Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρητορικο το ερώτημα σου

 

γιατι σαν την Ελλάδα δεν έχει παρολα τα στραβα και τα χιλια προβλήματα, ειναι η πατριδα σου, το μέρος που γεννήθικες και μεγάλωσες και ειναι θαμένοι οι προγονοι σου.

 

που αυτη η χωρα δηλαδη θα μπορούσε να ειναι σε ολα παραδεισος επι γης, που μπορει να φτιάξει αν κάποια στιγμή πχ γινει σωστή εκμεταλλευση των υδρογονανθράκων, ισως μεσα απο αυτην την κριση αλλαξει η ελληνικη κονωνια προς το καλύτερο, αλλάξουν τα μυαλά, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γινει, αλλωστε η Ελλάδα ως χώρα περασε πολυ χειροτερα οπως 10 χρονια συνεχους πολεμου (1940-1949)

 

απο την άλλη, γιατι τι νομιζεις αν κάποιος δεν αναγκαζοταν θα πηγαινε στο σκατοκρυο και στη βαρετη ζωή της βορειας Ευρώπης; μη τρελαθουμε δηλαδη, δεν ειναι τυχαιο πως οσοι πχ νεοι Έλληνες γεννηθικαν Γερμανια θα σου πουνε για το ποσο καταπιεστική και ρομποτική ειναι η εκει ζωή, ναι παρά την ελάχιστη ανεργία και την κρατική οργανωση.

 

Η Ελλαδα θα φτιαξει οταν βγαλουμε πετρελαιο; 

 

Οι Ελληνες που ζουν στη Γερμανια και βριζουν καθε μερα δουλευουν σε ταβερνες (και μερικες γυναικες σε νηπιαγωγια). Οσοι εχουν καλες δουλειες ή δικια τους επιχειρηση δεν θελουν ουτε να ακουσουν το ενδεχομενο να γυρισουν στην Ελλαδα. 

 

Βαρετη ζωη επειδη δεν εχει μπουζουκια και τοσα καγκουροκλαμπ; Ας κατσει καποιος στην Ελλαδα να παιρνει χαρτζιλικι απο τους γονεις του για να πινει μπομπες στο Γκαζι να χαιρεται τη ζωη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παλικάρια νταξει το καταλαβαίνω ότι πάτε έξω για ανθρώπινες συνθήκες στην εργασία σας καλύτερη αναγνώριση των προσόντων σας κτλ αλλά βλέπω τρελή απέχθεια για την Ελλάδα.

Κι εσείς έλληνες είστε και όσο είστε εδώ το ίδιο με τους υπόλοιπους που κατηγορείτε έχετε υπάρξει και μόλις πάτε έξω καθεστε σουζα

 

το να συγκρίνει κανείς τη ζωή στην ελλάδα με τη ζωή έξω είναι και υποκειμενικό, αλλά είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι αν είχαν την επιλογή ή αν ειχαν το στομάχι να φάνε σκατό μέχρι να καταφέρουν κάτι θα προτιμούσαν να μείνουν εδώ παρά  να πάνε έξω

 

υπάρχουν βέβαια και αυτοί που τους ταιριάζει η νοοτροπία των έξω καλύτερα και βασικά αυτοί καλά κάνουν και φεύγουν καλύτερα για όλους που φεύγουν

 

αλλά το να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου και κατ'επέκταση τους άλλους ότι έξω είναι παραδεισένια και όλα εδώ είναι σκατά είναι και λίγο τραβηγμένο δε βρίσκετε; 

 

ναι η ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι σκατά, δε σου αρέσει; δε θες να την αλλάξεις; δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα;  πούλεψε την και πήγαινε έξω κανείς δε σε κρατάει 

 

αλλά δεν παύεις να είσαι μετανάστης με ο,τι αυτό συνεπάγεται, δε θα πάρεις και μετάλλιο για αυτό

 

εφ'οσον γουστάρεις μπράβο σου, αλλά μη μου λες ότι είναι και το καλύτερο για όλους

 

εντάξει η νοοτροπία του μπρούκλη είναι ξεπερασμένη δε βρίσκετε..; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια νταξει το καταλαβαίνω ότι πάτε έξω για ανθρώπινες συνθήκες στην εργασία σας καλύτερη αναγνώριση των προσόντων σας κτλ αλλά βλέπω τρελή απέχθεια για την Ελλάδα.

