Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα φανταστώ προσβλήθηκες λίγο επειδή θα σκέφτηκες τον εαυτό σου σ'αυτό που είπα. Γράφεις ότι ζεις στο Βερολίνο εξάλλου.

Όχι, δε βάζω καθόλου τον εαυτό μου μέσα στη συζήτηση -- ή να το πω αλλιώς, δε θεωρώ ότι αυτό που παρέθεσα πιάνει και μένα. Ο λόγος είναι πως προσωπικά για μένα και για την οικογένειά μου η απόφαση ήταν συνειδητή για πολύ συγκεκριμένους λόγους και με συγκεκριμένους σκοπούς οι οποίοι είναι "σωστοί για μένα", και αυτό δεν είναι διαπραγματεύσιμο για να μπω στην κατηγορία "λέμε στον κόσμο να φύγει". Ενδεικτικά να σου πω ότι θα είχα φύγει ανεξάρτητα από κρίση κλπ (εξάλλου είχα την πολυτέλεια να μη με έχει επηρεάσει καθόλου η κρίση), που χωρίς αυτήν δε θα "λέγαμε" τίποτα εδώ και δε θα υπήρχε καν αυτό το topic.

 

Αν κάποιος δεν βλέπει καθόλου μέλλον εδώ, και δεν βρίσκει καθόλου δουλειά, οπότε αν δεν κάτσει κάτι, σε λίγο καιρό θα έχει πρόβλημα διαβίωσης, τότε φυσικά το εξωτερικό είναι μια λύση. Χρειάζεται όμως να καταλάβουμε ότι αν θεωρούμε πλέον το επαγγελματικό μέλλον μόνο έξω (είτε Ευρώπη, είτε Αμερική, είτε όπου αλλού) ως δεδομένο και ως αυτονόητο, καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς μ' αυτό.

 

Το επαγγελματικό μέλλον που λες περιλαμβάνει πολλά, από το αν θα έχεις δουλειά πρώτα απ' όλα που αναφέρεις μέχρι το πώς ακριβώς είναι τα πράγματα στη δουλειά. Νομίζω λοιπόν πως για ένα μεγάλο μέρος του κόσμου (π.χ. νέοι απόφοιτοι με μικρή ή καθόλου προϋπηρεσία) επαγγελματικό μέλλον ναι, υπάρχει μόνο έξω.

 

Για άλλα, πιο προνομιούχα τμήματα της αγοράς, μπορεί το συμπέρασμα να μην είναι τόσο άσπρο/μαύρο αλλά και πάλι π.χ. αν κάτσω να συγκρίνω ένα τυπικό τρίμηνο στη δουλειά εδώ που είμαι με ένα τυπικό τρίμηνο στην Ελλάδα θα προκύψει ιστορία για να γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Και αυτό παρόλο που λόγω του χώρου και του ότι είμαι ήδη καταξιωμένος επαγγελματικά, η κατάσταση στην Ελλάδα με "ελληνικά στάνταρ" θα ήταν ήδη "παράδεισος".

 

Δεν είναι παράλογο κάποιος να θέλει να μείνει εδώ στην Ελλάδα, όπου είναι το σπίτι του, η οικογένειά του, οι συγγενείς του, οι φίλοι/γνωστοί, η περιουσία του. Παράλογο είναι ότι αυτή την παραπάνω πρόταση τη θεωρούμε παράλογη.

