Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser.

 

Σοβαρά τώρα, δε ρωτάω αν έχεις πάει να δουλέψεις εξωτερικό.... τουλάχιστον ξέρεις έστω κανέναν που να έχει πάει;

 

Δε μπορώ να φανταστώ κανέναν που να έχει έστω μια στοιχειώδη επαφή και να λέει τέτοια πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ γενικά με αυτά που γράφει ο Malthador, έτσι το βλέπω κι εγώ.

 

Επίσης, παίζει μεγάλο ρόλο για μένα υπό ποιες συνθήκες πας έξω. Πχ αν είναι να πάει κάποιος έξω να δουλέψει λάντζα ή σερβιτόρος θα έλεγα καλύτερα να μείνει εδώ, αν μιλάμε για εξειδικευμένες θέσεις εκεί μπορεί να αλλάζει το πράγμα. Αν πχ κάποιον προγραμματιστή τον πληρώνουν 800€ εδώ και 3 χιλιάρικα έξω εκεί ας υπολογίσει τι τον συμφέρει καλύτερα.

 

Γιατί; Ε αφού το κάνουν έξω είναι και το σωστό και όποιος δεν θέλει είναι καλομαθημένος Ελληνάρας...:P

εγω εφυγα γιατι ειπα καλύτερα σερβιτόρος εξω παρα εδω. Τι επιπλεον εχω? Ασφαλεια και πληρωμενες διακοπές φτάνουν? Ωράριο κ πληρωμή ακομα κ του 5 λεπτου που κάθομαι?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, δε ρωτάω αν έχεις πάει να δουλέψεις εξωτερικό.... τουλάχιστον ξέρεις έστω κανέναν που να έχει πάει;

 

Δε μπορώ να φανταστώ κανέναν που να έχει έστω μια στοιχειώδη επαφή και να λέει τέτοια πράγματα.

Αν δεν κάνω λάθος είναι σε φάση που τελειώνει τις σπουδές του, νομίζω δεν δουλεύει ακόμα ο GreekMonkey.

εγω εφυγα γιατι ειπα καλύτερα σερβιτόρος εξω παρα εδω. Τι επιπλεον εχω? Ασφαλεια και πληρωμενες διακοπές φτάνουν? Ωράριο κ πληρωμή ακομα κ του 5 λεπτου που κάθομαι?

Είπα ότι έτσι το βλέπω εγώ, προφανώς ο καθένας το βλέπει αλλιώς και ξέρει καλύτερα τι είναι καλύτερο για εκείνον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος είναι σε φάση που τελειώνει τις σπουδές του, νομίζω δεν δουλεύει ακόμα ο GreekMonkey.

 

Είπα ότι έτσι το βλέπω εγώ, προφανώς ο καθένας το βλέπει αλλιώς και ξέρει καλύτερα τι είναι καλύτερο για εκείνον!

δλδ σορρυ αλλα δεν θεωρεις σοβαρους λογους τους παραπάνω?? Μετα αναρωτιεστε γιατι η ελλαδα εχει εργασιακό μεσαίωνα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Ε αφού το κάνουν έξω είναι και το σωστό και όποιος δεν θέλει είναι καλομαθημένος Ελληνάρας... :P

 

Γιατί είναι κουραστικό και άσκοπο να μένουμε συνεχώς άπρακτοι και γκρινιάζουμε οτι δεν έχουμε και δεν μπορούμε κτλ ενώ πολύ συχνά απλώς θέλουμε να αγνοούμε τις εναλλακτικές που υπάρχουν. Εκτός και αν πιστεύεις οτι κάποιος αποκτώντας την ανεξαρτησία του πχ, δεν έχει να κερδίσει απολύτως τίποτα ως προς την προσωπική του ανέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ σορρυ αλλα δεν θεωρεις σοβαρους λογους τους παραπάνω?? Μετα αναρωτιεστε γιατι η ελλαδα εχει εργασιακό μεσαίωνα.

Όχι, δεν θα έφευγα για αυτούς τους λόγους.

