Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το deck βασικα παιζουν πολλοι, συναντω καθε μερα κατι τετοιους, με δυσκολευουν... ειμαι στο 40% με αυτους :(

Are you sure? Σίγουρα δεν είναι ίδιο ακριβώς, το έβγαλα σήμερα το απόγευμα!  I swear!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Βασικα αντε 3-4 διαφορετικες καρτες, πχ μια παραπανω αρκουδα , μια παραπανω καρτα αυτο που buffαρει για καθε damage στο enemy κτλ.. Εσυ απ ο,τι βλεπω, εισαι πιο ευελικτος, εχεις περισσοτερες απαντησεις, ισως γι'αυτο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Βασικα αντε 3-4 διαφορετικες καρτες, πχ μια παραπανω αρκουδα , μια παραπανω καρτα αυτο που buffαρει για καθε damage στο enemy κτλ.. Εσυ απ ο,τι βλεπω, εισαι πιο ευελικτος, εχεις περισσοτερες απαντησεις, ισως γι'αυτο

Σκε΄φτομαι και αντί CORAL να βάλω DROUGHT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκε΄φτομαι και αντί CORAL να βάλω DROUGHT

 

Προσωπικα πιστευω καλλιο το Coral.. τελειο εναντιον monsters, ακομα και στο mirror, μειωνει στο μισο του power... και στους NR... Γενικα ειναι δυνατο.. Αν παιχτει τη καταλληλη στιγμη κανει πραγματικα μεγαλη ζημια... Το Drought ειναι καλο αλλα για πιο εξειδικευμενες καταστασεις, in my opinion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω καλλιο το Coral.. τελειο εναντιον monsters, ακομα και στο mirror, μειωνει στο μισο του power... και στους NR... Γενικα ειναι δυνατο.. Αν παιχτει τη καταλληλη στιγμη κανει πραγματικα μεγαλη ζημια... Το Drought ειναι καλο αλλα για πιο εξειδικευμενες καταστασεις, in my opinion.

στην ουσία θέλω να αυξήσω το combo με τον VABJORN για αυτό το σκέφτομαι... τι λές?

 

combo με τον VABJORN

Με weather και αρκούδες χαμηλώνεις τον αντίπαλο και ο VABJORN αναλαμβάνει τα υπόλοιπα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Queensquard γιατί τις έχεις μέσα; Θα τις έβγαζα και θα έβαζα shieldmaidens σίγουρα. Επίσης, scorch και dimeritium bomb γιατί; Πιο πολύ θα πρέπει να σε νοιάζει το δικό σου win condition με τους axemen παρά να κάνεις control τον αντίπαλο. Θα έπαιζα silvers που θα έχουν μια συνεργία με το υπόλοιπο deck.

 

Γενικά πάντως, axemen decks παίζουν πολύ στο ladder. Αρκετά παίζουν kambi ως win condition στον τρίτο γύρο. Και βασικά αυτό είναι το μεγαλύτερο θέμα των axemen. Θες πολλές κάρτες για να πάρεις value από αυτούς, το οποίο σημαίνει ότι χάνεις power για τον τελευταίο γύρο. Γι'αυτό θες gold και silver που θα σου το προσφέρουν αυτό. Το καλό είναι ότι είσαι Skellige άρα έχεις και τρομερά gold και τρομερά silver (κυρίως τρομερά gold) και είσαι μπόμπα. Με λίγα λόγια, ότι και να παίξεις στο deck σου, νίκες θα κάνεις.:P Skellige op! Άλλα είναι έγκλημα να μην παίζεις τουλάχιστον shieldmaidens. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Queensquard γιατί τις έχεις μέσα; Θα τις έβγαζα και θα έβαζα shieldmaidens σίγουρα. Επίσης, scorch και dimeritium bomb γιατί; Πιο πολύ θα πρέπει να σε νοιάζει το δικό σου win condition με τους axemen παρά να κάνεις control τον αντίπαλο. Θα έπαιζα silvers που θα έχουν μια συνεργία με το υπόλοιπο deck.