 

Και τέλος το ζουμί: δεν είπα ότι είναι παράλογο να θέλει κανείς να μείνει στην Ελλάδα για δικούς του λόγους που δε μπορούμε να ξέρουμε ή/και να εκτιμήσουμε, όπως αυτοί που αναφέρεις εδώ. Άφησα να εννοηθεί ότι το να προτείνουμε εμείς ως τρίτοι σε κάποιον να μείνει στην Ελλάδα είναι παράλογο, γιατί σ' αυτό αντιλήφθηκα πως τοποθετήθηκες και συ. Είναι διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Λονδίνο αυτή τη στιγμη ειναι η μεγαλύτερη αγορα της Ευρώπης. Ακομα και αν βγει τελικά απ την Ευρωπη θα ειναι. Οπως έγραψες, η εστίαση ειναι ένας κλάδος που έχει πολλές θέσεις εργασίας. Ο μισθός ομως ειναι αυτός που έγραψα περίπου για κάποιον ανιδεικευτο που θα ψάξει στο άσχετο. Δεν αναφέρομαι σε άλλες χωρες της Ευρωπης διοτι οι θέσεις εργασίας ειναι περιορισμένες πλέον

λες χαζομαρες ο living wage ειναι γυρω στα 1200 τα 800 δεν ισχύουν που λες ακομα κ μαυρα να σου δινει ο άλλος είναι πιο πολλά. Ο χωρος της εστίασης είναι καλος γιατι τα tips ειναι αρκετα κ ειναι πολυ καλο extra δλδ φτανεις 1400+ ανετα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι (αν εξαιρέσουμε έναν που δυστυχώς είναι μάλλον η περίπτωση τεμπέλη) έχουν ένα κοινό. Έχουν όλοι δουλειά και οι περισσότεροι από αυτούς την βρήκαν εν μέσω κρίσης, χωρίς βύσμα, χωρίς προϋπηρεσία και με μισθό 600+ καθαρά. Οι περισσότεροι από αυτούς επίσης είναι στο κομμάτι της Πληροφορικής (βασικά προσωπικά δεν ξέρω άτομο στον τομέα αυτό που να παίρνει λιγότερα από 600)

Αυτά λοιπόν έρχονται σε αντίθεση με αυτά που λέτε εσείς ,τα οποία δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας

 

Εντάξει κι εσύ αναφέρεσαι ίσως για τον μοναδικό τομέα που κάποιος κάτι μπορεί να βρει στην Ελλάδα. Στον δικό μου τομέα που σχετίζεται με τις κατασκευές και τα ενεργειακά πολύ λίγες δουλειές υπάρχουνε πλέον, και είχε από τις καλύτερες προοπτικές πριν την κρίση αλλά ακόμα και όταν άρχισε η κρίση, από το 2012-13 και μετά έγιναν ορατά τα προβλήματα. Από όσα άτομα γνωρίζω σχεδόν όλοι τους βρήκαν δουλειά από γνωστό, μόνο έναν εξαιρώ που έκανε πρακτική σε εταιρεία και μετά τον κράτησαν μόνιμο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλοι εδώ μιλάνε, φαντάζομαι,  βάση προσωπικών εμπειριών και δικό τους κύκλου.

Ως εκ τούτου παρακαλώ μην γενικεύτε.

 

Στον δικό μου κύκλο λοιπόν (25-35 πάνω κάτω) καλώς ή κακώς περιλαμβάνονται σχεδόν όλες οι περιπτώσεις.

Έχω άτομα που έφυγαν προ κρίσης, άτομο που είχε δουλειά και λεφτά αλλά παρ’όλα αυτά έφυγε το χειμώνα, άτομα που την βγάζουν δύσκολα ως πολύ δύσκολα, άτομα που δεν θέλουν να φύγουν, άτομο που είχε φύγει λόγο κρίσης αλλά γύρισε γιατί δεν γούσταρε το έξω ,κτλ.

Όλοι (αν εξαιρέσουμε έναν που δυστυχώς είναι μάλλον η περίπτωση τεμπέλη) έχουν ένα κοινό. Έχουν όλοι δουλειά και οι περισσότεροι από αυτούς την βρήκαν εν μέσω κρίσης, χωρίς βύσμα, χωρίς προϋπηρεσία και με μισθό 600+ καθαρά. Οι περισσότεροι από αυτούς επίσης είναι στο κομμάτι της Πληροφορικής (βασικά προσωπικά δεν ξέρω άτομο στον τομέα αυτό που να παίρνει λιγότερα από 600)

Αυτά λοιπόν έρχονται σε αντίθεση με αυτά που λέτε εσείς ,τα οποία δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας

 

Προφανώς κάποιος που έχει πρόβλημα επιβίωσης αν μπορεί καλό θα είναι να φύγει. Ας φύγει και κάποιος που θέλει να εξελιχθεί άμεσα ή είναι φιλόδοξος. Ας φύγει και κάποιος που απλά δεν γουστάρει Ελλάδα. Fine by me (που, κλασσικά, λένε και στο χωριό μου).

