Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το zero και τα παρελκομενα του (καλωδιο hdmi, τροφοδοτικο, καρτα wifi) το βαζω σε ενα... μεταλλικο κουτι απο κολωνια*. To 3b+ που πηρα αργοτερα το εχω μεσα στο case του και απλα το μεταφερω μεσα σε μια κοινη σακουλα μαζι με τα παρελκομενα του (καλωδιο hdmi και τροφοδοτικο). Στα παραπανω εχει προστεθει και ενα χειριστηριο εδω και κανα εξαμηνο, μιας και τα εχω με lakka πλεον.

https://str8fragrances.com/system/uploads/image/image/199/ORIGINAL-EAU-DE-TOILETTE.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/02/2021 at 14:24, nOiz said:

Έχω την εντύπωση ότι είναι τυχαίο το σε ποιον DNS (primary ή secondary) θα γίνονται τα requests. Δηλαδή μπορεί κάποιο request να γίνει στον primary και κάποιο άλλο στον secondary, οπότε αν έχεις ρυθμίσει έναν High Availability και έναν "απλό" μου φαίνεται ότι αν για κάποιο λόγο πέσει ένας από τους δύο, κάποια requests είτε θα χάνονται είτε θα αργούν να απαντηθούν. Έκανες μήπως τη δοκιμή;

 

Είχα καταλάβει λάθος πάργμα σχετικά με τους DNS.

Νόμιζα ότι αν αφήσω τον δεύτερο κενο, τότε αυτόματα το router θα χρησιμοποιεί (ως δεύτερο) τον DNS του παρόχου.

Κάτι τέτοιο από ότι καταλαβαίνω είναι εντελώς λάθος, άρα έχω σετάρει μόνο τον πρώτο DNS (με την HA IP)

Επί του θέματος τώρα, το σέταρα πριν από λίγο. Έχω 2 RPi, το ένα είναι το RPi1 B+ και το άλλο Pi0 (με ένα ethernet hat).

Αυτό που έχω σετάρει ως δεύτερο είναι αυτο που δουλεύει στην HA IP από προεπιλογή (όταν δουλεύουν και τα δυο RPi.

Το θέμα είναι ότι πλέον το load του πρώτου (RPi 1 B+) είναι μόνιμα πάνω από 1 (στα κόκκινα), ενώ πριν από αυτή την αλλαγή ήταν στο ~0.25 με 0.40 αν θυμάμαι καλά

 

Και στα δυο έχω VPN

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 11:16 ΜΜ, Gvalaor είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα-γρίφο, τουλάχιστον για μένα με τις λίγες γνώσεις που έχω.

 

Έχω σετάρει το Pihole μέσω wifi στο δίκτυό μου. Το πρόβλημά μου είναι ότι μπλοκάρονται οι διαφημίσεις σε όλες τις υπόλοιπες συσκευές (2 laptop, 1 android κινητό) πλην του δικού μου κινητού. Έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά ως τώρα τζίφος.

 

Να σημειώσω ότι έχω δηλώσει μέσω του router (wind) ως DNS server την IP του raspberry. Με το net analyzer βλέπω στο κινητό ότι όντως έχει DNS την IP του raspberry, αλλά παρόλα αυτά, οι διαφημίσεις περνάνε. Στις υπόλοιπες συσκευές όλα λειτουργούν ρολόι. Δοκίμασα να ορίσω χειροκίνητα στο κινητό μου ως DNS το raspberry, το αποτέλεσμα το ίδιο. Στις ρυθμίσεις έχω ήδη απενεργοποιήσει το Προσωπικό DNS του Android που διάβαζα ότι μπορεί να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι σχετικά καινούριο, πριν κανένα μήνα δούλευε κανονικά και στο κινητό μου το μπλοκάρισμα. Κάποια στιγμή όμως κόλλησε τελείως το pihole και όταν πήγα να το ξανασετάρω ξεκίνησαν τα προβλήματα. Κάπου εκείνη την περίοδο έκανα και αναβάθμιση στη γραμμή σε Fiber 100 (με την αντίστοιχη αλλαγή router).

 

Από το interface του pihole βλέπω ότι μπλοκάρει κάποιες κινήσεις, αλλά στην πλοήγησή μου βλέπω κανονικά όλες τις διαφημίσεις. Παλιότερα το ποσοστό που μπλόκαρε ήταν στο 25-30% της κίνησης, τώρα βλέπω έχει πέσει στο 10%.