 

Κι εσείς έλληνες είστε και όσο είστε εδώ το ίδιο με τους υπόλοιπους που κατηγορείτε έχετε υπάρξει και μόλις πάτε έξω καθεστε σουζα

 

το να συγκρίνει κανείς τη ζωή στην ελλάδα με τη ζωή έξω είναι και υποκειμενικό, αλλά είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι αν είχαν την επιλογή ή αν ειχαν το στομάχι να φάνε σκατό μέχρι να καταφέρουν κάτι θα προτιμούσαν να μείνουν εδώ παρά  να πάνε έξω

 

υπάρχουν βέβαια και αυτοί που τους ταιριάζει η νοοτροπία των έξω καλύτερα και βασικά αυτοί καλά κάνουν και φεύγουν καλύτερα για όλους που φεύγουν

 

αλλά το να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου και κατ'επέκταση τους άλλους ότι έξω είναι παραδεισένια και όλα εδώ είναι σκατά είναι και λίγο τραβηγμένο δε βρίσκετε; 

 

ναι η ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι σκατά, δε σου αρέσει; δε θες να την αλλάξεις; δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα;  πούλεψε την και πήγαινε έξω κανείς δε σε κρατάει 

 

αλλά δεν παύεις να είσαι μετανάστης με ο,τι αυτό συνεπάγεται, δε θα πάρεις και μετάλλιο για αυτό

 

εφ'οσον γουστάρεις μπράβο σου, αλλά μη μου λες ότι είναι και το καλύτερο για όλους

 

εντάξει η νοοτροπία του μπρούκλη είναι ξεπερασμένη δε βρίσκετε..; 

Το θέμα είναι οτι και εδώ να κάτσεις και να φας σκατό όπως λες δεν υπάρχει προοπτική κάποια στιγμή να φας κάτι καλύτερο, μια ζωή σκατά θα τρώς. Η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές μερικές μέρες τον χρόνο για τίποτα άλλο. Κανείς δεν είπε ότι έξω είναι παραδεισένια, είναι ανθρώπινα όμως, σε πολλούς τομείς και στις περισσότερες περιπτώσεις. Εδώ που δουλεύουν άνθρωποι που έχουν πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά για τον βασικό και να λένε και ευχαριστώ δεν το λες ανθρώπινα. Κάθε μέρα που περνάει τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα, αν υπήρχε προοπτική να καλυτερέψει η κατάσταση θα έλεγα οκ αλλά δεν υπάρχει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι και εδώ να κάτσεις και να φας σκατό όπως λες δεν υπάρχει προοπτική κάποια στιγμή να φας κάτι καλύτερο, μια ζωή σκατά θα τρώς. Η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές μερικές μέρες τον χρόνο για τίποτα άλλο. Κανείς δεν είπε ότι έξω είναι παραδεισένια, είναι ανθρώπινα όμως, σε πολλούς τομείς και στις περισσότερες περιπτώσεις. Εδώ που δουλεύουν άνθρωποι που έχουν πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά για τον βασικό και να λένε και ευχαριστώ δεν το λες ανθρώπινα. Κάθε μέρα που περνάει τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα, αν υπήρχε προοπτική να καλυτερέψει η κατάσταση θα έλεγα οκ αλλά δεν υπάρχει.

