Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, funkopop είπε

με mail και ξεμπερδεύεις.

 

Άρα εσύ δεν είχες κάποιο θέμα. Καλημέρα κιόλας. 

19 ώρες πριν, funkopop είπε

Πίστεψε με είναι πολύ καλύτερο από το να περιμένεις άτομο να έρθει να κάνει καταγραφή.Μέσα σε 5 λεπτά είχα τραβήξει φώτο, απλά πήρα τηλ ανέφερα ότι με τράκαραν και προώθησα τις φώτο. Αντιθέτως έπρεπε να περιμένω 1μιση ώρα την τροχαία να κάνει καταγραφή του ατυχήματος καθώς με το που πήρα την στην ασφάλεια και έδωσα την πινακίδα του τύπου που με τράκαρε μου είπαν ότι ήταν ανασφάλιστος και έπρεπε οπωσδήποτε να έρθει η τροχαία να κάνει καταγραφή. Αλλιώς θα είχα ξεμπερδέψει τσακ μπαμ. Και σκέψου, ότι με τράκαραν παρκαρισμένη έξω από το σπίτι μου. Που να ήμουν σε δρόμο και εκτός από την καθυστέρηση της τροχαίας να περίμενα και κάποιον να κάνει καταγραφή....

Και αφού έκανες όλα αυτά μετά  αποζημειωθηκες κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, PAOK1926GCP είπε

Άρα εσύ δεν είχες κάποιο θέμα. Καλημέρα κιόλας. 

Και αφού έκανες όλα αυτά μετά  αποζημειωθηκες κλπ?

Επέλεξα συνεργείο, πήγε πραγματογνώμονας της ασφάλειας και τα κανόνισαν. Πλήρωσε κατευθείαν η ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα που με τράκαραν πάντως τα λεφτά τα πήρα άμεσα απο Hellas Direct, πιο πολύ άργησα εγώ να τους στείλω τις αποδείξεις κτλπ παρά αυτοί, επίσης μου τα δώσαν πριν καν τους απαντήσει η άλλη ασφαλιστική ότι αποδέχεται.

Παρόλα αυτά μου κάθεται κάπως η αύξηση απο 140 ευρώ σε 200 (το 6μηνο) για το αυτοκίνητο. Σήμερα ασφάλισα σε HD την μηχανή μου απο insurancemarket στα 118 ευρώ τον χρόνο ενώ απο το site της HD βγαίνει 126 ευρώ. Για το αυτοκίνητο δεν ξέρω τι θα κάνω ίσως βρω άλλη πιο οικονομική, έχω ακόμα 10-15 μέρες να σκεφτώ.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα μόλις (2) αυτοκίνητα στην HD. Για να 'μαι ειλικρινής, το ότι δε στέλνουν για καταγραφή αλλά θέλουν μέσω Viber μ' ανησυχεί λίγο ( για τον father ). Άμα το 'ξερα πιο πριν θα 'βαζα μόνο το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Και εμένα που με τράκαραν πάντως τα λεφτά τα πήρα άμεσα απο Hellas Direct, πιο πολύ άργησα εγώ να τους στείλω τις αποδείξεις κτλπ παρά αυτοί, επίσης μου τα δώσαν πριν καν τους απαντήσει η άλλη ασφαλιστική ότι αποδέχεται.

Παρόλα αυτά μου κάθεται κάπως η αύξηση απο 140 ευρώ σε 200 (το 6μηνο) για το αυτοκίνητο. Σήμερα ασφάλισα σε HD την μηχανή μου απο insurancemarket στα 118 ευρώ τον χρόνο ενώ απο το site της HD βγαίνει 126 ευρώ. Για το αυτοκίνητο δεν ξέρω τι θα κάνω ίσως βρω άλλη πιο οικονομική, έχω ακόμα 10-15 μέρες να σκεφτώ.

Απ’ότι κατάλαβα( και είδα όταν ήταν να ανανεώσω) το μόνο κακό στην HD, αν μπλέξεις σε τρακάρισμα είτε φταις ή όχι η επόμενη ανανέωση είναι 100+.

Κρίμα γιατί δεν θα την άλλαζα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, funkopop said:

Απ’ότι κατάλαβα( και είδα όταν ήταν να ανανεώσω) το μόνο κακό στην HD, αν μπλέξεις σε τρακάρισμα είτε φταις ή όχι η επόμενη ανανέωση είναι 100+.

