Προς το περιεχόμενο

Κωδικοι Root για το ZTE ZXHN H108N V 2.5


panos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το διατύπωσα καλά.

 

Προχτές αγόρασα ένα Netgear R7000 (ας είναι καλά οι προσφορές του Γερμανού), και έχω ένα ZTE H108N από την Vodafone το οποίο το θέλω για σκέτο modem αφού συγχρονίζει πολύ ψηλά, αλλά δεν έχει bridge mode (τώρα το έχω κλασσικά με διπλό ΝΑΤ κλπ).

 

Έχω και καβάτζα ένα wag200 που είχα πάρει από forthnet πριν από κοντά 10 χρόνια που δεν συγχρονίζει όμως σαν το zte (χάνει 1 mbps τουλάχιστον). Τουλάχιστον αυτό γυρνάει σε bridge mode και μπορώ να το βάλω σωστά.

 

Να πάω με τις όποιες απώλειες στο linksys ή να μείνω με την κλασσική σύνδεση του zte και τα όσα σπαστικά έχει (διπλά port forwarding κλπ); Αυτά δεδομένου ότι δεν υπάρχει root password για να επιτρέψω στο zte να γυρίσει σε bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το διατύπωσα καλά.

 

Προχτές αγόρασα ένα Netgear R7000 (ας είναι καλά οι προσφορές του Γερμανού), και έχω ένα ZTE H108N από την Vodafone το οποίο το θέλω για σκέτο modem αφού συγχρονίζει πολύ ψηλά, αλλά δεν έχει bridge mode (τώρα το έχω κλασσικά με διπλό ΝΑΤ κλπ).

 

Έχω και καβάτζα ένα wag200 που είχα πάρει από forthnet πριν από κοντά 10 χρόνια που δεν συγχρονίζει όμως σαν το zte (χάνει 1 mbps τουλάχιστον). Τουλάχιστον αυτό γυρνάει σε bridge mode και μπορώ να το βάλω σωστά.

 

Να πάω με τις όποιες απώλειες στο linksys ή να μείνω με την κλασσική σύνδεση του zte και τα όσα σπαστικά έχει (διπλά port forwarding κλπ); Αυτά δεδομένου ότι δεν υπάρχει root password για να επιτρέψω στο zte να γυρίσει σε bridge.

αν το zte εχει pppoe passthrough λογικα μπορεις να βαλεις το Netgear να παιξει σαν pppoe και να παιρνει αυτο την wan ip ασχετα που θα εχει και μια wan το zte.με οτενετ ξερω οτι γινεται αλλα λογικα πιστευω θα πετυχαινει και σε αλλους παροχους αρκει να ειναι ενεργοποιημενο το pppoe passthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δυστυχώς δεν έχει. Είναι όλα κλειδωμένα. Βλέπω τις επιλογές και δεν μπορώ να το τικάρω.

 

Θα μείνω με τον κλασσικό τρόπο τώρα, και ας μου σπάσουν τα νεύρα με τα port forward (δεν τα έχω σετάρει ακόμα και έλεγα μην το γλυτώσω). Βέβαια για την ώρα δεν επείγουν αυτά, ακόμα σκαλίζω τις δυνατότητες του R7000 για να πιάσω τα μέγιστα σε απόδοση AC wifi (ζω επικίνδυνα και θέλω να streamάρω παιχνίδια στην μεγάλη τηλεόραση ασύρματα με raspberry και moonlight αντί να πάω για powerlines).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει απο Default να ειναι ανοιχτο το passthrough.απο την αλλη θα μπορουσες να μην ειχες παρει ρουτερ αλλα καποιο vdsl router.αν η αποσταση ειναι μεγαλη δεν σημαινει οτι το ac θα παιξει μια χαρα διοτι και τα 5ghz παιζουν σε μικροτερη αποσταση συνηθως απο τα 2,4 ghz.οποτε καποιες φορες το ethernet ή τα powerlines ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς από default είναι απενεργοποιημένο. Γενικά η vodafone δίνει τελείως περιορισμένο σε παραμετροποιήσεις το zte. Από Ιούνη που θα αλλάξω εταιρεία ελπίζω να μου δώσουν κάτι καλύτερο.

 

Πήρα το R7000 καταρχάς γιατί το βρήκα σε τιμή χώμα (70 ευρώ). Επίσης για να μην παίζω συνέχεια με άλλη συσκευή κάθε φορά που αλλάζω πάροχο ή γραμμή. Πχ πριν το πάρω, είχα το tp link w8970 v1 ως modem router και ενώ συγχρόνιζε κάτι λιγότερα από το zte, με βόλευε γιατί τα είχε όλα πάνω του. Βέβαια δεν υποστηρίζει AC οπότε το πήγα στο σπίτι των δικών μου (οι οποίοι την έβγαζαν με το παλιό wag200).

