Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τη standard . MS Store που ειναι ;

MS Store για τα παιχνιδια του Xbox λεω έτσι? Κάνε αναζήτηση για το παιχνίδι και θα το βρείς αν και πρέπει σε λίγο να λήγει αν δεν έχει λήξει ήδη.

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η ulti το μόνο που σου δίνει που έχει νόημα  είναι ένα αξιοπρεπές άλογο ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθείς ποτέ με το να βρεις εσύ άλλο

με αυτό αρχίζεις με αυτό τελειώνεις δεν προβληματίζεσαι ποτέ 

Το ήθελα βασικά για το επιπλέον story content στο single, τίποτα άλλο, αλλά διάβασα οτι και δεν αξίζει και οτι είναι εύκολα missable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η ulti το μόνο που σου δίνει που έχει νόημα  είναι ένα αξιοπρεπές άλογο ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθείς ποτέ με το να βρεις εσύ άλλο

με αυτό αρχίζεις με αυτό τελειώνεις δεν προβληματίζεσαι ποτέ 

Τι φαση εχει το παιχνιδι pimp my horse?Με αεροτομες, neon λαμπες απο κατω κτλ?

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

 

Το ήθελα βασικά για το επιπλέον story content στο single, τίποτα άλλο, αλλά διάβασα οτι και δεν αξίζει και οτι είναι εύκολα missable.

δεν θυμάμαι καν αν το έκανα, δεν ξέρω καν ποιο είναι

απλά πήρα την ulti γιατί ήταν ελάχιστα πιο ακριβή 

 

το μόνο που μου έμεινε ήταν το καλό άλογο από την αρχή, σκέψου ποτέ δεν έχασα σε κάποιον αγώνα με αυτό (προσέχοντας βέβαια το θέμα στάμινα), που σημαίνει ότι μάλλον ήταν αρκετά καλό σε σχέση με το όποιο τυχαίο ψοφίμι θα πετύχαινα διαφορετικά 

ή θα έπρεπε να ψάξω εγώ κάποιο καλύτερο 

Μόλις τώρα, icenex είπε

Τι φαση εχει το παιχνιδι pimp my horse?Με αεροτομες, neon λαμπες απο κατω κτλ?

υπάρχουν βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις σε σέλες, σπιρούνια κτλ , οπότε ναι

 

επίσης υπάρχουν καλά και κακά άλογα από άποψη ταχύτητας και χειρισμού και υπάρχει bonding με το άλογο 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που βρίσκεις κορυφαίο άλογο στο παιχνίδι και μάλιστα δωρεάν, το να πληρώσεις πραγματικά χρήματα για καλύτερο άλογο, είναι κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Από τη στιγμή που βρίσκεις κορυφαίο άλογο στο παιχνίδι και μάλιστα δωρεάν, το να πληρώσεις πραγματικά χρήματα για καλύτερο άλογο, είναι κρίμα.

μαζί σου, απλά διευκρινίζω ότι το μόνο που κερδίζεις από την ulti είναι αυτό, ότι δεν ασχολείσαι ποτέ με άλογο (το οποίο προσωπικά το βρίσκω βαρετό στο συγκεκριμένο  παιχνίδι)

 

την ulti την πήρα είτε γιατί η διαφορά ήταν του στυλ κάτι λιγότερο από 5€ ή γιατί μόνο αυτή είχαν σε έκπτωση εκείνη τη στιγμή στο psn , δεν θυμάμαι ακριβώς , νομίζω μάλλον το 2ο, η ulti ήταν σε έκπτωση και η κανονική έβγαινε πιο ακριβά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχισα το rdr 2 πριν καμιά εβδομάδα και έχω μπει ήδη chapter 4. Το game δεν υπάρχει, έχει τον πιο όμορφο και ζωντανό κόσμο που έχω δει ποτέ. Πέρα από την ιστορία που κυλάει νερό (φαντάζομαι τι έχει να γίνει στην κορύφωση), όλα εκεί έξω σε καλούν να ασχοληθείς μαζί τους, όλο και μια τυχαία ιστορία μπορεί να προκύψει ή η ανακάλυψη πραγμάτων που σε συνδυασμό με τη μουσική και τους μονολόγους του Arthur προκαλούν ρίγη. Από εδώ και πέρα θα το πάω με πιο αργούς ρυθμούς κάνοντας τα challenges κλπ γιατί αν αφεθώ στην παρόρμηση θα το έχω τελειώσει σε μία εβδομάδα. Πίστευα πως δύσκολα θα έβγαζαν τόσο καλό παιχνίδι όσο το rdr (τερματισμένο τρεις φορές), αλλά εδώ πάνε να ξεπεράσουν το τέλειο. Αχ αυτό το Saint Dennis!

