Προς το περιεχόμενο

Να δωσω δωρο Χριστουγεννων?


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα για 4 μηνες part time στην δουλεια ενα φιλο μου, πληρωνα κανονικα ενσημα για 20 ωρες την εβδομαδα ωστε να μην εχω θεμα και να τον βοηθησω με την ανεργια τον χειμωνα.

 

Σπανια τις δουλευε αυτες τις ωρες καποιες φορες περναγε και βδομαδα χωρις να τον χρειαστω.

Αυτη ηταν η αρχικη μας συμφωνια και δεν ειχε κανενα θεμα αφου δουλευε part time και σε αλλες δουλειες ενω καποιες φορες που τον χρειαστηκα δεν μπορουσε λογω αυτων των υποχρεωσεων.

Επαιρνε 7 ευρω την ωρα καθαρα,παρολαυτα καθε μηνα πληρωνα περισσοτερα στο ΙΚΑ παρα σαν μισθο.

 

Ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο το δωρο, αναρωτιεμαι ομως αν θα "πρεπει" να το πληρωσω απο την στιγμη που αυτο υπολογιζεται με ωρες που δεν δουλεψε, επαιρνε περισσοτερα απο τον μεσο ορο ανα ωρα και εξαιτιας  και εμενα θα παρει ανεργια τον χειμωνα.

 

 

ερρρμμμμ.... το ερώτημα σου δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει γιατί απο την στιγμη που ηταν εργαζόμενος οφείλεις να του καταβάλεις στον λογαριασμο του την περιοδο χριστουγέννων. Ουτε δώρα ουτε τίποτε αλλο. Αν αυριο μεθαυριο σου κάνει ελεγχο το ΙΚΑ-Εφορία θα σου ζητησει να δει την κινηση πληρωμης του ποσου στον τραπεζικο του λογαριασμό. Αν δεν το δει, καμπάνα...

 

Οποτε εισαι υποχρεωμενος να το καταθέσεις... και αν θες μετά ζητα του πίσω το ποσο. Η κατάθεση ομως ειναι υποχρεωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερρρμμμμ.... το ερώτημα σου δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει γιατί απο την στιγμη που ηταν εργαζόμενος οφείλεις να του καταβάλεις στον λογαριασμο του την περιοδο χριστουγέννων. Ουτε δώρα ουτε τίποτε αλλο. Αν αυριο μεθαυριο σου κάνει ελεγχο το ΙΚΑ-Εφορία θα σου ζητησει να δει την κινηση πληρωμης του ποσου στον τραπεζικο του λογαριασμό. Αν δεν το δει, καμπάνα...

 

Οποτε εισαι υποχρεωμενος να το καταθέσεις... και αν θες μετά ζητα του πίσω το ποσο. Η κατάθεση ομως ειναι υποχρεωτικη.

Δεν είναι υποχρεωτική η καταβολή μισθού μέσω τραπέζης. Ο εργαζόμενος τόσο για το δώρο όσο και για τον μισθό μπορεί απλά να υπογράψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δινεις δωρο Χριστουγεννων, απλα και ομορφα.

Για την ακριβεια, αν ειναι οπως τα περιγραφεις, το δωρο Χριστουγεννων πρεπει αυτος να το δωσει σε εσενα. Αν θιξει θεμα, ειναι απλα αχαριστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντιστοιχη περιπτωση μου ειχε κανει προσληψη ο αδερφος μου, πληρωνα εγω τα ενσημα γιατι εγω θα παρω ταμειο ανεργειας (αν και οποτε). Αν ηταν ξενος και δουλευα οποτε με χρειαζοτανε θα με πληρωνε για τις ωρες που δουλεψα. Δωρα Χριστουγεννων και μ@λ%κιες δεν παιζουν οταν ο αλλος σου κανει εξυπηρετηση. Δε νομιζω οτι μπορει να περιμενει δωρο ουτε και θα επρεπε να του δωσεις.

 

Παντως για το τυπικο του θεματος, πρεπει να σου εχει υπογραψει τις αποδειξεις πληρωμης μισθοδοσιας που βγαζει ο λογιστης. Αν ερθει το Ικα για ελεγχο (οχι απο καταγγελια, γινονται και random ελεγχοι) θα ζητησει και αυτα, αν δεν τα εχεις ειναι προβλημα.

