Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, ilos said:

Dont get me with that bullshit again.😁

Και στο πρώτο last of us  "δεν είναι εντελώς καλός ο Joel"  και στα witcher το ίδιο με τον Geralt και τους φίλους του που δεν είναι όλα άσπρο/μαύρο και σε ένα σωρό άλλα games tbh. Εμείς δε κρίνουμε το ίδιο το concept του story (revenge story - dark characters κλπ). To συνολικό του pacing κρίνουμε, το building στους νέους χαρακτήρες και κυρίως το execution στο writing άντε και στο ending στο τέλος. Αν τα γούσταρες όλα αυτά και τα βρήκες πειστικά και ενδιαφέροντα με γειά σου, who are we to judge.

Προσωπικά αν έχω λοιπόν το στομάχι να δω στα 18 μου να δω το Salo / 120 μέρες στα Σόδομα, μπορώ και να αντέξω τα "λυπηρά" γεγονότα του LOU2 πίστεψέ με.😁 Απλά το ένα είναι μεν shockumentary αλλά έχει συνοχή και κάποιο σκοπό αν και στρατευμένο, το άλλο υποτιμά την νοημοσύνη μας με φτηνά plot devices και αποδομεί στεγνά τους χαρακτήρες από το πρώτο game. Το να tryhardάρει να σε κάνει να νοιαστείς για τους νέους Chars, δεν είναι το ίδιο με το να είναι από μόνοι τους ενδιαφέροντες. Κατά την διάρκεια της αποδόμησης της ellie με τα φτηνά τεχνάσματα, δε κέρδισε περισσότερους πόντους η Abby, απλά σταμάτησα να ενδιαφέρομαι και για την Ellie.

Αλλά κατά τα άλλα το "LOU2 δεν είναι το john Wick του gaming industry". Ενώ είναι ακριβώς αυτό. Ένα b grade revenge story.

Τώρα όσο αφορά τον τεχνικό τομέα, το βελτιωμένο και παραμετροποιήσιμο aim assist και τα υπόλοιπα άπειρα options καθώς και το core gameplay (όποτε έχεις την ευκαιρία να παίξεις) είναι σαφώς ανώτερο από το πρώτο game. Για αυτό και είναι ηλίθια και τα 3/4ρια στο metacritic όπως είναι και τα 100/100 από τους επιλεγμένους reviewers που δέχτηκαν να κάνουν review μιλώντας για το μισό game.

Λυπάμαι αλλά δεν θα μπω στον κόπο να γράψω γιατί έχω την άποψη που έχω, η εμπειρία που έζησα δεν πρόκειται να αλλάξει διαβάζοντας για 20η φορά τα ίδια πράγματα που διάβαζα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος και φυσικά θα ήταν ηλίθιο να μπω στον κόπο συζήτησης όταν γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να βγει κάτι μέσα από αυτό και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε σένα προσωπικά αλλά γνωρίζω που θα καταλήξει όλο αυτό και βαριέμαι 😀 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, gRim είπε

Λυπάμαι αλλά δεν θα μπω στον κόπο να γράψω γιατί έχω την άποψη που έχω, η εμπειρία που έζησα δεν πρόκειται να αλλάξει διαβάζοντας για 20η φορά τα ίδια πράγματα που διάβαζα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος και φυσικά θα ήταν ηλίθιο να μπω στον κόπο συζήτησης όταν γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να βγει κάτι μέσα από αυτό και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε σένα προσωπικά αλλά γνωρίζω που θα καταλήξει όλο αυτό και βαριέμαι 😀 

Απόλυτα σεβαστός. Όπως και σίγουρα το TLOU2 concept σίγουρα δεν είναι για όλους και θα χαλαστούν πολλοί fast food/feel happy gamers.

Άλλο αυτό και άλλο όμως να υπονοείς ότι το story του είναι τόσο complex σε χαρακτήρες, motivations κλπ που δεν έχουμε ξαναδεί παρόμοια πράγματα στο gaming.😁

Σε αυτό διαφωνώ σφόδρα. Παίξε πχ απλά το red baron side quest από το witcher 3. Και αυτό δεν είναι ένα feel good story. Παρόλα αυτά η διαφορά στο writing σε σχέση με το TLOU2 βγάζει μάτι στο πόσο τεκμηριωμένο είναι το story και πόσο καλοφτιαγμένοι είναι οι χαρακτήρες. Και μη πάμε στο sjw/political corectness ότι μας την σπάνε οι ομοφυλόφιλοι,transgender χαρακτήρες ή οι γυναίκες με μεγάλα μούσκουλα και για αυτό το όλο hate. Σε εκείνο το quest ξεθάβεις το ίδιο το έκτρωμά σου που σκότωσες όσο είσουν μεθύστακας. Δε νομίζω να υπάρχει κάτι πιο dark από αυτό. Και μιλάμε για side quest.

 

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ilos said:

Απόλυτα σεβαστός. Όπως και σίγουρα το TLOU2 concept σίγουρα δεν είναι για όλους και θα χαλαστούν πολλοί fast food/feel happy gamers.

Άλλο αυτό και άλλο όμως να υπονοείς ότι το story του είναι τόσο complex σε χαρακτήρες, motivations κλπ που δεν έχουμε ξαναδεί παρόμοια πράγματα στο gaming.😁

Σε αυτό διαφωνώ σφόδρα. Παίξε πχ απλά το red baron side quest από το witcher 3. Και αυτό δεν είναι ένα feel good story. Παρόλα αυτά η διαφορά στο writing σε σχέση με το TLOU2 βγάζει μάτι στο πόσο τεκμηριωμένο είναι το story και πόσο καλοφτιαγμένοι είναι οι χαρακτήρες. Και μη πάμε στο sjw/political corectness ότι μας την σπάνε οι ομοφυλόφιλοι,transgender χαρακτήρες ή οι γυναίκες με μεγάλα μούσκουλα και για αυτό το όλο hate. Σε εκείνο το quest ξεθάβεις το ίδιο το έκτρωμά σου που σκότωσες. Δε νομίζω να υπάρχει κάτι πιο dark από αυτό. Και μιλάμε για side quest.

