Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω αδιαφορω παγερα πλεον για τις αποψεις του καθενος γιατι οπως ειπε και ο Fulgore για να σχηματισω αποψη πρεπει να παιξω κατι.. Το παιχνιδι πουλησε σαν ζεστο ψωμι. Και για εμενα οποιος δεν το παιξει απλα χανει.. Χανει ενα τεραστιο τιτλο και κακο δικο του imho.. just my 2 cents

καλό όμως είναι να μπορεί να προστατεύεται και κάπως ο καταναλωτής από κάτι που πιθανώς δεν του αρέσει και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αντικειμενική ενημέρωση

εκτός αν θεωρείς τόσο ασήμαντο να ξοδέψει κάποιος τουλάχιστον ένα 50αρικο έτσι.. να δει αν του αρέσει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλό όμως είναι να μπορεί να προστατεύεται και κάπως ο καταναλωτής από κάτι που πιθανώς δεν του αρέσει και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αντικειμενική ενημέρωση

εκτός αν θεωρείς τόσο ασήμαντο να ξοδέψει κάποιος τουλάχιστον ένα 50αρικο έτσι.. να δει αν του αρέσει

Αμα περιμενε ο καταναλωτης τις αποψεις που γραφονται στο Insomnia και στο καθε Insomnia για να ενημερωθει(καλα για τα περι αντικειμενικοτητας γελανε και οι πετρες),σωθηκαμε.

Και στην τελικη αν δεν φτανει η τσεπη σου για να δωσεις 50ευρω,περιμενεις να πεσει η τιμη του χαμηλοτερα οπως περιμεναν πολλοι το Days Gone να πεσει στα 20ευρω για να το παιξουν επειδη το φοβοντουσαν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αμα περιμενε ο καταναλωτης τις αποψεις που γραφονται στο Insomnia και στο καθε Insomnia για να ενημερωθει(καλα για τα περι αντικειμενικοτητας γελανε και οι πετρες),σωθηκαμε.

 

άσε το τι λέγεται στο κάθε ινσόμνια, αυτό απαιτεί υψηλή ικανότητα κρίσης και φιλτραρίσματος 

εμένα οι ενστάσεις μου ανέκαθεν ήταν με τους reviewers που πληρώνονται για να ενημερώνουν όχι να κάνουν τα χατήρια της κάθε εταιρείας 

διαφορετικά χίλιες φορές το κάθε ινσόμνια εφόσον γίνεται πολιτισμένος διάλογος 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι δεν πηραμε τη σωστή  την αντικειμενικη ενημέρωση. δε φταίει το game αλλα οι προσδοκίες που αποκτήσαμε τοσο διάστημα μάλλον. Γιατί θεωρώ στο μυαλό της πλειονότητας ειχε φτιαχτεί κάτι κ είδε κάτι διαφορετικό. οποτε κάπου πρέπει να ξεσπάσει αρα στο παιχνιδι γτ αυτο θα πάρει βαθμολογία και οχι οι "κριτικοι reviewers". 

εδω θα αναρωτηθώ στη τέχνη υπάρχει αντικείμενικη κριτική? ενα εργο κρίνεται με βάση τα βιώματα του κριτη κ την εμπειρία αν κάποιος βλέπει σεφερλη κ εχει εντρυφήσει σε αυτό πολυ πιθανο να κραξει κ να θαψει την λαμψη του κιουμπρικ . αρα πως θα προστατευσεις το καταναλωτη ? και γιατί να τον προστατευσεις βασικά από ενα ερέθισμα.. ακόμα κ αρνητικό. δηλδη σε ένα βιβλίο πως θα προστατευτεις η σε μια ταινία ? ακόμα κ αυτα κατι θα έχουν να σου δώσουν.

Δεν το εχω τελειώσει ειμαι πριν τη μέση. Λογο του οτι δε το παω μονορούφι καθώς απέκτησα από του πουθενά ενα χαζό θέμα  ( στη μια ωρα που παίζω με πιάνουν ημικρανίες οπότε το σταματάω) αυτα τα αναγκαστηκα διάλυματα με έκαναννα παρω τις ανασες μου και να χονευω την εξέλιξη κ τις λεπτομέρειες στη πλοκή κ την εξέλιξη του καθε χαρακτήρα.

αναρωτήθηκε κάνεις μήπως είναι ενα πείραμα ενός νέου τρόπου να μας κάνει η nd να μην παίζουμε ακριβός ούτε να μας εξιστορεί κάτι αλλα να προσπαθεί να μας κάνει να το βιώσουμε?

 

μηπως δεν ειναι το κλασικό videogame που εχουμε στο μυαλο μας και χαλαστήκαμε κάποιοι? μήπως έγινε κάτι παρόμοιο με το death stranding που ηταν κατι διαφορετικό? μήπως σύγχρονος το last of us δεν είναι για ολες τις ηλικίες γιατι πραγματευετε με μη συνηθισμένα πράγματα κ θεωρούμε οτι τα videogame ειναι για να χαλαρώνουμε κ να ξεχνιόμαστε?

