αυτόματα και στο δεύτερο; Και με το dhcp δε ξέρω τι γίνεται....μιας και το έχω ορίσει στο πρώτο pi-hole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε δοκιμάσει να κάνετε stream κάποιο βίντεο 4k που υπάρχει σε ένα rpi 3b+ (+ hdd);

Συγκεκριμένα είτε με μία Android tv, είτε από κάποια άλλη συσκευή (π.χ tv box ή pc)

 

Η σύνδεση που με ενδιαφέρει είναι:

Rpi + hdd = ethernet,    tv/pc/tv box = wifi.

 

Θέλω να ξέρω αν θα υπάρχει κάποιο είδους bottleneck οπότε θα κάνει buffring κάθε λίγο και λιγάκι ή όχι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Διάβασα σε κάποιο site αρχικά, και μόλις είδα και σε γειτονικό forum ότι το unbound δουλεύει και στο adguard home. Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Αν και δε ξέρω τι βολεύει καλύτερα, γιατί θέλω (τελικά) να έχω 2 rpi έτσι ώστε αν έχει πρόβλημα το πρώτο, να δουλεύω με το δεύτερο και να μην πέσει όλο το δίκτυο.

Έχει κανείς κάποιον τρόπο (κάποιον οδηγό ας πούμε) έτσι ώστε τις λίστες του πρώτου να τις παίρνει αυτόματα και στο δεύτερο; Και με το dhcp δε ξέρω τι γίνεται....μιας και το έχω ορίσει στο πρώτο pi-hole

Αν έχεις την ip του ενός RPi ως πρώτη dns και την ip του άλλου RPi ως δευτερεύουσα? Λογικά όταν το ένα είναι εκτός δικτύου θα παίζει με το άλλο το router. Επίσης βάλε στατικές ip και στα 2 RPi εννοείται. 

Ουσιαστικά αυτό που εννοώ εγώ είναι να στήσεις δύο ολόιδια RPi με ίδιες λίστες, configuration κτλ. απλά διαφορετικές ip. Οπότε αν πέσει το ένα, θα έχεις το άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Νυσταγμένος said:

Αν έχεις την ip του ενός RPi ως πρώτη dns και την ip του άλλου RPi ως δευτερεύουσα? Λογικά όταν το ένα είναι εκτός δικτύου θα παίζει με το άλλο το router. Επίσης βάλε στατικές ip και στα 2 RPi εννοείται. 

Ουσιαστικά αυτό που εννοώ εγώ είναι να στήσεις δύο ολόιδια RPi με ίδιες λίστες, configuration κτλ. απλά διαφορετικές ip. Οπότε αν πέσει το ένα, θα έχεις το άλλο. 

Δυστυχώς όμως δε δουλεύει έτσι. Δουλεύουν και οι δυο dns ταυτόχρονα. Άσε που το ένα pihole το έχω ως dhcp server, άρα όταν δε θα δουλεύει αυτό, θα πρέπει το δεύτερο να είναι ο dhcp server (αλλά μόνο όταν δε θα δουλεύει το πρώτο).

Για τις λίστες (να τις βάζω στο έναν και να αντιγράφονται και στο άλλο) κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2020 στις 6:22 ΜΜ, nullindex είπε

Το ssh και το wpa_supplicant.conf διαγράφονται μετά το πρώτο setup, οπότε είναι φυσιολογικό να μην τα βλέπεις.

Μήπως έχεις ρυθμίσει στο router σου να κάνει hide το SSID? Αν ναι, αυτό είναι που προκαλεί το θέμα.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με τo συχνότερο φάρμακο...Restart στο ρούτερ και όλα κύλησαν ομαλά μετά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα ακουστει τερμα "κουφο" αλλα με raspberry pi 400 ή με καποιο αντιστοιχο pi με windows 10 arm μπορει να τρεξει τη ζαλη των ημερων μας,webex,κανονικα? Θελω να το προτεινω αλλα παρ'ολο που το εχω στα χερια μου δεν εχω τη δυνατοτητα για real life δοκιμη. Εαν καποιος το εχει ας ριξει μια ενημερωση αν αξιζει σε σχεση με καποιο low price(100ευρω) tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος που να το χρησιμοποιεί για home automation και για assistant υπάρχει;προσπαθώ να βάλω και assistant στο raspberry που ελέγχει τους αυτοματισμούς μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bananasplit είπε

κάποιος που να το χρησιμοποιεί για home automation και για assistant υπάρχει;προσπαθώ να βάλω και assistant στο raspberry που ελέγχει τους αυτοματισμούς μου..

Το προσπάθησα και είχα αρκετά  θέματα με τα sonoff μιας και για να δουλέψουν σωστά ήθελαν tansmota και έτσι το εγκατέλειψα το project γιατί ήθελα να μετράω καταναλώσεις στα κλιματιστικά μου   ,  το έκανα και σε virtual box με image αλλά δεν τρελάθηκα  και δεν το δουλεύω καν  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Λογικα θα ακουστει τερμα "κουφο" αλλα με raspberry pi 400 ή με καποιο αντιστοιχο pi με windows 10 arm μπορει να τρεξει τη ζαλη των ημερων μας,webex,κανονικα? Θελω να το προτεινω αλλα παρ'ολο που το εχω στα χερια μου δεν εχω τη δυνατοτητα για real life δοκιμη. Εαν καποιος το εχει ας ριξει μια ενημερωση αν αξιζει σε σχεση με καποιο low price(100ευρω) tablet.

Το προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να δουλέψω ταυτόχρονα την usb camera και το μικρόφωνο της. Αρνητικό είναι ότι δεν έχει είσοδο ήχου για μικρόφωνο. Οι εφαρμογές τηλεκπαίδευσης υποτίθεται ότι θα δουλέψουν μέσω browser. Το Σαββατοκύριακο θα προσπαθήσω με νέα εγκατάσταση και θα δοκιμάσω τα windows για raspberry.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george1551 είπε

Το προσπάθησα και είχα αρκετά  θέματα με τα sonoff μιας και για να δουλέψουν σωστά ήθελαν tansmota και έτσι το εγκατέλειψα το project γιατί ήθελα να μετράω καταναλώσεις στα κλιματιστικά μου   ,  το έκανα και σε virtual box με image αλλά δεν τρελάθηκα  και δεν το δουλεύω καν  .

είχες δοκιμάσει και voice assistant;;Δε μου δουλεύει με τίποτα..και θα κάλυπτε τις ανάγκες μου,σε συνδυασμό με το home assistant..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...