Δεν υπονόησα τίποτα ούτε έκανα συγκρίσεις με άλλα παιχνίδια πέρα από το last of us 1. Έχω παίξει το παιχνίδι που αναφέρεις μαζί με τα dlc του αλλά θεωρώ ηλίθιο να τα συγκρίνω μεταξύ τους λες και εάν μου άρεσε το ένα δεν γίνεται να μου άρεσε και το άλλο. Επίσης, δεν ανέφερα τίποτα για sjw κτλ γιατί πραγματικά   δεν θέλω να χαλάσω ούτε λεπτό παραπάνω από τον χρόνο μου για να ασχοληθώ με τέτοια δυστυχισμένα άτομα ή άτομα που περίμεναν να γεμίσει τη ζωή τους ένα παιχνίδι.  Anyway, στην 1η σου παράγραφο γράφεις αυτό που ήθελα να πω με άλλα λόγια και συμφωνείς μαζί μου οπότε δεν χρειάζεται συνέχεια.  Πάμε για άλλα τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gRim είπε

Λυπάμαι αλλά δεν θα μπω στον κόπο να γράψω γιατί έχω την άποψη που έχω, η εμπειρία που έζησα δεν πρόκειται να αλλάξει διαβάζοντας για 20η φορά τα ίδια πράγματα που διάβαζα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος και φυσικά θα ήταν ηλίθιο να μπω στον κόπο συζήτησης όταν γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να βγει κάτι μέσα από αυτό και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε σένα προσωπικά αλλά γνωρίζω που θα καταλήξει όλο αυτό και βαριέμαι 😀 

Mια απο τα ιδια. Ειμαι κοντα στο τελος και δεν νομιζω κατι να αλλαξει. Οι εντυπωσεις μου για το παιχνιδι ειναι σχεδον αριστες και αν καποιος μπορει να εχει βγαλει τετοια απεχθεια και μισος για ΑΥΤΟ το παιχνιδι, ποιος ο λογος να κατσω να διαβασω τα ποστ του; Εχω κρατησει τα περισσοτερα, αλλα θα διαβασω αυτα που βγαζουν μια ανθρωπινη συμπεριφορα(αρνητικη, θετικη ή ουδετερη) γιατι δεν ειδα τιποτα στο παιχνιδι που να δικαιολογει καποιες υπερβολικες(για να το πω ηπια) αντιδρασεις.

Για μια ακομα φορα thumbs up για το metascore(οχι οτι ειχα αμφιβολια για την αξιοπιστια του), αλλα εδω που τα λεμε και στα μεγαλυτερα φορουμς του πλανητη στην συντριπτικη πλειοψηφια αρεσε πολυ το παιχνιδι. Δεν ξερω τι εγινε με αυτο το φορουμ, εκτος απο τις 2-4 περιπτωσεις που ολοι ξερουμε γιατι και πως, αφου εθαβαν το game πριν αυτο κυκλοφορησει.

Καποιες θετικες και αρνητικες εντυπωσεις απο μενα.

Spoiler

Το παιχνιδι παιζει πολυ πιο καλα απο το πρωτο σε ολους τους τομεις και το design των levels ειναι επισης ανωτερο. Στο Part 1 η ND αρχισε να το βρισκει σιγα σιγα μετα το 1/4 - 1/5 του παιχνιδιου. Εδω δυσκολα βρισκει καποιος ψεγαδι. Επισης η εξερευνηση εχει περισσοτερο νοημα στα πιο ανοιχτα επιπεδα.

Τωρα στα της ιστοριας.

Καταρχας ο τροπος που επιλεγουν να αφηγηθουν την ιστορια, το βαζει αυτοματα(μονο ο τροπος) πιο κατω απο το πρωτο. Τα flash backs και οι παραλληλες ιστοριες σαν τεχνικη αφηγησης ειναι by default φτωχη σε συγκριση με τον αριστο και solid τροπο αφηγησης του Part 1. Ειμαι στο σημειο του παιχνιδιου που βγαζει πολυ νοημα αυτη  η επιλογη τους, αλλα και παλι στην συγκριση θα μπει δευτερο το παρτ 2.Τεχνικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο pace, αλλα στην αφηγηση ειναι επομενο να υπαρχει. Μιλαμε σχεδον για 2 παιχνιδια μεσα σε ενα. 

Ενα καλο παραδειγμα θα ηταν αν καποιος μας εβαζε να δουμε το 28 days later και καπακι το 28 weaks later. Ιδια θεματολογια αλλα διαφορετικοι χαρακτηρες/σκηνοθετες(δεν ξερω αν επαιξε αυτο και στα 2 stories του Part2, δλδ αν το εσπασαν οι σεναριογραφοι ellie-druckmann και η αλλη σεναριογραφος την abby για παραδειγμα). Εννοειται οτι στην αρχη της επομενης ταινιας(28 weaks later) το pace θα ειχε παει περιπατο. Κατι τετοιο συνεβη και εδω. Είναι ενα απο τα αρνητικα αυτης της επιλογης τους.  Κατα τα αλλα η abby οπως και ο owen ηταν εξαιρετικα γραμμενοι χαρακτηρες στα κορυφαια επιπεδα της ND και καταφεραν να με κανουν να τους συμπαθησω, ενω πριν ηθελα να τους τεμαχισω...

