Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια ειμαι περιπου στις 22 ωρες, δε ξερω σε ποσο % του παιχνιδιου αντιστοιχει μιας και ο καθενας ξοδευει διαφορετικους χρονους σε εξερευνησεις κλπ αλλα ειμαι στην αρχη του δευτερου Seattle Day 2.

Το γενικο review θα το κανω οταν το τερματισω. Απλα θελω να αναφερθω προς το παρον στα σχολια περι υπερβολικα ωμης βίας κλπ που αρκετούς ενοχλησε.. Ρε παιδια εν ετη 2020 ειμαστε σοβαροι? Εσας που σας φανηκε υπερβολικη η βία του, πρωτη φορά παιζετε horror/survival game? Οι διαμελισμοί, τα κομματια που πεταγονται ή τα σφαξιματα κλπ υπαρχουν τουλαχιστον 15-20 χρόνα στα παιχνιδια.. Θυμαστε τα Phantasmagoria? Τo Soldier of Fortune? Τα Silent Hill? Τα Resident Evil? Και αλλα πολλα απο τοτε μεχρι και σημερα. Ποσο μαλλον στις ταινιες και σειρες που πλεον εχουν μπει στη καθημερινότητά μας. Ακομα και το 1ο TLOU στα ιδια επιπεδα κυμαινοταν. Τι? Επειδη στο TLOU2 λογω φανταστικής δουλειάς στη μηχανή γραφικών φαινονται ρεαλιστικότερα απο ποτε? Παιδια post apocalyptic survival ειναι.. Ο θανατος σου η ζωη μου..Με καθε κοστος..

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Από τα λίγα αντικειμενικά review εκεί έξω.

Για μενα δυστηχως καθολου αντικειμενικος. Ειναι φανμποι της σειρας και γι αυτο σε μενα φαινεται πολυ υπερβολικος.

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για βία εγώ αναφέρθηκα τελευταίος, αλλά όχι για τον τρόπο απεικόνισης της βίας. Δεν με απασχολεί το brutality ή το πολύ αίμα.

Δεν μου έκατσε καλά το κίνητρο της βίας στην οποία συμμετέχω.

Τώρα είμαι στις 13 ώρες gaming.

 

Ουσιαστικά κάποιος σκότωσε τον άνθρωπό μου, εμένα με άφησε να ζήσω, και τώρα έχω ξεκινήσει μία βεντέτα και ένα killing spree, όπου σφάζω αδιακρίτως τα μέλη της ομάδας εκείνης. Mέχρι και η Dina αναρωτιέται τί ακριβώς συμβαίνει και για ποιό λόγο δεν σκότωσαν την Ellie και τον Tommy. Βασικά δεν δόθηκε σαφής εικόνα στην αρχή ότι οι κακοί είναι όντως κακοί,πολύ αργότερα στην ιστορία σου δείχνει ότι η αντίπαλη ομάδα δεν είναι "άγιοι".

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Troy Baker Vs Sterling....

Εξαιρετικό άρθρο του Polygon που πιάνει το θέμα απ’ όλες τις πλευρές. Ειναι που δεν υπάρχουν παρεμβάσεις στα reviews....

Αναφορά σε κείμενο

According to Zacny,Vice’s review prompted a Sony representative to reach out on behalf of Naughty Dog.“They felt some of the conclusions I reached in my review were unfair and dismissed some meaningful changes or improvements,” Zacny told Polygon over Twitter messages.

Επεξ/σία από DemiKit13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panther_512 είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ουσιαστικά κάποιος σκότωσε τον άνθρωπό μου, εμένα με άφησε να ζήσω, και τώρα έχω ξεκινήσει μία βεντέτα και ένα killing spree, όπου σφάζω αδιακρίτως τα μέλη της ομάδας εκείνης. Mέχρι και η Dina αναρωτιέται τί ακριβώς συμβαίνει και για ποιό λόγο δεν σκότωσαν την Ellie και τον Tommy. Βασικά δεν δόθηκε σαφής εικόνα στην αρχή ότι οι κακοί είναι όντως κακοί,πολύ αργότερα στην ιστορία σου δείχνει ότι η αντίπαλη ομάδα δεν είναι "άγιοι".

Aυτό! Δε το έχω τελειώσει ούτε εγώ, αλλά έχω ενοχληθεί αρκετά από το τρόπο που παρουσιάζονται ορισμένα γεγονότα!