Oμως υπάρχουν και πολλοί που παρόλο που είναι τα πράγματα όπως είναι προτιμούν να μένουν εδώ . Είτε επειδή την βγάζουν αξιοπρεπώς, είτε επειδή έχουν καλή δουλειά, είτε επειδή έχουν δικό τους σπίτι, είτε επειδή απλά γουστάρουν Ελλάδα και ας ζορίζονται.

 

Υπάρχουν πάντως και τα άτομα που ενώ έχουν ευνοϊκές συνθήκες σε κάποια θέματα (σπίτι δικό τους κτλ.) υποστηρίζουν ότι δεν βρίσκουν δουλειά ενώ ξέρω ότι έχουν κάνει πολύ μικρή προσπάθεια, πάντα σε σύγκριση με άλλους, και φεύγουν γιατί «όλα είναι [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>@ μπλα μπλα» (δεν εννοώ εσένα TS)

 

Μήπως οι φίλοι σου είναι developers? Γιατί αυτός ο κλάδος της πληροφορικής έχει πολύ ζήτηση και λίγη (καλή) προσφορά (παντού όχι μόνο Ελλάδα).

 

 

Thanks μου ξέφυγε αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το να έχει υιοθετηθεί στη συνείδηση ενός ολόκληρου λαού, και ιδίως σε νέους, ότι "τελειώνεις την όποια σχολή/μεταπτυχιακό και μετά --> εξωτερικό" δεν είναι υγιές. Αν όλοι οι σπουδαγμένοι και τα "νέα μυαλιά" φεύγουν έξω, τότε εδώ τι θα μείνει; Πάρε παράδειγμα τους γιατρούς. Ο γιος του ξάδελφού μου, πολύ καλό παιδί, τέλειωσε την ιατρική σχολή του -στην ώρα του μάλιστα- και έφυγε για Αγγλία, και λέει μάλιστα θα μείνει εκεί να εργαστεί. Πολλές φορές έχει χαρακτηρίσει το φακελάκι που παίρνουν κάποιοι γιατροί "έγκλημα". Φαντάσου λοιπόν χίλιοι σαν εκείνον να φύγουν έξω και να πρέπει εδώ να τρώμε στη μάπα τον όποιον διεφθαρμένο γιατρό βρεθεί μπροστά μας, που θα κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει επειδή θα του'χεις δώσει κανα 500άρι. Φυσικά αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα, και εννοώ επαγγέλματα τέτοιου τύπου (όχι π.χ. σερβιτόρος ή barista). Κάτι τέτοιους λοιπόν ανθρώπους χρειάζεται να μείνουν εδώ.

 

Η εκροή έξυπνων ανθρώπων, που έχουν να προσφέρουν, από μια χώρα είναι σαν μια πραγματική πληγή.

μα από τη στιγμή που η χώρα, για τον οποιοδήποτε λόγο, δεν κάνει κάτι ουσιαστικό για να τους κρατήσει και δεν τους βοηθάει καν με κάποιο τρόπο, γιατί να κάτσει κάποιος πέρα από συναισθηματικούς λόγους οικογενειακούς κλπ.;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Βασιλης29 και postmort3m

 

