Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Καμια σχεση το ενα με το αλλο,σεναριακα και απο ερμηνειες,ουτε εβγαλε τα ιδια συναισθηματα..

Εκει ο πρωταγωνιστης οταν εφυγε,εφυγε με το κεφαλι ψηλα και οχι μιζερα.

Και δεν θυμαμαι να επαιζαν μπαστουνια του γκολφ εκει..

Αλλο να σε κανει ο δημιουργος να αισθανθεις λυπη και αλλο μιζερια και καταθλιψη με το να σου δειχνει οτι ο χαρακτηρας σου εχει PTSD..

Δεν διαφωνω σε αυτα και θα ειχα επεκταθει και περισσοτερο, το γραψιμο ηταν πολυ καλύτερο και ισχυουν αυτα που λες, σαν φινάλε ομως ηταν μαυρίλα σκέτη και σίγουρα δεν περνούσε κάποιο αισιόδοξο μήνυμα. Αντιθετα στο tlou 2 καποιοι χαρακτηρες εχουν πολυ καλυτερη μοιρα απο ολο το cast του RDR.

Αν μιλαμε για self-pity PTSD κλπ υποθέτω δεν εχεις παίξει silent hill 2 (ενα απο τα καλυτερα σενάρια ολων των εποχων για εμενα) η αν εχεις παιξει το θεωρεις αντιστοιχα σκουπιδι με κακο γραψιμο??

Δεν θελω να επεκταθω και πολυ, δεν σου αρεσε, δεκτο ουτε εμενα μου αρεσαν καποια πραγματα αλλα ας μην χαρακτηριζουμε η ισοπεδώνουμε ατομα που τους αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη την διάβασε κανείς ; Όσο περνάει ο καιρός αρχίζω να πιστεύω ότι ο Druckmann είναι master marketeer. Δεν υπάρχει καμία ατζέντα παρά μόνον η επιτυχία του παιχνιδιού σε θέμα πωλήσεων. Και πως επιτυγχάνεται αυτό ; Μέσω αρνητικής διαφήμισης. Αν θυμάστε το σούσουρο ξεκίνησε με το περίφημο φιλί που μονοπώλησε το trailer της E3 2018. Επέλεξαν συνειδητά να διαφημίσουν το πιπεράτο 1% του game για να γίνει ντόρος. Το 2018 δήλωσε ότι δεν θα υπάρχει άλλος playable χαρακτήρας πέραν της Ellie. Μέσω Twitter πετάει ατάκες περι checks on the mail και ευχαριστεί τους hater για τις κριτικές και τις πωλήσεις του παιχνιδιού. Μας παίζει στα δάχτυλα 😎

Μερικα ενδιαφέροντα αποσπάσματα από την συνέντευξη:

 


Druckmann: In the farm sequence, you can find an entry in Ellie’s journal where she writes about killing this boar and how it makes her feel — we shot cut-scenes for that. There was a whole playable sequence of her hunting down a boar and it was awesome, but we felt that for pacing and production purposes it was just better to remove it. Art was done, and Ashley [Johnson] gave a great performance of how she kills this boar and everything.

Άλλο παιχνίδι έφτιαχναν τόσο καιρό;

Ellie getting revenge on the boar who scared the shit out of her and also me at the museum. 

Gross: That’s why the boar is there! That was originally going to be a deer, but we had this boar and the boar was great.

Ο Druckmann μια χαρά δέχεται την διαφορετική ερμηνεία της ιστορίας ατομικά από τον καθένα. Ας μην γκρινιάζουν οι υποστηρικτές.

 

Druckmann: Whatever we say here ultimately doesn’t matter. Everything you need to understand the story is in the game, and whatever players take from it… their interpretation is right. At least until if we ever make another game and then we can argue about it then.

Αν έδιναν επιλογή story branching όπως κάνει η Quantic Dream θα είχαμε πολύ λιγότερη γκρίνια. Ακόμα και στο TLOU1.

 

We’d often use the metaphor of talking about her revenge as a drug and Ellie as a kind of drug addict, and that’s ultimately why Dina left. She’s like “this girl’s hit bottom and it’s still not enough, I can’t help her anymore.” 

Also I should say that for more than 50 percent of the production, Ellie used to kill Abby at the end. Which gave a whole different kind of feel to the ending, and then another character would have to stop the cycle of violence. But at some point, through our conversations about Yara and Lev, we came to the realization that it wasn’t as honest to Ellie’s character that way. Deep down inside there’s goodness there. Hopefully she can go forward and build her life.