 

Το θέμα με εμένα δεν είναι η απόσταση για την τηλεόραση, αλλά οι παρεμβολές. Επειδή υπάρχουν σχετικά κοντά 2 ξενοδοχεία, το ένα από τα οποιά έχει δεν ξέρω κι εγώ πόσα access points, στα 2.4 ghz υπάρχουν αρκετά δίκτυα σε όλα τα κανάλια και στο πιο άδειο που έχω βρει (το 5) έχω θέμα, πχ το κινέζικο tv box που δεν υποστηρίζει 5ghz αν streamάρει παίζει να κάνει λίγο buffer μια στο τόσο. Πάντως που το δοκίμασα χτες το raspberry, χωρίς να επιλέγω bandwidth μέσω moonlight, streamάρε άνετα σχετικά 1080p/60 fps και ελάχιστα έκανε stutter σε κάποια σημεία. Είχα hwinfo να τρέχει στο pc και είδα το peak ήταν στα 1.8 MB/sec upload, το οποίο είναι περίπου 15 Mbps, οπότε σκέφτομαι αν του δώσω υποχρεωτικά 30 Mbps bandwidth δεν θα έχει καθόλου κολλήματα. Και μπορώ πάντα να ρίξω το stream στα 30 fps και να τελειώνω, αλλά αφού μπορεί, θα το ξεζουμίσω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να βρεις το admin.μην περιμενεις να παρεις κατι καλυτερο.forthnet Δινει zte.Οτε δινει speedport που παλι ειναι zte.η wind εδινε ενα zyxel που μπορεις να αλλαξεις το firmware οποτε αυτο αξιζει.δεν ξερω αν το δινουν ακομα δωρεαν.ναι το καταλαβαινω αυτο που λες απλα πουλανε πλεον vdsl router με ac αλλα η τιμη λιγο ποναει.το tp link 8970 γινεται 9980 αλλα θα κερδισεις απλα το vdsl.ναι τα 5ghz αν τα access points των ξενοδοχειων δεν ειναι 5ghz τοτε θαπαιξουν πολυ καλυτερα λογω οτι δεν θα εχεις παρεμβολες.δυστυχως τα 2,4 ghz ειναι λιγο πιτα.τωρα οτι δεν παιζει wireless μπορεις να το βαλεις με καλωδιο ή με Powerline.κατα τα αλλα ναι αφου το εχεις ξεζουμισε το.τωρα αν δεν σε νοιαζει να χασεις λιγο bandwidth κρατας το Linksyswag 200.δοκιμασες να βαλεις το τελευταιο Firmware ή να δοκιμασεις το Openwag200 το firmware μηπως παιξεις καλυτερα?επισης η γραμμη ειναι με 6 Margin για να παρεις το Max?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά, κανένας πάροχος δεν δίνει πλέον modem/router που γυρνάει σε bridge mode; Έχω καιρό μέχρι τον Ιούνη που λήγει το συμβόλαιο, αλλά αν ισχύει αυτό είναι πρόβλημα.

 

Βασικά ίσως κάνω αυτό και πειράξω το linksys για openwrt, μπας και τσιμπήσει λίγο και γίνει ισάξιο του ZTE σε συγχρονισμό. SNR margin από 11+ που είχε από την μάνα του το έριξα στο 8 ή 9 για να είμαι σίγουρος με τηλέφωνο στο support. Είχα κάνει την αλλαγή μαζί με fastpath και είχε τσιμπήσει έτσι συνδυαστικά γύρω στo 1.5 mbps (βασικά παραπάνω πήρε, αλλά ταυτόχρονα έχασε λόγω fastpath). Δεν ξέρω αν αξίζει να ρισκάρω για margin 6 για την σταθερότητα της γραμμής, πάντως ζήτημα να είχα 1-2 αποσυνδέσεις σε διάστημα 3 μηνών που έχω το SNR στο 8 ή 9 (και μάλλον ήταν τεχνικό τους θέμα που απλά έτυχε). Απλά τώρα που έχω σε ξεχωριστό υποδίκτυο το ZTE είναι λίγο φασαρία βάλε-βγάλε καλώδια για να δω το web interface του ZTE και να κοιτάω για errors κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν θυμαμαι καλα επειδη δε το εχω τωρα, ειναι network>wan connection>connnection name (HSI)> και πας κατω εκει που λεει ip version και το αλλαζεις σε ipv4/v6.

 

Η αληθεια ειναι οτι δε χρειαζεται καν να το κανεις εκτος και αν εχεις κατι που παιζει μονο σε ipv6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/12/2017 στις 3:53 ΜΜ, rfc είπε

Αν θυμαμαι καλα επειδη δε το εχω τωρα, ειναι network>wan connection>connnection name (HSI)> και πας κατω εκει που λεει ip version και το αλλαζεις σε ipv4/v6.

Η αληθεια ειναι οτι δε χρειαζεται καν να το κανεις εκτος και αν εχεις κατι που παιζει μονο σε ipv6

το εκανα αλλα μου δειχνει unconfigured.πως πρεπει να το ρυθμισω?

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...