Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πώς έχεις εσύ στο μυαλό σου την "εθελοντική εργασία" που λέμε, αλλά στο προηγούμενο rant σου κατάφερες να χάσεις τελείως το νόημα που έδινα. Όποιος δεν πληρώνει δε μπορεί να έχει και απαιτήσεις. Το πώς θα σε "πατήσουν" δεν το πολυκαταλαβαίνω.

Εσύ νομίζω έχεις χάσει εντελώς το νόημα της εργασίας και του πως ο όρος "εθελοντική" είναι εντελώς άτοπος δίπλα σε αυτή την λέξη... Το θα σε πατήσουν ίσως δεν το πολυκαταλαβαίνεις γιατί δεν το έχεις ζήσει... Συμβαίνει σε μερικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσύ νομίζω έχεις χάσει εντελώς το νόημα της εργασίας και του πως ο όρος "εθελοντική" είναι εντελώς άτοπος δίπλα σε αυτή την λέξη... Το θα σε πατήσουν ίσως δεν το πολυκαταλαβαίνεις γιατί δεν το έχεις ζήσει... Συμβαίνει σε μερικούς...

https://www.google.de/#q=εθελοντικη+εργασια

 

Όπως φαίνεται όταν ακούς "εθελοντική εργασία" βγάζεις ήδη αφρούς πριν τελειώσει η πρόταση, οπότε δεν έχει νόημα να το κουράσουμε.

 

Meanwhile εγώ ξεκινώντας από την "εθελοντική εργασία" απέκτησα εμπειρία και γνωριμίες που μου επέτρεψαν να έχω πάντα δουλειά τα 10 πρώτα χρόνια της καριέρας μου συν διάφορα έξτρα δεξιά κι αριστερά, να εμπλακώ πολύ με τεράστιο open source λογισμικό επί πληρωμή (συν τυχερά, που όταν έχεις εμπλακεί τόσο πολύ είναι στάνταρ), να χρηματοδοτήσω μόνος μου μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και να βάλω και χρήματα στην άκρη.

 

Στην πορεία φυσικά κάποιοι άλλοι επωφελήθηκαν πολύ, ΠΑΡΑ πολύ, πολύ περισσότερο από μένα από τη δουλειά μου -- και όταν πληρωνόμουν, και πριν από αυτό. Αλλά τι να πεις; Εμένα με απασχολεί η δική μου κατσίκα, όχι να πεθάνει του γείτονα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.de/#q=εθελοντικη+εργασια

 

Όπως φαίνεται όταν ακούς "εθελοντική εργασία" βγάζεις ήδη αφρούς πριν τελειώσει η πρόταση, οπότε δεν έχει νόημα να το κουράσουμε.

 

Meanwhile εγώ ξεκινώντας από την "εθελοντική εργασία" απέκτησα εμπειρία και γνωριμίες που μου επέτρεψαν να έχω πάντα δουλειά τα 10 πρώτα χρόνια της καριέρας μου συν διάφορα έξτρα δεξιά κι αριστερά, να εμπλακώ πολύ με τεράστιο open source λογισμικό επί πληρωμή (συν τυχερά, που όταν έχεις εμπλακεί τόσο πολύ είναι στάνταρ), να χρηματοδοτήσω μόνος μου μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και να βάλω και χρήματα στην άκρη.

 

Στην πορεία φυσικά κάποιοι άλλοι επωφελήθηκαν πολύ, ΠΑΡΑ πολύ, πολύ περισσότερο από μένα από τη δουλειά μου -- και όταν πληρωνόμουν, και πριν από αυτό. Αλλά τι να πεις; Εμένα με απασχολεί η δική μου κατσίκα, όχι να πεθάνει του γείτονα.

Προσωπικά προτιμώ μια κοινωνία που για να γνωρίσεις "κόσμο" και να συμμετέχεις σε μεγάλα projects, δεν χρειάζεται να δουλέψεις πρώτα τζάμπα. Σε ότι αφορά την κατσίκα, όσο εσύ κοιτάς μόνο την δική σου, εγώ κοιτάω να έχουν όλοι τουλάχιστον απο μια... Κοινωνική δικαιοσύνη και αλληλεγγύη λέγεται.