Υπαρχουν 2 πρωτογνωρα/μοναδικα για μενα σημεια στα 30+ χρονια που παιζω games που απο μονα τους αξιζουν 10αρι (αν και στο τελος δεν θα το βαλω).

Το ενα ειναι ο θανατος του Joel και πως αυτος αποδοθηκε απο την αρχη ως το τελος. Χωρις να εχω φαει καποιο spoiler και γνωριζοντας οτι στα παιχνιδια ποτε δεν θα πεθαινε ενας Joel, καταφεραν με καποιο τροπο(σκηνοθετικα, γραφη, ερμηνειες κτλ) να με κανουν να τρομαξω, να φοβηθω για την ζωη του, ενω η λογικη μου ελεγε οτι θα την γλυτωνε. Ειναι η πρωτη φορα σε παιχνιδι που ''τρεχω'' γιατι ανησυχω για την εκβαση μιας καταστασης, ενω ξερω οτι οτι ειναι να γινει θα γινει. Καταφερε να με κανει να ψαχνω μονο αυτη την μαμημενη πορτα, λες και μπορω να αλλαξω κατι. Γυρισα στις naive φασεις των πρωτων επαφων μου με το gaming τελη 80s, που και τοτε θα αντιδρουσα ετσι γιατι απλα δεν ειχα ακομα εμπεδωσει οτι η εξελιξη ειναι δεδομενη και τα παιχνιδια scripted. Aπλα respect για ενα απο τα καλυτερα σημεια της σειρας.

Το δευτερο ειναι η μαχη μου με την ellie. Με εχει βαλει να βιωσω, οχι να παρακολουθησω (για αυτο και εδω η οποια κριτικη για τις παραλληλες ιστοριες ξεκινα με αλλα δεδομενα, σε συγκριση με μια ταινια) την πλευρα της Abby και την αλληλεπιδραση της με τους Owen και Mel. Και με βαζει στην πιο δυσκολη ψυχολογικά μαχη που εχω κανει ποτε σε βιντεοπαιχνιδι μη γνωριζοντας κυριολεκτικα πως να αντιδρασω(και με τι συνεπειες?). Ειναι κατι που το βιωνω πρωτη φορα σε game στην ζωη μου και σιγουρα καμια ταινια δεν εχει καταφερει κατι αναλογο(για αυτο και το ''βιωμα'' θα πρεπει να αξιολογηθει σαν feature που μονο ενα παιχνιδι μπορει να προσφερει, οταν κριθουν τα παραλληλα stories). Ηταν τετοια η δυσκολια συναισθηματικα που θα προτιμουσα να σηκωθω να χειροκροτησω αυτο που καταφεραν, παρα να συνεχισω να παιζω. Εδω στεκομαι και επιμενω στο οτι το καταφεραν να με κανουν να αισθανθω ετσι. Δεν θα εξετασω το αν μου αρεσε οχι(ουτε για τον joel ειναι δικαιο να το κανω). Καταφεραν να μην ενδιαφερομαι για την ellie σε εκεινο το σημειο, αλλα ουτε και για την abby αλλα και να ενδιαφερομαι και για τις 2. Fuck... ''πουρές''... και respect no 2.

Να σημειωσω εδω οτι το οποιο χτισiμο του χαρακτηρα του Joel δεν με αφησε απολυτα ικανοποιημενο. Μπορουσε να εχει την πατρικη φιγουρα(οπως την ειχε και στο τελος του part 1), αποφευγοντας την καπως επιτηδευμενη προσεγγιση.

Εν τελη το PART1 εξακολουθει να ειναι ανωτερο στο τροπο που επελεξε να αφηγηθει την ιστορια και μαλλον το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει ποτε σε αυτον τον τομεα. Οι επιλογες που εκαναν για το PART2 απο την αλλη ειναι ολες legit. Τοσο η απομακρυνση σεναριακα απο το PART1 (εξυψωνει και τα 2 αυτη η επιλογη), οσο και η βιωματικα παραλληλη ιστορια.  

Ομως η χρηση των παραλληλων ιστοριων/flashbacks, ενω βγαζουν νοημα(και κυριως οπως ειπα βιωματικα) εξακολουθουν να αποτελουν πιο ''φθηνη'' λυση σε συγκριση με τον τροπο αφηγησης του PART1. Το μπουκωμα σε διαρκεια ξεφευγει επισης απο το ''τοσο οσο'' της γραφης του PART1, η οποία γραφή χρειαστηκε να γινει φλυαρη(για τα δεδομενα της σειρας παντα) σε καποια σημεια. Το Part 1 ηταν πιο λακωνικο και χωρις περιττο exposition σου περναγε το συναισθημα. Ηξερες πχ οτι η Marliene ειναι και καλος ανθρωπος, δεν χρειαζοταν να στο δειξει.

Ειτε ετσι ειτε αλλιως, το game ειναι masterpiece και αν συγκριθει με τα υπολοιπα games εκτος του PART1, θα ειναι πιθανον και το ανωτερο στο τομεα της αφηγησης, αναπτυξη χαρακτηρων κτλ(αντε στο τοπ 3). Για αυτο και μου φαινεται αδιανοητη η εντονη κριτικη στο παρον φορουμ.

Δεν το εχω τελειωσει το παιχνιδι, αλλα μου εχουν πει οτι ειμαι πολυ κοντα. Αυτο που μου μοιαζει πιο λογικο σαν score ειναι αυτο του EDGE magazine(ισως του πιο legit μεσου ever οσον αφορα την κριτικη παιχνιδιων).

Δεκαρι  στο πρωτο, ενιαρι στο δευτερο. 

