Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειρωνεύομαι ποτέ. Ηταν καλές ολες αυτές οι πληροφορίες. Οσο ζουσα εγω στο Λονδίνο, ήξερα δεκάδες γνωστους μου να αμοιβονται με ποσά από 700-900 ευρω 8ωρο. Ακόμα και τώρα ξέρω. Δε γνωρίζω το πλαίσιο της σύμβασης που είχαν/έχουν αυτοι οι άνθρωποι σε τέτοιες εργασίες αλλά οι μισθοί τους ηταν αυτοι (καθαρά σε φαστφουντάδικα κτλ). Μπορεί να υπάρχουν ειδικές συμβάσεις που δε τις γνωρίζω. Οι ηλικίες ποικίλουν. Ξέρω κοπέλα 18 ετών που εργάζεται 7ωρη, 5νθημερο και παίρνει καθαρά 730 λίρες γνωρίζω και 35 χρονο που εργάζεται 8ωρο σε αποθήκη και παίρνει 1300 λιρες καθαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν δεν το λες ειρωνικά χαίρομαι αλλιώς πραγματικά λυπάμαι γιατί δεν έκανες καν τον κόπο να δεις οτι τα λεφτά πάνω κάτω είναι τα ίδια κ όχι 800 που λες ( 850 είναι ο κατώτατος για άτομα απο 18-20 έχω αλλάξει 3 δουλειές μέχρι τώρα ποτέ κανείς δεν τους πλήρωνε με τόσα). 

 

Υγ Συμβουλή μην σκέφτεστε το τι ισχύει στην ελλάδα. Για να βρεις κάποιον να δουλέψεις μαύρα (παίρνεις αρκετά παραπάνω) είναι εξαιρετικά δύσκολο κ σπάνιο. Το 99 % θα σε πληρώνει μέσω τράπεζας είτε είναι τελειωμένη pub(όπου μου ριξαν άκυρο γιατί δεν είχα ακόμα στα χέρια μου το NINO) είτε πολυεθνική.  Ακόμα κ στην τελειωμένη παμπ θα χεις υπογράψει συμβόλαιο κ θας χεις κανονικά πληρωμένες διακοπές κτλπ. 

Τι εννοείς με το πληρωμένες διακοπές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με το πληρωμένες διακοπές;

προσωπικά εχω 25 μερες αδεια που τις πληρωνομαι σαν να δουλεύω 8ωρο

 

pontez2 αν ζούσες χρόνια πριν στο νησί τότε  πρέπει να υπολογίσεις οτι ο βασικός  και το αφορολόγητο αυξάνονται κάθε χρόνο πχ απο το 2005 έχει αυξηθεί 2 λίρες το ωρομίσθιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά εχω 25 μερες αδεια που τις πληρωνομαι σαν να δουλεύω 8ωρο

Α οκ, ισχύει και στην Ελλάδα αυτό (οκ όχι πάντα!). Νόμιζα ότι εννοείς κάτι άλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, ισχύει και στην Ελλάδα αυτό (οκ όχι πάντα!). Νόμιζα ότι εννοείς κάτι άλλο :)

ζιο ξέρω οτι γίνεται κ ελλάδα  απλα το αναφέρω για να δείξω ότι στην πιο χαμηλόμισθη δουλειά υπάρχουν τα αυτονόητα εργασιακά δικαιώματα απο κει κ πάνω απλά είναι τι κανονίζεις εσύ.  ειδικά για developer ακόμα κ δουλειά απο το σπίτι μπορείς να κάνεις μερικές μέρες την βδομάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζιο ξέρω οτι γίνεται κ ελλάδα  απλα το αναφέρω για να δείξω ότι στην πιο χαμηλόμισθη δουλειά υπάρχουν τα αυτονόητα εργασιακά δικαιώματα απο κει κ πάνω απλά είναι τι κανονίζεις εσύ.  ειδικά για developer ακόμα κ δουλειά απο το σπίτι μπορείς να κάνεις μερικές μέρες την βδομάδα. 