ναι είναι δύσκολα δε διαφωνώ, βασικά σκατά είναι όχι απλά δύσκολα,  το βλέπω και από μένα αλλά και από τόσους υπαλλήλους που χειρίζομαι

 

αλλά ρε φίλε και με πτυχία και μεταπτυχιακά και ένα @@ μισθό εμένα δε θα με κουνήσει τίποτα από το σπίτι μου, κάποιες φορές είναι και προσωπική επιλογή του καθενός

 

ο παππούς μου δεν έφυγε με παγκόσμιο πόλεμο και εμφύλιο και έτρωγε σκατό επί χρόνια και θα φύγω εγώ επειδή δε θέλουν να μου δώσουν μεγάλο μισθό;

θα προσπαθήσω να βγάλω τα λεφτά αλλιώς, θα πάω να δουλέψω μόνος μου (άλλωστε για αυτό και δεν κάνω αυτά που κυρίως σπούδασα για να μη συνεχίσω να είμαι υπάλληλος σε αυτές τις συνθήκες), μπορεί να αποτύχω δε λέω, ελπίζω να μην πεινάσω βέβαια

 

αλλά δε θα με κουνήσει κανείς και τίποτα από δω και ας μείνω μόνος μου με τους αλλοδαπούς ή τους ηλίθιους ελληναράδες που λέτε

 

βέβαια κι εγώ με τη σειρά μου δε λέω ότι αυτό που κάνω εγώ θα πρέπει να το κάνουν όλοι, γιατί αντικειμενικά είναι απογοητευτικό, αλλά και  με τόσους φίλους έξω (έχει ρημάξει ο κύκλος μου από τους μετανάστες) γνωρίζω ότι κι έξω δεν έχει παρθένες και ρύζια, έχει κι εκεί δυσκολίες και συνήθως απλά μιλάμε για απλή αξιοπρέπεια και καμιά φορά ούτε καν κι αυτό, όταν βλέπω παιδιά να αφήνουν δουλειές και ιδιόκτητα σπίτια ώστε να πάνε να δουλέψουν για όχι και τόσα παραπάνω (είτε κυριολεκτικά είτε κατά αναλογία) και να συγκατοικούν σε μια τρύπα με άλλους 2-3

 

ναι σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους άλλους όχι είναι απλώς ανάγκη, αλλά η ελλάδα έχει θετικά μη τα ισοπεδώνουμε όλα 

 

πάντως όποιος φεύγει και το χαίρεται, πραγματικά το χαίρομαι κι εγώ και πλέον έχει πάψει να με απασχολεί και το θέμα του ότι φεύγουν τα "μυαλά" , καλώς φεύγουν, εδώ δεν έχουν κάτι να κάνουν όταν καιρό μέσα τους έχει μπει η σκέψη ότι καλύτερα έξω. απλά χάνουν χρόνο μένοντας εδώ και κλαψουρίζοντας.

οι όσοι μένουν πίσω να δούμε τι θα κάνουν, οι άλλοι για κάνα γεια τα καλοκαίρια πλέον είναι ξένοι και μόλις κάνουν και παιδιά έξω τελείωσε το θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι δύσκολα δε διαφωνώ, βασικά σκατά είναι όχι απλά δύσκολα,  το βλέπω και από μένα αλλά και από τόσους υπαλλήλους που χειρίζομαι

 

αλλά ρε φίλε και με πτυχία και μεταπτυχιακά και ένα @@ μισθό εμένα δε θα με κουνήσει τίποτα από το σπίτι μου, κάποιες φορές είναι και προσωπική επιλογή του καθενός

 

ο παππούς μου δεν έφυγε με παγκόσμιο πόλεμο και εμφύλιο και έτρωγε σκατό επί χρόνια και θα φύγω εγώ επειδή δε θέλουν να μου δώσουν μεγάλο μισθό;

θα προσπαθήσω να βγάλω τα λεφτά αλλιώς, θα πάω να δουλέψω μόνος μου (άλλωστε για αυτό και δεν κάνω αυτά που κυρίως σπούδασα για να μη συνεχίσω να είμαι υπάλληλος σε αυτές τις συνθήκες), μπορεί να αποτύχω δε λέω, ελπίζω να μην πεινάσω βέβαια

 

αλλά δε θα με κουνήσει κανείς και τίποτα από δω και ας μείνω μόνος μου με τους αλλοδαπούς ή τους ηλίθιους ελληναράδες που λέτε

 

