Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Εγώ είμαι στις αρχές του 4ου chapter και το κοντέρ του One γράφει 52 ώρες. Αποκλείεται, βέβαια, να έχω παίξει τόσο. Μάλλον υπολογίζει όλο τον χρόνο που είναι ανοικτό το παιχνίδι κι ας μην παίζω. Μετά το τέλος του τρίτου chapter ασχολούμαι κυρίως με τους strangers οι οποίοι όπως και στο πρώτο Red Dead δίνουν όμορφες και χιουμοριστικές ιστορίες. Π.χ. Margaret ή επιστήμονας Bell. Ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου fast travel γιατί σε κάθε βόλτα όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρεθεί από νέους strangers ή sites που καταγράφει ο Arthur στο journal. Μ'αρέσει που το παιχνίδι σε επιβραβεύει αν το παίζεις "ηθικά", όχι τίποτα με πολύ βάθος βέβαια αλλά έχει την φάση του. Κάτι πολύ καλό, επίσης, είναι ότι πριν από πολλά missions το παιχνίδι εσκεμμένα σε αποπροσανατολίζει, όποιος το έχει παίξει καταλαβαίνει.

Ενοχλητικά αρνητικό είναι όταν παρανομείς, μου έτυχε χθες για παράδειγμα να μικροπαρανομήσω στο Saint Dennis, να επικηρυχθώ  για πέντε δολλάρια και για αυτό το αστείο ποσό να με κυνηγάει όλη η πόλη. Ο μηχανισμός εδώ είναι λίγο αστείος. Επίσης, στην αρχή μου φάνηκε αρνητικός ο αργός ρυθμός του παιχνιδιού, τα μεγάλα και αργά animations αλλά είναι κάτι που χωνεύεται εύκολα και σε ανταμείβει αν το δεις καλλιτεχνικά. Τέλος, με παραξένεψε λίγο το ανατολίτικο-βιομηχανοποιημένο setting, δηλαδή από τότε που έχει βγει το παιχνίδι έχω διαβάσει τόσες φορές για "άγρια δύση" κάτι που είναι πολύ foul γιατί το παιχνίδι απλά δεν εκτυλίσσεται στην άγρια δύση όπως το πρώτο Red Dead. Αν με χάλασε; Όσο και το Max Payne 3 στη Βραζιλία, δηλαδή καθόλου.

Το παιχνίδι έχει πολύ lore, πιστεύω εύκολα μπορεί να βγει και τρίτο παιχνίδι prequel με πολλούς γνώριμους χαρακτήρες.

Οι αποστολές με τον John Marston είναι απόλαυση!

το πρώτο rdr είναι μεταγενέστερο ιστορικά του 2, άρα ούτε κι εκεί ζούμε στην άγρια δύση

η άγρια δύση έχει τελειώσει ουσιαστικά και στις 2 περιπτώσεις 

 

όσο για το bounty συμφωνώ είναι λίγο βλαμμένο, εγώ από ένα σημείο κι έπειτα παρατούσα ο,τι έκανα και πήγαινα να το πληρώσω πριν ανέβει σε πολύ ακριβά επίπεδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το πρώτο rdr είναι μεταγενέστερο ιστορικά του 2, άρα ούτε κι εκεί ζούμε στην άγρια δύση

η άγρια δύση έχει τελειώσει ουσιαστικά και στις 2 περιπτώσεις 

όσο για το bounty συμφωνώ είναι λίγο βλαμμένο, εγώ από ένα σημείο κι έπειτα παρατούσα ο,τι έκανα και πήγαινα να το πληρώσω πριν ανέβει σε πολύ ακριβά επίπεδα 

Χρονολογικά και τα δύο πιάνουν άγρια δύση στην εποχή της παρακμής της, το παιχνίδι πιάνει ωραία αυτό το θέμα με πολύ ρομαντισμό.

Εγώ εννοούσα, βέβαια, ότι δεν είναι άγρια δύση γεωγραφικά όπως ήταν το πρώτο Red Dead στο μεγαλύτερο μέρος του χάρτη του, σύνορα με Μεξικό, αυτό που έχουμε κατά νου από ταινίες spaghetti-western κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποια βασικά ερωτήματα για το παιχνίδι.Μη γελάτε αλλά λόγω το ότι δεν γνωρίζω καλά αγγλικά δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω κάποια πράγματα.Εχω φτάσει στο chapter 6 και συνεχίζω αλλά θα ήθελα να καταλάβω καλά κάποια πράγματα για τα οποία ακόμη αναρωτιέμαι.Δεν έχω παίξει το rdr 1 οπότε ίσως χάνω κάποια σημαντικα στοιχεία για να καταλάβω την πλοκή του 2

1)Ποια είναι η ακριβή πλοκή του παιχνιδιού?