 
 
 
 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Άλλο αυτό και άλλο όμως να υπονοείς ότι το story του είναι τόσο complex σε χαρακτήρες, motivations κλπ που δεν έχουμε ξαναδεί παρόμοια πράγματα στο gaming.😁

Ειλικρινά έτσι και κάτσεις και σκεφτείς από την αρχή το story, ποσο βολικό είναι, ποσο χαζές είναι οι αποφάσεις, ποσο ψεύτικοι και ανόητοι οι χαρακτήρες, ποσο plot armor πέφτει και πως είναι όλο δεμένο σαν συνοχή θα νόμιζες ότι είναι ζωγραφιά τις ανιψιάς σου που πάει νηπιαγωγείο. Και όχι, δεν είναι θέμα γνώμης η κακή ποιότητα γραφής και σκηνοθεσίας. Μονο τα γεγονότα και οι αποφάσεις των τριών πρώτων ωρών είναι αρκετές για να τραβάς μαλλιά. Είναι απίστευτο ότι γίνετε ακόμα χειρότερο μετά.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μονο τα γεγονότα και οι αποφάσεις των τριών πρώτων ωρών είναι αρκετές για να τραβάς μαλλιά

Νο offense, αλλα μονο αυτο ειναι αρκετο για να μη μπω στον κοπο διαβασω την ολοκληρωμενη αποψη σου για το game. Oχι γιατι δεν ειναι σεβαστη(οπως καθε αποψη), αλλα γιατι δεν εχει να μου προσφερει κατι. Οπως φανταζομαι και η δικη μου σε σενα :)

Τουλαχιστον ο ilos το εβγαζε masterpiece μεχρι την μεση(αν και μου φαινεται τουλαχιστον αδιανοητη η αντιδραση του στην συνεχεια και μιλαω για χαρακτηρισμους τυπου βατομουρα κτλ).

Aλλα προκειμενου ρε παιδες να νιωσετε καλα(και αυτο ειναι το θλιβερο), εχετε κανει κομμα και με αυτους που το εβγαζαν σκαρτο 3 μηνες πριν κυκλοφορησει για λογους καθαρου ρατσισμου. Με αυτους που εβαζαν χιλιαδες μηδενικα στο userscore αφου το ειχαν τελειωσει σε ενα μισαωρο. Εχετε κανει κομμα επισης με αυτους που το επαιξαν και διαφωνουν με εσας σε σημαντικους τομεις .

Γιατι ολοι εσεις που κανετε τα αλληλολαικς διαφωνειτε μεταξυ σας. Ο Ilos διαφωνει μαζι σου για παραδειγμα στο παραπανω, αλλα θα συμφωνησετε γιατι εξυπηρετει τον κοινο σκοπο του θαψιματος του game.

Τεσπα.

Το παρον ειναι ενα απο τα χειροτερα ποιοτικα threads του insomnia και με γυριζει σε εποχες 2006-8. Ευτυχως που ειναι thread ''vocal minority'' σε συγκριση με τον κοσμο εκει εξω και τα επισημα reviews, γιατι αλλιως θα πηγαινα να εξεταστω σε ειδικο.

ΥΓ. εννοειται οτι μεσα στον χαμο τοξικοτητας υπαρχουν και αρνητικες αποψεις με απουσια εμπαθειας. Και ειναι απο τις πρωτες που θα διαβασω οταν τελειωσει το παιχνιδι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει μέχρι τώρα κάπου το 75% του παιχνιδιού, θεωρώ απόλυτα λογικό τον όλο σαματά που γίνεται. Και θεωρώ αστείο να μην περίμενε ο δημιουργός ότι θα συνέβαινε όλο αυτό. 

Το The last of us 2 είναι ένα παιχνίδι με πολλά μηνύματα και ατζέντες. Στον πυρήνα του είναι μία αντιπολεμική ιστορία που δείχνει τις επιπτώσεις της βίας, υπό την μορφή αυτοδικιας, τυφλης εκδίκησης, πολέμου και τις ολέθριες συνέπειές της σε ενόχους και αθώους. Ή μήπως είναι όλοι ένοχοι? Ή όλοι αθώοι?

Ο δημιουργός έφτιαξε έναν περίπλοκο, ζωντανό κόσμο όπου δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ή επιβιώνεις ή πεθαίνεις. Μας βάζει να γνωρίσουμε αυτόν τον κόσμο μεσα από διαφορετικές πλευρές. 

Και όλα αυτά σε ένα περιτύλιγμα της γενικότερης τάσης για υπερύψωση και υπερέκθεση του γυναικείου φύλου και το δικαίωμα στην σεξουαλικη διαφορετικοτητα. 

Πολύ ωραία όλα αυτά, όμως δεν είναι αυτό που ήθελα να δω ως συνέχεια του The last of us 1. Θεωρώ αυτό που έκαναν ως wasted potential και συθεμελη καταστροφή αυτού που έφτιαξαν στο πρώτο παιχνίδι. 

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Panther, οταν η απλη παρουσια ενος context (διαφορετικη σεξουαλικοτητα) φανταζει υπερεκθεση και ανυψωση, τοτε το προβλημα δεν ειναι στο context(και στο λεω ως αυτος που μεσα του ψιλοχαλαστηκε απο το DLC του part1, δεν ειμαι ο ιδιος ανθρωπος βεβαια). Η σχεση Ελενα-Ντρεικ εχει σαφως πιο εντονη παρουσια στα Uncharted, χωρις να βαζω την Cloe (:P).