 

Επεξ/σία από lebron15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, lebron15 είπε

 έχει τον πιο όμορφο και ζωντανό κόσμο που έχω δει ποτέ.

αυτό με τον ζωντανό δυστυχώς θα έλεγα ότι δεν το έχει 

ο κόσμος είναι σχετικά άδειος (οκ λογικό, δε μιλάμε για κάποια πυκονοκατοικημένη πόλη) και αλληλεπιδράς με ελάχιστα πράγματα σε αυτόν 

αν δηλαδή δεν έβαζαν και τα διάφορα τυχαία γεγονότα που σου σκάνε καθώς προχωράς θα φαινόταν ακόμα πιο άδειος 

 

εκεί που το παιχνίδι είναι κορυφαίο είναι στην αφήγηση της ιστορίας και φυσικά στο ότι σε βάζει για τα καλά στο κλίμα , αλλά καθαρά σαν open world δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο

χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι χρειάζεται και να είναι, το ότι σε οδηγεί με ένα γραμμικό τρόπο να ζήσεις την ιστορία που θέλει να σου πει δεν είναι και ιδιαίτερα κακό, εμένα μου αρέσει

ίσως μου αρέσει πιο πολύ από το τελείως άλλο άκρο το zelda όπου έχει με διαφορά τον πιο ζωντανό κόσμο, αλλά καθόλου διήγηση και σου λέει κόψε το λαιμό σου και ψάξε τον κόσμο μόνο σου 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό με τον ζωντανό δυστυχώς θα έλεγα ότι δεν το έχει 

ο κόσμος είναι σχετικά άδειος (οκ λογικό, δε μιλάμε για κάποια πυκονοκατοικημένη πόλη) και αλληλεπιδράς με ελάχιστα πράγματα σε αυτόν 

αν δηλαδή δεν έβαζαν και τα διάφορα τυχαία γεγονότα που σου σκάνε καθώς προχωράς θα φαινόταν ακόμα πιο άδειος 

εκεί που το παιχνίδι είναι κορυφαίο είναι στην αφήγηση της ιστορίας και φυσικά στο ότι σε βάζει για τα καλά στο κλίμα , αλλά καθαρά σαν open world δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο

χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι χρειάζεται και να είναι, το ότι σε οδηγεί με ένα γραμμικό τρόπο να ζήσεις την ιστορία που θέλει να σου πει δεν είναι και ιδιαίτερα κακό, εμένα μου αρέσει

ίσως μου αρέσει πιο πολύ από το τελείως άλλο άκρο το zelda όπου έχει με διαφορά τον πιο ζωντανό κόσμο, αλλά καθόλου διήγηση και σου λέει κόψε το λαιμό σου και ψάξε τον κόσμο μόνο σου 

Η αλήθεια είναι ότι ο χάρτης είναι μεγάλος και σε λίγα μόνο σημεία υπάρχει αστικό τοπίο που σημαίνει μεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων κλπ. Έχω βρεθεί πολύ λίγο στο Saint Dennis και για αυτό μπορώ να μιλήσω, μου φαίνεται πιο ζωντανή από ότι το Novigrad στο Hild Hunt για παράδειγμα που είναι η μεγάλη πόλη του παιχνιδιού. Φυσικά και το Novigrad είναι το ίδιο εντυπωσιακό. Δεν έχω πάει και στο Blackwater που υποθέτω θα είναι η άλλη major πόλη του χάρτη. Anyway, μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός! 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lebron15 είπε

Η αλήθεια είναι ότι ο χάρτης είναι μεγάλος και σε λίγα μόνο σημεία υπάρχει αστικό τοπίο που σημαίνει μεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων κλπ. Έχω βρεθεί πολύ λίγο στο Saint Dennis και για αυτό μπορώ να μιλήσω, μου φαίνεται πιο ζωντανή από ότι το Novigrad στο Hild Hunt για παράδειγμα που είναι η μεγάλη πόλη του παιχνιδιού. Φυσικά και το Novigrad είναι το ίδιο εντυπωσιακό. Δεν έχω πάει και στο Blackwater που υποθέτω θα είναι η άλλη major πόλη του χάρτη. Anyway, μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός! 😀