βέβαια κι εγώ με τη σειρά μου δε λέω ότι αυτό που κάνω εγώ θα πρέπει να το κάνουν όλοι, γιατί αντικειμενικά είναι απογοητευτικό, αλλά και  με τόσους φίλους έξω (έχει ρημάξει ο κύκλος μου από τους μετανάστες) γνωρίζω ότι κι έξω δεν έχει παρθένες και ρύζια, έχει κι εκεί δυσκολίες και συνήθως απλά μιλάμε για απλή αξιοπρέπεια και καμιά φορά ούτε καν κι αυτό, όταν βλέπω παιδιά να αφήνουν δουλειές και ιδιόκτητα σπίτια ώστε να πάνε να δουλέψουν για όχι και τόσα παραπάνω (είτε κυριολεκτικά είτε κατά αναλογία) και να συγκατοικούν σε μια τρύπα με άλλους 2-3

 

ναι σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους άλλους όχι είναι απλώς ανάγκη, αλλά η ελλάδα έχει θετικά μη τα ισοπεδώνουμε όλα 

 

πάντως όποιος φεύγει και το χαίρεται, πραγματικά το χαίρομαι κι εγώ και πλέον έχει πάψει να με απασχολεί και το θέμα του ότι φεύγουν τα "μυαλά" , καλώς φεύγουν, εδώ δεν έχουν κάτι να κάνουν όταν καιρό μέσα τους έχει μπει η σκέψη ότι καλύτερα έξω. απλά χάνουν χρόνο μένοντας εδώ και κλαψουρίζοντας.

οι όσοι μένουν πίσω να δούμε τι θα κάνουν, οι άλλοι για κάνα γεια τα καλοκαίρια πλέον είναι ξένοι και μόλις κάνουν και παιδιά έξω τελείωσε το θέμα 

Εγώ θεωρώ ότι είναι βλακεία να κάθεσε κάπου που είναι σκατά όπως και να λέγεται αυτό. Και οι χώρες είναι απλά γραμμές στον χάρτη που έβαλαν οι άνθρωποι, για μένα δεν έχουν καμία αξία. Τι Ελλάδα, τι Αλβανία, τι Ιταλία. Ναι μπορεί να έχεις άτομα που δεν θες να αφήσεις αυτό το καταλαβαίνω. Ζυγίζεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του. Τώρα γιατί σε πειράζει που πολλοί αναγνωρίζουν πως έχει η κατάσταση και το λένε δεν το καταλαβαίνω. Και αυτοί έχουν τις απόψεις τους όπως και εσύ. Δεν είναι όμως τυχαίο ότι 9 στους 10 απαντάνε καλύτερα να πας έξω. Όταν λέμε ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι σκατά τι εννοούμε το έχεις σκεφτεί? 'Οτι αυτοί οι Έλληνες που είναι στην εξουσία και αυτοί οι Έλληνες που τους κρατάνε στην εξουσία (που προφανώς ειναι η πλειοψηφία) είναι σάπιοι. Γιατί λοιπόν να κάτσεις σε ένα κράτος που είναι σάπιο? Θα αλλάξουν μήπως αυτοί που είναι στην εξουσία? Θα αλλάξουν τα μυαλά αυτών που τους κρατάνε εκεί? Εδώ και όσα χρόνια είναι κράτος η Ελλάδα πάντα έτσι ήταν. Δεν δείχνει κάτι ότι θα αλλάξει αυτό. Οπότε μην νευριάζεις με αυτούς που έχουν αυτή την άποψη. Και αυτό το επιχείρημα ότι δεν έφυγε ο παππούς σου δεν το καταλαβαίνω. Άλλο πράγμα ο πόλεμος τότε και άλλο πράγμα ο πόλεμος τώρα. Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Ξένοι είμαστε όλοι. Και εμείς οι δύο που μένουμε στην ίδια χώρα ξένοι είμαστε. So what? Τι νοοτροπία είναι αυτή? Δεν φταίνε οι άλλοι για τα δικά μας προβλήματα. Αμέσως όποιος φεύγει από την Ελλάδα είναι ξένος. Έλεος. Κάτσε εδώ και φάε σκατά αφού σ' αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλά το να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου και κατ'επέκταση τους άλλους ότι έξω είναι παραδεισένια και όλα εδώ είναι σκατά είναι και λίγο τραβηγμένο δε βρίσκετε; 