Part3 on its way.

 

"But now that we’ve established certain characters and themes and processes, it felt like to justify making a “Part II” we had to do something not that fans would just be comfortable with, but do something that would match the emotional core we found in the first game. And without that, there’d be no reason to do a “Part III.” Finding it with the sequel was much harder than it was with the first game, and going forward it would be exponentially harder to justify going back to that world and finding a way to vary things up."

 

 

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνοντας έξω το story που δεν θέλω να το σχολιάσω περαιτέρω όπως και τις προτιμήσεις των ηρώων, gameplay wise το παιχνίδι δεν διαφοροποιείται καθόλου από τον προκάτοχο του. Όχι ότι με χαλάει απλά το αναφέρω. 

Προσωπικά μου αρέσει να ψάχνω τα πάντα, τα γραφικά είναι οπτασία και ο ήχος δένει αρμονικά με τα σκηνικά σαν να μην χωρίζεται από την εικόνα αλλά να αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της. 

Το δέσιμο μεταξύ του διδύμου (Joel κ Elly) είναι ένα έπος από μόνο του και δεν γίνεται να μην νιώσεις το δέσιμο, τον πόνο, την αγνή αγάπη. Στο περνάει το παιχνίδι κάτω από το δέρμα σου,το βιώνεις. Το έκανε στο πρώτο παιχνίδι το κάνει και εδώ. 

Το στιλ του παιχνιδιού για μένα είναι ότι πρέπει. Δεν θα ήθελα κάτι διαφορετικό. Είμαι κάπου στις 12 ώρες και χαίρομαι που έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. 

Το παιχνίδι θα έπρεπε να ονομάζεται TLoU2: Lex talionis. 

Παιχνιδαρα και με ατζέντα και χωρίς ατζέντα και ευκολακι Best game of this Gen, οπως και ο πρόγονος του για την προηγούμενη. 

Το τραγούδι των pearl jam μπορούμε κάπου να του βρούμε όλο με την φωνή του Joel; Γιατί ακουστικ είναι πολύ καλύτερο και με τη φωνή του είναι καλύτερο του πρωτότυπου. 

Επεξ/σία από chill
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος και για μένα το game,προσωπικά μου άρεσε,γραφικά ήχος τέλεια πιστεύω τα καλύτερα αυτής της γενιάς,το στορυ κομπλέ ήταν και περίμενα χειρότερα με αυτά που διάβαζα αλλά δεν με χάλασε ούτε στο τέλος(σίγουρα ξενερώνεις σε κάποια σημεία αλλά και στο πρώτο έτσι ήταν),γενικά περνάει διάφορα μηνύματα το game απ' όλες τις πλευρές και μην ξεχνάμε ότι είναι και survival horror,τέλος το gameplay ένα κλικ καλύτερο από το πρώτο,γενικά πιστεύω είναι must play άσχετα αν ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το στορυ...

Επεξ/σία από playtak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπηκα στο 3ο κεφαλαιο χτες  , καθως την προηγουμενη βδομαδα δεν επαιξα καθολου λογω ελειψης χρονου .

Μεχρι στιγμης ,το χαρακτηριζω αριστουργηματικο σε ολα τα επιμερους στοιχεια  που συνθετουν εναν κορυφαιο τιτλο .Κλασεις καλυτερο απο το πρωτο μερος σεναριακα  καθως  η γραφη του ειναι ωριμη και μεστη .Με την απαραιτητη επιφυλαξη φυσικα καθως  ολοκληρωμενη αποψη θα εχω μολις το τελειωσω.

Σε καθε περιπτωση δεν   καταλαβαινω τον αρνητισμο απο μια ισχνη  μειοψηφια  που παραγει περισσοτερο ιντερνετικο " θορυβο"  απο οσο  της αναλογει .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κλείσει 9 ώρες gaming.

Μέχρι στιγμής το παιχνίδι μου αρέσει πολύ. Gameplay-wise είναι η ίδια εμπειρία με το πρώτο, όπως έχει αναφερθεί ήδη και από άλλους.

Στον τεχνικό τομέα είναι καταπληκτικό, αν και εύκολα διαπιστώνεις κάποια θεματάκια (low res shadows, shadow/texture flickering), ενώ υπάρχει μεγάλο recycling στα μοντέλα των κακών.

