Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fungoral κρέμα στο στήθος για 20 μέρες ήταν η θεραπεία με το ίδιο σαμπουάν. Συνεχίζω και βγάζω όταν νευριαζω κοκκινιλα αλλά εντάξει. Λόγω τριχοφυιας ο γιατρός μου συνέστησε αποτρίχωση λειζερ(δεν εχω κανει). Γενικά βάζω κρέμα με αφήνει Κ τέλος. Πρόσωπο ελάχιστα δίπλα από μύτη αλλά μετά το μπάνιο με μια ενυδατικη bepanthol όλα ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) οταν τη βαζεις μετα απο ποσο καιρο θα φυγει η κοκκινιλα?(για το εντονο προβλημα εννοω)

2) αφου τη βαζεις και βελτιωθει η κατασταση πρεπει να συνεχισεις να την χρησιμοποιεις 2 φορες την ημερα ή οχι και τοσο συχνα? (πχ εγω την ενυδατικη τη χρησιμοποιω 1 φορα ανα 2 μερες περιπου)

3) πρεπει να τη βαζεις μονο στα σημεια που εχεις θεμα ή μπορει και σε ολο το προσωπο σαν μια ενυδατικη?

 

(εχω παει και σε δερματολογο, ειδα μια βελτιωση αλλα τιποτα παραπανω)

 

Επισης ισχυει οτι δεν υπαρχει λειζερ οπως για την περιπτωση της ακμης? 

 

1) αμα ειναι αρκετα ασχημα... θελει να το πλακωσεις 3 μερες χ3 φορες την μέρα σιγουρα. 

2) κανονικα την χρησιμοποιεις... δεν εχει παρενεργιες (οχι τα τελευταια τουλαχιστον 10 χρονια που την κανω χρηση)

3) κατα προτιμηση εκει που έχεις θεμα... αλλιως απλα την σπαταλας.

 

η δερματιτιδα ειναι στα γονιδια και περιπου αυτοανοσο θα την ελεγα... δε σε σωζει κανενα λεηζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το δεύτερο και βάσικο έιναι (για το κέφάλι ) διάλεξε ένα αντιπυτυριδικο σαμπουαν (απο τα καλα )δηλαδή Ultrex ή head & shoulder  αυτά που έχουν το κάλο το φάρμακο μέσα ξεκίνα να λουζεσαι με ένα απο αυτά και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ σαμπουαν

ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ ΤΟ. 

 

 

Βασικο να λουζεσαι με σαμπουαν ποιοτητας οχι τα σκουπιδια των σουπερμαρκετ.Ξερω δε περισευουν λεφτα αλλα αξιζει.Δερματολογος μουχει προτεινει το head&shoulders σαν οτι ειναι πιο κοντα στα φαρμακευτικα,συγκεκριμενα το σκετο το απλο.δε τοχω αλλαξει ποτε κ οποτε το αλλαζω το μετανιωνω.Δεν υπαρχει δευτερο για μενα πλην αναγκης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρεμούλες, αλοιφούλες και «επώνυμα»σαμπουάν (δηλαδή πολυδιαφημισμένα) αναφέρετε,

συνεισφέροντας, με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο, στην διαφημιστική εκστρατεία προϊόντων περισσότερο

και ξεχάσατε τα βασικά:

- Όχι απότομη ή μακρόχρονη έκθεση σε ακραίες θερμοκρασίες ή στον ήλιο, ιδίως το καλοκαίρι.

- Ισορροπημένη διατροφή και έλεγχος του άγχους.

- Συχνός και προσεκτικός καθαρισμός της περιοχής.

Καθαρισμός, κάθε βράδυ, με σαπούνι που έχει ελαφρώς όξινο pH. (και υψηλή τιμή)

 

Είναι αυτονόητο ότι αν κάποιος έχει έντονο πρόβλημα θα πρέπει να συμβουλευθεί ιατρό.

Αν του συστήσει, κατ επανάληψιν, θεραπεία με κορτιζόνη ή μακροχρόνια θεραπεία με αυτή,

θα πρέπει να αναζητήσει άλλον ή άλλους γιατρούς.

- Η κορτιζόνη δεν θα θεραπεύσει ποτέ την ασθένεια, αντίθετα η μακροχρόνια χρήση της θα προκαλέσει άλλα προβλήματα…

 

Θεραπεία, «θεωρητικά» δεν υπάρχει ούτε και γίνονται θαύματα.

Εγώ πάντως έχω 15 χρόνια να δω τα συμπτώματά της στο πρόσωπό μου-που ήταν ιδιαίτερα έντονα-το ίδιο και ένας από τους γονείς μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα με την Elidel σε συνδυασμό με εναλλαγή sampoo μεταξύ fungoral ή αντίστοιχου και άλλων με θειούχο σελήνιο (selsun).

