Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ποιον πυρηνα εχει η διανομη που τρεχεις στο zero? Θα το δεις με ενα uname -r.

Γενικα παντως, οι καρτες με τσιπακια της realtek ειναι ο ορισμος του pain in the ass στο λινουξ. Πριν ενα χρονο δοκιμαζα να κανω μια 

Bus 007 Device 002: ID 0bda:8179 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188EUS 802.11n Wireless Network Adapter

να παιξει σε μια τυπικη λινουξοεγκατασταση σε κανονικο pc και δεν επαιζε ουτε με τον "βελτιωμενο" driver που κανει ενας τυπος στο github. Μετα απο 2^n μπινελικια, εβαλα windows και ησυχασα.

την τελευταια έκδοση raspberry pi os με kernel 5.10.11+.

Δοκίμασα και έγω ένα από git αλλά δεν έκανε make , και υποψιάζομαι ότι ήταν λόγω καινούργιου kernel , γιατί είχε να κάνει commit στο git 6 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισημα, η καρτα σου υποστηριζεται απο τον rtl8192su που ερχεται προεγκατεστημενος στον πυρηνα εδω και αρκετα χρονια, οποτε θα επρεπε να παιζει με τη μια. Τι θεματα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επισημα, η καρτα σου υποστηριζεται απο τον rtl8192su που ερχεται προεγκατεστημενος στον πυρηνα εδω και αρκετα χρονια, οποτε θα επρεπε να παιζει με τη μια. Τι θεματα εχει?

δεν μου βγάζει κανένα network. και γενικά φαίνεται σαν να μην το αναγνωρίζει σαν κάρτα δικτύου, στα windows δουλευει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Και εγω το ιδιο θεμα ακριβως ειχα με τη realtek που λεω παραπανω. Παρε αλλη καρτα, δεν αξιζει να ασχολεισαι με drivers που ειναι προβληματικοι.

Έγινε φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παπακι στο αγγλικο (en_gb) πληκτρολογιο (που κανεις δεν ξερει γιατι ειναι το default στο raspbian εκτος απο τους devs του) μπαινει με shift + ' (το πληκτρο κατω απο τις αγκυλες και διπλα στο :/;). Αλλα γιατι δεν αλλαζεις το πληκτρολογιο στο αμερικανικο (en_us) να το εχεις στο shift + 2?

Αυτο με την εκκινηση δεν το καταλαβα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το παπακι στο αγγλικο (en_gb) πληκτρολογιο (που κανεις δεν ξερει γιατι ειναι το default στο raspbian εκτος απο τους devs του) μπαινει με shift + ' (το πληκτρο κατω απο τις αγκυλες και διπλα στο :/;). Αλλα γιατι δεν αλλαζεις το πληκτρολογιο στο αμερικανικο (en_us) να το εχεις στο shift + 2?

Αυτο με την εκκινηση δεν το καταλαβα.

εννοω πως κανετε ΟΝ το raspberry,σε πρωτη φαση λεω να παρω μια πριζα με διακοπτακι εκτος αν υπαρχει κατι καλυτερο (wifi πριζα μαλλον το απορριπτω δεν νομιζω οτι ειναι πρακτικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το rpi3, που ηρθε με το μαμα τροφοδοτικο,  απλα το βγαζω και το βαζω ξανα στην πριζα. Το rpi4 μου ηρθε με τροφοδοτικο που εχει διακοπτακι, οποτε παταω το διακοπτακι :P

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εννοω πως κανετε ΟΝ το raspberry,σε πρωτη φαση λεω να παρω μια πριζα με διακοπτακι εκτος αν υπαρχει κατι καλυτερο (wifi πριζα μαλλον το απορριπτω δεν νομιζω οτι ειναι πρακτικο)

Εγώ πάντως αυτό που είπες έκανα, βαρέθηκα να βγάζω - βάζω το usb. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν το χρησιμοποιω 24/7, ασχετως αν καιει λιγο. Πχ, το 4 που εχω θα τοποθετηθει σε ενα μαγαζι για να δειχνει καποιες ιστοσελιδες, δουλευοντας σχεδον ως desktop pc. Για ποιο λογο να ειναι ανοιχτο οταν το ιδιο το μαγαζι θα ειναι κλειστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω συνδέσει 2.5" HDD με καλώδιο SATA σε Raspberry 2 και το χρησιμοποιώ ως NAS. Θέλω όμως να συνδέσω περισσότερους. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια θήκη με 4bays και εξωτερική τροφοδοσία που να δουλεύει χωρίς προβλήματα με το rasp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ulb είπε

Πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω φορτιστή QC 3 ως τροφοδοτικό ενός Raspberry Pi 3 Model B+;

δεν βρίσκω λόγο να μην δουλέψει αυτό. Και γω κάπως έτσι είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...