 

οταν τελειώσω κ εχω ολοκληρωμένη αποψη θα τη καταγράψω αλλά ειναι κρίμα να πέφτει τόση χολή χωρίς αιτιολογία η γτ απλά δε μας αρεσε η εξέλιξη του σεναριου υπάρχουν αλλα 10 πράγματα μεσα στο παιχνίδι που το κανουυν να μην ειναι 1/10 και σκουπιδι.

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

άσε το τι λέγεται στο κάθε ινσόμνια, αυτό απαιτεί υψηλή ικανότητα κρίσης και φιλτραρίσματος 

εμένα οι ενστάσεις μου ανέκαθεν ήταν με τους reviewers που πληρώνονται για να ενημερώνουν όχι να κάνουν τα χατήρια της κάθε εταιρείας 

διαφορετικά χίλιες φορές το κάθε ινσόμνια εφόσον γίνεται πολιτισμένος διάλογος 

Αμα θελει καποιος να ενημερωθει για ενα παιχνιδι πριν παιξει,υπαρχουν 1002 τροποι πλεον για να εχει μια Α αποψη για ενα παιχνιδι ανεξαρτητως κριτικων.

Δεν ειμαστε πλεον οπως παλιοτερα που δεν ειχαμε το internet και αγοραζαμε το Games,το GamePro ή το Playstation(pc)magazine για να δουμε τι βαθμολογια εβαζε το καθε περιοδικο στο παιχνιδι που μας ενδιαφερε.

Ειδες εγω τι σου εγραψα πιο πανω.Με τα περισσοτερα παιχνιδια που παιρνουν τετοιες βαθμολογιες διαφωνω προσωπικα. 

Οπως δεν με απασχολει και στα υποψηφια παιχνιδια της χρονιας ποιο παιχνιδι θα κερδισει οταν εχω παιξει ολα(ή τα περισσοτερα τελος παντων)και εχω προσωπικη αποψη για αυτα,ενω η μαζα εχει παιξει συνηθως μονο το 1-2 απο αυτα και αυτα μονο στηριζει.

Οπως εγραψα πιο πισω,βλεπει καποιος οτι πολλοι κραζουν πχ το Last of us και φοβαται μηπως δεν του αρεσει το παιχνιδι ενω εχει περιεργεια να δει τι παιζει τελικα?Περιμενει και το αγοραζει σε χαμηλη τιμη πχ 20ευρω και αποκτα προσωπικη αποψη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, logistoulis είπε

@Fulgore

φίλε είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω, αλλά την άλλη φορά έφαγα ένα διβδόμαδο ban από το πουθενά, η κουβέντα μπορεί να στρέφεται μόνο γύρω από συγκεκριμένα θέματα και με συγκεκριμένο ύφος πάντα από ότι φαίνεται

το μόνο που θα πω για αυτό το παιχνίδι, και δεν ψήνομαι να ξανασχοληθώ μαζί του, είναι ότι τα 2/10 είναι η αντίδραση στα 10/10 (γιατί πρακτικα μιλάμε για ένα παιχνίδι του 6, από τη στιγμή που η ιστορία παίζει τραγικά σημαντικό ρόλο)

επίσης θα ήταν αρκετά καλό αν οι πολιτικές ατζέντες της  όποιας απόχρωσης (όχι η πολιτική άποψη, πχ του kojima που κριτικάρει τον πόλεμο, μιλάω μόνο για πρακτικά προπαγάνδα της κακιά ώρας) έπαιρναν λίγο περισσότερο πόδι από τα video games, ώστε να μην καταλήξουν και αυτά νερόβραστα ως διασκέδαση όπως οι ταινίες και οι σειρές..

εγώ προσωπικά θέλω να αποτυγχάνουν κάποια  παιχνίδια (και ας είναι άδικο από πολλές απόψεις) προκειμένου να σωθεί όλο το είδος της συγκεκριμένης διασκέδασης και στο επόμενό της παιχνίδι η naughty dog να φτιάξει απλά ένα διασκεδαστικό παιχνίδι και τέλος χωρίς ίχνος κατήχησης και ανούσιου δράματος

Το θέμα δεν είναι μόνο η επιτηδευμένη συναισθηματική επίκληση μιας και αυτή την πρακτική την γνωρίζουμε από τις ταινίες. Και συνήθως γίνεται αρχή αρχή για να τέρψει και να καθηλώσει. Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλη διαστρέβλωση σε trailer by ND. Μόνο το 1080p60 promise του UC4 SP συγκρίνεται ως παραπλάνηση...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

αναρωτήθηκε κάνεις μήπως είναι ενα πείραμα ενός νέου τρόπου να μας κάνει η nd να μην παίζουμε ακριβός ούτε να μας εξιστορεί κάτι αλλα να προσπαθεί να μας κάνει να το βιώσουμε?