 

Τεσπά, γνώμη δεν παίζει να σου αλλάξω και ούτε το θέλω. Απλά να ξέρεις υπάρχει και η αντίθετη γνώμη με δυνατά επιχειρήματα σε καθε ένα που θα εκφράσεις. Φιλικά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ μια κοινωνία που για να γνωρίσεις "κόσμο" και να συμμετέχεις σε μεγάλα projects, δεν χρειάζεται να δουλέψεις πρώτα τζάμπα. Σε ότι αφορά την κατσίκα, όσο εσύ κοιτάς μόνο την δική σου, εγώ κοιτάω να έχουν όλοι τουλάχιστον απο μια... Κοινωνική δικαιοσύνη και αλληλεγγύη λέγεται.

Και γω μπορεί να προτιμώ πολλά πράγματα στα όνειρά μου. Αλλά όταν είμαι ξύπνιος αποφασίζω τι θα κάνω σήμερα μ' αυτά που έχω στα χέρια μου.

 

Pro tip: όποιος έχει (εδώ δυνατά επιχειρήματα, αλλά ισχύει και για άλλα πράγματα) δε νιώθει την ανάγκη να το διαφημίσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παλι γυρνας ομως σε τιμες Λονδινου. Αν σε μια πολη στο Βορρα δινεις 400 λιρες το μηνα τοτε ισως σε φτανουν να μενεις μονος σου.

 

 

Εντάξει δεν έχω την άμεση εμπειρία επί του θέματος όπως εσύ, αλλά φίλη μου που συγκατοικούσε με άλλη μία κοπέλα στο Cardiff έδινε γύρω στις 800 λίρες για δυάρι. Μου είχε πει ότι οι τιμές γκαρσονιέρας στην περιοχή ήταν γύρω στις 1000 λίρες. Και το σημαντικότερο δεν είναι ότι τα ενοίκια ήταν πανύψηλα, αλλά ότι στα περισσότερα σπίτια ούτε απ' έξω δεν πέρναγες. Όλα αυτά πριν από οχτώ χρόνια περίπου που είχα πάει, τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

 

Δεν θες τον βασικο στην Ελλαδα; Να σου πω οτι παιρνεις 600. 700 καθαρα. Σου φτανουν να ζησεις ανεξαρτητος; 

 

Σου φτάνουν για να επιβιώσεις. Για να ζήσεις αξιοπρεπώς -όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου- όχι δεν σου φτάνουν.

 

 

Στην Ελλαδα τι εχουν οι επαρχιακες πολεις; Ακομα και η Θεσσαλονικη αν εφευγε το ΑΠΘ δεν θα ειχε καμια σχεση με την σημερινη πολη. Σερβιτορους και ντελιβεραδες; Αυτες ειναι οι ευκαιριες στην επαρχια; 

 

 

Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά εταιρείες δεν είναι μόνο όσες έχουν 500 άτομα προσωπικό και πάνω. Υπάρχουν άπειρες βιοτεχνίες και μικρότερες βιομηχανίες στην επαρχία που απασχολούν 30 ή 70 άτομα. Αν θες να σου αναφέρω όσες θες στο κομμάτι με το οποίο ασχολούμαι εγώ (αρτοποιία και κουλουροποιία) όπου η συντριπτική πλειοψηφία των εταιρειών είναι εκτός Αθηνών (με εξαίρεση την Παπαδοπούλου και την Καραμολέγκος).

 

 

 

Επειδή έξω έχεις μεγάλες προοπτικές για γρήγορη εξέλιξη είναι ένας λόγος. Επειδή προτιμάς να βλέπεις στους ανθρώπους γύρω σου μια πιο "ευρωπαϊκή" νοοτροπία είναι άλλος. Θα μπορούσαμε να βρούμε και περισσότερους.