Η αλήθεια είναι ότι εδώ είμαστε σε λίγο πιο δύσκολη κατάσταση αλλά ελπίζουμε! :P :D

 

Πάντως, δεν ξέρω κι εκεί για πόσο θα μπορούν να δίνουν αυτά τα βασικά που θεωρούμε αυτονόητα. Το λέω από την άποψη ότι πάει όλο και περισσότερος κόσμος, οι προσφορά αυξάνεται, η ζήτηση δεν ξέρω, οπότε ίσως αρχίσουν να πέφτουν και οι απαιτήσεις των εργαζομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειρωνεύομαι ποτέ. Ηταν καλές ολες αυτές οι πληροφορίες. Οσο ζουσα εγω στο Λονδίνο, ήξερα δεκάδες γνωστους μου να αμοιβονται με ποσά από 700-900 ευρω 8ωρο. Ακόμα και τώρα ξέρω. Δε γνωρίζω το πλαίσιο της σύμβασης που είχαν/έχουν αυτοι οι άνθρωποι σε τέτοιες εργασίες αλλά οι μισθοί τους ηταν αυτοι (καθαρά σε φαστφουντάδικα κτλ). Μπορεί να υπάρχουν ειδικές συμβάσεις που δε τις γνωρίζω. Οι ηλικίες ποικίλουν. Ξέρω κοπέλα 18 ετών που εργάζεται 7ωρη, 5νθημερο και παίρνει καθαρά 730 λίρες γνωρίζω και 35 χρονο που εργάζεται 8ωρο σε αποθήκη και παίρνει 1300 λιρες καθαρά.

Θα παίζει καμιά κρατική επιδότηση στυλ βέλγικης activa, όπου ένα ποσοστό του μισθού πληρώνεται από το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκευτομαι και εγω για Λονδινο (εχω πτυχιο τει πληροφορικης) αλλα 0 προυπηρεσια και αδειο Portfolio.

Εχω ελπιδα να μπω καπου εκει με βασικο για αρχη και σιγα-σιγα να ανεβω-εξελιχτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκευτομαι και εγω για Λονδινο (εχω πτυχιο τει πληροφορικης) αλλα 0 προυπηρεσια και αδειο Portfolio.

Εχω ελπιδα να μπω καπου εκει με βασικο για αρχη και σιγα-σιγα να ανεβω-εξελιχτω?

πρώτον γιατι λονδινο??? Το νησι εχει τοσες πόλεις. Δεύτερον αν στην συνέντευξη τους πεις θελω το βασικό θα φας ακυρο. Απο 18-22Κ το χρόνο παίζουν οι απόφοιτοι. Με χρυση τομη το 20. Τρίτον την προϋπηρεσία έπρεπε να την καλύψεις με ενα καλο portfolio. Εδω οι απόφοιτοι έχουν 6 μηνη με ενα χρονο εμπειρία μιας κ συνηθως δουλεύουν καλοκαίρια σε εταιρίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον γιατι λονδινο??? Το νησι εχει τοσες πόλεις. Δεύτερον αν στην συνέντευξη τους πεις θελω το βασικό θα φας ακυρο. Απο 18-22Κ το χρόνο παίζουν οι απόφοιτοι. Με χρυση τομη το 20. Τρίτον την προϋπηρεσία έπρεπε να την καλύψεις με ενα καλο portfolio. Εδω οι απόφοιτοι έχουν 6 μηνη με ενα χρονο εμπειρία μιας κ συνηθως δουλεύουν καλοκαίρια σε εταιρίες.

Γιατι εκει εχω κονε σε θεμα σπιτιου. Η μονη προυπηρεσια που εχω ειναι η 6μηνη πρακτικη μου. Not much , better than nothing.

Δηλαδη καμια ελπιδα να μπω trainee για λιγους μηνες να παρω το κολαει και μετα να γινω μονιμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εκει εχω κονε σε θεμα σπιτιου. Η μονη προυπηρεσια που εχω ειναι η 6μηνη πρακτικη μου. Not much , better than nothing.

Δηλαδη καμια ελπιδα να μπω trainee για λιγους μηνες να παρω το κολαει και μετα να γινω μονιμος?

