Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με bootloops, στο LG G4...


Swimmer21

Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;  

265 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;

    • Ναι, σε εκδοση 505-512
    • Ναι, σε εκδοση 600+
    • Όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα φιλοι μου επειδη σας βλεπω ψαγμενους εδω κλπ μπορειτε να με ενημερωσετε και εμενα παρακολουθησα την συζητηση απο την αρχη εψαξα και κανα δυο αλλα πραγματακια για το G4 και ειχα τον φοβο εδω και 3-4 μερες που διαβαζω τα αυτα που βγαζει...εχω στειλει μηνυμα σε 2-3 site στο skroutz παρτιδα 602 βρηκα,να το παρω τελικα τι να κανω?ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου επειδη σας βλεπω ψαγμενους εδω κλπ μπορειτε να με ενημερωσετε και εμενα παρακολουθησα την συζητηση απο την αρχη εψαξα και κανα δυο αλλα πραγματακια για το G4 και ειχα τον φοβο εδω και 3-4 μερες που διαβαζω τα αυτα που βγαζει...εχω στειλει μηνυμα σε 2-3 site στο skroutz παρτιδα 602 βρηκα,να το παρω τελικα τι να κανω?ευχαριστω!

ΑΝ ειναι να βγει το προβλημα , θα βγει σε οποιαδηποτε παρτιδα πλεον, ειναι de facto.

Εγω ειμαι στην 601 και δεν μου εμφανισε κατι, καινουριο μεν (12 ημερων), αλλα εκανα ΟΛΑ οσα λενε με συγχρονισμους κλπ. 

Διαβαζα και συνεχιζω να διαβαζω , ενω οι περιπτωσεις ειναι μετρημενες, η κινδυνολογια ειναι αυξημενη. Ρισκαρα και το αγορασα , γνωριζοντας πως αν μου παθει κατι , θα παει στο service (και ναι ειμαι στην επαρχια και ειναι πιο δυσκολη η αποστολη κλπ κλπ). Αν μου παθει κατι βεβαια, θα φυγει με τις κλωτσιες το κινητο. 

ΑΛΛΑ , δεν ειναι κατι που συμβαινει σε ολους ντε και καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου επειδη σας βλεπω ψαγμενους εδω κλπ μπορειτε να με ενημερωσετε και εμενα παρακολουθησα την συζητηση απο την αρχη εψαξα και κανα δυο αλλα πραγματακια για το G4 και ειχα τον φοβο εδω και 3-4 μερες που διαβαζω τα αυτα που βγαζει...εχω στειλει μηνυμα σε 2-3 site στο skroutz παρτιδα 602 βρηκα,να το παρω τελικα τι να κανω?ευχαριστω!

Ναι να πάρεις λέω εγώ και να ευχαριστηθείς την συσκευή σου χωρίς να σκέφτεσαι το bootloop. Η τιμή του κινητού είναι άριστη για αυτά που προσφέρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα @Swimmer21 τελικα το πηρες αποφαση; Αν ειναι θεμα λογισμικου , θα πρεπει να ειναι ζητημα χρονου να βρεθει η "τρυπα" , και να κλεισει με μια αναβαθμιση. Αλλιως ειναι αστειο να κανουμε παραχωρησεις , επειδη "ετσι".. :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα @Swimmer21 τελικα το πηρες αποφαση; Αν ειναι θεμα λογισμικου , θα πρεπει να ειναι ζητημα χρονου να βρεθει η "τρυπα" , και να κλεισει με μια αναβαθμιση. Αλλιως ειναι αστειο να κανουμε παραχωρησεις , επειδη "ετσι".. :P

 

Ε απο τη στιγμη που πλεον με hard reset φτιαχνει, θεμα λογισμικου ειναι, δεν παιζει κατι αλλο.. Απλα πεσαμε στην περιπτωση να εχουμε 2 προβληματα που προκαλουν bootloop το ενα μετα το αλλο.

 

1ο προβλημα 2015, που ξεκολλαγε τσιπακι στη πλακετα και δεν εφτιαχνε με τιποτα το κινητο εκτος αν το εβαζες σε φουρνο ή ψυγειο, και αρα φαινεται οτι το προβλημα το ειχε το hardware.

 

2ο προβλημα 2016 (μετα τα update για MM) που μπαινει σε bootloop για αλλο λογο και ενω εχει διορθωθει το προβλημα του 2015 (υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια).

 

Απο τη στιγμη που σε καλυπτει η εγγυηση και με ενα hard reset εισαι οκ και δεν θα μεινεις χωρις κινητο, τοτε εγω θα το αγορασω, φωτογραφιες της καμερας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αποθηκευονται αυτοματα στην sd card, και αν γινει κατι εδω ειμαστε.