Οπως εγραψα οι περισσότεροι ειναι στο κομματι της πληροφορικης (ναι καποιοι ειναι και developers) ,το οποιο ειναι και λογικο εν μερη γιατι ο κλαδος εχει ζητηση, οχι ομως ολοι.
Οι υπολοιποι ειναι στο κομματι marketing/digital marketing/social media, γυμναστικές yoga κτλ, διατροφολογοι/διαιτολογοι και 2-3 σε οικονομικα γενικα.
Φυσικα δεν δουλεύουν ολοι στο αντικείμενο τους αλλα ολοι κατι εχουν βρει αργα ή γρηγορα και το σημαντικοτερο ειναι οτι εχουν εξελιχθεί κιόλας ως ενα βαθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες χαζομαρες ο living wage ειναι γυρω στα 1200 τα 800 δεν ισχύουν που λες ακομα κ μαυρα να σου δινει ο άλλος είναι πιο πολλά. Ο χωρος της εστίασης είναι καλος γιατι τα tips ειναι αρκετα κ ειναι πολυ καλο extra δλδ φτανεις 1400+ ανετα.

Αναφέρθηκα στο χώρο της εστίασης εννοώντας φαστ φουντ, cafe κ.ο.κ. που μπορεί κανεις να βρει εργασία εύκολα και γρήγορα.Δεν υπάρχουν αυτά τα λεφτά που γράφεις για ανιδείκευτους.  Τα λεφτά που αναφέρεις ειναι σε εστιατόρια (όπου εκει περνάς συνήθως κανονική συνέντευξη), ξενοδοχεία κτλ. Εκει παίζουν και tips και γενικά ειναι καλύτερα, αν και πάλι οι 1200 λιρες δεν αρκουν να ζήσει κάποιος στη πόλη του Λονδίνου, παρά μόνο αν μοιράζεται ένα σπίτι με 2-3 ακόμα άτομα. 

Δεν ειναι εύκολα τα πράγματα και όσοι τα παρουσιάζουν ευκολα σημαίνει οτι δεν έχουν ζήσει εκτός Ελλάδος. Το οτι δεν ειναι ευκολα βέβαια δε σημαίνει οτι δεν αξίζει η προσπάθεια, ειδικά για κάποιον που δεν μπορει να επιβιωσει στην Ελλάδα.

Ειναι σχεδόν σιγουρο οτι και αγγλικά να μη ξέρει κάποιος, το πιθανότερο ειναι να βρει εργασία ως αποθηκάριος λ.χ. σε κάποιο κατάστημα ρούχων. Γενικά η προσπάθεια για εργασία στο Η.Β. αξίζει, αλλά για τις καλές εργασίες ίσως χρειαστεί να περάσει χρόνος.

Πολύ ευτυχισμένοι όσοι έχουν καταφέρει (και έχω αρκετους γνωστους), να εργάζονται σε άλλες πόλεις ή σε περίχωρα του Λονδίνου, όπου τα ενοίκια ειναι πολύ χαμηλότερα και να παίρνουν μισθούς άνω των 1200 λιρών :-) Πολύ πιο ανθρώπινα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκα στο χώρο της εστίασης εννοώντας φαστ φουντ, cafe κ.ο.κ. που μπορεί κανεις να βρει εργασία εύκολα και γρήγορα.Δεν υπάρχουν αυτά τα λεφτά που γράφεις για ανιδείκευτους. Τα λεφτά που αναφέρεις ειναι σε εστιατόρια (όπου εκει περνάς συνήθως κανονική συνέντευξη), ξενοδοχεία κτλ. Εκει παίζουν και tips και γενικά ειναι καλύτερα, αν και πάλι οι 1200 λιρες δεν αρκουν να ζήσει κάποιος στη πόλη του Λονδίνου, παρά μόνο αν μοιράζεται ένα σπίτι με 2-3 ακόμα άτομα.

Δεν ειναι εύκολα τα πράγματα και όσοι τα παρουσιάζουν ευκολα σημαίνει οτι δεν έχουν ζήσει εκτός Ελλάδος. Το οτι δεν ειναι ευκολα βέβαια δε σημαίνει οτι δεν αξίζει η προσπάθεια, ειδικά για κάποιον που δεν μπορει να επιβιωσει στην Ελλάδα.