Και η πρακτική προυπηρεσία είναι, αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να βρώ Ελλάδα 1-2 χρόνια και μετά να προσπαθήσω για έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωστόσο και πάλι, δεν είναι οξύμωρο; Φεύγεις για την προοπτική της καλύτερης ζωής με σκοπό κάποια στιγμή να γυρίσεις στην χειρότερη ζωή; Και όχι, δεν μιλάω για συντάξιμη ηλικία προφανώς.

 

ρητορικο το ερώτημα σου

 

γιατι σαν την Ελλάδα δεν έχει παρολα τα στραβα και τα χιλια προβλήματα, ειναι η πατριδα σου, το μέρος που γεννήθικες και μεγάλωσες και ειναι θαμένοι οι προγονοι σου.

 

που αυτη η χωρα δηλαδη θα μπορούσε να ειναι σε ολα παραδεισος επι γης, που μπορει να φτιάξει αν κάποια στιγμή πχ γινει σωστή εκμεταλλευση των υδρογονανθράκων, ισως μεσα απο αυτην την κριση αλλαξει η ελληνικη κονωνια προς το καλύτερο, αλλάξουν τα μυαλά, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γινει, αλλωστε η Ελλάδα ως χώρα περασε πολυ χειροτερα οπως 10 χρονια συνεχους πολεμου (1940-1949)

 

απο την άλλη, γιατι τι νομιζεις αν κάποιος δεν αναγκαζοταν θα πηγαινε στο σκατοκρυο και στη βαρετη ζωή της βορειας Ευρώπης; μη τρελαθουμε δηλαδη, δεν ειναι τυχαιο πως οσοι πχ νεοι Έλληνες γεννηθικαν Γερμανια θα σου πουνε για το ποσο καταπιεστική και ρομποτική ειναι η εκει ζωή, ναι παρά την ελάχιστη ανεργία και την κρατική οργανωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρητορικο το ερώτημα σου

 

γιατι σαν την Ελλάδα δεν έχει παρολα τα στραβα και τα χιλια προβλήματα, ειναι η πατριδα σου, το μέρος που γεννήθικες και μεγάλωσες και ειναι θαμένοι οι προγονοι σου.

 

που αυτη η χωρα δηλαδη θα μπορούσε να ειναι σε ολα παραδεισος επι γης, που μπορει να φτιάξει αν κάποια στιγμή πχ γινει σωστή εκμεταλλευση των υδρογονανθράκων, ισως μεσα απο αυτην την κριση αλλαξει η ελληνικη κονωνια προς το καλύτερο, αλλάξουν τα μυαλά, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γινει, αλλωστε η Ελλάδα ως χώρα περασε πολυ χειροτερα οπως 10 χρονια συνεχους πολεμου (1940-1949)

 

απο την άλλη, γιατι τι νομιζεις αν κάποιος δεν αναγκαζοταν θα πηγαινε στο σκατοκρυο και στη βαρετη ζωή της βορειας Ευρώπης; μη τρελαθουμε δηλαδη, δεν ειναι τυχαιο πως οσοι πχ νεοι Έλληνες γεννηθικαν Γερμανια θα σου πουνε για το ποσο καταπιεστική και ρομποτική ειναι η εκει ζωή, ναι παρά την ελάχιστη ανεργία και την κρατική οργανωση.

 

1b4hx9.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οεο? Είμαι 25, μόλις τελείωσα το προπτυχιακό μου (πληροφορική) και έχω πελαγώσει με τις αγγελίες που βλέπω. Το 99% ζητάνε απαραίτητα να έχεις προυπηρεσία. Δεν κοιτάω μόνο στον τομέα μου προφανώς, περισσότερο κοιτάω θέσεις σε εξυπηρέτηση πελατών, υπάλληλους γραφείου κλπ. Ούτε για πρακτική δεν βρίσκω οπού και εκεί απ' ότι έχω καταλάβει ψάχνουν έτοιμους υπαλλήλους με 0 μισθό.

Βυσμα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...