 

Την τρυπα πιστευω πρεπει να την κλεισει η Google με καποιο update και οχι η LG.. Ελπιζω να εχει ενημερωθει και να διορθωθει το προβλημα. 

 

Αν ομως ξεσκιθει στα προβληματα και καθε φορα που ανοιγω WIFI πχ θελει και hard reset, τοτε θα παρω τηλ την Procordia και την LG σε φαση Πρεκας ΕΛΑΤΕΕΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕΕΕΕΕ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρω το κινητο κανω κανονικα ολα τα Updates κλπ ετσι?Υπαρχει κατι που πρεπει να γνωριζω για να μην κανω στο κινητο οταν το αγορασω?Αυτες ειναι ερωτησεις ενος μη γνωστη του θεματος παιδια ελπιζω να εχω την κατανοηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε απο τη στιγμη που πλεον με hard reset φτιαχνει, θεμα λογισμικου ειναι, δεν παιζει κατι αλλο.. Απλα πεσαμε στην περιπτωση να εχουμε 2 προβληματα που προκαλουν bootloop το ενα μετα το αλλο.

 

1ο προβλημα 2015, που ξεκολλαγε τσιπακι στη πλακετα και δεν εφτιαχνε με τιποτα το κινητο εκτος αν το εβαζες σε φουρνο ή ψυγειο, και αρα φαινεται οτι το προβλημα το ειχε το hardware.

 

2ο προβλημα 2016 (μετα τα update για MM) που μπαινει σε bootloop για αλλο λογο και ενω εχει διορθωθει το προβλημα του 2015 (υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια).

 

Απο τη στιγμη που σε καλυπτει η εγγυηση και με ενα hard reset εισαι οκ και δεν θα μεινεις χωρις κινητο, τοτε εγω θα το αγορασω, φωτογραφιες της καμερας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αποθηκευονται αυτοματα στην sd card, και αν γινει κατι εδω ειμαστε.

 

Την τρυπα πιστευω πρεπει να την κλεισει η Google με καποιο update και οχι η LG.. Ελπιζω να εχει ενημερωθει και να διορθωθει το προβλημα. 

 

Αν ομως ξεσκιθει στα προβληματα και καθε φορα που ανοιγω WIFI πχ θελει και hard reset, τοτε θα παρω τηλ την Procordia και την LG σε φαση Πρεκας ΕΛΑΤΕΕΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕΕΕΕΕ :P

Δεν ειναι ασφαλη συμπερασματα ολα τα παραπανω ομως, παρα μονο εικασιες :) 

 

Το θεμα ειναι οτι το wifi , το ξαναλεω, το ανοιγοκλεινω ΣΥΝΕΧΕΙΑ (βραδυ ειναι κλειστο), και την ημερα που ειναι ανοιχτο,αλλαζει 10 φορες  δικτυο το κινητο, γιατι ανεβοκατεβαινω στου πεθερου μου , χωρις ομως να κλεινω το wifi κατα τη διαρκεια της μερας.

Αρα ψαχνει και συνδεεται αυτοματα στο εκαστοτε δικτυο. Προβληματα να προκαλει κατι τετοιο , ειναι αδιανοητο να εχουν σχεση με software φυσικα. Εγω λεω , παρτε το , φχαριστηθειτε το (ειναι super smooth , και κανει πολυ καλη διαχειριση μπαταριας ειδικα σε idle στην 6.0 ). Ελπιζω να μη το μετανοιωσει κανεις, παρα μονο οσοι πεσανε στη λουπα (να μετανοιωσουν που τους εκατσε η γκαντεμια δηλαδη κοινως..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρω το κινητο κανω κανονικα ολα τα Updates κλπ ετσι?Υπαρχει κατι που πρεπει να γνωριζω για να μην κανω στο κινητο οταν το αγορασω?Αυτες ειναι ερωτησεις ενος μη γνωστη του θεματος παιδια ελπιζω να εχω την κατανοηση σας.

 

Καλυτερα μην κανεις το update που θα σου ερθει αν εισαι στη Lollipop, να δουμε τι παιζει λιγο κανα μηνα ακομα.. Λογικα θα σου ερθει ομως με την εκδοση 6.0 και δεν χρειαζεται να κανεις κατι..