Η μονη υπερεκθεση της σειρας και του part 2 ειναι το ''ζομπι αποκαλυψ''. Και δεν αφορα μονο την συγκεκριμενη σειρα και συγκεκριμενα το gaming. Αυτο ομως δεν φανταζει υπερεκθεση γιατι οι περισσοτεροι τα εχουμε καλα με το context.

Τωρα το ''ατζεντες'' κτλ που λες συν τα ''πολλα μηνυματα'' δεν μπορει να συνυπαρξει με αυτο που λες παρακατω : ''δεν υπάρχει σωστό και λάθος''. Ενα απο τα δυο μπορει να ισχυει και αυτο ειναι το δευτερο κατ'εμε. Το ενα και μοναδικο μηνυμα.

Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι βαζει πολλα μαζι, πολλες πλευρες(αν αυτο εννοουσες), αλλα κυριολεκτικα δεν παιρνει θεση ποτε και πουθενα.

Τοσο για καποιον που μπορει να εχει προφιλ επιβητορα, αντρακλα κτλ, οσο και για καποιον που εχει διαφορετικη σεξουαλικοτητα. Δεν ειναι με κανεναν, ουτε κρινει κανεναν παιρνοντας καθαρη θεση. Ουτε με τους κολλημενους στον μεσαιωνα, ουτε με τους επαναστατες ή τον στρατο. Πουθενα.

Τα παραπανω ειναι πραγματα με τα οποια διαφωνω (εχοντας φτασει στο 90%).

Τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου (για την τροπη που πηρε η σειρα κτλ).

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Έχοντας παίξει μέχρι τώρα κάπου το 75% του παιχνιδιού, θεωρώ απόλυτα λογικό τον όλο σαματά που γίνεται. Και θεωρώ αστείο να μην περίμενε ο δημιουργός ότι θα συνέβαινε όλο αυτό. 

Το The last of us 2 είναι ένα παιχνίδι με πολλά μηνύματα και ατζέντες. Στον πυρήνα του είναι μία αντιπολεμική ιστορία που δείχνει τις επιπτώσεις της βίας, υπό την μορφή αυτοδικιας, τυφλης εκδίκησης, πολέμου και τις ολέθριες συνέπειές της σε ενόχους και αθώους. Ή μήπως είναι όλοι ένοχοι? Ή όλοι αθώοι?

Ο δημιουργός έφτιαξε έναν περίπλοκο, ζωντανό κόσμο όπου δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ή επιβιώνεις ή πεθαίνεις. Μας βάζει να γνωρίσουμε αυτόν τον κόσμο μεσα από διαφορετικές πλευρές. 

Και όλα αυτά σε ένα περιτύλιγμα της γενικότερης τάσης για υπερύψωση και υπερέκθεση του γυναικείου φύλου και το δικαίωμα στην σεξουαλικη διαφορετικοτητα. 

Πολύ ωραία όλα αυτά, όμως δεν είναι αυτό που ήθελα να δω ως συνέχεια του The last of us 1. Θεωρώ αυτό που έκαναν ως wasted potential και συθεμελη καταστροφή αυτού που έφτιαξαν στο πρώτο παιχνίδι. 

Το καλο είναι ότι έπαιξα το game με τον κολλητό, και είδα reviewer που βλέπω χρονια να συμφωνούν, οποτε λογικά δεν είμαι τρελός. Μιλάμε από την αρχή μέχρι το τέλος έχει συνεχεια αποφάσεις χωρίς ίχνος λογικής και common sense.

Spoiler

Δυο 19 χρονων 100 κιλά μαζί βγαίνουν για patrol ενώ hunters επιτίθονται συχνά? Αφού γίνει σκηνικό χωρίζονται? Η Abby την κάνει μονη τις στο πο**σοκρύο με 5 σφαίρες, μετά από βδομάδες που είναι on the hunt, γιατί χαλάστηκε ότι ο πρώην άφησε έγκυο την γκόμενα του? Και από μια town εκαντοντάδων πέφτει στον Joel, που αφήνει λογική έξω από την πόρτα? Aοπλος κάθεται χαλαρά στην μέση από οπλισμένους αγνωστους? Ο Joel που είναι ο ultimate survivor, απίστευτα επικίνδυνος dude, και ποσο μάλλον τώρα που έχει να χάσει κόρη και θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο προσεκτικός? Αφήνουν ellie και tommy ζωντανούς, όταν μπορούν να φέρουν μια town για revenge, και φοράνε και ρούχα με WLF patch? Ο Tommy φεύγει, αντί να κάτσει να προστατεύσει την Ellie, να την κλειδώσει 24/7, η έστω να πάει μαζί της? Ένας τύπος εναντίον χιλιάδων WLF? Δεν βάζω καν infected και αλλα factions. Η έγκυος τύπισσα βγαίνει σε patrol και κάνει και parkour? Παρόλα αυτά με την Ellie φοράει πάντα παλτό ώστε να μην φαίνεται η κοιλια που είναι έγκυος, ασχέτως άμα έχει ζεστη και όλοι φοράνε κοντά σε όλες τις άλλες φάσεις. FFs η Abby κυκλοφορεί με κοφτη μπλούζα, και δεν έχει ακούσει ποτε στην ζωή της ότι ένα μαχαίρι θα ήταν χρήσιμο. Αλλα φυσικά πως αλλιώς θα δόσεις μπουνίδια?

  

Στις 12/6/2020 στις 11:01 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

OK θα το συνεχίσω τότε thanks, προσωπικά εμενα με νοιάζει 80% το gameplay και 20% όλα τα αλλα, και με τόσο καλο gameplay πρέπει να έχει το χειρότερο story ever για να με ενοχλήσει ειλικρινά.