 

Ρε χίλια δύο θετικά μπορώ να σου βρω, για όποια χώρα θες. Αυτό απέχει όμως από το να θεωρήσουμε το έξω «παράδεισο» και την Ελλάδα «χάλι μαύρο».

 

 

 

Γιατί το λες αυτό; Ναι, υπάρχει το βόλεμα με τους γονείς (φαϊ έτοιμο κλπ) αλλά τους δυο Ινδούς και τον Κινέζο δεν τους ξέρεις. Ούτε τους φίλους τους ξέρεις. Είναι λίγο ανοιχτό το σενάριο του πόσα μπορείς να πάρεις από αυτούς. Είμαστε σίγουροι ότι είναι προτιμότερο να κρατήσεις το φαϊ;

 

 

Δεν διαφωνώ, από τον οποιοδήποτε μπορείς να πάρεις πράγματα. Το point που ήθελα να κάνω ήταν στην αναλογία που τέθηκε. Δηλαδή, στην Ελλάδα με 450 μισθό και γονείς στο σπίτι ή εξωτερικό. Χωρίς να οριοθετούμε το τι σημαίνει «εξωτερικό» από άποψη μισθού, συγκατοίκησης και τα λοιπά. Δεν πάει έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

 

Trolling efficiency 2/10.

 

Game over.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω μπορεί να προτιμώ πολλά πράγματα στα όνειρά μου. Αλλά όταν είμαι ξύπνιος αποφασίζω τι θα κάνω σήμερα μ' αυτά που έχω στα χέρια μου.

 

Pro tip: όποιος έχει (εδώ δυνατά επιχειρήματα, αλλά ισχύει και για άλλα πράγματα) δε νιώθει την ανάγκη να το διαφημίσει.

Νομίζω εσύ διαφημίζεις σε κάθε ποστ σου συγκεκριμένες θέσεις και απόψεις. Btw, οι ξύπνιοι τον μεσαιωνα ήταν αγρότες στους φεουδάρχες. Οι "κοιμισμένοι" έφεραν την Αναγέννηση, την Γαλλική Επανάσταση και τον σύγχρονο Δυτικό πολιτισμό. Ιστορικά σου έχω χιλιάδες παραδείγματα κοιμισμένων που άλλαξαν τον κόσμο... Μέχρι τότε βέβαια μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις την δουλίτσα σου στο αφεντικό σου... Έχεις και μια κατσίκα να ταϊσεις άλλωστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν έχω την άμεση εμπειρία επί του θέματος όπως εσύ, αλλά φίλη μου που συγκατοικούσε με άλλη μία κοπέλα στο Cardiff έδινε γύρω στις 800 λίρες για δυάρι. Μου είχε πει ότι οι τιμές γκαρσονιέρας στην περιοχή ήταν γύρω στις 1000 λίρες. Και το σημαντικότερο δεν είναι ότι τα ενοίκια ήταν πανύψηλα, αλλά ότι στα περισσότερα σπίτια ούτε απ' έξω δεν πέρναγες. Όλα αυτά πριν από οχτώ χρόνια περίπου που είχα πάει, τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

 

 

 

http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/find.html?searchType=RENT&locationIdentifier=REGION%5E281&insId=1&radius=0.0&minPrice=&maxPrice=&minBedrooms=1&maxBedrooms=1&displayPropertyType=&maxDaysSinceAdded=&sortByPriceDescending=&_includeLetAgreed=on&primaryDisplayPropertyType=&secondaryDisplayPropertyType=&oldDisplayPropertyType=&oldPrimaryDisplayPropertyType=&letType=&letFurnishType=&houseFlatShare=false

 

Bρε σεις τι ειπαμε? Δε θα βασιζομαστε μονο σε οτι μας λενε οι αλλοι, αλλα θα κανουμε και προσωπικη ερευνα και μονοι μας!

Στο Cardiff ,επειδη εχω ζησει εκει, με 500-600 λιρες το μηνα βρισκεις ανετα ενα one bedroom flat και μαλιστα καλης κατασκευης!

