Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το rift S μας άφησε χρόνους. Είναι προς απόσυρση. Το quest 2 παίζει αυτόνομα, χωρίς υπολογιστή και καλώδια, παίζει επίσημα με καλώδιο από τον υπολογιστή όλα τα παιχνίδια του ριφτ, όλα τα παιχνίδια του steamVR και τέλος παίζει όλα αυτά και ασύρματα, χωρίς καλώδιο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει υπερβολες, κι εγω περνάω σε αλλο HMD σύντομα κι αφήνω το S μου,  αλλα το S παραμενει μια χαρα επιλογη (μεταχειρισμένο 250€) για νεοεισερχομενους ή για ατομα που θέλουν απλα να βαλουν μια βολικη μασκα και να παιξουν Sim games (η και άλλα) με ικανοποιητική ανάλυση, trαcking που δουλεύει πολυ καλά, ΥΠΕΡΟΧΑ χρώματα (μέτριο μαυρο) και χωρίς να  χρειάζεται να σκαλιζουν router, ρυθμίσεις στο Virtual Desktop (με λίγες ασυμβατοτητες σε games) για να δουλεψει ασύρματα,  κολπα για να παρουν 90Hz, να αγορασουν ενα καρο αξεσουαρ (στραπ, καλωδιο λινκ, Powerbank) η να κανουν μοντιφιες με 3D printer για να δουλέψουν οπως το S out of the box. Τραγικά δεν ειναι ολα αυτά, αλλα θέλουν το χρόνο και την υπομονή τους..
Απλα τα αναφέρω για να ξέρετε οτι δεν ειναι ολα στρωμένα χαλί με το Quest 2, NAI ειναι καλυτερο στα σημεία και φυσικα ΑΣΥΡΜΑΤΟ ή ΑΥΤΟΝΟΜΟ  και ΑΝ το έχετε γενικότερα με την τεχνολογία θα βγάλετε άκρη μια χαρά , αλλα οχι το S ΔΕΝ εχει πεθάνει ακομα.... Αν είχατε η έχετε ηδη αλλη παλαιότερη μασκα oculus, προχωρήστε στο quest2 άφοβα.
 

Επεξ/σία από pentraks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pentraks είπε

Ενταξει υπερβολες, κι εγω περνάω σε αλλο HMD σύντομα κι αφήνω το S μου,  αλλα το S παραμενει μια χαρα επιλογη (μεταχειρισμένο 250€) για νεοεισερχομενους ή για ατομα που θέλουν απλα να βαλουν μια βολικη μασκα και να παιξουν Sim games (η και άλλα) με ικανοποιητική ανάλυση, trαcking που δουλεύει πολυ καλά, ΥΠΕΡΟΧΑ χρώματα (μέτριο μαυρο) και χωρίς να  χρειάζεται να σκαλιζουν router, ρυθμίσεις στο Virtual Desktop (με λίγες ασυμβατοτητες σε games) για να δουλεψει ασύρματα,  κολπα για να παρουν 90Hz, να αγορασουν ενα καρο αξεσουαρ (στραπ, καλωδιο λινκ, Powerbank) η να κανουν μοντιφιες με 3D printer για να δουλέψουν οπως το S out of the box. Τραγικά δεν ειναι ολα αυτά, αλλα θέλουν το χρόνο και την υπομονή τους..
Απλα τα αναφέρω για να ξέρετε οτι δεν ειναι ολα στρωμένα χαλί με το Quest 2, NAI ειναι καλυτερο στα σημεία και φυσικα ΑΣΥΡΜΑΤΟ ή ΑΥΤΟΝΟΜΟ  και ΑΝ το έχετε γενικότερα με την τεχνολογία θα βγάλετε άκρη μια χαρά , αλλα οχι το S ΔΕΝ εχει πεθάνει ακομα.... Αν είχατε η έχετε ηδη αλλη παλαιότερη μασκα oculus, προχωρήστε στο quest2 άφοβα.
 

Ήσουν πλήρης... ειχα το μοντέλο πριν το s. Μια χαρά ήταν δεν είχα προβλήματα..  απλα μετα απο τόσο καιρό σκεφτομαι το quest 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Drolok είπε

Ήσουν πλήρης... ειχα το μοντέλο πριν το s. Μια χαρά ήταν δεν είχα προβλήματα..  απλα μετα απο τόσο καιρό σκεφτομαι το quest 2

Και πολυ καλά κάνεις! προχωρα το  και προσεξε, μη παρεις  καποιο  extra απο τα 2 τα deluxe strap που δίνουν! , σπάνε (σχεδον) ολα στην βδομάδα περίπου!.