Κρίμα γιατί δεν θα την άλλαζα.

Και εγώ τόσα χρόνια είχα σταθερό ποσό που έδινα τώρα ξαφνικά ανέβηκε, υποθέτω απο αυτό είναι. Βέβαια μερικές σελίδες πίσω είδα και σε άλλον ότι ανέβηκε και δεν ξέρω αν έχει τρακάρει οπότε μπορεί να μην έχει κάποια σχέση. Απλά θα φάνε Χ και θα πάω στην πιο οικονομική που θα βρώ, έτσι και αλλιώς καμία δεν θα σε καλύψει όπως πρέπει.

Για μηχανή έδινα πόσα λεφτά στην προηγούμενη ασφαλιστική και όταν τράκαρα έτρεχα πόσους μήνες μόνος σε δικαστήρια και διάφορα άλλα για να βγάλω άκρη. Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής δεν εμφανίστηκε ποτέ και κάποια στιγμή στο τηλέφωνο μου είπε όταν πάρεις τα λεφτά πάρε με τηλέφωνο για να κλείσω την υπόθεση. Τραγικοί 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Και εγώ τόσα χρόνια είχα σταθερό ποσό που έδινα τώρα ξαφνικά ανέβηκε, υποθέτω απο αυτό είναι. Βέβαια μερικές σελίδες πίσω είδα και σε άλλον ότι ανέβηκε και δεν ξέρω αν έχει τρακάρει οπότε μπορεί να μην έχει κάποια σχέση. Απλά θα φάνε Χ και θα πάω στην πιο οικονομική που θα βρώ, έτσι και αλλιώς καμία δεν θα σε καλύψει όπως πρέπει.

Για μηχανή έδινα πόσα λεφτά στην προηγούμενη ασφαλιστική και όταν τράκαρα έτρεχα πόσους μήνες μόνος σε δικαστήρια και διάφορα άλλα για να βγάλω άκρη. Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής δεν εμφανίστηκε ποτέ και κάποια στιγμή στο τηλέφωνο μου είπε όταν πάρεις τα λεφτά πάρε με τηλέφωνο για να κλείσω την υπόθεση. Τραγικοί 😛

Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει σχέση το αν έχεις τρακάρει ή όχι γιατί έχουμε άλλα 2 αυτοκίνητα ασφαλισμένα στην HD στην ευρύτερη οικογένεια, ίδια κυβικά, ίδιες χρονολογίες με σταθερό ποσό. Άρα σίγουρα παίζει ρόλο.

Καλά γενικά αχρείαστες να είναι, αλλά & αυτό που λες ότι έτρεχες μόνος να βγάλεις άκρη είναι τραγικό.

Για αυτό τις πληρώνουμε... τι να πω

Ψάξου και αλλού και αν σε καλύπτει go for it ;) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Luciddream είπε

Για μηχανή έδινα πόσα λεφτά στην προηγούμενη ασφαλιστική και όταν τράκαρα έτρεχα πόσους μήνες μόνος σε δικαστήρια και διάφορα άλλα για να βγάλω άκρη. Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής δεν εμφανίστηκε ποτέ και κάποια στιγμή στο τηλέφωνο μου είπε όταν πάρεις τα λεφτά πάρε με τηλέφωνο για να κλείσω την υπόθεση.

Είχες κάλυψη νομικής προστασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Doubt said:

Είχες κάλυψη νομικής προστασίας;

Ναι με Interamerican (DAS). Κάποια στιγμή έκλεισε κιολας η εταιρεία οπότε σταμάτησα να τους ψάχνω. Μόνος μου έβγαλα άκρη και μάλιστα αγνοώντας τις οδηγίες του δικηγορου, με τις οποίες απλά θα έχανα παραπάνω χρόνο. Ήμουν μόνος στο δικαστήριο και είχα τον δικηγόρο του άλλου να λέει ψέματα και να προσπαθεί να με βγάλει τρελό. Anyway, όλα καλά και θα πάρω και τα λεφτά σύντομα, αλλά μόνο και μόνο επειδή δούλεψε το σύστημα.