Καλά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα πόλεις για να έχεις "ζωή" και αλληλεπίδραση

(Επίσης να σου πω μιας και δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σποιλερ ότι το black water δεν έχει καμία σχέση με το st Dennis, το st Dennis είναι η μόνη πόλη του παιχνιδιού σε ανάλογο βαθμό)

Από τα σύγχρονα παιχνίδια πάντως, σε πόλεις μου άρεσε πολύ η αρχαία Αθήνα στο Odyssey, όχι ότι έκανες κάτι με όλα αυτά που έβλεπες απλά ήταν ενδιαφέρον να τα βλέπεις ως Έλληνας και γιατί σου έδινε όντως την αίσθηση μιας ζωντανής πόλης

Βέβαια στο rdr2 δεν υπήρχε νόημα να κάνουν την περιοχή πυκνοκατοικημένη, νομίζω ότι αποδίδει σωστά το κλίμα της εποχής, απλά ο ζωντανός κόσμος είναι άλλο πράγμα ο πήχης έχει ανέβει

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Εμένα πάντως μου έτυχαν πολλά random γεγονότα στη μέση του πουθενά.

Ναι συμβαίνουν διαρκώς και πάλι καλά αλλιώς θα ήταν κυριολεκτικά "άδειος" ο χάρτης χωρίς κάτι να συμβαίνει και πράγματα να κάνεις

Είναι βέβαια στη λογική της rockstar χρόνια αυτό, απλά εδώ είναι απαραίτητο νομίζω

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερωτηση σαν ασχετος εντελως?

Αξιζει η αγορα, αν και δεν τρελαινομαι τοσο για open-world? Εχει καλο περιεχομενο το παιχνιδι? Γενικα τρελαινομαι για looting, υπαρχει στο παιχνιδι?

Το βλεπω στις προσφορες και με ψιλοτρωει το χερι, αλλα δε ξερω ποσο θα με κρατησει κ αν εχει αρκετο περιεχομενο για τα λεφτα που ζηταει

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Να κανω μια ερωτηση σαν ασχετος εντελως?

Αξιζει η αγορα, αν και δεν τρελαινομαι τοσο για open-world? Εχει καλο περιεχομενο το παιχνιδι? Γενικα τρελαινομαι για looting, υπαρχει στο παιχνιδι?

Το βλεπω στις προσφορες και με ψιλοτρωει το χερι, αλλα δε ξερω ποσο θα με κρατησει κ αν εχει αρκετο περιεχομενο για τα λεφτα που ζηταει

Έχει loot ναι γενικά το παιχνίδι είναι τεράστιο με εξαιρετική πλοκή όσο έχω παίξει πολύ καλά γραφικά γενικά αξίζει με 1000 ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που υπάρχουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Να κανω μια ερωτηση σαν ασχετος εντελως?

Αξιζει η αγορα, αν και δεν τρελαινομαι τοσο για open-world? Εχει καλο περιεχομενο το παιχνιδι? Γενικα τρελαινομαι για looting, υπαρχει στο παιχνιδι?

Το βλεπω στις προσφορες και με ψιλοτρωει το χερι, αλλα δε ξερω ποσο θα με κρατησει κ αν εχει αρκετο περιεχομενο για τα λεφτα που ζηταει

είναι open world αλλά δεν παίζεται πολλές φορές σαν open world (και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό όταν θες να πεις μια ιστορία)

επειδή είναι πολύ story driven ναι μεν εξερευνάς κάνεις side πράγματα κτλ, ΑΛΛΑ συνήθως παίζεις γραμμικά γιατί έχει ενδιαφέρον η ιστορια και θες να δεις τη συνέχεια

εγώ όπως διαπίστωσα χθες πέρασα 85ώρες μαζί του (θα ορκιζόμουν ότι ήταν πολύ λιγοτερες αν δεν εβλεπα μέτρηση, δεν το κατάλαβα ότι το έπαιξα πιο πολύ από το zelda.. αυτό με εντυπωσίασε να είμαι ειλικρινής) και έκανα αρκετά άσχετα πράγματα αλλά όχι σε τρελό βαθμό, έπαιξα κυρίως με την ιστορία και αυτό θυμάμαι, αυτό μου έμεινε από το παιχνίδι... η αναζητήσεις θησαυρών με βάση τους χάρτες είναι κάτι που έχει απορρίψει ο εγκέφαλος ήδη.. 

