Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δυστυχώς η αποζημίωση βγαίνει αναλογικά στην υπασφαλιση 

όπως ακριβώς το γράφεις, με τα νούμερα που είδα νωρίτερα (10000 ασφάλιση, 15000 αξία) θα πάρει τα 2/3 της ζημιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiko είπε

όπως ακριβώς το γράφεις, με τα νούμερα που είδα νωρίτερα (10000 ασφάλιση, 15000 αξία) θα πάρει τα 2/3 της ζημιάς.

Δηλαδή 6.666€ 👹 ενώ πληρώνει για 10000! 😕 

Ολα τα έχουν φτιάξει υπέρ τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δηλαδή 6.666€ 👹 ενώ πληρώνει για 10000! 😕 

Ολα τα έχουν φτιάξει υπέρ τους 

Δεν είναι ακριβώς έτσι στους όρους αναγράφεται ότι ασφαλίζεται η τρέχουσα εμπορική αξία του οχήματος και ότι σε περίπτωση υπασφάλισης πληρώνεται ο ασφαλισμένος αναλογικά καθώς τεκμαίρεται ότι ανέλαβε το μέρος του κινδύνου που δεν ασφάλισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexiko είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι στους όρους αναγράφεται ότι ασφαλίζεται η τρέχουσα εμπορική αξία του οχήματος και ότι σε περίπτωση υπασφάλισης πληρώνεται ο ασφαλισμένος αναλογικά καθώς τεκμαίρεται ότι ανέλαβε το μέρος του κινδύνου που δεν ασφάλισε.

Το ποσό δε είναι έτσι ή λογική που γράφω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το ποσό δε είναι έτσι ή λογική που γράφω;

Το ποσό σωστό, στη λογική διαφώνησα βάση όρων που είναι κοινοί στα ασφαλιστήρια αυτοκινήτου. Σε άλλους κλάδους ασφάλισης δύνανται να υπάρχουν εναλλακτικές στα αυτοκίνητα όμως είναι ντε φάκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GeorgeTrzs είπε

5% εδινε στην ανανεωση...και 15% στα νεα συμβολαια δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα...αν θες σου δινω τον αριθμο κυκλοφοριας μου να βαλεις μηπως σου δωσει παραπανω εκπτωση....

Εδώ να αναφέρουμε όταν αν ήσουν πελάτης της HD , πας σε άλλη και μετά θες να ξαναγυρίσεις στην HD δεν σε αναγνωρίζει σαν νέο πελάτη επομένως παίρνεις μόνο 5% όσο κι αν χτυπιέσαι 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funkopop είπε

Εδώ να αναφέρουμε όταν αν ήσουν πελάτης της HD , πας σε άλλη και μετά θες να ξαναγυρίσεις στην HD δεν σε αναγνωρίζει σαν νέο πελάτη επομένως παίρνεις μόνο 5% όσο κι αν χτυπιέσαι 😄

Αν πας με νέο αυτοκίνητο ή νέο αριθμό κυκλοφορίας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέραν της έκπτωσης που δίνει το praktiker (20% νομίζω), υπάρχει κάποια άλλη συμπληρωματική που μπορεί να δωθει σε νέο συμβόλαιο? 

Επίσης, ξέρετε αν η hellas direct έχει κλείδωμα αξίας σε περίπτωση ολικής κλοπής, όπως πχ η anytime που δίνει για 2 χρόνια αποζημίωση στην τιμή που το αγόρασες? 

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeorgeTrzs είπε

Αν πας με νέο αυτοκίνητο ή νέο αριθμό κυκλοφορίας???

Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ πως ναι καθώς είσαι με νέο αμάξι και νέα πινακίδα αρά σε θεωρούν ''νέο πελάτη΄΄.

Πάντως στην περίπτωση που ανέφερα το θεωρώ μεγάλη μαλακία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, funkopop είπε

Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ πως ναι καθώς είσαι με νέο αμάξι και νέα πινακίδα αρά σε θεωρούν ''νέο πελάτη΄΄.

Πάντως στην περίπτωση που ανέφερα το θεωρώ μεγάλη μαλακία.

 

Μεγάλη μαλακία σου φαίνεται επειδή το βλέπεις εντελώς στραβά. Το "νέος πελάτης" δεν ξέρω πως σου ήρθε, η HD από όσο ξέρω δεν ισχυρίζεται κάπου κάτι τέτοιο, δεν θα μπορούσε άλλωστε μια και ασφαλίζει αυτοκίνητα και όχι ανθρώπους. Στην επίσημη σελίδα της κάνει λόγο για 15% έκπτωση στο πρώτο συμβόλαιο ασφάλειας του αυτοκινήτου σου, και όπως είναι λογικό αυτό ακριβώς εφαρμόζει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, funkopop said:

Εδώ να αναφέρουμε όταν αν ήσουν πελάτης της HD , πας σε άλλη και μετά θες να ξαναγυρίσεις στην HD δεν σε αναγνωρίζει σαν νέο πελάτη επομένως παίρνεις μόνο 5% όσο κι αν χτυπιέσαι 😄

Εγώ έφυγα πάντως (είχα ποστάρει πριν κανα 2μηνο) και απο εκεί που θα μου έβγαινε σχεδόν 400 ευρώ με HD τον χρόνο τώρα έδωσα 200 για χρόνο στην Anytime. Και πρόσφατα μου κάνανε και προσφορά σε άλλη ασφαλιστική στα 190 τον χρόνο. Ακόμα και μασαζ να μου κάνανε σε αυτά τα λεφτά δεν ξαναγυρίζω :P Έχουν χάσει την μπάλα μου φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ έφυγα πάντως (είχα ποστάρει πριν κανα 2μηνο) και απο εκεί που θα μου έβγαινε σχεδόν 400 ευρώ με HD τον χρόνο τώρα έδωσα 200 για χρόνο στην Anytime. Και πρόσφατα μου κάνανε και προσφορά σε άλλη ασφαλιστική στα 190 τον χρόνο. Ακόμα και μασαζ να μου κάνανε σε αυτά τα λεφτά δεν ξαναγυρίζω :P Έχουν χάσει την μπάλα μου φαίνεται.

και εγώ έφυγα από πέρσι, μου έβγαινε 150€ περίπου πιο πάνω, πήγα anytime και τώρα groupama. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

   Είμαι ασφαλισμένος στη HD, αλλά όπως στις περισσότερες ασφαλιστικές, έτσι και σε αυτήν δεν ισχύουν οι καλύψεις της μικτής και της κλοπής ενώ βρίσκεσαι στο εξωτερικό. Επικοινώνησα μαζί τους και δεν έχουν κάποιο extra πακέτο κάλυψης για τέτοιες περιπτώσεις προς το παρόν.

Έχει ιδέα κάποιος για τέτοια πρόσθετη ασφάλιση που θα μπορούσα να κάνω για 15 μέρες και να καλύπτει αυτά τα 2, ή έστω κάποιον άλλο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...