Πιο συγκεκριμενα στη διπλανη πολη το newport (10 λεπτα με το τραινο απο το κεντρο του Καρντιφ, τιποτα!) με τα ιδια ακριβως χρηματα θα βρεις δυοροφο δυαρι σε καλη περιοχη μαλιστα. Και αυτο δε στο λεω επειδη μπορει να το επιβεβαιωσει ο καθενας απλα με 10 δευτερολεπτα ερευνα online αλλα επειδη εψαχνα και εκει για σπιτι καποτε και δεν ειχα αφησει αγγελια για αγγελια.

 

Ειδικα για το newport ειχα 2 γνωστες μου που συγκατοικουσαν και η καθεμια εδινε απο 300 λιρες (με ολα μεσα!) και ειχαν μια επιπλωμενη -με τα παντα παρακαλω μεσα- σπιταρωνα , με το δικο της πραγματικα τεραστιο δωματιο η καθεμια, μεγαλο σαλονι μεχρι και.. πληρως εξοπλισμενο κηπο.

 

 

 

Αν αυτη η φιλη σου εψαχνε μονο στο Κολωνακι του Καρντιφ τοτε θα εβρισκε μονο γκαρσονιερες των 2000 λιρων το μηνα. Αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κακο να μενεις 3 λεπτα με το λεωοφορειο πιο μακρυα σε μια μεγαλη πολη. Τι αλλαζει?

 

Το οτι ζεις σε καπου δε σημαινει πως εχεις μαθει ολα τα κολπα ουτε οτι δε πιανεσαι κοροιδο στο νοικι. Και αυτο ισχυει για οποιοδηποτε μερος του πλανητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

 

Ετσι, κατσε εσυ στην ελλαδιτσα σου με τις ελεϊνηδες και ασε μας να εχουμε κονε με ολλανδες και σουηδεζες που ειναι επιπεδα πανω, μετα θα σου κουναω το μαντηλι να ερθεις να το παρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι, κατσε εσυ στην ελλαδιτσα σου με τις ελεϊνηδες και ασε μας να εχουμε κονε με ολλανδες και σουηδεζες που ειναι επιπεδα πανω, μετα θα σου κουναω το μαντηλι να ερθεις να το παρεις. 

 

αααχαχαχαχα :cry:  :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pro tip: όποιος έχει (εδώ δυνατά επιχειρήματα, αλλά ισχύει και για άλλα πράγματα) δε νιώθει την ανάγκη να το διαφημίσει.

Κλασσικο πιασαρικο κλισε το οποιο προφανως δεν ισχυει. Αν οχι για κανεναν τοτε για την πλειοψηφια.

Ποσους εχοντες θες να σου πω που οχι απλα νιωθουν την αναγκη, αλλα δινουν και την ψυχη τους προκειμενου να βρουν τροπο να το διαφημισουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τους ενδιαφέρει το οτι θα συνειδητοποιήσεις οτι δεν μπορείς να χάνεις τόσες ώρες στο δρόμο κάθε μέρα και θα τους παρατήσεις. Να πας να ζήσεις με κάποιον (ναι ακόμα και κάποιον που δεν ξέρεις) εφόσον η δουλειά φαίνεται σταθερή και είσαι ικανοποιημένοςη. Δεν είναι κακό να μάθει κάποιος να μοιράζεται το χώρο του και να σέβεται τον διπλανό του. Ίσως αυτό να μας έκανε καλό γενικά σαν λαό. Ε και αν γαμηθεί ο Δίας γύρνα πίσω στους γονείς σου.

 