Επειδη μου αρεσε η οπτικη σου γωνια θα απαντησω κανοντας τον δικηγορο του διαβολου.

Μηπως αυτο το πειραμα που σε κανει να βιωσεις μιζερια,απανθρωπια και καταθλιψη(το οποιο μαλιστα γινεται με πολυ επιθετικο τροπο για να υποστηριξει το κακο γραμμενο σεναριο και την πλοκη) θα πρεπει να θαφτει στα ταρταρα και να μην επαναληφθει?

Οταν ζουμε πλεον σε εναν κοσμο οπου ηδη βιωνουμε ακετα απο αυτα στην καθημερινοτητα μας,οπου οσο παει ο κοσμος και κλεινετε στον εαυτο του και σιγα σιγα παυει να κοινωνικοποιείται και να επικοινωνει με chat και emoticons,likes σιγουρα θελουμε η βιομηχανια του gaming να στραφει προς αυτη την οδο?

Kαι κατι που ξεχασα..

Τουλαχιστον ο Kojima εφτιαξε κατι του οποιο το ηθικο διδαγμα ειναι να επιβραβευεις τον συνανθρωπο σου για την βοηθεια του,οχι να τον κανεις να αισθανεται ασχημα γιατι προφανως ο ανθρωπος φαινεται οτι ειναι σε αλλο διανοητικο επιπεδο απο τον senior Druckmann.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Επειδη μου αρεσε η οπτικη σου γωνια θα απαντησω κανοντας τον δικηγορο του διαβολου.

Μηπως αυτο το πειραμα που σε κανει να βιωσεις μιζερια,απανθρωπια και καταθλιψη(το οποιο μαλισταγινεται με πολυ επιθετικο τροπο για να υποστηριξει το κακο γραμμενο σεναριο και την πλοκη) θα πρεπει να θαφτει στα ταρταρα και να μην επαναληφθει?

Οταν ζουμε πλεον σε εναν κοσμο οπου ηδη βιωνουμε ακετα απο αυτα στην καθημερινοτητα μας,οπου οσο παει ο κοσμος και κλεινετε στον εαυτο του και σιγα σιγα παυει να κοινωνικοποιηται και να επικοινωνει με chat και emoticons,σιγουρα θελουμε η βιομηχανια του gaming να στραφει προς αυτη την οδο?

η γνώμη μου ειναι ναι να παει ΚΑΙ προς τα εκει. Να γίνονται προσπαθιες και να δοκιμάζονται νεα ερεθίσματα.  Να υπάρχουν επιλογές για ΟΛΑ. όταν θα θέλω να χαλαρώσω να βάζω mario odessy και rayman οταν θέλω να μου καει ο εγγεφαλος να βαζω deathstranding και οταν θελω να βιωνω μιζερια να βαζω last of us. όταν θα θελω να γελάσω με φιλους να βάζω uncharted online. οταν θελω να χαζολιωνω να βαζω animal crossing και οταν θελω να ξεφτυλιζομαι στους καλεσμενους σπιτι μου να βαζω το lets dance.

 

θέλω να έχω επιλογές οποτε γτ οχι να μην υπάρχουν ΚΑΙ τέτοιου είδους "video games"? 

 

είμαστε κομματι αυτού του κοσμου και αυτα που βιώνουμε στη καθημερινοτητα μας εν μέρη  είμαστε υπεύθυνοι. Αν κάπου πρεπει να αντιδράσουμε και να στρέψουμε αλλαγες  είναι στα ουσιώδη καθημερινά μας προβλήματα και οχι στο θεατρο τις αποψεις στο κινηματογραφο και στα "videogames". 

 

θα προσπαθησω οταν το τελειώσω με το καλό να γράψω με λεπτομεριες το τι μου αρεσε τι οχι σαν συνολική εμπειρία 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DemiKit13 είπε

Το θέμα δεν είναι μόνο η επιτηδευμένη συναισθηματική επίκληση μιας και αυτή την πρακτική την γνωρίζουμε από τις ταινίες. Και συνήθως γίνεται αρχή αρχή για να τέρψει και να καθηλώσει. Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλη διαστρέβλωση σε trailer by ND. Μόνο το 1080p60 promise του UC4 SP συγκρίνεται ως παραπλάνηση...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

False advertising FTW :) 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει τίποτα άρα μπορεί να έχει απαντηθεί.