Μπορώ να συνεχίσω να λέω χαζές αποφάσεις, τρύπες, convenient plots, ρηχούς και αδιάφορους χαρακτήρες, κτλ από την αρχή μέχρι το τέλος, και το τέλος δεν το έπιασα καν. Γενικά οποιος διαβάζει posts/reviews μου, ξέρει ότι δεν με νοιάζει το story και τα graphs. Αρκεί να μην προσβάλει την νοημοσύνη μου και να μην έχει graphs Minecraft. Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλο game να προσπαθεί τόσο να με πείσει για πράγματα που δεν έχουν καμια λογική, η έστω κάποιος ίχνος common sense.

Τα περί agendas που ανέφερες δεν με ενόχλησαν μέχρι που επηρέασαν το gameplay. Για οτιδήποτε άλλο ειλικρινά αδιάφορο παντελώς. Η Ellie ήταν, aint no more, ο καλύτερος γυναικείος χαρακτήρας που έχω παίξει και απόλυτα πιστευτός στο gameplay σαν κοριτσάκι και τι δυνατότητες είχε. OK στο Left Behind την κάναν λίγο Rambo αλλα το προσπερνώ γιατί στο σύνολο ήταν εξαιρετικό.

ps.Το game btwτο τελειωσα δυο φορες την πρώτη βδομάδα που βγήκε και το πρώτο 7 φορες, που οι δυο ήταν στο PS4. just so you know.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι βαζει πολλα μαζι, πολλες πλευρες(αν αυτο εννοουσες), αλλα κυριολεκτικα δεν παιρνει θεση ποτε και πουθενα.

Να συμπληρωσω μονο κατι σε αυτο γιατι ξεκαθαριζει καπως στο μυαλο μου(αν και το ψιλοεγραψα στο spoiler κειμενο). Δεν χρειαζοταν να τα βαλει ολα μαζι. Ειναι σαν να θελει να το κανει ''λιανα''.

Ειναι μια αδυναμη επιλογη των δημιουργων σε συγκριση με το part1.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μονο τα γεγονότα και οι αποφάσεις των τριών πρώτων ωρών είναι αρκετές για να τραβάς βυζίά. Είναι απίστευτο ότι γίνετε ακόμα χειρότερο μετά.

fixed.😁

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Νο offense, αλλα μονο αυτο ειναι αρκετο για να μη μπω στον κοπο διαβασω την ολοκληρωμενη αποψη σου για το game. Oχι γιατι δεν ειναι σεβαστη(οπως καθε αποψη), αλλα γιατι δεν εχει να μου προσφερει κατι. Οπως φανταζομαι και η δικη μου σε σενα :)

Τουλαχιστον ο ilos το εβγαζε masterpiece μεχρι την μεση(αν και μου φαινεται τουλαχιστον αδιανοητη η αντιδραση του στην συνεχεια και μιλαω για χαρακτηρισμους τυπου βατομουρα κτλ).

Aλλα προκειμενου ρε παιδες να νιωσετε καλα(και αυτο ειναι το θλιβερο), εχετε κανει κομμα και με αυτους που το εβγαζαν σκαρτο 3 μηνες πριν κυκλοφορησει για λογους καθαρου ρατσισμου. Με αυτους που εβαζαν χιλιαδες μηδενικα στο userscore αφου το ειχαν τελειωσει σε ενα μισαωρο. Εχετε κανει κομμα επισης με αυτους που το επαιξαν και διαφωνουν με εσας σε σημαντικους τομεις .

Γιατι ολοι εσεις που κανετε τα αλληλολαικς διαφωνειτε μεταξυ σας. Ο Ilos διαφωνει μαζι σου για παραδειγμα στο παραπανω, αλλα θα συμφωνησετε γιατι εξυπηρετει τον κοινο σκοπο του θαψιματος του game.

Τεσπα.

Το παρον ειναι ενα απο τα χειροτερα ποιοτικα threads του insomnia και με γυριζει σε εποχες 2006-8. Ευτυχως που ειναι thread ''vocal minority'' σε συγκριση με τον κοσμο εκει εξω και τα επισημα reviews, γιατι αλλιως θα πηγαινα να εξεταστω σε ειδικο.

ΥΓ. εννοειται οτι μεσα στον χαμο τοξικοτητας υπαρχουν και αρνητικες αποψεις με απουσια εμπαθειας. Και ειναι απο τις πρωτες που θα διαβασω οταν τελειωσει το παιχνιδι.

Μέχρι την μέση αν εξαιρέσεις την γενικότερη συμπεριφορά της Elie παλευόταν το story και κυρίως δεν υπήρχε σοβαρό θέμα με το pacing. Μετά την μέση όμως τα κάναν μαντάρα εντελώς. Για αυτό και τα βατόμουρα.😁 Και μόνο ότι αναγκάστηκα να παίξω 4-5 αδιάφορες ώρες Abby μέχρι να φτάσω στα καλά chapters της πάλι αρκεί. Το δε ending ασχολίαστο.

Ορίστε πάρε και εσύ ένα like μη παραπονιέσαι. Με τον skull γνωριζόμαστε από παλιά δε με παρεξηγεί. chill.😁

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Έχοντας παίξει μέχρι τώρα κάπου το 75% του παιχνιδιού, θεωρώ απόλυτα λογικό τον όλο σαματά που γίνεται. Και θεωρώ αστείο να μην περίμενε ο δημιουργός ότι θα συνέβαινε όλο αυτό. 

Το The last of us 2 είναι ένα παιχνίδι με πολλά μηνύματα και ατζέντες. Στον πυρήνα του είναι μία αντιπολεμική ιστορία που δείχνει τις επιπτώσεις της βίας, υπό την μορφή αυτοδικιας, τυφλης εκδίκησης, πολέμου και τις ολέθριες συνέπειές της σε ενόχους και αθώους. Ή μήπως είναι όλοι ένοχοι? Ή όλοι αθώοι?