 

 

Ακριβώς οσο διαφωνω με οσους υποστηριζουν πως έξω ειναι παραδεισένια και γαμάτα αλλα τοσο διαφωνω με οσους υποστηριζουν πως στην Ελλάδα είναι κολαση, λες και γιναμε Ουγκάντα ή Συρία. Εξω αξιζει να πας οχι απλως για να επιβιωνεις αλλα για να βάζεις και κατι στην άκρη, αν ειναι να ξενιτευτεις για να τα τρως ολα σε ενοικια και αλλα έξοδα τσαμπα θα φας στη μαπα την ξενιτια καλυτερα να πας στο χωριο.

 

Επισης σε καποιον φιλο που ειπε εγω σπουδασα δεν θελω να κανω κατι αλλο, οκ σεβαστο και σε καταλαβαινω.

 

Απλως η οποιαδηποτε τιμια εργασια δεν ειναι ντροπή, το ψωμι να βγαίνει. Τις προάλλες αγορασα ενα βιβλιο Αγγλου ιστορικου που εδω και 10  χρονια μενει μονιμα Ελλάδα και παράγει και λάδι (πέρα απο τη συγγραφη) πηγαινοντας χωραφι κανονικα με την γυναικα του, και μου έκανε μεγαλη εντυπωση. Τετοιοι άνθρωποι φθασμένοι δεν εχουνε κομπλεξ και έχουμε εμεις;

 

Ουτε στο εξωτερικο οι παντες εργάζονται σε οτι σπουδασαν, που ουτως η αλλως εκει αναλογικα σπουδάζουν λιγότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι είναι βλακεία να κάθεσε κάπου που είναι σκατά όπως και να λέγεται αυτό. Και οι χώρες είναι απλά γραμμές στον χάρτη που έβαλαν οι άνθρωποι, για μένα δεν έχουν καμία αξία. Τι Ελλάδα, τι Αλβανία, τι Ιταλία. Ναι μπορεί να έχεις άτομα που δεν θες να αφήσεις αυτό το καταλαβαίνω. Ζυγίζεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του. Τώρα γιατί σε πειράζει που πολλοί αναγνωρίζουν πως έχει η κατάσταση και το λένε δεν το καταλαβαίνω. Και αυτοί έχουν τις απόψεις τους όπως και εσύ. Δεν είναι όμως τυχαίο ότι 9 στους 10 απαντάνε καλύτερα να πας έξω. Όταν λέμε ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι σκατά τι εννοούμε το έχεις σκεφτεί? 'Οτι αυτοί οι Έλληνες που είναι στην εξουσία και αυτοί οι Έλληνες που τους κρατάνε στην εξουσία (που προφανώς ειναι η πλειοψηφία) είναι σάπιοι. Γιατί λοιπόν να κάτσεις σε ένα κράτος που είναι σάπιο? Θα αλλάξουν μήπως αυτοί που είναι στην εξουσία? Θα αλλάξουν τα μυαλά αυτών που τους κρατάνε εκεί? Εδώ και όσα χρόνια είναι κράτος η Ελλάδα πάντα έτσι ήταν. Δεν δείχνει κάτι ότι θα αλλάξει αυτό. Οπότε μην νευριάζεις με αυτούς που έχουν αυτή την άποψη. Και αυτό το επιχείρημα ότι δεν έφυγε ο παππούς σου δεν το καταλαβαίνω. Άλλο πράγμα ο πόλεμος τότε και άλλο πράγμα ο πόλεμος τώρα. Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Ξένοι είμαστε όλοι. Και εμείς οι δύο που μένουμε στην ίδια χώρα ξένοι είμαστε. So what? Τι νοοτροπία είναι αυτή? Δεν φταίνε οι άλλοι για τα δικά μας προβλήματα. Αμέσως όποιος φεύγει από την Ελλάδα είναι ξένος. Έλεος. Κάτσε εδώ και φάε σκατά αφού σ' αρέσει.