Ο νόμος δεν απαιτεί την υπογραφή του εργαζομένου στις αποδείξεις πληρωμής

 

Είναι βέβαια μία εξασφαλιση για τον εργοδότη αν τρέχουν στα δικαστήρια και καλό είναι να τη ζητάει, αλλά υποχρεωτικά υπογραφή δεν υπάρχει

 

Και όποιος έλεγχος το ζητήσει αυτό μπορείς να του ρίξεις άκυρο και να πας στον προϊστάμενο του (που λογικά πρέπει να ξέρει τη νομοθεσία) να τον επαναφέρει στη τάξη

 

Δυστυχώς για μένα (σαν εργαζόμενο) έτσι είναι και είναι έτσι 100000% επειδή το έχω συναντήσει σε χοντρή ιστορία

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι οι αποδείξεις πρέπει να υπάρχουν για έλεγχο, οκ, και το σούπερ υποχρεωτικό είναι να δίνονται κάθε μήνα στον εργαζόμενο, αλλά μέχρι εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω, μερικοί εδώ μέσα και π!π@ θα κάνατε για να πάρετε ταμείο ανεργίας. Δηλαδή τι πάει να πει επειδή θα πάει ταμείο ανεργίας, θα πρέπει να το βουλωσει και να μην ζητήσει τίποτα. Και δεν μιλάω για την περίπτωση του OP, αλλά γενικώς. Για πείτε μου, γιατί κάπου το χάνω το θεματακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω, μερικοί εδώ μέσα και π!π@ θα κάνατε για να πάρετε ταμείο ανεργίας. Δηλαδή τι πάει να πει επειδή θα πάει ταμείο ανεργίας, θα πρέπει να το βουλωσει και να μην ζητήσει τίποτα. Και δεν μιλάω για την περίπτωση του OP, αλλά γενικώς. Για πείτε μου, γιατί κάπου το χάνω το θεματακι.

 

Κάποιοι άνθρωποι στα χρόνια που ζούμε δε δουλεύουν όλο το χρόνο.

Στο χρόνο που εργάστηκαν δικαιούνται κάποια επιδόματα ή προνόμια

π.χ. ταμείο ανεργίας, άδεια παραμονής, οικοδομικό βοήθημα, εποχικό

επίδομα, βιβλιάρια, ολοήμερα σχολεία, συντάξιμα κτλ που για κάποιο

αριθμό ενσήμων είναι αδικία να τα χάσουν.

Γι αυτά τα ένσημα πολύς κοσμάκις βάζει το χέρι του στην τσέπη και τα

πληρώνει,μια κατάσταση δύσκολη καθώς τον περισσότερο καιρό άνεργος

να χρειάζεται να δίνει  χρήματα για κάτι που μπορούσε να αποκτήσει με

την εργασία του.

Έτσι λοιπόν για να βρεθεί κάποιος εργοδότης που με συνεννόηση (για χ

αριθμό ενσήμων, κατάλληλο ένσημο βαρέο-ανθυγιεινο, μικτό κτλ) σε βοηθήσει

να αγοράσεις αυτά τα ένσημα είτε με τα χρήματα σου, είτε με την εργασία σου

είναι κάτι πολύ δύσκολο.

Αν σε προσλάβει και με μισθό είσαι τυχερός.

Αν σε δίνει και τα δώρα...  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω, μερικοί εδώ μέσα και π!π@ θα κάνατε για να πάρετε ταμείο ανεργίας. Δηλαδή τι πάει να πει επειδή θα πάει ταμείο ανεργίας, θα πρέπει να το βουλωσει και να μην ζητήσει τίποτα. Και δεν μιλάω για την περίπτωση του OP, αλλά γενικώς. Για πείτε μου, γιατί κάπου το χάνω το θεματακι.

 

Το μυνημα σου αποτελει προσβολη προς τα εκατομμυρια των ανεργων και των υποαπασχολουμενων!

 

Επισης αν βρεις καποιον εργοδοτη να σου βαζει ολα τα ενσημα (και να τα πληρωνει απο την τσεπη του) και εσυ να δουλευεις μονο το 1/3, οταν σε βολευει, κερδιζοντας το δικαιωμα στο τ.ανεργειας, απαιτωντας δωρα, επιδοματα κτλ. πες μας που ειναι να παμε κι εμεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι άνθρωποι στα χρόνια που ζούμε δε δουλεύουν όλο το χρόνο.

Στο χρόνο που εργάστηκαν δικαιούνται κάποια επιδόματα ή προνόμια

π.χ. ταμείο ανεργίας, άδεια παραμονής, οικοδομικό βοήθημα, εποχικό

επίδομα, βιβλιάρια, ολοήμερα σχολεία, συντάξιμα κτλ που για κάποιο

αριθμό ενσήμων είναι αδικία να τα χάσουν.