Γιατί είναι κουραστικό και άσκοπο να μένουμε συνεχώς άπρακτοι και γκρινιάζουμε οτι δεν έχουμε και δεν μπορούμε κτλ ενώ πολύ συχνά απλώς θέλουμε να αγνοούμε τις εναλλακτικές που υπάρχουν. Εκτός και αν πιστεύεις οτι κάποιος αποκτώντας την ανεξαρτησία του πχ, δεν έχει να κερδίσει απολύτως τίποτα.

Το έχω ξαναγράψει, να ισχύουν τα ίδια παντού. Κάποιος δηλαδή είναι πρόθυμος να πάει έξω και να μένει με 5 αγνώστους αλλά εδώ θέλει σπίτι μόνος του. Ας το κάνει κι εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πραγματικότητα, μεγάλο ποσοστό μέσα στο Λονδίνο, ζουν ακριβως με αυτο το τρόπο που αναφέρεις. Τουναντιον στην Ελλάδα δε μου έχει τυχει ποτέ να μπω σε βομβαρδισμένο σπίτι (ισως επειδη απλά οταν έβλεπα κάτι που δε μου άρεσε, δε πηγαινα, ενω στο Λονδινο με τα ποσά που ζητάνε για ενοίκο , και το βομβαρδισμένο με τις 700 λιρες και τους 3-4 νοματαίους ακόμα να το μοιραστείς  καλό ειναι :P). Και οντως στο Λονδινο ειναι ποντικότρυπες.

Διάβασα αρκετές φορές το μνμά σου και οντως νομιζα οτι αναφερόσουν στο Λονδινο. Μπας και έχεις κάνει λάθος;

 

Μα και να μενουν εκει ειναι επιλογη τους. Το Λονδινο ειναι πανακριβο , ισχυει αυτο, αλλα εχει και υψηλους μισθους επισης για να καταφερει να συντηρειται ο πλυθησμος και να κινειται η αγορα του.

Οταν σε μια θεση IT λοιπον βγαζεις καθαρα το μηνα  £2000 τοτε γιατι να ειναι πολλα τα £1100 που θα δινεις για να μενεις καπου μονος σου? Σε παρα πολλες χωρες ενα 40% με 60% του μισθου σου θα πηγαινει στο ενοικιο και αυτο γιατι το επιβαλει ο νομος της αγορας και ζητησης με βαση τους γενικους μισθους της πολης. Στο Λονδινο λοιπον το μεσο ορο ειναι στα 35.000 λιρονια το χρονο ενω στο υπολοιπο νησι στα 20κατι.

 

Το αν και ποσες οικονομιες θα σου μενουν στο Λονδινο λοιπον μετα το ενοικιο και τα βασικα εξοδα (τροφη και λιγη διασκεδαση) ειναι αλλο θεμα, αλλα απο εκει και περα εσυ εισαι αυτος που επιλεγει τη δουλεια. Και αν δε σε καλυπτει ο μισθος τοτε τους δειχνεις το μεσσαιο δαχτυλο (ή μαλλον τους κανεις ενα "V" ) και ψαχνεις για αλλη θεση.

 

Για αυτο οταν ξανακουσεις καποιον να γκρινιαζει για το Λονδινο που πληρωνει μια περιουσια για να μενει σε ενα κρυσφηγετο σε μια κακοφημη περιοχη σκεψου οτι ειναι επιλογη του που ειναι εκει που ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα έφευγα για αυτούς τους λόγους.

 

Το έχω ξαναγράψει, να ισχύουν τα ίδια παντού. Κάποιος δηλαδή είναι πρόθυμος να πάει έξω και να μένει με 5 αγνώστους αλλά εδώ θέλει σπίτι μόνος του. Ας το κάνει κι εδώ!

zio υπάρχει μια διάφορα με τα σπιτια εξω κ ελλαδα. Τα σπιτια εδω σχεδον ολα είναι μεγάλα με 2+ δωμάτια ενω στην ελλαδα ισχυει το ακριβως αντίθετο. Γιατι εδώ δεν γκρέμισαν ποτέ τα παλιά για φτιάξουν πολυκατοικίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, πρέπει να κρατήσουμε αυτό το post και να τα ξαναπούμε σε 1-2-3 χρόνια που θα βγεις στην ελληνική αγορά εργασίας

Οι τεμπέληδες και βολεμένοι μένουν στην Ελλάδα, γιατί έξω θα πάρουν 2 @@ και τίποτε παραπάνω

*loser

Προφανως ειναι ηδη βολεμενος,δε το καταλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zio υπάρχει μια διάφορα με τα σπιτια εξω κ ελλαδα. Τα σπιτια εδω σχεδον ολα είναι μεγάλα με 2+ δωμάτια ενω στην ελλαδα ισχυει το ακριβως αντίθετο. Γιατι εδώ δεν γκρέμισαν ποτέ τα παλιά για φτιάξουν πολυκατοικίες.