ναι οι χώρες είναι γραμμές, αλλά στη γραμμή που είναι το σπίτι μου τα πράγματα είναι έτσι (εν μέρει και χάρη στους ευρωπαίους) και εγώ δε θέλω να περάσω αυτή τη γραμμή άσχετα από τα άτομα

 

ποιοι 9/10 υποστηρίζουν το ότι καλύτερα έξω; αυτοί που γράφουν στο insomnia γιατί δεν είδα 9/10 να φεύγουν γενικά στο κάτω κάτω από καμία χώρα

 

το σάπιο κράτος δεν είναι μόνο οι πολιτικοί, είναι και οι πολίτες είναι και οι γονείς μας είμαστε και εμείς 

 

το ότι οι νεότερες γενιές έχουν το μικρότερο μερίδιο ευθύνης δε σημαίνει ότι έχουν και μηδενικό, ούτε και τα μυαλά των έξω είναι και τα ιδανικότερα, απλά έχουν περισσότερα λεφτά για αυτό και το παίζουν πολιτισμένοι όπως όταν κι εδώ έπαιζαν λεφτά δε μιλούσε κανείς , τώρα ξαφνικά θυμήθηκαν όλοι τα κακά της ελλάδας, αλλά πιο πριν δεν έκανε κανείς τίποτα για αυτό 

 

στο κάτω κάτω αν κάποιος επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το τομάρι του (πράγμα απολύτως λογικό και σεβαστό) καλά κάνει, αλλά να μην κουνάει και το δάχτυλο στους υπόλοιπους 

 

σέβομαι αυτόν που θέλει να φάει το σκατό έξω για να ζήσει την οικογένειά του επειδή εδώ έχει πέσει σε αδιέξοδο, αλλά σέβομαι και αυτόν που μένει εδώ και προσπαθεί 

 

δεν σέβομαι αυτόν που το παίζει έξυπνος χωρίς να είναι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι οι νεότερες γενιές έχουν το μικρότερο μερίδιο ευθύνης δε σημαίνει ότι έχουν και μηδενικό, ούτε και τα μυαλά των έξω είναι και τα ιδανικότερα, απλά έχουν περισσότερα λεφτά για αυτό και το παίζουν πολιτισμένοι όπως όταν κι εδώ έπαιζαν λεφτά δε μιλούσε κανείς , τώρα ξαφνικά θυμήθηκαν όλοι τα κακά της ελλάδας, αλλά πιο πριν δεν έκανε κανείς τίποτα για αυτό

Αυτή η ατάκα (εκτός των άλλων) κάνει κρα από χιλιόμετρα ότι προέρχεται από κάποιον που δεν έχει ζήσει ποτέ έξω. Λοιπόν μια απλή ερώτηση. Αφού δεν έχεις δει από πρώτο χέρι, πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι το θέμα είναι τα περισσότερα λεφτά και ότι "το παίζουν" πολιτισμένοι;

 

Αυτό που δε μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι σε πολλά -- όχι όλα -- τα θέματα ΕΙΝΑΙ πολύ περισσότερο πολιτισμένοι. Πράγμα λογικό γιατί αν το καταλαβαίνατε θα είσασταν και σεις.

 

Δεν τα λέω για σένα προσωπικά, απλά με αφορμή.

 

στο κάτω κάτω αν κάποιος επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το τομάρι του (πράγμα απολύτως λογικό και σεβαστό) καλά κάνει, αλλά να μην κουνάει και το δάχτυλο στους υπόλοιπους

"Το τομάρι μου" σημαίνει γενικά πως ενώ έχω τη δυνατότητα και την "υποχρέωση" ας πούμε να βοηθήσω κάποιον, τον έχω γραμμένο.

 

Αυτός που φεύγει έξω με ποιό ακριβώς τρόπο κάνει το καλύτερο για το τομάρι του; Γιατί αν είναι να το ξεχειλώσουμε, κι αυτός που πάει για καφέ χωρίς να με καλέσει το τομάρι του κοιτάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι σε πολλά -- όχι όλα -- τα θέματα ΕΙΝΑΙ πολύ περισσότερο πολιτισμένοι. Πράγμα λογικό γιατί αν το καταλαβαίνατε θα είσασταν και σεις.