 

Γενικά πάντως, axemen decks παίζουν πολύ στο ladder. Αρκετά παίζουν kambi ως win condition στον τρίτο γύρο. Και βασικά αυτό είναι το μεγαλύτερο θέμα των axemen. Θες πολλές κάρτες για να πάρεις value από αυτούς, το οποίο σημαίνει ότι χάνεις power για τον τελευταίο γύρο. Γι'αυτό θες gold και silver που θα σου το προσφέρουν αυτό. Το καλό είναι ότι είσαι Skellige άρα έχεις και τρομερά gold και τρομερά silver (κυρίως τρομερά gold) και είσαι μπόμπα. Με λίγα λόγια, ότι και να παίξεις στο deck σου, νίκες θα κάνεις. :P Skellige op! Άλλα είναι έγκλημα να μην παίζεις τουλάχιστον shieldmaidens. 

 

Δοκίμασα τα shieldmaidens λλα τα QG βγάζουν μεγαλύτερο overall str και ταιριάζουν καλύτερα με το skill του leader. Θεωρώ οτι ναι, εναλλακτικά μπορείς να βάλεις shieldmaiden δεν είναι λάθος, είναι προσωπική επιλογή. Επίσης το Bomb βοηθάει στα boostαρισμένα units όπως σε reveal decks και consume, καθώς και σε gold κάρτες έτσι ώστε να φάνε το weather. Ε το scorch έλει λίγο προσωχή αλλα επίσης μπορείς να κάνεις πολύ ζημιά ειδικά όταν κατεβάζει ο άλλος witches ή axemen, η τα kataka (?) τα τερατάκια με το resilience, σε νάνους με resilience και επίσης σε spy decks που spamάρουν τα ambassadors!  Γενικά μου αρέσει το Control και μέχρι τώρα έχει βγεί το deck έχω παίξει 20 και έχω χάσει 3 (μιλάω ειληκρινά).

Μόνο που θέλω να δοκιμάσω και drought αντί CORAL.

 

Κάτι ακούγεται για buff του VABJORN και μείωση στο str τις αρκούδας απο 6 σε 5. Όπως και να έχει, πάλι θα δουλεύει το συγκεκριμένο deck! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γελιομαστε πια..

Το παιχνιδι αποτελειται κυριως ετσι οπως το βλεπω εγω

30%monsters(arachas,resilience,vran warior,nekers κτλ και dagon με καιρους),

30%skellige(παρομοια με το deck του daemonos ο hijlmar και kambi εχουν κανει τρελη ζημιά),

20%nilf(spy,reveal),

10%scoiatael(full resilience μαζι με saskia και ενα αλλο μονο με καιρους),

10%βόρειοι(κυριως το combo με reaver)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γελιομαστε πια..

Το παιχνιδι αποτελειται κυριως ετσι οπως το βλεπω εγω

30%monsters(arachas,resilience,vran warior,nekers κτλ και dagon με καιρους),

30%skellige(παρομοια με το deck του daemonos ο hijlmar και kambi εχουν κανει τρελη ζημιά),

20%nilf(spy,reveal),

10%scoiatael(full resilience μαζι με saskia και ενα αλλο μονο με καιρους),

10%βόρειοι(κυριως το combo με reaver)

Που τα βλεπεις αυτα να τα δω κι εγω? :P

70% των ranked που παιζω ειναι vs skellige και δικαιολογημενα κιολας γιατι ειναι το πιο δυνατο faction αυτη τη στιγμη. Εναντιον Arachas δεν εχω παιξει ποτε, και reaver hunters μετα το νερφ εχουν πεθανει, μονο κανα NR machine πετυχαινω που και που απο αυτο το faction. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Discard κι εγω βλεπω αλλα τα υπολοιπα που αναφερατε οχι. Τι να πω παιζει σιγουρα ρολο και το mmr, σε streams που βλεπω κυριολεκτικα 80% παιζει skellige, στα 2800 που ειμαι εγω 7/10 ranked ειναι vs skellige.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...