Ειναι σχεδόν σιγουρο οτι και αγγλικά να μη ξέρει κάποιος, το πιθανότερο ειναι να βρει εργασία ως αποθηκάριος λ.χ. σε κάποιο κατάστημα ρούχων. Γενικά η προσπάθεια για εργασία στο Η.Β. αξίζει, αλλά για τις καλές εργασίες ίσως χρειαστεί να περάσει χρόνος.

Πολύ ευτυχισμένοι όσοι έχουν καταφέρει (και έχω αρκετους γνωστους), να εργάζονται σε άλλες πόλεις ή σε περίχωρα του Λονδίνου, όπου τα ενοίκια ειναι πολύ χαμηλότερα και να παίρνουν μισθούς άνω των 1200 λιρών :-) Πολύ πιο ανθρώπινα!

μιας κ πλεον είμαι στον εναμησι χρονο στο νησί κ δεν εχω γνωστούς μην επιμένεις. 8 * 5*4*7,2(ωρομισθιο ανειδίκευτου εργάτη ανω τον 25)= 1152 ( χοντρικα τα καθαρα είναι 1100) περιμένω να μου πεις πως εβγαλες τον κατώτατο 800£ . Φυσικα αυτα τα λεφτά είναι καλα κ ανθρώπινα παντού εκτος λονδινου. Κατω απο αυτα τα λεφτα δεν πας, μονο πανω που ειναι στο χερι σου κάτι τέτοιο. Γενικα κ για λατζα εδω θα υπογραψεις κανονικα συμβόλαιο κ θα περάσεις εστω κ μια μινι συνέντευξη. Παψτε να συγχέεται το τι γίνεται ελλαδα με εδω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ πλεον είμαι στον εναμησι χρονο στο νησί κ δεν εχω γνωστούς μην επιμένεις. 8 * 5*4*7,2(ωρομισθιο ανειδίκευτου εργάτη ανω τον 25)= 1152 ( χοντρικα τα καθαρα είναι 1100) περιμένω να μου πεις πως εβγαλες τον κατώτατο 800£ . Φυσικα αυτα τα λεφτά είναι καλα κ ανθρώπινα παντού εκτος λονδινου. Κατω απο αυτα τα λεφτα δεν πας, μονο πανω που ειναι στο χερι σου κάτι τέτοιο. Γενικα κ για λατζα εδω θα υπογραψεις κανονικα συμβόλαιο κ θα περάσεις εστω κ μια μινι συνέντευξη. Παψτε να συγχέεται το τι γίνεται ελλαδα με εδω.

Από τα 1152 μικτά τα 1100 είναι καθαρά;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπό τα 1400 με τιπς το πήγες σιγά σιγά στα 1100 καθαρά, όπου τα μικτά ειναι 1152 και για ηλικίες άνω των 25!!!!!

Με 1152 μικτά, παιρνεις αυτά που σου έγραφα πριν. Δεν ειναι κακό να πεις οτι μπερδεύτηκες. Οι μισοί στην Ελλάδα δε ξέρουν ποιος ειναι ο βασικός μισθός, το οτι εισαι 1,5 χρονο εκει δε σημαίνει πως έγινες ειδήμων στα εργασιακά. Αλλοι έχουν μείνει 10ετίες και ακόμα μπερδεύονται. Ενα γενικό πλαίσιο γράφουμε γιατί μπαίνεις σε αντιπαράθεση;

O σκοπός ειναι να παρουσιαστουν τα υπερ και τα κατά για κάποιον ανιδεικευτο που θα αποφασίσει να φύγει απ την Ελλάδα.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τα 1400 με τιπς το πήγες σιγά σιγά στα 1100 καθαρά, όπου τα μικτά ειναι 1152 και για ηλικίες άνω των 25!!!!!