 

 

 

 

 

 

δεν αμφιβάλλει κανεις πως ειναι πολιτισμένοι, αλλα αν και πολιτισμένοι αρκετοι απο αυτους στη Γερμανια αν και τα έχουν ολα, δεν υπάρχει οικονομική κρίση, πάνε και ψηφιζουν νεοναζί και ακροδεξιούς και τους βγάζουν δευτερους ή και πρώτους επειδή σε μια χώρα 80 εκατομμυριων ήρθαν αναλογικα ελάχιστοι προσφυγες/μεταναστες.

http://www.economist.com/news/europe/21706435-after-beating-angela-merkels-party-mecklenburg-west-pomerania-populists-aim

http://www.euronews.com/2016/09/07/the-figures-behind-the-rise-of-far-right-party-alternative-for-germany

 

τα ιδια και σε Αυστρια που παρολιγο να βγάλουν νεοναζι προεδρο.

https://www.theguardian.com/world/2016/may/23/far-right-candidate-defeated-austrian-presidential-election-norbert-hofer

 

οποτε ας κοψουμε κατι περι απολυτα πολιτισμένων, διοτι ειμαι πεπεισμένος πως αν αυτοι βρισκονταν στην κατάσταση της Ελλάδος θα έβγαζαν Hiltler volume 2 που βεβαια θα σημαινε και το τελος τους ως ανεξάρτητη κρατική οντοτητα. Ηδη οι Αγγλoσάξωνες με το Brexit άναψαν το πρώτο κόκκινο φωτάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι σε πολλά -- όχι όλα -- τα θέματα ΕΙΝΑΙ πολύ περισσότερο πολιτισμένοι. Πράγμα λογικό γιατί αν το καταλαβαίνατε θα είσασταν και σεις.

Εννοείται ότι είναι πολυ περισσότερο πολιτισμένοι!

 

Φαίνεται απο τον τρόπο που συμπεριφέρονται στους πρόσφυγες. Απο τις κλωτσιές, τους εγκλωβισμούς, τα τιμαλφή που τους παίρνουν για εγγύηση σε όσους επιτρέπουν να έρθουν στις χώρες τους

Απο τον τρόπο που ΧΕΣΤΗΚΑΝ γι' αυτούς που πνίγονται στο Αιγαίο και την Μεσόγειο

Απο τον τρόπο που βάζουν χώρες όπως η Ουκρανία να μπλέκουν σε εμφύλιους, στηρίζοντας νεοναζί

Απο τον τρόπο που χρηματοδοτούν πολέμους σε άλλες χώρες

Απο το ότι ψηφίζουν φασίστες και νεοναζί σαν 1ο ή 2ο κόμμα

Απο τον τρόπο που δείχνουν την αλληλεγγύη τους σε άλλους λαούς

Απο τον τρόπο που σέβονται την θρησκεία των άλλων

Απο τον τρόπο που ενώ τους σκοτώνουν ισλαμοφασίστες, αντί να καταλάβουν τι ακριβώς φταίει και μουσουλμάνοι πολίτες τους ριζοσπαστικοποιούνται, κάθονται και ανάβουν κεράκια και γίνονται χειρότεροι ρατσιστές

 

Ξέρεις κάτι; Τελικά καλύτερα που ξεκουμπίστηκες μπας και βρεις τους όμοιούς σου. Προσβάλεις κόσμο με ωραία και καλά λόγια, το παίζεις έξυπνος όταν σε κάθε σου λέξη πετάς 10 βλακείες και προσπαθείς φασιστικά με κάθε τρόπό να πείσεις ότι είσαι και πολύ έξυπνος ρε παιδί μου. Αν είσαι τόσο άντε στην γωνιά σου να κάνεις την δουλειά σου και πάψε να μας τα πρίζεις και άλλοι κάνουνε καριέρες αλλά δεν μιλάνε! Άλλωστε εχεις και μια κατσίκα να ταΐσεις. Τρολάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί στην Ελλάδα δεν κόντεψαν να τους σκοτώσουν τους μετανάστες στη Χίο και στα άλλα νησιά. Ούτε οι Έλληνες ψήφισαν και έβαλαν δεύτερο κόμμα αντιπολίτευσης τη Χ.Α....... Oh wait!

