Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα-εχω για πολλα χρονια πισω απο τα αυτια αλλα σε ήπια μορφή. Πηγα περσι στον Γιατρος μου ειπε οτι δεν παιζει να φυγει αλλα μπορεί να υποχωρήσει πολύ και που και που να εχει εξάρσεις, αυτό που μου σύστησε είναι να αλλαζω σαμπουαν συχνά ώστε να μη "συνηθίζουν" τα μυκητες; που την προκαλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως που ειχα σμηγματορροικη και ροδοχρου σώθηκα με ενα τζελ μετρονιδαζολης. Ειχα δοκιμασει αρχικα ενα υγρο σαπούνι mycogel καπως ετσι για μαλλια και πρόσωπο αλλα δεν εκανε τιποτα. Για καθαρισμο προτιμω ενα πολυ απαλο της synchroline. Εμενα παντως ηταν χειροτερα τον χειμωνα απ`οτι το καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ταλαιπωρουμαι εδω και 15 χρονια απο σμηγματορροικη δερματιτιδα ευτυχως σε μικρη εκταση και σε 1-2 μονο σημεια..υπαρχουν συμπασχοντες να ανταλλαξουμε αποψεις για προιοντα και θεραπειες που δοκιμασαν?

Αν ψάχνεις θεραπεία με τοπικό προϊόν πολύ δύσκολα θα βρεις. Η λύση είναι να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σου σύστημα με συγκεκριμένες διατροφικές επιλογές και ήπια άσκηση.

Δεν είναι μια εύκολη λύση σαν μια κρέμα η ενα χάπι αλλα εχει σίγουρα και μόνιμα αποτελέσματα αν έχεις την θέληση να το καταφέρεις.

Αν σε ενδιαφέρει μια τετοια προσέγγιση pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω προσωπικά.

 

Μαλλιά δεν έχω χάσει, αν και γενικά έχω πολύ μαλλί.

 

Σχετικά με το τριχωτό της κεφαλής, κάτι άλλο που έχει σημασία απ' ότι μου έχουν πει και έχω καταλάβει, εκτός του να λούζεσαι με όσο πιο κρύο νερό μπορείς, είναι να:

 

1. Κάνεις απαλό μασάζ και για αρκετή ώρα. Κάποιοι, λόγω φαγούρας του δίνουν και καταλαβαίνει.

2. Αντί να τα σκουπίζεις ζωηρά με την πετσέτα (ειδικά οι άντρες που έχουν συνήθως κοντό μαλλί), να κάνεις κάτι σαν ταμπονάρισμα. Ιδανικά, να τα αφήνεις να στεγνώνουν μόνα τους, χωρίς σκούπισμα, αν και ΟΚ, δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας προτεινει απο ενα σαπουνι και μια κρεμα/αλοιφη χωρις να γνωριζει καν που οφειλεται.

Ενας αλλος λεει πως ειναι οτι χειροτερο μπορει να παθει καποιος, ειναι αυτοανοσο νοσημα και δεν το παθαινεις, το κληρονομεις κατα βαση.

 

Συχνη χρηση αντιμυκητιασικου σαμπουαν για τα μαλλια και κορτικοστεροειδεις αλοιφες τοπικα αντιμετωπιζουν την καθε εξαρση.

 

Και σταματηστε καποια στιγμη να προτεινετε ΦΑΡΜΑΚΑ. Διαγνωση απο το ιντερνετ δεν εκανε κανενας ιατρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ εν μερει με αυτο που λες, ωστόσο είναι δύσκολο να βρεις καλους επαγγελματίες στο χώρο της υγείας. Εγώ άλλαξα 3 δερματολογους μέχρι να βρω καποιον που να ειναι καλός. Ο πρώτος εκ των τριων μου έκανε λάθος διάγνωση και μου εγραψε ενα σωρο αντιβιωσεις που στην τελική έκαναν περισσότερο κακό παρα καλο. Καλο ειναι να μοιραζομαστε τις εμπειρίες μας,ειδικα στα δερματολογικα πρόβληματα που ειναι πιο συνθετης φυσεως. Τα περισσοτερα δερμοκαλλυντικα που προτεινουμε εδώ δεν εμπίπτουν στην κατηγορια των φαρμακων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με margiepan εννοειται πως ολοι εχουμε επισκευτει καποια στιγμη στο παρελθον δερματολογο --δερματολογους...ομως ο καθενας δινει αλλα και επισης ειναι τοσα πολλα τα δερμοκαλλυντικα προιοντα που κανεις μας δεν μπορει να τα δοκιμασει  ολα .και εκθετουμε απλα τις αποψεις μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σμηγματοροικη δερματιτιδα πανω απο 15 χρόνια. Το προβλημα είναι πιο έντονο στη μυτη και λιγότερο στα φρυδια. Σχεδον τις μισες μερες του μηνα η μυτη μου ειναι κοκκινη και λιπαρη. Καθαριζω καθημερινά το πρόσωπο μου αλλα δυστυχώς δεν βοηθα. Στις μεγαλες εξαρσεις αναγκαστικά χρησιμοποιώ μια κρεμα κορτιζονης betafusin. Γενικά το έχω πάρει απόφαση πως έτσι θα είμαι μια ζωη. Ενυδατικες κρεμες και λοιπα προϊόντα δε κάνουν τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...