Γι αυτά τα ένσημα πολύς κοσμάκις βάζει το χέρι του στην τσέπη και τα

πληρώνει,μια κατάσταση δύσκολη καθώς τον περισσότερο καιρό άνεργος

να χρειάζεται να δίνει χρήματα για κάτι που μπορούσε να αποκτήσει με

την εργασία του.

Έτσι λοιπόν για να βρεθεί κάποιος εργοδότης που με συνεννόηση (για χ

αριθμό ενσήμων, κατάλληλο ένσημο βαρέο-ανθυγιεινο, μικτό κτλ) σε βοηθήσει

να αγοράσεις αυτά τα ένσημα είτε με τα χρήματα σου, είτε με την εργασία σου

είναι κάτι πολύ δύσκολο.

Αν σε προσλάβει και με μισθό είσαι τυχερός.

Αν σε δίνει και τα δώρα...

Με αυτή τη λογική ας καταργησουμε το δώρο χριστουγεννων μιας και όλοι οι εργοδότες μας κάνουν χάρη που μας κολλάνε ενσημα.

Άντε ξεκίνα το εσύ και όσοι πιστοί ας ακολουθήσουν.Φυσικα δεν θα κατεβάσουμε νόμο η παρανομία έχει αλλη χάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος δεν απαιτεί την υπογραφή του εργαζομένου στις αποδείξεις πληρωμής

 

Είναι βέβαια μία εξασφαλιση για τον εργοδότη αν τρέχουν στα δικαστήρια και καλό είναι να τη ζητάει, αλλά υποχρεωτικά υπογραφή δεν υπάρχει

 

Και όποιος έλεγχος το ζητήσει αυτό μπορείς να του ρίξεις άκυρο και να πας στον προϊστάμενο του (που λογικά πρέπει να ξέρει τη νομοθεσία) να τον επαναφέρει στη τάξη

 

Δυστυχώς για μένα (σαν εργαζόμενο) έτσι είναι και είναι έτσι 100000% επειδή το έχω συναντήσει σε χοντρή ιστορία

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι οι αποδείξεις πρέπει να υπάρχουν για έλεγχο, οκ, και το σούπερ υποχρεωτικό είναι να δίνονται κάθε μήνα στον εργαζόμενο, αλλά μέχρι εκεί

 

Εγω ξερω απο τον λογιστη οτι αν ερθουν για ελεγχο τα ζητανε κι αυτα υπογεγραμμενα, απαραιτητο μπορει να μην ειναι αλλα καλα ειναι να υπαρχουν. Αλλιως ψαξε να βρεις τον προισταμενο του προισταμενου και γινε μπαλακι αναμεσα σε, συνηθως, ευθυνοφοβους δ. υπαλληλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυνημα σου αποτελει προσβολη προς τα εκατομμυρια των ανεργων και των υποαπασχολουμενων!

 

Επισης αν βρεις καποιον εργοδοτη να σου βαζει ολα τα ενσημα (και να τα πληρωνει απο την τσεπη του) και εσυ να δουλευεις μονο το 1/3, οταν σε βολευει, κερδιζοντας το δικαιωμα στο τ.ανεργειας, απαιτωντας δωρα, επιδοματα κτλ. πες μας που ειναι να παμε κι εμεις.

Μπορώ να σου βρω τέτοια εργασία σε γραφείο.Δεν νομίζω το παλικάρι να έκανε λατζα..Ήταν χρησιμότατος ως προς την επιχείρηση του ts και βολεψε και τις δύο πλευρές αυτή η κατάσταση.Δεν νομίζω ο ts να είναι τόσο ψυχουλα που να του έδωσε τα λεφτακια του γιατί τον λυπήθηκε αλλά ξαφνικά να έπαψε να είναι ψυχουλα και να τσιγκουνευεται 8 μεροκάματα περίπου που ίσως και λιγότερα που του αναλογούν.

Το δώρο χριστουγεννων το δουλεύει ο άλλος και ο εργοδότης αντί να το δίνει κάθε μήνα το δίνει τέλος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ο ts να είναι τόσο ψυχουλα που να του έδωσε τα λεφτακια του γιατί τον λυπήθηκε αλλά ξαφνικά να έπαψε να είναι ψυχουλα και να τσιγκουνευεται 8 μεροκάματα περίπου που ίσως και λιγότερα που του αναλογούν.

 

Τι νομιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νομιζεις?

Ότι κοιτάς να πατήσεις πάνω σε δικαιώματα εργασιακά για να βγάλεις από τη μύγα ξυγκι.

Και δεν το νομίζω έτσι είναι.

Παρανομεις δημοσίως δίχως να σε νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...