Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,  νέος χρήστης.  Έφτιαξα sd τα με το retropie. Υπάρχει κάποιο προσφατο img έτοιμο με roms γιατί βλέπω πως είναι πολύ χρονοβόρα η διαδικασία να προσθέσω roms. Βρηκα κάποια παλιά img αλλά δεν δουλεύουν. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια  σας  Ρασβερακιδες..φίλοι

Για  να  μην  έχουμε  3-4  SD  κάρτες για  να  τρέχουμε  διάφορα  ..μπορούμε ( πχ  εγώ  έχω  το  PI 400 ) να  κάνουμε  πολλαπλό  μπουτάρισμα  από  USB  δίσκο  

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το noobs γινεται αυτο που θες, αλλα δεν ξερω αν υποστηριζει usb δισκο ή εινια μονο για sd καρτες. Επισης, αν δεν κανω λαθος, υποστηριζει μονο συγκεκριμενες διανομες.
https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/

Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα οτι το ιδιο κανιε και το pinn.
https://sourceforge.net/projects/pinn/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 12:56 ΜΜ, stelakos78 είπε

Καλημέρα,  νέος χρήστης.  Έφτιαξα sd τα με το retropie. Υπάρχει κάποιο προσφατο img έτοιμο με roms γιατί βλέπω πως είναι πολύ χρονοβόρα η διαδικασία να προσθέσω roms. Βρηκα κάποια παλιά img αλλά δεν δουλεύουν. Ευχαριστώ 

Ψάξε για Artflix.Reloaded.Batocera.5.27.2.Rpi4-BillGames 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Meet Raspberry Silicon: Raspberry Pi Pico now on sale at $4
https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-silicon-pico-now-on-sale/
https://hackaday.com/2021/01/20/raspberry-pi-enters-microcontroller-game-with-4-pico/
https://www.tomshardware.com/reviews/raspberry-pi-pico-review

Ακομα και το πρωτο zero, το οποιο το δινανε για 5$ το 2015 που το βγαλανε, εινια τερας μπροστα σε αυτο το πραγμα!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ακολουθήσει κανείς τον συγκεκριμένο οδηγό για το pihole σε ΗΑ;

Έστω ότι τον ακολουθώ πιστά (άρα και τις IP που αναφέρει)*. Αυτό σημαίνει ότι θα βάλω την IP στον έναν από τους δυο DNS server του modem μου;

Αν θέλω να έχω μια IP για τον κάθε DNS server του modem μου, μπορώ να παραβλέψω το δεύτερο σκέλος του tutorial και απλά να ακολουθήσω μόνο το πρώτο σκέλος το οποίο κάνει το συγχρονισμό μόνο;

 

* Με μια μικρή διαφοροποίηση έτσι ώστε να μου δουλεύψει με τη βάση του Pi-hole 5

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Έχει ακολουθήσει κανείς τον συγκεκριμένο οδηγό για το pihole σε ΗΑ;

Έστω ότι τον ακολουθώ πιστά (άρα και τις IP που αναφέρει)*. Αυτό σημαίνει ότι θα βάλω την IP στον έναν από τους δυο DNS server του modem μου;

Αν θέλω να έχω μια IP για τον κάθε DNS server του modem μου, μπορώ να παραβλέψω το δεύτερο σκέλος του tutorial και απλά να ακολουθήσω μόνο το πρώτο σκέλος το οποίο κάνει το συγχρονισμό μόνο;

 

* Με μια μικρή διαφοροποίηση έτσι ώστε να μου δουλεύψει με τη βάση του Pi-hole 5

Δεν έχω δοκιμάσει αυτά που περιγράφει αν και φαίνεται ενδιαφέρουσα υλοποίηση.

Απ' ότι καταλαβαίνω, αν ακολουθήσεις ακριβώς το σενάριο που περιγράφει εκεί τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την (virtual) IP που έχει δώσει για το HA. Παρόλα αυτά οι IPs του εκάστοτε RPi (όχι η HA) λογικά θα πρέπει να λειτουργούν και αυτόνομα, βέβαια νομίζω πως it defeats the purpose.

Επεξ/σία από nOiz
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, nOiz said:

Δεν έχω δοκιμάσει αυτά που περιγράφει αν και φαίνεται ενδιαφέρουσα υλοποίηση.