Η ΣΔερμ οφείλεται μάλλον σε συνδυασμό παραγόντων, είναι αυτοάνοσο αλλά έπειτα παίζει ρόλο και ο μύκητας που πολλαπλασιάζεται παραπάνω από όσο πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω καταλαβει οτι αν ξυνεις την περιοχη η αμα πας σε πολυ ζεστο η κρυο μερος τοτε σε το παθαινεις αμα δεν το αγγιζεις περναει

Γενικά δε βοηθάει το ξύσιμο γιατί οι πληγές που κάνει μολύνονται από τον μύκητα και το ανατροφοδοτούν. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος με σοβαρό πρόβλημα αν δε ξυσει την περιοχή θα λύσει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω πισω απο τα αυτια και στο στερνο αλλα περναει απο μονο του..με την fungoral χειροτερευει παντως και γινεται πολυ κοκκινο

Ναι δε λειτουργεί σε όλους ούτε τα άλλα που έγραψα. Σε όλους περνάει μετά από ςμέρε ανεξάρτητα με το τι θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια ,εγω στο προσωπο εβγαλα μονο πριν 3 χρονια για ενα 6μηνο και κυριολεκτικα ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.δοκιμασα πολλα προιοντ ααυτο που με βοηθησε και το  εχω ΠΑΝΤΑ πλεον ειναι ενα gel καθαρισμου της aderma το exomega,πλενω το προσωπο μου με αυτο 3 φορες την μερα και δεν ξαναεβγαλα κατι ,οταν ιδρωνω ομως νιωθω οτι με πλησιαζει το προβλημα και φοβαμαι αλλα παντ οταν πλενομαι περναει.τωρα ΨΑΧΝΟΜΑΙ για καλο σαμπουαν ,απο οσα εχω διαβασει εδω και σε διαφορα αλλα φορουμ αυτα που βοηθανε πολυ ειναι το fungoral, το ultrex kai to head and shoulders(απο σουπερμαρκετ ) και αυτα που εχουν τειοδεντρο px της apivita για την ξηροδερμια.ΕΧΕΤΕ κατι αλλο να συστησετε...?και εν τελει ..με ποιο λετε να ξεκινησω?βαζετε εκτος απο σαμπουαν στο τριχωτο και πισω απο τα αυτια και καποια λοσιον?εγω εχω την elocon αλλα δεν θελω να την χρησιμοποιω πολυ συχνα γιατι εχει κορτιζονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω μπάλα με αυτά:

 

http://www.skroutz.gr/s/4575876/Froika-Nettle-%CE%A3%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%BD-%CE%A4%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82-200ml.html

http://www.skroutz.gr/s/3614950/Froika-Superfatting-Skin-Cleanser-200ml.html?keyphrase=superfatting

 

Το πιο σημαντικό όμως νομίζω, και απ' ότι έχω καταλάβει κι εγώ ο ίδιος δηλαδή, είναι η ψυχολογική κατάσταση, και μετά οι καιρικές συνθήκες.

Αν κάτι σε αγχώσει, περισσότερο απ' το σύνηθες (ποιος δεν έχει άγχος στις μέρες μας...), δύσκολο να σε σώσει κάποιο παρασκεύασμα.

 

Τώρα για τον ήλιο που λέτε, εγώ έχω προσέξει ότι συνήθως βοηθά, ίσως βέβαια και σε συνδυασμό με μπάνια (στη θάλασσα).

Το χειμώνα νομίζω είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fungoral σαμπουαν εχει χρησιμοποιησει κανεις?head and shoulders ποιον τυπο παιρνεται?το καθημερινο λουσιμο που κανουμε ειναι καλο?η κινδυνευουμε να μας πεσουν τα μαλλια στο τελος ?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fungoral έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, κάτι είχε κάνει. Νομίζω είχα ρωτήσει το δερματολόγο που μου πρότεινε τα Froika που παρέθεσα παραπάνω, αλλά δε θυμάμαι τι μου είχε πει.

Θυμάμαι πως είχε κράξει άσχημα όλα τα ευρείας κατανάλωσης. Δεν ξέρω όμως αν το απλό Head & Shoulders αποτελεί εξαίρεση.

 

Για το καθημερινό λούσιμο οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε όσο αραιότερα γίνεται, άλλοι λένε ότι το καθημερινό δε βλάπτει αρκεί να μη χρησιμοποιείς σκληρό σαμπουάν, άλλο λένε λούσου όσο συχνά θες και με ό,τι θες απ' τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να λούζετε τα μαλλιά μόνο με κρύο νερό. Το ζεστό δεν κάνει καλό στη σμηγματορροική δερματίτιδα. Εμένα απο τα απλά σαμπουάν το ultrex έχω δει ότι μειώνει κάπως τη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...