το μεγάλο highlight του παιχνιδιού για μένα είναι το πόσο καλά σε βάσει στο πετσί του ήρωα ,της κατάστασης και της εποχής, είναι ο ορισμός του ατμοσφαιρικού παιχνιδιού και σε αυτό βοηθάνε τα πάντα και τα καλά γραφικά του, οι πολύ καλοί φωτισμοί το βράδυ, η πάχνη και πάρα  μα πάρα πολύ ο φοβερός του ήχος (και στα πάντα voice over όχι γυφτιές των ιαπώνων μισά έτσι μισά αλλιώς) 

 

περιεχόμενο (ως προς το value for money) θεωρώ ότι έχει ακόμα και μόνο το main να πιάσεις, αν θες και έξτρα πράγματα έχει αλλά δεν πέθανα, όπως αδιαφορώ και να το παίξω online

αξίζει πάντως, ώρες ώρες είναι "δύσκολο"  γιατί σου περιορίζει τον τρόπο που παίζεις (πρέπει να δεχτείς ότι θα ζήσεις την εμπειρία όπως τη θέλει η R* και όχι όπως τη θές εσύ) , αλλά είναι μια πολύ καλή εμπειρία , πιο καλή από ότι περίμενα να είμαι ειλικρινής

απλά κάποιες στιγμές το παιχνίδι κυλάει αργά.. αλλά συνήθως όλα αυτά που κάνουν έχουν νόημα για την ατμοσφαιρικότητα που λέω πιο πάνω 

 

δεν έχει σχέση με τα περισσότερα open world πάντως, ακόμα και σε σχέση με τα gta της ίδιας εταιρείας η λογική και ο σκοπός είναι διαφορετικά έχω την εντύπωση 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στις αρχές του 4ου chapter και το κοντέρ του One γράφει 52 ώρες. Αποκλείεται, βέβαια, να έχω παίξει τόσο. Μάλλον υπολογίζει όλο τον χρόνο που είναι ανοικτό το παιχνίδι κι ας μην παίζω. Μετά το τέλος του τρίτου chapter ασχολούμαι κυρίως με τους strangers οι οποίοι όπως και στο πρώτο Red Dead δίνουν όμορφες και χιουμοριστικές ιστορίες. Π.χ. Margaret ή επιστήμονας Bell. Ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου fast travel γιατί σε κάθε βόλτα όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρεθεί από νέους strangers ή sites που καταγράφει ο Arthur στο journal. Μ'αρέσει που το παιχνίδι σε επιβραβεύει αν το παίζεις "ηθικά", όχι τίποτα με πολύ βάθος βέβαια αλλά έχει την φάση του. Κάτι πολύ καλό, επίσης, είναι ότι πριν από πολλά missions το παιχνίδι εσκεμμένα σε αποπροσανατολίζει, όποιος το έχει παίξει καταλαβαίνει.

Ενοχλητικά αρνητικό είναι όταν παρανομείς, μου έτυχε χθες για παράδειγμα να μικροπαρανομήσω στο Saint Dennis, να επικηρυχθώ  για πέντε δολλάρια και για αυτό το αστείο ποσό να με κυνηγάει όλη η πόλη. Ο μηχανισμός εδώ είναι λίγο αστείος. Επίσης, στην αρχή μου φάνηκε αρνητικός ο αργός ρυθμός του παιχνιδιού, τα μεγάλα και αργά animations αλλά είναι κάτι που χωνεύεται εύκολα και σε ανταμείβει αν το δεις καλλιτεχνικά. Τέλος, με παραξένεψε λίγο το ανατολίτικο-βιομηχανοποιημένο setting, δηλαδή από τότε που έχει βγει το παιχνίδι έχω διαβάσει τόσες φορές για "άγρια δύση" κάτι που είναι πολύ foul γιατί το παιχνίδι απλά δεν εκτυλίσσεται στην άγρια δύση όπως το πρώτο Red Dead. Αν με χάλασε; Όσο και το Max Payne 3 στη Βραζιλία, δηλαδή καθόλου.

Το παιχνίδι έχει πολύ lore, πιστεύω εύκολα μπορεί να βγει και τρίτο παιχνίδι prequel με πολλούς γνώριμους χαρακτήρες.

Οι αποστολές με τον John Marston είναι απόλαυση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...