Υπάρχει πρόβλημα με τον ήχο του παιχνιδιού; είναι απίστευτα σιγανά όλα όσο και να δυναμώσω τη τηλεόραση, και είναι όλα στο 100 στο παιχνίδι. Μετά βίας ακούγονται πράγματα. Είναι κάποια ρύθμιση που μου ξεφεύγει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore  επειδη τα κοιτας , το sad το πηρες επειδη γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω αν δεν αξιζει το god of war τη βαθμολογια που πηρε, ποιο παιχνιδι την αξιζει...Ενα παιχνιδι που πηγε τοσο μπροστα τη σειρα, ξαναανακαλυψε τον εαυτο του...Σε κλιμακα που δεν το εχουμε ξαναδει σε παιχνιδι...(θα παω να διαβασω το τοπικ του, να δω τι δε σου αρεσε).

 

@logistoulis  παλι κανεις το λαθος να θεωρεις οτι η ιστορια δεν ειναι καλη...καταλαβαινω οτι μπορει να μη σου αρεσε εσενα, Αλλα η τεραστια πλειοψηφια του κοσμου το λατρεψε...Διαβαζα τα σχολια π.χ. στο resetera και η πλειοψηφια μιλαει με τα καλυτερα λογια...Οπως ο optimusprime ποσταρει μονο τα reviews (τα ελαχιστα) με τα οποια συμφωνει για να αποδειξει οτι η προσωπικη του αποψη, θα επρεπε να ειναι αποδεκτη απο ολους...Υπαρχουν η πλειοψηφια των reviewers που λατρεψε το παιχνιδι...Και πρεπει να λαβετε υποψη οτι οι reviewers πολλες φορες λειτουργουν συγκριτικα...Δηλαδη οταν ο αλλος βαθμολογει καθε εβδομαδα παιχνιδια και ερχεται κατι στα χερια του, που κανει τα παντα σε υπερθετικο βαθμο, πρωτοπορει, προσφερει νεες εμπειριες, η αποθεωση ειναι αναμενομενη...

@LeoTheAkuma σε spoiler tag, γραψε οτι θες για το παιχνιδι...πραγματικα εχω απορια να διαβασω για τα major plot holes....

 

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Edel είπε

Δεν έχω διαβάσει τίποτα άρα μπορεί να έχει απαντηθεί.

Υπάρχει πρόβλημα με τον ήχο του παιχνιδιού; είναι απίστευτα σιγανά όλα όσο και να δυναμώσω τη τηλεόραση, και είναι όλα στο 100 στο παιχνίδι. Μετά βίας ακούγονται πράγματα. Είναι κάποια ρύθμιση που μου ξεφεύγει; 

Πιο πολυ με το οτι μαλλον χρειάζεσαι μια αναβάθμιση με τη μορφή ακουστικών ή κάποιου άλλου ηχοσυστημστος μου κανει η φαση. Έχει υποδειγματική ηχητική μπάντα το παιχνιδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Edel είπε

Δεν έχω διαβάσει τίποτα άρα μπορεί να έχει απαντηθεί.

Υπάρχει πρόβλημα με τον ήχο του παιχνιδιού; είναι απίστευτα σιγανά όλα όσο και να δυναμώσω τη τηλεόραση, και είναι όλα στο 100 στο παιχνίδι. Μετά βίας ακούγονται πράγματα. Είναι κάποια ρύθμιση που μου ξεφεύγει; 

Εγω αυτο που λες το πετυχα μολις γυρισα σε Ελληνικα απο περιεργεια. Η κοπελια ηταν λες και ψιθύριζε,τοσο χαμηλα που ακουγοταν.

Αλλιως με την ενταση δεν ειχα μεγαλο θεμα,μιας και την ειχα λιγο υψηλοτερα λογω του ηχου του ps4 που ζοριζοταν :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που λέμε για sad stories, μιζέρια κλπ θέλετε να μου πείτε μερικοί τη γνώμη σας και για τα 2 RDR αν τα έχετε παίξει.??
 

Τα αναφέρω γιατί για εμένα είναι ο ορισμός του (spoiler για τα RDR)

Spoiler

Sad ending, μιζέριας και τίποτα δεν πήγε καλά σχεδόν για κανέναν από τους πρωταγωνιστές. 

Παρόλα αυτά ήταν εξαιρετικά παιχνίδια και ιδιαίτερα στο γράψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Edel είπε

Δεν έχω διαβάσει τίποτα άρα μπορεί να έχει απαντηθεί.

Υπάρχει πρόβλημα με τον ήχο του παιχνιδιού; είναι απίστευτα σιγανά όλα όσο και να δυναμώσω τη τηλεόραση, και είναι όλα στο 100 στο παιχνίδι. Μετά βίας ακούγονται πράγματα. Είναι κάποια ρύθμιση που μου ξεφεύγει; 

Μια υποψια.. Αν παίζεις μεσω εξωτερικού συστήματος ηχου αλλαξε τα sound options στο ps4 menu απο hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...