Με 1152 μικτά, παιρνεις αυτά που σου έγραφα πριν. Δεν ειναι κακό να πεις οτι μπερδεύτηκες. Οι μισοί στην Ελλάδα δε ξέρουν ποιος ειναι ο βασικός μισθός, το οτι εισαι 1,5 χρονο εκει δε σημαίνει πως έγινες ειδήμων στα εργασιακά. Αλλοι έχουν μείνει 10ετίες και ακόμα μπερδεύονται. Ενα γενικό πλαίσιο γράφουμε γιατί μπαίνεις σε αντιπαράθεση;

O σκοπός ειναι να παρουσιαστουν τα υπερ και τα κατά για κάποιον ανιδεικευτο που θα αποφασίσει να φύγει απ την Ελλάδα.

μάθε να διαβαζεις είπα οτι βασικός + τιπς είναι 1400 ελάχιστο. εσύ τα υπολογίζεις προφανώς με 20 % φόρο ενώ υπάρχει αφορολόγητο στα 11Κ. Ο κατώτατος εχει τις εξής κλίμακες :

Year 25 and over, 21 to 24, 18 to 20, Under 18, Apprentice April 2016 (current rate) £7.20, £6.70, £5.30, £3.87, £3.30

με μαθηματικά : 8*5*4*7,2=1152*12=13824 το χρόνο οπού τα 2824 θα φορολογηθούν με 20% άρα ο φορος είναι 564,8

οπότε τα καθαρά είναι 13824-64,8=13259,2 ( -6,3% η ασφάλεια ξέχασα να την υπολογίσω το οποίο παίζει πόσο είναι τόσα δίνω εγώ περίπου κάθε μήνα) βγαίνουν τα καθαρά τον μήνα 1035 περίπου οπότε πάλι δεν βγαίνουν τα νούμερα που λες.  Και για να σε προλάβω όσοι παίρνουν λιγότερα την ώρα πληρώνουν κ λιγότερο φόρο προφανώς.

Σορρυ αλλά στο νησί το φορολογικό και τα εργασιακά είναι ξεκάθαρα . Δεν είναι ελλάδα. Μπαίνω σε αντιπαράθεση γιατί λες πράγματα που δεν ισχύουν κ προπάντων δεν έχεις ζήσει.

Αυτά τα λεφτά είναι η βάση για το συμβόλαιο ακόμα κ σερβιτόρος αν εχεις εμπειρία κ καλό βιογραφικό παίρνεις και μια λίρα πάνω, χτίστες οικοδόμοι παίρνουν  8-10 την ώρα. Καθαριστές κτλπ παίρνουν απο 8 (μια γρήγορη αγγελία που βρήκα https://www.myjobscotland.gov.uk/councils/east-lothian-council/jobs/cleaner-longniddry-community-centre-58952) και πάνω οπότε το ανειδίκευτος εργάτης παίζει κατά πολύ το τι εννοούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ με κάλυψες απόλυτα :-)

αν δεν το λες ειρωνικά χαίρομαι αλλιώς πραγματικά λυπάμαι γιατί δεν έκανες καν τον κόπο να δεις οτι τα λεφτά πάνω κάτω είναι τα ίδια κ όχι 800 που λες ( 850 είναι ο κατώτατος για άτομα απο 18-20 έχω αλλάξει 3 δουλειές μέχρι τώρα ποτέ κανείς δεν τους πλήρωνε με τόσα). 

 

Υγ Συμβουλή μην σκέφτεστε το τι ισχύει στην ελλάδα. Για να βρεις κάποιον να δουλέψεις μαύρα (παίρνεις αρκετά παραπάνω) είναι εξαιρετικά δύσκολο κ σπάνιο. Το 99 % θα σε πληρώνει μέσω τράπεζας είτε είναι τελειωμένη pub(όπου μου ριξαν άκυρο γιατί δεν είχα ακόμα στα χέρια μου το NINO) είτε πολυεθνική.  Ακόμα κ στην τελειωμένη παμπ θα χεις υπογράψει συμβόλαιο κ θας χεις κανονικά πληρωμένες διακοπές κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...