Δεν ειναι ασφαλη συμπερασματα ολα τα παραπανω ομως, παρα μονο εικασιες :)

 

Το θεμα ειναι οτι το wifi , το ξαναλεω, το ανοιγοκλεινω ΣΥΝΕΧΕΙΑ (βραδυ ειναι κλειστο), και την ημερα που ειναι ανοιχτο,αλλαζει 10 φορες  δικτυο το κινητο, γιατι ανεβοκατεβαινω στου πεθερου μου , χωρις ομως να κλεινω το wifi κατα τη διαρκεια της μερας.

Αρα ψαχνει και συνδεεται αυτοματα στο εκαστοτε δικτυο. Προβληματα να προκαλει κατι τετοιο , ειναι αδιανοητο να εχουν σχεση με software φυσικα. Εγω λεω , παρτε το , φχαριστηθειτε το (ειναι super smooth , και κανει πολυ καλη διαχειριση μπαταριας ειδικα σε idle στην 6.0 ). Ελπιζω να μη το μετανοιωσει κανεις, παρα μονο οσοι πεσανε στη λουπα (να μετανοιωσουν που τους εκατσε η γκαντεμια δηλαδη κοινως..)

 

Τι εκδοση εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως με Google Photos δεν εχω συγχρονιστει, ειναι απενεργοποιημενα απο την πρωτη στιγμη. Αν ειναι εκει το προβλημα , μαλλον τη γλιτωσα :P

 

Ναι. 

Συγχρονιζω κανονικα περιπου 5000 φωτογραφιες. Κανενα προβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, επειδή είμαι ένας από αυτούς με boot loop θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός. 

 

Είμαι κάτοχος LG G4 σειράς 512 από τον Ιανουάριο αγορασμένο από Kaizer. 11/3 παθαίνει boot loop. Το πηγαίνω στην αντιπροσωπεία Procordia  το παραλαμβάνω στις 15/3 φυσικά χωρίς καμία χρέωση, έγινε αλλαγή πλακέτας και μου έδωσαν νέο IMEI. 

 

Η καινούργια πλακέτα είναι σειράς ούτε 601 ούτε 602 αλλά 603

 

Προσέχτε τώρα, χτες το βράδυ ούτε μια εβδομάδα που το πήρα από το service μπαίνει μόνο του σε boot loop την ώρα που το ξεκλείδωνα. Διαβάζω και εδώ αλλά και στο reddit και παρατήρησα τουλάχιστον 10 περιστατικά που τους μπήκε σε boot loop συγκεκριμένα χτες. 

 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω πραγματικά, έχω χάσει κάθε ελπίδα για την LG γιατί τα έχει κάνει σκατά και δεν συμμαζεύεται με τίποτα. Το κινητό είναι υπέροχο πραγματικά και είναι πάρα πολύ κρίμα.

 

Τα περιστατικά μπορει να είναι μεμονωμένα αλλά το πρόβλημα είναι εκεί και πιστεύω ότι είναι σε όλες μα όλες τις παρτίδες. Έχω 2 φίλους που αγόρασαν το G4 το 2015 και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Απλά δεν τους έτυχε.

 

Προσωπικά θα σας συμβούλευα να μην το αγοράσετε αυτό το κινητό, δεν μπορείτε να καταλάβετε τι κούραση είναι να συμβαίνει και να μένετε χωρίς κινητό ξαφνικά. 

 

Επίσης σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την LG Hellas σήμερα το πρωί, μου είπαν ότι επειδή το κινητό έχει ευρωπαική αντιπροσωπεία ΔΕΝ μπορεί να αντικατασταθεί αλλά μόνο να επισκευαστεί. Σύμφωνα με το νόμο βέβαια αυτό που λένε δεν ισχύουν οπότε μην σας πιάσουν κορόιδα (εγώ δεν το ήξερα) διαβάστε εδώ περισσότερα: http://avclub.gr/forum/archive/index.php/t-8956.html

Δεν ξέρω πραγματικά τι θα κάνω, μόνο να το πάω να μου το επισκευάσουν και να περιμένω να χαλάσει πάλι τίποτα άλλο...

Στην Αμερική τους τα αλλάζουν επιτόπου ξέρω γω..

 

Και για να απαντήσω και στο poll έχω πάθει boot loop και σε 512 και σε 603. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

 

 

 

TL;DR Boot Loop σε σειρά 512, επισκευάστηκε στην Procordia με αλλαγή πλακέτας και με σειρά 603, μια εβδομάδα μετά (Χτες) μπαίνει πάλι σε boot loop. Η LG Hellas αντικαθιστά μόνο κινητά ελληνικής αντιπροσωπείας και όχι ευρωπαικής κάτι που είναι λάθος νομικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...