Προς το περιεχόμενο

Έξοδα εντολής, τα άρπαξαν τα 3 ευρώ; ( Alpha Bank )


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη αν πηγαινα και εκανα την καταθεση στην ιδια την τραπεζα, δε θα ειχε εξοδα εντολης να φανταστω, ετσι; (ή αν ηταν στην ιδια τραπεζα μεσω e-banking).

Ναι εγω εκανα την καταθεση. Προσφατα εγινε και σε εμενα καταθεση απο Eurobank σε Πειραιως, και μου πηραν 4€. 

Το αν το ηξερα ή οχι , δεν εχει να κανει. Ειναι νταβατζιλίκι. Δε τα στελνω στην χονολουλου τα χρηματα.

Σωστά, στην ίδια την τράπεζα δεν θα είχες προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν πουλήσουμε ειρωνεία καλό είναι να βάλουμε το μυαλό μας λίγο να σκεφτεί ότι τα 3 ευρώ που του κράτησαν είναι το 1/7 του συνολικού ποσού, είναι σαν να μας κρατάνε δηλαδή 150 ευρώ στο χιλιάρικο!

Επίσης όταν ο άλλος φτάνει να στέλνει 20 ευρώ προφανώς και έχουν σημασία τα 3 ευρώ γι αυτόν που τα περιμένει.

1+1=2

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στην μπανανία του 2016 και στα έξοδα απόστολής 3€ για μια συναλλάγή που την κάνεις από τον σπίτι σου και δεν απασχολείς κανέναν υπάλληλο.

 

Όπως και τα 0.9€ όταν πληρώνεις μια πιστωτική.

 

Πρόσθεσε όλα αυτά τα 3€ και μάντεψε πόσα εκατομμύρια βγάζουν τσάμπα οι τράπεζες.

 

ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζουν αλλά εαν έχει κάποιος λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς , μπορεί να στείλει σε κάποιον άλλο χρήματα ακόμα και εαν δεν έχει λογαριασμό σε αυτή την τράπεζα , με την υπηρεσία "Λεφτά στο λεπτό".Δίνεις στον παραλήπτη έναν κωδικό , και πάει σε ένα οποιοδήποτε ΑΤΜ της Πειραιώς ΧΩΡΙΣ να βάλει κάρτα στο μηχάνημα , και του βγάζει λεφτά.

Η διαφορά είναι οτι η υπηρεσία αυτή δεν έχει (προς το παρόν) καμία χρέωση αν και η συναλλαγή όπως λέει και στο επίσημο site υπάγεται στην κατηγορία ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ/ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ.

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά την έχω υπόψη μου γιατί φαίνεται χρήσιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι δεν πήραν αρκετά δις ευρώ απο τα μνημόνια οι αγαπητές τράπεζες τώρα υποχρεωτικά παίρνουν και τεράστια ποσά ανά συναλλαγή χωρίς κανέναν λόγο απλά για να τα πάρουν.

Το πιο γελοίο είναι ότι όλα αυτά αποφασίζονται μονομερως απο τις τράπεζες χωρίς δυνατότητα άρνησης και διατήρησης των προηγούμενων όρων με τους οποίους έγινες πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζουν αλλά εαν έχει κάποιος λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς , μπορεί να στείλει σε κάποιον άλλο χρήματα ακόμα και εαν δεν έχει λογαριασμό σε αυτή την τράπεζα , με την υπηρεσία "Λεφτά στο λεπτό".Δίνεις στον παραλήπτη έναν κωδικό , και πάει σε ένα οποιοδήποτε ΑΤΜ της Πειραιώς ΧΩΡΙΣ να βάλει κάρτα στο μηχάνημα , και του βγάζει λεφτά.

Η διαφορά είναι οτι η υπηρεσία αυτή δεν έχει (προς το παρόν) καμία χρέωση αν και η συναλλαγή όπως λέει και στο επίσημο site υπάγεται στην κατηγορία ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ/ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ.

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά την έχω υπόψη μου γιατί φαίνεται χρήσιμη.

Εχει 1€ επιβαρυνση. Αλλα νομιζω οτι ετσι και αλλιως τα εξοδα εντολης και παλι θα τα παρουν. Το λεφτα στο λεπτο ειναι για αμεση μεταφορα χρηματων , ανεξαρτητως ημέρας και ωρας. Το εχω κανει γιατι πληρωνω το ενοικιο μεσω Winbank :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει 1€ επιβαρυνση. Αλλα νομιζω οτι ετσι και αλλιως τα εξοδα εντολης και παλι θα τα παρουν. Το λεφτα στο λεπτο ειναι για αμεση μεταφορα χρηματων , ανεξαρτητως ημέρας και ωρας. Το εχω κανει γιατι πληρωνω το ενοικιο μεσω Winbank :)