Αλλά γενικά απο φίλους και γνωστούς ακούω πολλά, π.χ πέφτει μηχανάκι πάνω σου ενώ φταίει και βγαίνεις 100% φταίχτης απο την ασφαλιστική σου (anytime), σε τρακάρουν και δεν σε πληρώνει η ασφαλιστική (hellas direct) επειδή δεν φώναξες τροχαία όταν έπεσε πάνω σου ασφαλισμένος σε intersalonica, κτλπ κτλπ.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από Hellas direct ΑΦΟΥ  είχα κάνει ήδη την ασφάλιση. αυτές οι κουτοπονηριές δεν μου αρέσουν καθόλου, και θεωρώ απαράδεκτο ότι δεν αναγράφεται ευκρινώς δίπλα από το κουτάκι που κλικάρεις για να πάρεις και την κάλυψη αυτή: <<η κάλυψη θα ισχύσει εφόσον προσκομιστεί προηγούμενο ασφαλιστήριο με κάλυψη «οδικής βοήθειας» που αποδεικνύει συνεχόμενη ασφάλιση (δηλαδή έχει ημερομηνία λήξης της κάλυψης, την ημερομηνία έναρξης της νέας ασφάλισης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Strat3 είπε

Από Hellas direct ΑΦΟΥ  είχα κάνει ήδη την ασφάλιση. αυτές οι κουτοπονηριές δεν μου αρέσουν καθόλου, και θεωρώ απαράδεκτο ότι δεν αναγράφεται ευκρινώς δίπλα από το κουτάκι που κλικάρεις για να πάρεις και την κάλυψη αυτή: <<η κάλυψη θα ισχύσει εφόσον προσκομιστεί προηγούμενο ασφαλιστήριο με κάλυψη «οδικής βοήθειας» που αποδεικνύει συνεχόμενη ασφάλιση (δηλαδή έχει ημερομηνία λήξης της κάλυψης, την ημερομηνία έναρξης της νέας ασφάλισης).

Αν κατάλαβα καλά τι γράφεις.ακυρωσε την και κάνε ασφάλεια αλλού αφου δεν σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν κατάλαβα καλά τι γράφεις.ακυρωσε την και κάνε ασφάλεια αλλού αφου δεν σε καλύπτει.

έχω ήδη πληρώσει, δεν ξέρω αν μπορώ , αλλά θα τους πάρω τηλ. εν τω μεταξύ, δεν μπορώ να βρω πώς γράφεις κριτική στη σελίδα τους, για την ώρα δεν μου εμφανίζει αυτή την δυνατότητα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Strat3 είπε

έχω ήδη πληρώσει, δεν ξέρω αν μπορώ , αλλά θα τους πάρω τηλ. εν τω μεταξύ, δεν μπορώ να βρω πώς γράφεις κριτική στη σελίδα τους, για την ώρα δεν μου εμφανίζει αυτή την δυνατότητα. 

 

Επρεπε να έχεις ήδη καλέσει.

Απο το  email  με το ασφαλιστήριο 

Για οτιδήποτε σου συμβεί στον δρόμο, κάλεσέ μας στο 212 222 9900, οποιαδήποτε στιγμή, 24/7. Το τηλέφωνο αναγράφεται και στο συμβόλαιό σου.

Αν έχεις κάποια απορία ή χρειάζεσαι βοήθεια, πάτησε «Απάντηση» σε αυτό το email ή στείλε μας μήνυμα στο live chat, στο site μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Strat3 είπε

Από Hellas direct ΑΦΟΥ  είχα κάνει ήδη την ασφάλιση. αυτές οι κουτοπονηριές δεν μου αρέσουν καθόλου, και θεωρώ απαράδεκτο ότι δεν αναγράφεται ευκρινώς δίπλα από το κουτάκι που κλικάρεις για να πάρεις και την κάλυψη αυτή: <<η κάλυψη θα ισχύσει εφόσον προσκομιστεί προηγούμενο ασφαλιστήριο με κάλυψη «οδικής βοήθειας» που αποδεικνύει συνεχόμενη ασφάλιση (δηλαδή έχει ημερομηνία λήξης της κάλυψης, την ημερομηνία έναρξης της νέας ασφάλισης).

Έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει αν θες να κάνεις χρήση της οδικής έως και 5 μέρες μετά την έναρξη του συμβολαίου. Σε διαφορετική περίπτωση ισχύει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...