Ο δημιουργός έφτιαξε έναν περίπλοκο, ζωντανό κόσμο όπου δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ή επιβιώνεις ή πεθαίνεις. Μας βάζει να γνωρίσουμε αυτόν τον κόσμο μεσα από διαφορετικές πλευρές. 

Και όλα αυτά σε ένα περιτύλιγμα της γενικότερης τάσης για υπερύψωση και υπερέκθεση του γυναικείου φύλου και το δικαίωμα στην σεξουαλικη διαφορετικοτητα. 

Πολύ ωραία όλα αυτά, όμως δεν είναι αυτό που ήθελα να δω ως συνέχεια του The last of us 1. Θεωρώ αυτό που έκαναν ως wasted potential και συθεμελη καταστροφή αυτού που έφτιαξαν στο πρώτο παιχνίδι. 

Ακριβώς το lou2 κάναμε preorder, όχι την επανάσταση της σουφραζέτας ή την βιογραφία της Χειλουδάκη. Αν ξηγόταν έτσι εξαρχής η sony και επέτρεπε στους reviewers να μιλήσουν εφ'όλης της ύλης του παιχνιδιού, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να ακυρώσω το preorder και να τελειώσει εκεί το ζήτημα. Αντ'άυτού χεστήκαν πάνω τους και κάναν marketing με τον joel σε parts που είναι o Jesie. Και ρίξαν και bans σε όσους δε συμμορφώθηκαν με το guideline τους. Fuck this life. Never preorder.

Έκανα dodge όλα τα leaks τόσο καιρό και αισθάνομαι κορόϊδο στην τελική. Αυτό κατάφεραν. Επίσης ας ρωτήσουν τίμια πόσοι από εμάς πλέον έχουν κάψα για το part 3.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ilos είπε

 

Μ΄'εχρι την μέση αν εξαιρέσεις την γενικότερη σθμπεριφορά της Elie παλευόταν το story και κυρίως δεν υπήρχε σοβαρό θέμα με το pacing. Μετά την μέση όμως τα κάναν μαντάρα εντελώς. Για αυτό και τα βατόμουρα.😁 Και μόνο ότι αναγκάστηκα να παίξω 4-5 αδιάφορες ώρες Abby μέχρι να φτάσω στα καλά chapters της πάλι αρκεί. Το δε ending ασχολίαστο.

Οκ αλλα το οτι ηταν αδιαφορες αυτες οι ωρες για σενα μπορει να προεκυψε για πολλους και διαφορους λογους, που σε καποιους αλλους να μην ενεργοποιουνται. Καταλαβαινω οτι καποιος μπορει να μην θελει να παιξει με τον ως τοτε villain , αλλος θελει σαπουνοπερα (την ιδια ιστορια του part1 ξανα και ξανα με κατι παραπανω απο βεβαιο τον κινδυνο να γινει οντως για τα βατομουρα :P) κτλ κτλ.

Εμενα με τσιγκλησε στην αρχη η πρωτη ωρα του δευτερου μερους και μεχρι εκει. Μετα καταφερε να με κερδισει τοσο ο χαρακτηρας και η ζωη της, οσο και και η ιδια η ομαδα που ανηκει(εντελως κουλο αυτο). Οπως εγραψα και στο spoiler, για να ερθει αυτο το WTF μετα, επρεπε να βιωσω την ζωη της και καλως το χειριστηκαν ετσι για μενα.

Τωρα αν καποιος χαλαστηκε απο στην πρωτη ωρα του παιχνιδιου, το prejudice του ριμαξε τα σωθικα στο υπολοιπο παιχνιδι και εβλεπε το ασπρο μαυρο σε συγκριση με αυτο που θα εβλεπε καποιος αλλος. Ολα θα εγιναν μαυρα και ειναι λογικο.

Το θεμα ειναι οτι αν ηταν ξεχωριστο παιχνιδι το δευτερο μερος, θα ετρωγε την αποθεωση απο ολους ανεξαιρετως. Αλλα εδω ενεργοποιηθηκαν πολλα γιατι υπαρχει ενα παρελθον. Καλως η κακως. Καλως για μενα γιατι εχει ενεργοποιησει επισης και την συζητηση. Οταν αυτη γινεται με ωραιο τροπο.

 

 

Η απαντηση για το πιο ειναι ανωτερο οσον αφορα την συνοχη του στορυ και τις διαφορες επιλογες για μενα ειναι ξεκαθαρη. Part1. Και οντως και για μενα μεχρι την μεση ειναι part 2. Αλλα αυτο απεχει πολυ απο να μην καταλαβω την επιλογη που εκαναν ή να θεωρησω κακο το game απο κει και περα.  Ειμαι λιγο διχασμενος για το δευτερο μερος του παιχνιδιου, γιατι απο την μια το βαζει πιο κατω απο το part 1 αλλα απο την αλλη μου εχει προσφερει με αυτον τον τροπο πρωτογνωρες συγκινησεις(αυτο προυποθετει να μην το εχεις σκοτωσει μεσα σου απο την πρωτη ωρα ή απο την στιγμη που χειριζεται αλλον χαρακτηρα, γιατι και προφιτερολ ανα διωρο να σου πεταει το ps4, παλι θα εισαι ξενερωμενος 😛)

30 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν ξηγόταν έτσι εξαρχής η sony και επέτρεπε στους reviewers να μιλήσουν εφ'όλης της ύλης του παιχνιδιού,

Aπλα να ξεκαθαρισουμε οτι οι reviewers βαθμολογησαν ολο το παιχνιδι και το εβγαλαν masterpiece απο την κορφη ως τα νυχια. Αυτο που λες ειναι οτι δεν ειχαν το δικαιωμα να μιλησουν για το δευτερο μερος. Kαι καλα εκαναν.