2)Γιατί δεν μπορώ να πάω στο blackwater?Ξέρω ότι ο Dutch έκανε μια μεγάλη ληστεία εκεί και γι'αυτό καταζητουμαστε.

3)Έκανα με τη βοήθεια βίντεο από το youtube το glitch για να εισελθω στο blackwater χωρίς να με πάρουν στον κυνήγι οι bounty haunters αλλά δεν έπιασε Έπειτα είδα σε σχόλια οτι κι άλλοι είχαν το ίδιο θέμα.Λεω για τον τρόπο που πας στα όρια εκεί που είναι το ποταμάκι και κάνεις ξανά την αποστολή από το chapter 4 στο νεκροταφείο.Το έκανα ακριβώς όπως έπρεπε αλλά δεν πέτυχε

4)Υπάρχει τρόπος να μπω στο blackwater με τον Άρθουρ?

5)Ποτέ μπορώ να μπω σ' εκείνο το κομμάτι του χάρτη?

6)Αφού τερματίσω το story συνεχίζει το παιχνίδι και παίζω πλέον ως John Marston?

7)Αν η απάντηση από το 6ο ερώτημα μου είναι αυτή μπορω να κυνηγήσω τα legentary animals που βρίσκονται στην περιοχή με τον John?

 

Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1) Υπάρχουν sites που μπορούν να σε ενημερώσουν πλήρως, ακόμα και στα ελληνικά.
    Spoiler

     

    • 2) Αυτός που είπες είναι ο λόγος.
    • 3) Ο λόγος που θέλεις να glitch? Κάποια στιγμή ανοίγει το Blackwater.
    • 4) Όχι.
    • 5) Μετά όταν παίζεις με John.
    • 6) Αφού τερματίσεις το story του Arthur παίζεις το story του John.
    • 7) Ναι.

     

     

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ

34 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε
  • 1) Υπάρχουν sites που μπορούν να σε ενημερώσουν πλήρως, ακόμα και στα ελληνικά.
      Απόκρυψη περιεχομένων
    • 2) Αυτός που είπες είναι ο λόγος.
    • 3) Ο λόγος που θέλεις να glitch? Κάποια στιγμή ανοίγει το Blackwater.
    • 4) Όχι.
    • 5) Μετά όταν παίζεις με John.
    • 6) Αφού τερματίσεις το story του Arthur παίζεις το story του John.
    • 7) Ναι.

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ.Να είσαι καλά.🙂

37 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε
  • 1) Υπάρχουν sites που μπορούν να σε ενημερώσουν πλήρως, ακόμα και στα ελληνικά.
      Απόκρυψη περιεχομένων
    • 2) Αυτός που είπες είναι ο λόγος.
    • 3) Ο λόγος που θέλεις να glitch? Κάποια στιγμή ανοίγει το Blackwater.
    • 4) Όχι.
    • 5) Μετά όταν παίζεις με John.
    • 6) Αφού τερματίσεις το story του Arthur παίζεις το story του John.
    • 7) Ναι.

Και μια ακόμη ερώτηση φίλε μου.Σορρυ για το πρήξιμο.Πως φτάνουμε στο haunting level 10 για να κυνηγήσω τον πανθηρα?

Επεξ/σία από Dimitrismylonas1989
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια οι shooting μηχανισμοι δεν σας ξενερωνουν?? Εχω παιξει μονο το 1 αν και στη μεση το παρατησα. Αλλα απο βιντεακια π βλεπω στις μαχες ολα μ φαίνονται πολυ απαρχαιωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tolis.illegal είπε

Ρε παιδια οι shooting μηχανισμοι δεν σας ξενερωνουν?? Εχω παιξει μονο το 1 αν και στη μεση το παρατησα. Αλλα απο βιντεακια π βλεπω στις μαχες ολα μ φαίνονται πολυ απαρχαιωμενα.

Από video θα καταλάβεις το shooting?! 'Απαρχαιωμένο' δεν είναι σίγουρα, βαρη ναι. Παίξε και μετά ξανά έλα να πεις γνώμη που να έχει και νόημα. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου παιχνίδι στο PS4. Είμαι chapter 5 και το κακό δεν θα αργήσει να γίνει!Η προίκα του Άρθρου θα μεταφερθεί στον Τζον?

 

Γενικά το chapter 5 με έχει ξενερώσει-μπουχτισει. Ελπίζω να αλλάξει κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, beatshooter είπε

Το πρώτο μου παιχνίδι στο PS4. Είμαι chapter 5

Spoiler

και το κακό δεν θα αργήσει να γίνει!Η προίκα του Άρθρου θα μεταφερθεί στον Τζον?

Γενικά το chapter 5 με έχει ξενερώσει-μπουχτισει. Ελπίζω να αλλάξει κάτι!