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, afragorn είπε

Aυτό! Δε το έχω τελειώσει ούτε εγώ, αλλά έχω ενοχληθεί αρκετά από το τρόπο που παρουσιάζονται ορισμένα γεγονότα!

giphy.gif

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, afragorn είπε

Θέλω να δω πως θα τελειώσει και μετά θα γράψω αναλυτικά και εγω την άποψή μου!

Σαν να διαβάζω εμένα μετά τις πρώτες μέρες.😆

Όταν με το καλό το τελειώσεις ξαφνικά θα γίνεις "bigot" και "hater" και εσύ που δε καταλαβαίνεις το μεγαλείο του GOAT.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, afragorn είπε

Θέλω να δω πως θα τελειώσει και μετά θα γράψω αναλυτικά και εγω την άποψή μου!

Δεν νομίζω ότι θες να δεις πως τελειώνει αλλα ναι, καλύτερα να έχεις ολοκληρωμένη άποψη. Εύχομαι να μείνεις ευχαριστημένος!

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Σαν να διαβάζω εμένα μετά τις πρώτες μέρες.😆

Όταν με το καλό το τελειώσεις ξαφνικά θα γίνεις "bigot" και "hater" και εσύ που δε καταλαβαίνεις το μεγαλείο του GOAT.

Σωστά τι ξέρουμε άλλωστε, λες και παίζουμε 30 χρονια games, δεν γουστάραμε μια το πρώτο και δεν δουλεύουμε στον χώρο του gaming...μονο hating ξέρουμε να κάνουμε και να γουστάρουμε όταν αποτυχαίνουν τα games. Viva la revolution! :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις ,μηπως  πειραξε ορισμενους οτι μια κοπελα εχει μεγαλυτερη μυικοτητα απο  αυτους   ?  :P Και απο εκει πηγαζει το μενος .

 

 

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, afragorn είπε

Πάντως 30 ώρες και δεν το έχω τελειώσει ακόμα. Το έχω δει από άκρη σ' άκρη. :P 

Και μένα μου πείρε 35 ώρες το πρώτο playthrough και 33 το δεύτερο και πάλι μια κάρτα δεν την βρήκα, αλλα τις γωνιές παράπονο κανένας δεν έχει τις σκούπισα όλες :D

9 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ρε σεις ,μηπως  πειραξε ορισμενους οτι μια κοπελα εχει μεγαλυτερη μυικοτητα απο  αυτους   ?  :P Και απο εκει πηγαζει το μενος .

Προσωπικά αν και το βρήκα αντιρεαλιστικό και αντιαισθητικό δεν θα με ένοιαζε αν δεν με υποχρέωναν, κατάλαβες. Στην τελική πιο πολύ ενοχλητικό ήταν που όλες οι γυναίκες δεν λέγαν τίποτα εμφανισιακά, παρα τα αντιρεαλιστικά guns και μπουνίδια στα zombies. :D

Από εκεί και πέρα ναι, άμα την έβλεπα σε σοκάκι θα γυρνούσα πίσω :D oh btw σε ένα cutscene προς την μέση του game ξέχασαν να αλλάξουν τα χερια και είναι όπως παλιά στο πρώτο trailer :P δεν ξέρω άμα το πρόσεξε κανεις είναι στο aquarium το cutscene άμα θυμάμαι καλά. :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, afragorn είπε

Πάντως 30 ώρες και δεν το έχω τελειώσει ακόμα. Το έχω δει από άκρη σ' άκρη. :P 

Εγω ειμαι στις 26 ωρες  και ετσι οπως το κοβω απεχω αρκετα απο το τελος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, afragorn είπε

Πάντως 30 ώρες και δεν το έχω τελειώσει ακόμα. Το έχω δει από άκρη σ' άκρη. :P 

Ωχ καταλαβα.. και ελεγα τελειωνει οπου ναναι.. (22 ώρες on the clock)

Και γω ψειρας και ψυχαναγκαστικος να κοιταω γωνια γωνια :P 

Ελπιζω τουλαχιστον να τοχω βγαλει ως την αλλη Πεμπτη που φευγω διακοπες μην με τρωει η αγωνια 10 μερες μεχρι να γυρισω πισω.. 😀

Δε φτανει που με τρωει η γυναικα καθε βραδυ.. γιαυτο αλλωστε το παω λαου λαου..  :P 

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...