 

Οι έμπειροι του forum έχουν καμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει;

 

 

Καμία ιδέα παιδιά; Δοκίμασα πρόσφατα και μια android ταμπλέτα, πάλι οι διαφημίσεις περνάνε κανονικά. Μόνο σε windows κόβονται οι διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Τελικά και σε pc δεν κόβονται οι διαφημίσεις. Αυτό που έβλεπα ήταν ο anti-tracker του antivirus που τα έκοβε. Οπότε το πρόβλημα είναι γενικό. Πατώντας ipconfig/all βλέπω ότι έχει οριστεί κανονικά ως dns το ip του pihole, οι διαφημίσεις όμως περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Gvalaor είπε

Update: Τελικά και σε pc δεν κόβονται οι διαφημίσεις. Αυτό που έβλεπα ήταν ο anti-tracker του antivirus που τα έκοβε. Οπότε το πρόβλημα είναι γενικό. Πατώντας ipconfig/all βλέπω ότι έχει οριστεί κανονικά ως dns το ip του pihole, οι διαφημίσεις όμως περνάνε.

τι φίλτρα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κ εκτός τα φίλτρα που έχεις, update τα έχεις κανει ποτέ? 

πριν πειράξεις οτιδήποτε κανε στη κονσόλα pihole -g

μετα δες αν κόβονται οι διαφημίσεις κ πες μας

επίσης δες μήπως έχεις πατήσει καταλαθος το κουπάκι disable

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανει update τις λίστες. Χρησιμοποιώ τις default. Το disable, οχι δεν το έχω πατήσει 😄.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ρούτερ της wind (zte 288);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι το ρουτερ οτι του οριζεις κανει αν εχεις βαλει τη σωστη ip dns παει στο raspberry.

βαλε αυτες που νε πράσινες με c/p 

https://firebog.net/

αν παλι δε παίξει 

ξανάκανε το setup με pihole -r αφου λες οτι εχεις update τις λίστες κ σωστα ορισμενο το dns στο ρουτερ. ιδιο ρουτερ ειχα κ γω btw κ δεν ειχα τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Daredevil είπε

οι default δεν κόβουν σχεδόν τπτ

Όπως είχα γράψει στο πρώτο μήνυμα, πριν κανένα δίμηνο, όλα λειτουργούσαν κανονικά. Είχα τις default λίστες και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Ελάχιστες περνούσαν. Όταν για κάποιο λόγο χρειάστηκε να τα ξανασετάρω από την αρχή, μου προέκυψε το θέμα που αναφέρω.

 

Απλά περίπου τότε ήταν που αναβάθμισα γραμμή και άλλαξα router, οπότε αναρωτήθηκα μήπως είχε σχέση.

5 ώρες πριν, sndev είπε

 

Οκ. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2020 στις 12:56 ΠΜ, Gvalaor είπε

Χαιρετώ την κοινότητα. Κάνω την πρώτη μου απόπειρα με raspberry και πειραματίζομαι με το pihole. Έκανα το σετάρισμα στο γραφείο και δούλεψε μια χαρά, τόσο ένα με ethernet όσο και ένα άλλο με wifi. Το 2ο τώρα προσπαθώ να το σετάρω για το σπίτι. Έκανα flash το raspios lite και έβαλα στο root τα ssh και wpa_supplicant.conf με τις απαραίτητες πληροφορίες για να συνδεθεί στο wifi του σπιτιού. Περνάω την sd στο raspberry και μετά ... τίποτα. Μέσα από το router κοιτάω και δεν βλέπω να συνδέεται στο δίκτυο. Δοκίμασα να κάνω hotspot στο κινητό μήπως συνδεθεί εκεί, αλλά τα ίδια.

 

Όταν ξαναέβαλα την sd στο pc, είδα ότι έλειπαν τα αρχεία ssh και wpa_supplicant.conf που είχα προσθέσει. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία αρκετές φορές, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Τα ίδια ακριβώς βήματα έκανα στο γραφείο (ΟΤΕ εκεί) στο ίδιο raspberry και δούλεψε. Στο σπίτι (Wind), τίποτα.

εχεις το σαιτ ποιο οδηγο ειδες ?
προσπαθω να βγαλω ακρη, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 8:27 ΜΜ, sndev είπε

οχι το ρουτερ οτι του οριζεις κανει αν εχεις βαλει τη σωστη ip dns παει στο raspberry.

βαλε αυτες που νε πράσινες με c/p 

https://firebog.net/

αν παλι δε παίξει 

ξανάκανε το setup με pihole -r αφου λες οτι εχεις update τις λίστες κ σωστα ορισμενο το dns στο ρουτερ. ιδιο ρουτερ ειχα κ γω btw κ δεν ειχα τέτοιο θέμα.

Πέρασα τις λίστες με πράσινο. Πήγε από τα 66.000 domains στα 265.000. Οι διαφημίσεις όμως πάλι περνάνε. Ακόμα και το πιο απλό, οι διαφημίσεις στην αναζήτηση του google περνάνε. Για κάποιο λόγο, το DNS που ορίζω παρακάμπτεται. Εδώ οι ρυθμίσεις που έχω στο router, όπως και το αποτέλεσμα του ipconfig:

 

 

Screenshot_2021-03-08 H288A.png

2021-03-08 18_48_24-C__WINDOWS_system32_cmd.exe.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...