Αυτό οκ δεν το ξέρω, απλά για Αγγλία έχω ακούσει ότι τα διαμερίσματα είναι μικρά. Για που εννοείς ότι δεν γκρέμισαν τα παλιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τεμπέληδες και βολεμένοι μένουν στην Ελλάδα, γιατί έξω θα πάρουν 2 @@ και τίποτε παραπάνω

*loser

Αυτό είναι πολύ πιο χαζή γενίκευση από αυτό που quoteαρεις, ελπίζω να καταλαβαίνεις το γιατί

 

Όποιος φεύγει γιατί έτσι θεωρεί καλύτερα για αυτόν καλά κάνει, αλλά η πιο σωστή επιλογή για αυτόν δεν είναι και η πιο σωστή για όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό οκ δεν το ξέρω, απλά για Αγγλία έχω ακούσει ότι τα διαμερίσματα είναι μικρά. Για που εννοείς ότι δεν γκρέμισαν τα παλιά;

εννοω εδώ τα σπίτια ειναι χτισμένα ισως κ απο το 1800 αναλογα την περιοχή . Δεν τα γκρέμισαν πχ οπως στην ελλαδα τα νεοκλασικά για να φτιάξουν πολυκατοικίες. Κ αυτο έχει σαν αποτέλεσμα ακομα κ τα καινούρια να τα φτιάχνουν αρχιτεκτονικά ίδια. Εξω οι πολεις ειναι απλωμένες με χαμηλά σπίτια κτλπ κτλπ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι παιδιά και νομίζω όλοι θα συμφωνήσετε με αυτό ότι το εξωτερικό δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα. Απλά αυτό που προωθώ εγώ είναι ότι είτε πας εξωτερικό είτε μείνεις εδώ χρειάζεσαι επιπλέον εκπαίδευση. Χρειαζόμαστε τη διαδικασία της προσωπικής εξέλιξης και αυτοί που πάνε στο εξωτερικό ένα παραπάνω γιατί πάνε σε ανταγωνιστηκότερο περιβάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι παιδιά και νομίζω όλοι θα συμφωνήσετε με αυτό ότι το εξωτερικό δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα. Απλά αυτό που προωθώ εγώ είναι ότι είτε πας εξωτερικό είτε μείνεις εδώ χρειάζεσαι επιπλέον εκπαίδευση. Χρειαζόμαστε τη διαδικασία της προσωπικής εξέλιξης και αυτοί που πάνε στο εξωτερικό ένα παραπάνω γιατί πάνε σε ανταγωνιστηκότερο περιβάλλον!

Παράκληση, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις ότι το κάνεις αλλά κόψε λίγο με το spamming. Το τραύμα του m2000 είναι νωπό ακόμα. Και για αλλαγή θέματος υπό οποιεσδήποτε συνθήκες ο ddevil μας καλύπτει ήδη με το παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πολύ πιο χαζή γενίκευση από αυτό που quoteαρεις, ελπίζω να καταλαβαίνεις το γιατί

 

Όποιος φεύγει γιατί έτσι θεωρεί καλύτερα για αυτόν καλά κάνει, αλλά η πιο σωστή επιλογή για αυτόν δεν είναι και η πιο σωστή για όλους

 

Έτσι ξερό και out of context φαίνεται όντως χαζό

Προφανώς και δεν εννοούσα πως όσοι μένουν είναι τεμπέληδες και βολεψάκηδες

 

 

Απάντησα σε συγκεκριμένο πράγμα: τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές(η χώρα του βολέματος/βύσματος-γελάμε) και είναι τόσο τεμπέληδες(τόσο τεμπέληδες που αλλάζουν χώρα και ξεκινούν τη ζωή τους από το 0-ξαναγελάμε) που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...