Καταλαβαίνεις ότι και για τις σπουδές μου έκανα την ίδια διαδρομή κάθε μέρα έτσι? Σε φάση τι να συνειδητοποιήσω ξαφνικά? Δεν ξέρω πόσες ώρες θα είμαι στον δρόμο κάθε μέρα? Τι είμαι γκάου? Ή είναι γκάου οι εργοδότες? Προφανώς για να ψάχνω δουλειά στην Αθήνα έχω συνειδητοποιήσει πλήρως την κατάσταση. Στο Ελλάντα καμια δουλειά δεν φαίνεται ούτε είναι σταθερή οπότε άκυρο αυτό που λες. Σταθερή δουλειά εδώ έχουν οι βυσματίες μόνο. Δεν είπα ότι είναι κακό να μοιράζεσαι τον χώρο σου αλλά είναι βλακώδες να εμπιστευτείς κάποιον που δεν ξέρεις καν για μια τόσο μεγάλη απόφαση όπως είναι η συγκατοίκηση, ειδικά όταν πληρώνεσαι με 3 και 60 και δεν έχεις σίγουρη δουλειά. Εδώ δεν μπορείς να εμπιστευτείς γνωστούς για τέτοια θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gkostas2007, εθελοντική εργασία δεν σημαίνει μονάχα να εργάζεσαι σε μια εταιρεία 12/24 τζαμπέ για να μαζέψεις και καλά εμπειρία ή μήπως σε κρατήσουν μετά. Υπάρχει και η εθελοντική εργασία σε ΜΚΟ, που και εκεί έχεις μια χαλαρή ενασχόληση με κάτι χωρίς άγχος και όλα τα επακόλουθα της κανονικής δουλειάς, βέβαια δεν θα έχει την ίδια βαρύτητα με μια εργασία αμιγώς στο αντικείμενό σου σε κάποια εταιρεία, αλλά δεν παύει και αυτό να είναι μιας μορφής εργασία. Εγώ εργάζομαι εθελοντικά σε ΜΚΟ μιας και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρω κανονική δουλειά λόγω προβλημάτων υγείας, δεν καταδέχομαι πλέον να κάθομαι άπραγος στο σπίτι συνεχώς χωρίς τον παραμικρό στόχο/ενασχόληση με κάτι, οπότε κατέληξα προσωρινώς σε μια τέτοια λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκτυα Υπολογιστών & Ασφάλεια. Ναι υπάρχουν αρκετές θέσεις για πληροφορική αλλά ΟΛΟΙ ζητάνε προυπηρεσία, αποδεδειγμένη εμπειρία κλπ.

Ρε μαν, αν σε ρωταει ο αλλος τι εχεις σπουδασει και εσυ του λες δικτυα υπολογιστων και ασφαλεια, φαντασου τι εχεις βαλει στο βιογραφικο σου. Επειδη στην σχολη σου (ή τει σου, χωρις να το λεω υποτιμητικα) ειχες ενα μαθημα με δικτυα και ενα που ηταν εισαγωγικο σε ασφαλεια δεν σημαινει οτι εχεις σπουδασει αυτο.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι και για τις σπουδές μου έκανα την ίδια διαδρομή κάθε μέρα έτσι? Σε φάση τι να συνειδητοποιήσω ξαφνικά? Δεν ξέρω πόσες ώρες θα είμαι στον δρόμο κάθε μέρα? Τι είμαι γκάου? Ή είναι γκάου οι εργοδότες? Προφανώς για να ψάχνω δουλειά στην Αθήνα έχω συνειδητοποιήσει πλήρως την κατάσταση. Στο Ελλάντα καμια δουλειά δεν φαίνεται ούτε είναι σταθερή οπότε άκυρο αυτό που λες. Σταθερή δουλειά εδώ έχουν οι βυσματίες μόνο. Δεν είπα ότι είναι κακό να μοιράζεσαι τον χώρο σου αλλά είναι βλακώδες να εμπιστευτείς κάποιον που δεν ξέρεις καν για μια τόσο μεγάλη απόφαση όπως είναι η συγκατοίκηση, ειδικά όταν πληρώνεσαι με 3 και 60 και δεν έχεις σίγουρη δουλειά. Εδώ δεν μπορείς να εμπιστευτείς γνωστούς για τέτοια θέματα.

 

Εγώ σου λέω τι μπορεί να σκέφτονται όσοι ακούνε οτι έχεις σκοπό να έρχεσαι από του διαόλου το κέρατο. Αλλα οκ αφού δεν είσαι γκάου μην αλλάξεις απολύτως τίποτα και σε κάνα δυο χρόνια όλο και κάτι θα βρεθεί. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...