Και στις "Συχνές Ερωτήσεις" γιατί λέει το παρακάτω;

Η υπηρεσία winbank λεφτά στο λεπτό

Τι χρεώσεις έχει;

Καμία. Η υπηρεσία λεφτά στο λεπτό προσφέρεται δωρεάν, ανεξαρτήτως αποστολέα ή παραλήπτη και ανεξαρτήτως χρόνου ή τόπου ανάληψης μετρητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις "Συχνές Ερωτήσεις" γιατί λέει το παρακάτω;

Η υπηρεσία winbank λεφτά στο λεπτό

Τι χρεώσεις έχει;

Καμία. Η υπηρεσία λεφτά στο λεπτό προσφέρεται δωρεάν, ανεξαρτήτως αποστολέα ή παραλήπτη και ανεξαρτήτως χρόνου ή τόπου ανάληψης μετρητών.

Τοτε εγω ειχα κανει κατι αλλο (online καταθεση). 1€ λογω αλλης τραπεζας και 1€ για να φανουν αμεσα τα χρηματα. Αυτο με το λεφτα στο λεπτο δεν γινεται να το κανω, γιατι τα λεφτα που βαζω τα χρησιμοποιει αμεσα για δανειο η σπιτονοικοκυρα. Θα μπορουσα να το κανω στην καταθεση που εκανα στον 7nisiotis αλλα δε το γνωριζα οτι γινεται χωρις επιβαρυνση. Δε πειραζει, next time we will know :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στην μπανανία του 2016 και στα έξοδα απόστολής 3€ για μια συναλλάγή που την κάνεις από τον σπίτι σου και δεν απασχολείς κανέναν υπάλληλο.

 

Όπως και τα 0.9€ όταν πληρώνεις μια πιστωτική.

 

Πρόσθεσε όλα αυτά τα 3€ και μάντεψε πόσα εκατομμύρια βγάζουν τσάμπα οι τράπεζες.

 

ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ

 

Ευτυχως που περιμεναν αυτό για να βγάλουν λεφτά οι τράπεζες. :cry:

 

Ολο το συστημα είναι πλασματικο καμια τράπεζα δεν εχει τα λεφτά πραγματικα που χειρίζεται και αμα σκασουν ταυτόχρονα ολοι οι καταθετες να παρουν τα χρηματα τους η τραπεζα θα καταρρεύσει και δεν θα μπορέσει να τους εξυπηρετησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω την καημενη την τραπεζα  :(

 

Αλλα όταν σε ένα δικαστηριο που χρωστας πας να διεκδικήσεις κουρεμα χρεους με τοσα που τους έχεις ταϊσει τοσα χρονια και με τους τοκους  εισαι αυτος που παει να φάει λεφτά :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΛΑΜΟΓΙΑ για 20 ευρώ πήρανε από τον έναν 1 ευρώ και από τον άλλον 3 ευρώ και τους κατηγορούμε τους κακόμοιρους τους τραπεζίτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΛΑΜΟΓΙΑ για 20 ευρώ πήρανε από τον έναν 1 ευρώ και από τον άλλον 3 ευρώ και τους κατηγορούμε τους κακόμοιρους τους τραπεζίτες.

 

Και για 5000 ευρώ πάλι τα ίδια (1 και 3 ευρώ αντίστοιχα) θα παίρνανε.

Οι χρεώσεις είναι ανακοινώσιμες σε pdf από το site αλλά το κράξιμο.. κράξιμο.

 

Πριν πουλήσουμε ειρωνεία καλό είναι να βάλουμε το μυαλό μας λίγο να σκεφτεί ότι τα 3 ευρώ που του κράτησαν είναι το 1/7 του συνολικού ποσού, είναι σαν να μας κρατάνε δηλαδή 150 ευρώ στο χιλιάρικο!

Επίσης όταν ο άλλος φτάνει να στέλνει 20 ευρώ προφανώς και έχουν σημασία τα 3 ευρώ γι αυτόν που τα περιμένει.

1+1=2

 

O παραλληλισμός με το χιλιάρικο είναι άστοχος. Για την ακρίβεια, κρατάνε το ίδιο ποσό και για τα 1000 ευρώ. Πιο συγκεκριμένα, έως 5000 ευρώ υφίσταται η χρέωση που πλήρωσε ο συμφορουμίτης. Είτε αφορά 20 ευρώ είτε 5000 ευρώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι τους υποστηρίζουν κιόλας ότι πάντα φταίνε οι άλλοι ότι τους κράζουμε και ότι οι χρεώσεις είναι σε pdf..είπε κανείς το αντίθετο? Απλά είναι υπερβολή για μία συναλλαγή που δεν απασχολήθηκε άνθρωπος με e banking επειδή ήταν σε άλλη τράπεζα να υπάρξουν 4 νόμιμα ευρώ έξοδα. ΝΟΜΙΜΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...