Σαν ιστορία το παιχνίδι με προβληματίζει να πώ την αλήθεια. Στο πρώτο παιχνίδι η βία είχε καλύτερη δικαιολογία. Εδώ η κατάσταση είναι κάπως ανεξέλεγκτη και από ότι καταλαβαίνω τα πράγματα θα χειροτερέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Camera shake και motion blur τι ρύθμιση έχετε κάνει ; Μόνο το camera shake κατέβασα στο 5 που με ζάλιζε στις γρήγορες σκηνές. Άντε να βγει και επιλογή απενεργοποίησης του film grain. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μια απορια,

μολις αγορασα το παιχνιδι σε φυσικο δισκακι,

διαβαζω οτι θελει 75-100 γκιγκα χωρο,αυτα ειναι να κατεβουν?παρολο που εχω το installation cd?η γινεται ινσταλ μεσω του cd και θελει απλα να κατεβασει κατι ψιλα??

 

 

 

 

γιατι θυμαμαι και στο φιναλ φαντασι 15 παρολο που το ειχα παλι αγορασει μετα ηθελε ενα τεραστιο upadate και περιμενα πολλες πολλες ωρες(εχω απλη 24ρα που πιανει καμια 8βαρια βαρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

παιδες μια απορια,

μολις αγορασα το παιχνιδι σε φυσικο δισκακι,

διαβαζω οτι θελει 75-100 γκιγκα χωρο,αυτα ειναι να κατεβουν?παρολο που εχω το installation cd?η γινεται ινσταλ μεσω του cd και θελει απλα να κατεβασει κατι ψιλα??

γιατι θυμαμαι και στο φιναλ φαντασι 15 παρολο που το ειχα παλι αγορασει μετα ηθελε ενα τεραστιο upadate και περιμενα πολλες πολλες ωρες(εχω απλη 24ρα που πιανει καμια 8βαρια βαρια)

Μέσω του οπτικού μέσου και θα κάνει και τα απαραίτητα updates βέβαια στο σύνολο του είναι 99 Gb iirc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μέσω του οπτικού μέσου και θα κάνει και τα απαραίτητα updates βέβαια στο σύνολο του είναι 99 Gb iirc

εγινε θα παω σπιτι μετα να το βαλω απλα διαβασα το 100 και τρομαξα λεω θα χρειαστει να μεινει ανοιχτο ολο το βραδυ....αλλα αφου θα ειναι απο cd λογικα θα θελει καποια gb για τα update μονο και λιγες ωρες ολη η εγκατασταση...

 

 

κατι αλλο εχω την πρωτη εκδοση του ps4,εχω παιξει γενικα το last of us 1 παιζω αρκετα φιφα προ  και NBA,αλλα οχι καποια παιχνιδια  που θεωρουνται βαρια στην κοινη γνωμη οπως gow και rdr2,λετε να κανει σαν αεροπλανοφορο?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

εγινε θα παω σπιτι μετα να το βαλω απλα διαβασα το 100 και τρομαξα λεω θα χρειαστει να μεινει ανοιχτο ολο το βραδυ....αλλα αφου θα ειναι απο cd λογικα θα θελει καποια gb για τα update μονο και λιγες ωρες ολη η εγκατασταση...

κατι αλλο εχω την πρωτη εκδοση του ps4,εχω παιξει γενικα το last of us 1 παιζω αρκετα φιφα προ  και NBA,αλλα οχι καποια παιχνιδια  που θεωρουνται βαρια στην κοινη γνωμη οπως gow και rdr2,λετε να κανει σαν αεροπλανοφορο?????????????

Ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο που δεν ειναι μονο η εκδοση του psx.. Ποσο σκονη εχει πιασει το σασι, αν ψυχεται επαρκως εκει που το εχεις και ποσα χρονια το εχεις και ποσο το χρησιμοποιεις.. Γενικα παντως ειναι taxing σαν παιχνιδι κανει καλο utilisation σε gpu/cpu..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

= Άντε να βγει και επιλογή απενεργοποίησης του film grain. 

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο αρνητικο για μενα, αν και ταιριαζει με την ατμοσφαιρα και την αισθητικη του game  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

Camera shake και motion blur τι ρύθμιση έχετε κάνει ; Μόνο το camera shake κατέβασα στο 5 που με ζάλιζε στις γρήγορες σκηνές. Άντε να βγει και επιλογή απενεργοποίησης του film grain. 

Εγώ το motion blur πάντα και παντού το μηδενίζω, και ευχαριστώ την ND που μας έδωσε αυτήν την επιλογή (όπως και πολλές άλλες).

Το camera shake το μηδένισα καθότι έπαθα motion sickness την πρώτη ώρα gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...