Επεξ/σία από pentraks
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Drolok είπε

Βγήκαν τόσο μαπα; δλδ απλή έκδοση να φανταστω;

ναι δυστυχως ειναι αμετρητες οι αναφορες στο reddit με φωτο απο ραγισμενα deluxe strap. Ευτυχως το απλο με το οποιο ερχεται δεν εχει θεμα φυσικα μιας και ειναι ιμαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pentraks είπε

ναι δυστυχως ειναι αμετρητες οι αναφορες στο reddit με φωτο απο ραγισμενα deluxe strap. Ευτυχως το απλο με το οποιο ερχεται δεν εχει θεμα φυσικα μιας και ειναι ιμαντας.

Και πολύ πιο άνετος από ότι έλεγαν τα αρχικά reviews. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάποια σχόλια εδώ το έψαξα λίγο για το quest 2 και έπαθα πλάκα! Ενώ μου είχε περάσει η επιθυμία σχεδόν για οποιαδήποτε μορφή gaming είδα αυτό που δεν χρειάζεται και pc και μακάρι να πάνε λίγο καλά τα πράγματα και να το πάρω μέχρι τις γιορτές!

Θέλω οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, το βλέπω στην ουσία σαν τελευταία ευκαιρία να ασχοληθώ ξανά με το gaming. Όλα τα άλλα τα έχω βαρεθεί και δε μου κάνουν αίσθηση ούτε οι καινούργιες κάρτες γραφικών ούτε και η νέα γενιά κονσολών, μια από τα ίδια με καλύτερα γραφικά μου φαίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Από κάποια σχόλια εδώ το έψαξα λίγο για το quest 2 και έπαθα πλάκα! Ενώ μου είχε περάσει η επιθυμία σχεδόν για οποιαδήποτε μορφή gaming είδα αυτό που δεν χρειάζεται και pc και μακάρι να πάνε λίγο καλά τα πράγματα και να το πάρω μέχρι τις γιορτές!

Θέλω οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, το βλέπω στην ουσία σαν τελευταία ευκαιρία να ασχοληθώ ξανά με το gaming. Όλα τα άλλα τα έχω βαρεθεί και δε μου κάνουν αίσθηση ούτε οι καινούργιες κάρτες γραφικών ούτε και η νέα γενιά κονσολών, μια από τα ίδια με καλύτερα γραφικά μου φαίνονται.

Με το καλο να καταφέρεις και να το πάρεις. 
Όντως καμμια σχέση με το συμβατικο gaming, το VR έχει εισάγει διαφορετική νοοτροπία ειδικά σε καποια παιχνίδια ειναι αδύνατο να μεταφερθουν σε οθόνη. Δεν υπάρχουν όρια, ακομα και παρεμφερή παιχνίδια πχ shooters ειναι εντελώς διαφορετικά, άλλο να κοιτας μια οθονη, κι αλλο να εισαι ΜΕΣΑ στο game. Αν το θες εντελώς αυτονομο, θα έχεις μικρότερη γκαμα παιχνιδιων βέβαια, αλλα και παλι θα ειναι αρκετα να σου κρατησουν το ενδιαφέρον σε πρώτη φάση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pentraks είπε

Με το καλο να καταφέρεις και να το πάρεις. 
Όντως καμμια σχέση με το συμβατικο gaming, το VR έχει εισάγει διαφορετική νοοτροπία ειδικά σε καποια παιχνίδια ειναι αδύνατο να μεταφερθουν σε οθόνη. Δεν υπάρχουν όρια, ακομα και παρεμφερή παιχνίδια πχ shooters ειναι εντελώς διαφορετικά, άλλο να κοιτας μια οθονη, κι αλλο να εισαι ΜΕΣΑ στο game. Αν το θες εντελώς αυτονομο, θα έχεις μικρότερη γκαμα παιχνιδιων βέβαια, αλλα και παλι θα ειναι αρκετα να σου κρατησουν το ενδιαφέρον σε πρώτη φάση. 