Αυτοι που δεν εκαναν καλα ειναι οι της ND που θα επρεπε να ενημερωσουν για το τι φιλοδοξουν να κανουν με το part 2. Μια συνεντευξη κατι. 

Τωρα για τις σουφραζετες κτλ ειναι προσωπικα θεματα του καθενος, ασχετα με το game.

Και να πω την αληθεια υποψιαζομουν οτι κατα βαθος εκει ξεκινα το prejudice στους περισσοτερους, το οποιο ρημαζει συνεπακολουθα το υπολοιπο παιχνιδι. Ολα φαινονται μαυρα απο κει και περα, συνειδητα η ασυνειδητα. Σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.

Εδω καποιοι δεν το επαιξαν καν γιατι νομιζαν οτι θα τους κυνηγανε trans ζομπι να τους βιασουν. Τα εχουμε ζησει ολα με την κυκλοφορια αυτου του παχνιδιου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πάντως θεωρώ ότι ilos/tdk και κάποιοι άλλοι δεν έχουν κακές προθέσεις απλά δεν τους άρεσε η ιστορία, τους ενόχλησε σε μεγάλο βαθμό ώστε να τους χαλάσει την όλη εμπειρία και είναι θεμιτό. Δεν σημαίνει ότι το thread πέφτει σε ποιότητα επειδή δεν αποθεώνουν όλοι με 10/10 το παιχνίδι. Αν αναφέρεσαι στα τρολλς του 0/10 μαζί σου..

Πάντως αρκετοί gamers χωρίς ατζέντα και με καλές προθέσεις (ο ένας και δηλωμένος SJW μάλιστα 😛) έβαλαν από 7-8.5 τονίζοντας αρκετά flaws που έγραψαν οι καλόπιστες κριτικές και εδώ, δεν σημαίνει ότι οποίος ξεφεύγει από το 10/10 του metacritic η είναι τρολλ η έχει ατζέντα η πρέπει να κοιταχτεί..

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok ίσως ήμουν κάργα ξενερωμένος και προκατειλημμένος  από το χάλια pacing με το τρελό cliffhanger και τις filler πρώτες Abby ώρες. Αλλά αυτό δεν είναι δικό μου φταίξιμο ffs. Αυτό τώρα πάνε να περάσουν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα μαζί με χαρακτηρισμούς τύπου bigot κλπ. Μπορεί να είσαι ο ίδιος gay/transgender/μποντιμπιλνταρού ή ότι άλλο και να μην σου αρέσει το story, όχι είσαι bigot και hater.😁 Αν κάτι είναι σκ@τ@ δεν φταίει ο παίχτης που δε το υπομένει για να πάει αργότερα στα good parts (που η Abby έχει όντως από τα καλύτερα action parts στο game). Έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι το uninstall μέσα στο warehouse και ενώ έσκαγα χωρίς λόγο μπουκέτα στα ζόμπια και είχε παγώσει προφανώς εντελώς το main story. Ένιωθα σαν να έχω παρατήσει δουλειά, γυναίκα, παιδία κλπ και να έχω πάει για ένα τριήμερο Αράχωβα για χαβαλέ με κάποιον που γνώρισα μόλις. Ήταν wierd κατάσταση, δεν ήθελα να είμαι εκεί δηλαδή.

Αν αυτό ήταν το ζητούμενο να νιώσεις κάπως άβολα το πέτυχαν. Απορώ που δε το παράτησα τότε.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ADHD είπε

Πραγματικά πάντως θεωρώ ότι ilos/tdk και κάποιοι άλλοι δεν έχουν κακές προθέσεις απλά δεν τους άρεσε η ιστορία, τους ενόχλησε σε μεγάλο βαθμό ώστε να τους χαλάσει την όλη εμπειρία και είναι θεμιτό. Δεν σημαίνει ότι το thread πέφτει σε ποιότητα επειδή δεν αποθεώνουν όλοι με 10/10 το παιχνίδι. Αν αναφέρεσαι στα τρολλς του 0/10 μαζί σου..

Πάντως αρκετοί gamers χωρίς ατζέντα και με καλές προθέσεις (ο ένας και δηλωμένος SJW μάλιστα 😛) έβαλαν από 7-8.5 τονίζοντας αρκετά flaws που έγραψαν οι καλόπιστες κριτικές και εδώ, δεν σημαίνει ότι οποίος ξεφεύγει από το 10/10 του metacritic η είναι τρολλ η έχει ατζέντα η πρέπει να κοιταχτεί..

Δεν εγραψα καπου κατι τετοιο. Αλλωστε ουτε για μενα θα ειναι 10/10.

Οταν καποιος επιμενει με τοξικα ποστς και μηδενισμο δεν βοηθα στην ποιοτητα του thread και δυστυχως αυτα τα μελη που αναφερεις το εκαναν. Εσυ μπορει να βλεπεις καλες προθεσεις, εγω δεν βλεπω(η εστω τους αδικει η σταση τους, ενω εχουν πραγματι καλες προθεσεις). Χωρις να ειναι οι χειροτεροι σιγουρα. 

Πχ δες την σταση του panther(παρ'ολο που ειναι αρνητικη) και κανε συγκριση προθεσεων. Δεν θα του βαλει 10/10, ομως δεν εβαλε ουτε λιθαρακι στην τοξικοτητα στην οποια αναφερομαι(αν εξαιρεσεις το σχολιο του για την υπερεκθεση του γυναικειου φυλου που εκει οντως με εχασε).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...