Πολύ λάθος imho που παίζεις πρώτο το καλύτερο game στο PS4, θα δυσκολευτείς με τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα ναι στην ερώτηση σου αλλα βάζε spoilers, δεν έχουν παίξει όλοι το game.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον παιζω δευτερη φορα το story ,και εχει πολλα να δωσει ακομα

Spoiler

Βρηκα καπελο πειρατη

ιγκουανα

τον τυπο που πουλαει τα supplies για να χτιστει το σπιτι

κτλ

914659346_RedDeadRedemption2(55).png.2397c39b889f6ac6894c134fa7683aaf.png84076328_RedDeadRedemption2(56).png.31211129c156bfc521d44a39d724eb98.png1155710893_RedDeadRedemption2(59).png.e3216c85a7242abc4b338ff8e3e14317.png727370036_RedDeadRedemption2(60).png.6716c904a331552a51c84ec7b0675e82.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα epilogue...

Spoiler

 

Μου λείπει ήδη ο Arthur ...😔

Καλό παιδί και ο John, αλλά δεν είναι Arthur...  Τον τελείωσα τέρμα καλός ... δε μου παέι καρδια να το παίξω και κακός... 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Τέλος και από μένα το παιχνίδι, ούτε καν 2 χρόνια από όταν βγήκε. Φρέσκο το έπαιξα! 

Μπορώ πλέον να πω πως είναι ένα παιχνίδι που αξίζει να το παίξει κάποιος έστω και μόνο για την ατμόσφαιρα και τον κόσμο που έχουν φτιάξει. Για μένα αξίζει και η ιστορία καθώς και η παρουσίαση της αλλά αυτά είναι γούστα. 

Το παιχνίδι έχει τα θέματά του για όποιον θέλει να πιαστεί αλλά το σύνολο τα ξεπερνάει. 

Δεν θα πω κάτι άλλο αφού παίζει να είμαι ο τελευταίος που το παίζει. :P

Θα σταθώ όμως λίγο στο πόσο μου άρεσε η first person camera. Στη αρχή μάλιστα δεν της είχα δώσει την ευκαιρία που της άξιζε. Αν δεν ήταν λίγο περίεργος ο χειρισμός του αλόγου σε first person θα έπαιζα όλο το παιχνίδι έτσι. 

Δεν ειδα πάντως κανέναν να παραπονιέται για την ατζέντα της Rockstar... 👀

Το έπαιξα μέσω game pass αλλά μιας και το είχαν βάλει 20€ για λίγο σήμερα στον Κωτσόβολο αγοράστηκε και physical μαζί με ένα bourbon whiskey προς τιμή του να δω τι έπιναν μέσα στο παιχνίδι. 

 

IMG_20200824_175228.jpg

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Τέλος και από μένα το παιχνίδι, ούτε καν 2 χρόνια από όταν βγήκε. Φρέσκο το έπαιξα! 

Μπορώ πλέον να πω πως είναι ένα παιχνίδι που αξίζει να το παίξει κάποιος έστω και μόνο για την ατμόσφαιρα και τον κόσμο που έχουν φτιάξει. Για μένα αξίζει και η ιστορία καθώς και η παρουσίαση της αλλά αυτά είναι γούστα. 

Το παιχνίδι έχει τα θέματά του για όποιον θέλει να πιαστεί αλλά το σύνολο τα ξεπερνάει. 

Δεν θα πω κάτι άλλο αφού παίζει να είμαι ο τελευταίος που το παίζει. :P

Θα σταθώ όμως λίγο στο πόσο μου άρεσε η first person camera. Στη αρχή μάλιστα δεν της είχα δώσει την ευκαιρία που της άξιζε. Αν δεν ήταν λίγο περίεργος ο χειρισμός του αλόγου σε first person θα έπαιζα όλο το παιχνίδι έτσι. 

Δεν ειδα πάντως κανέναν να παραπονιέται για την ατζέντα της Rockstar... 👀

Το έπαιξα μέσω game pass αλλά μιας και το είχαν βάλει 20€ για λίγο σήμερα στον Κωτσόβολο αγοράστηκε και physical μαζί με ένα bourbon whiskey προς τιμή του να δω τι έπιναν μέσα στο παιχνίδι. 

IMG_20200824_175228.jpg

Spoiler

Δύο χρόνια δεν είναι τίποτα. Εγώ το πρώτο το τερμάτισα πριν από λίγες βδομάδες 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Bourdoulas said:
  Hide contents

Δύο χρόνια δεν είναι τίποτα. Εγώ το πρώτο το τερμάτισα πριν από λίγες βδομάδες 🤣

 

Δεν το έχω παίξει ακόμα. 

Είναι όμως στο πρόγραμμα. Άλλωστε η ιστορία του είναι η συνέχεια. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...