Στην αρχή αυτόνομο θα το δουλεύω ναι. Δεν έχω pc που να μπορεί να ανταποκριθεί και δεν είναι θέμα αναβάθμισης, θέλει χτίσιμο από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Από κάποια σχόλια εδώ το έψαξα λίγο για το quest 2 και έπαθα πλάκα! Ενώ μου είχε περάσει η επιθυμία σχεδόν για οποιαδήποτε μορφή gaming είδα αυτό που δεν χρειάζεται και pc και μακάρι να πάνε λίγο καλά τα πράγματα και να το πάρω μέχρι τις γιορτές!

Θέλω οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, το βλέπω στην ουσία σαν τελευταία ευκαιρία να ασχοληθώ ξανά με το gaming. Όλα τα άλλα τα έχω βαρεθεί και δε μου κάνουν αίσθηση ούτε οι καινούργιες κάρτες γραφικών ούτε και η νέα γενιά κονσολών, μια από τα ίδια με καλύτερα γραφικά μου φαίνονται.

Αν και παιζω ακομα αρκετα 2D games συμφωνω απολυτα. Οποιος εχει παιξει Half Life: Alyx, TWD: Saints & Sinners, Asgard's Wrath και 10δες αλλα παιχνιδια παιζει ηδη next generation games. Ακομα και παιχνιδια που υπαρχουν και στα 2 format (Fallout 4, Skyrim, No Man's Sky, Elite, Tetris Effect) απλα μεταμορφωνονται οταν τα παιζεις σε VR και προσφερουν μια εντελως νεα εμπειρια. Αυτο το αισθανομαι απο τοτε που επαιζα στο DK1 το Half Life 2. Ηταν συγκλονιστικη εμπειρια και τοτε.

Πλεον δε με το hand tracking και την αλληλεπιδραση που γινεται ειναι απλα σε εντελως αλλο επιπεδο.

 

Το καλο βεβαια ειναι οτι το VR λειτουργει συμβιωτικά με την υπολοιπη τεχνολογια. Η αυξηση σε αναλυση, frame rate, raytracing, physics, κλπ επηρεαζει αμεσα και το VR. Οποτε καλοδεχουμενες οι νεες γενεες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, zio10 είπε

Από κάποια σχόλια εδώ το έψαξα λίγο για το quest 2 και έπαθα πλάκα! Ενώ μου είχε περάσει η επιθυμία σχεδόν για οποιαδήποτε μορφή gaming είδα αυτό που δεν χρειάζεται και pc και μακάρι να πάνε λίγο καλά τα πράγματα και να το πάρω μέχρι τις γιορτές!

Θέλω οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, το βλέπω στην ουσία σαν τελευταία ευκαιρία να ασχοληθώ ξανά με το gaming. Όλα τα άλλα τα έχω βαρεθεί και δε μου κάνουν αίσθηση ούτε οι καινούργιες κάρτες γραφικών ούτε και η νέα γενιά κονσολών, μια από τα ίδια με καλύτερα γραφικά μου φαίνονται.

Εγώ δεν μπορώ να παίξω πλεόν παιχνίδι σε οθόνη. Ένα μήνα που είχα μείνει χωρίς VR περιμένοντας το quest 2 δοκίμασα να παίξω διάφορα. Με τίποτα. Κανένα ενδιαφέρον. Εντωμεταξύ στο VR, ακόμα και το πιο απλό παιχνίδι είναι εμπειρία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2020 στις 8:55 ΠΜ, kgian είπε

Το rift S μας άφησε χρόνους. Είναι προς απόσυρση. Το quest 2 παίζει αυτόνομα, χωρίς υπολογιστή και καλώδια, παίζει επίσημα με καλώδιο από τον υπολογιστή όλα τα παιχνίδια του ριφτ, όλα τα παιχνίδια του steamVR και τέλος παίζει όλα αυτά και ασύρματα, χωρίς καλώδιο!

Δηλαδή εγω που εχω το rift (οχι το s ) να το πετάξω δεν αξίζει ουτε 50 ευρω?

450 το είχα πληρώσει και φυσικά κανω πλακα.

Εχει τοσο μεγάλη διαφορά το rift s ας πουμε?

Οχι τοσο στα hz αλλα στα τετραγωνάκια  στην εικόνα δλδ στην ανάλυση 🙂 

Επεξ/σία από stavroulis1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά ειναι πολυ αισθητη ακομα και στο S αν πας απο το rift. απο το rift στο quest2 ειναι mini σοκ!!!
Αυτο που λες ειναι το SDE, ηδη απο το S ηταν ελάχιστα ορατό, τωρα εχει εξαφανιστεί πρακτικά.

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...