Απ' ότι καταλαβαίνω, αν ακολουθήσεις ακριβώς το σενάριο που περιγράφει εκεί τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την (virtual) IP που έχει δώσει για το HA. Παρόλα αυτά οι IPs του εκάστοτε RPi (όχι η HA) λογικά θα πρέπει να λειτουργούν και αυτόνομα, βέβαια νομίζω πως it defeats the purpose.

Κοίτα, εγώ ήθελα/έψαχνα μόνο για το πρώτο κομμάτι (συγχρονισμό). Το δεύτερο είναι "bonus".

Αυτό που έχω διαβάσει σε διάφορα post είναι ότι το modem χρησιμοποιεί και τo δεύτερo DNS server του, και αν είναι κενό χρησιμοποιεί το default του παρόχου.

 

Σωστή η σκέψη σου. Θα ολοκληρώσω τον οδηγό και στην πρώτη IP του DNS server του modem θα βάλω την HA IP. Και θα μπορούσα στη δεύτερη να βάλω την IP του πρώτου RPi (στο οποίο θα μπει ένα mini UPS).

Έτσι, για παράδειγμα, όταν θα κάνω restart το δεύτερο RPi, θα δουλεύει και η HA IP αλλά και η IP του πρώτου.

Όταν θα κάνω restart το πρώτο βέβαια, θα υπάρχει κάποιο θέμα αναφορικά με τον DNS server 2 του modem, αλλά μικρό το κακό.

Έτσι ξεπερνάω και το πρόβλημα που δε μπορείς να βάλεις την ίδια IP και στους δυο DNS servers

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα raspberry pi 3 το οποιο εχει δίσκο που εχει ταινίες 4κ τις οποίες streamaro σε android box.

το πρόβλημα μου ειναι οτι κολλάει στο streaming σταματάει φορτώνει συνεχίζει. το εχω παρατηρήσει ειδικα όταν εχει πολλα ηχητικά εφε .  υποθέτω είναι λογο πολλων δεδομένων κ της 100αρας lan Που εχει?

σε 1080 ταινίες δεν εχω κανενα θέμα 

οποτε σκευτομαι να παρω το pi4 που εχει 1000αρα port. πιστεύετε οτι θα λυθει το θεμα η εχει να κανει με το encode/decode του raspberry που είναι αδύναμο  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε

εχω ενα raspberry pi 3 το οποιο εχει δίσκο που εχει ταινίες 4κ τις οποίες streamaro σε android box.

το πρόβλημα μου ειναι οτι κολλάει στο streaming σταματάει φορτώνει συνεχίζει. το εχω παρατηρήσει ειδικα όταν εχει πολλα ηχητικά εφε .  υποθέτω είναι λογο πολλων δεδομένων κ της 100αρας lan Που εχει?

σε 1080 ταινίες δεν εχω κανενα θέμα 

οποτε σκευτομαι να παρω το pi4 που εχει 1000αρα port. πιστεύετε οτι θα λυθει το θεμα η εχει να κανει με το encode/decode του raspberry που είναι αδύναμο  ? 

με τι streamareis? εγώ έχω στο pi4 plex server και με direct play παίζει μια χαρά 4k 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Daredevil είπε

με τι streamareis? εγώ έχω στο pi4 plex server και με direct play παίζει μια χαρά 4k 

ειναι απλα ενας δισκος share με samba πανω στο raspberry  κ απλα παιζω τα  .Mkv απο kodi σε box

τα αρχεία βασικά ειναι πολυ καλης ποιότητας συνήθως κατι παρόμοιο 

video 

MPEG-H HEVC Video / 57450 kbps / 2160p / 23.976 fps / 16:9 / Main 10 @ Level 5.1 @ High / 10 bits / HDR10 / BT.2020

και ήχος 

/ DTS-HD Master Audio / 5.1 / 48 kHz / 4036 kbps / 24-bit

αλλά προβληματίζομαι αν φταίει το δίκτυο η οτι είναι πολυ δυνατή ποιότητα για raspberry 

 

ta 4k που παίζεις απο Plex τι ποιοτητας ειναι? αν είναι κατι παρόμοιο κ δεν εχεις θέμα  τότε ειναι το δυκτιο παω επιτοπου για αγορα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο ψηλά δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο που είδα ήταν με Overall bit rate 25.2 Mb/s σε wifi client.

Το Pi3 εκτός ότι έχει 100αρα λαν αν δεν κάνω λάθος είναι πάνω στο lane του usb hub του οπότε ίσως να υπάρχει ένα Bottleneck εκεί.

Image for post 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...