 

Ο πολιτισμός φαίνεται από τα απλά καθημερινά πράγματα, από το αν σου δίνει απόδειξη ο άλλος ακόμα και για ένα νεράκι, από το αν σταματάνε τα αυτοκίνητα όταν υπάρχει πεζός σε διάβαση (ακόμα και αν είναι πράσινο για τα αυτοκίνητα), από τα αν κάνουν ή όχι ρδέλο τους δρόμους τους από τα σκουπίδια ενώ στα 10 μέτρα υπάρχει κάδος.... από πολλά. Εσύ αναφέρεις δυο προβλήματα, πρόσφυγες και νεοναζί αγνοόντας όλα τα άλλα όμως. Και αλληλεγγύη δε δείχνουν οι πολιτικοί και όχι οι απλοί πολίτες. Οπότε και αυτό περί αλληλεγγύης είναι άτοπο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το βασικό είναι να φέρονται οι πολίτες σαν να είναι μέρος μιας κοινωνίας λαμβάνοντας υπόψιν τους συμπολίτες τους. Δηλαδή να μη φέρονται σαν να υπάρχουν μόνο αυτοί στο δρόμο, στη δουλειά, στο πάρκο, στο κτίριο, με ό,τι άλλο αυτό συνεπάγεται. 

 

Δε λέμε αν είναι καλός άνθρωπος ο μέσος Έλληνας. Λέμε αν φέρεται σαν μαλάκας στην καθημερινότητα του. Αυτό θα πρέπει να θυμόμαστε όλοι την επόμενη φορά που θα παρκάρουμε το αμάξι μας σε αναπηρική διάβαση, θα ανάψουμε τσιγάρο δίπλα σε κάποιον στη στάση και δε θα κόψουμε απόδειξη στο μαγαζί μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, όταν είχα πάει Βρυξέλλες πέρσι, δεν είδα ούτ να κλοτσάνε πρόσφυγες και άστεγους ούτε να τους κλέβουν τιμαλφή και άλλα αντικείμενα. Ναι μεν είχε λίγους αλλά είχε όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί στην Ελλάδα δεν κόντεψαν να τους σκοτώσουν τους μετανάστες στη Χίο και στα άλλα νησιά. Ούτε οι Έλληνες ψήφισαν και έβαλαν δεύτερο κόμμα αντιπολίτευσης τη Χ.Α....... Oh wait!

 

Ο πολιτισμός φαίνεται από τα απλά καθημερινά πράγματα, από το αν σου δίνει απόδειξη ο άλλος ακόμα και για ένα νεράκι, από το αν σταματάνε τα αυτοκίνητα όταν υπάρχει πεζός σε διάβαση (ακόμα και αν είναι πράσινο για τα αυτοκίνητα), από τα αν κάνουν ή όχι ρδέλο τους δρόμους τους από τα σκουπίδια ενώ στα 10 μέτρα υπάρχει κάδος.... από πολλά. Εσύ αναφέρεις δυο προβλήματα, πρόσφυγες και νεοναζί αγνοόντας όλα τα άλλα όμως. Και αλληλεγγύη δε δείχνουν οι πολιτικοί και όχι οι απλοί πολίτες. Οπότε και αυτό περί αλληλεγγύης είναι άτοπο. 

Ακριβώς οι έλληνες είναι απολίτιστοι όσον αφορά τον σεβασμό στον συνάνθρωπο και την ίδια τους την χώρα,

λυπάμαι πολύ. Αυτό όμως ευτυχώς δεν με έχει αναγκάσει να φύγω από την χώρα μου. Για να σηκωθώ να φύγω πρέπει να φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Και δεν θα μου πολυάρεσε η ιδέα να είμαι μια μετανάστρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...