Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PDS13 είπε

Δεν εγραψα καπου κατι τετοιο. Αλλωστε ουτε για μενα θα ειναι 10/10.

Οταν καποιος επιμενει με τοξικα ποστς και μηδενισμο δεν βοηθα στην ποιοτητα του thread και δυστυχως αυτα τα μελη που αναφερεις το εκαναν. Εσυ μπορει να βλεπεις καλες προθεσεις , εγω δεν βλεπω. Χωρις να ειναι οι χειροτεροι σιγουρα. 

Πχ δες την σταση του panther(παρ'ολο που ειναι αρνητικη) και κανε συγκριση προθεσεων. 

7/10 του έβαλα προσωπικά.

Αν αυτό είναι μηδενισμός/Τοξικότητα πάω πάσο.

Παρατήρησε μιλάω μόνο για το story/pacing τόσο καιρό και μόνο όταν βλέπω πραγματάκια που με κάνουν trigger.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ilos είπε

7/10 του έβαλα προσωπικά.

Αν αυτό είναι μηδενισμός/Τοχικότητα πάω πάσο.

Παρατήρησε μιλάω μόνο για το story/pacing τόσο καιρό και μόνο όταν βλέπω πραγματάκια που με κάνουν trigger.😁

πως μπορουμε να παραγνωριζουμε τη μεγαλη βελτιωση στο gameplay? Δεν ειναι προφανες οτι βελτιωσαν ολες τις αδυναμιες του 1ου παιχνιδιου? Τα γραφικα τα συνανταμε συχνά? Το ποσο ρεαλιστικα χτισμενος ειναι ο ολος κοσμος, η ΑΙ? Ολα αυτα προσπερνιουνται τοσο απλά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεν εγραψα καπου κατι τετοιο. Αλλωστε ουτε για μενα θα ειναι 10/10.

Οταν καποιος επιμενει με τοξικα ποστς και μηδενισμο δεν βοηθα στην ποιοτητα του thread και δυστυχως αυτα τα μελη που αναφερεις το εκαναν. Εσυ μπορει να βλεπεις καλες προθεσεις, εγω δεν βλεπω(η εστω τους αδικει η σταση τους, ενω εχουν πραγματι καλες προθεσεις). Χωρις να ειναι οι χειροτεροι σιγουρα. 

Πχ δες την σταση του panther(παρ'ολο που ειναι αρνητικη) και κανε συγκριση προθεσεων. Δεν θα του βαλει 10/10, ομως δεν εβαλε ουτε λιθαρακι στην τοξικοτητα στην οποια αναφερομαι(αν εξαιρεσεις το σχολιο του για την υπερεκθεση του γυναικειου φυλου που εκει οντως με εχασε).

Ο ilos εβαλε 7/10 και επισης του αρεσαν αρκετα καποια parts της Abby ουτε και ξενερωσε στις 2 πρωτες ωρες, αν αυτο ειναι τοξικο posting και μηδενισμός παω πασo. :P  Εγω νομιζω οτι μια χαρα επιχειρήματα εχει ασχετα αν τα εκφραζει με μια μεγαλη δοση υπερβολης/meme material δεν ξερω πως να στο εξηγησω καλυτερα και αν διαφωνω σε καποια μαζι του. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, xavier είπε

πως μπορουμε να παραγνωριζουμε τη μεγαλη βελτιωση στο gameplay? Δεν ειναι προφανες οτι βελτιωσαν ολες τις αδυναμιες του 1ου παιχνιδιου? Τα γραφικα τα συνανταμε συχνά? Το ποσο ρεαλιστικα χτισμενος ειναι ο ολος κοσμος, η ΑΙ? Ολα αυτα προσπερνιουνται τοσο απλά?

Δε τα παραγνωρίζουμε. Αν υστερούσε και στον τεχνικό τομέα/core gameplay θα έπαιρνε κάτω από την βάση για μένα.

Στο gameplay υπάρχει πάντως ο αστερίσκος ότι είναι πολύ χαμηλό σε αναλογία σε σχέση με τα cinematics/flashbacks/walking simulator parts.

Η ΑΙ αν και βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο, δεν έχει καμία σχέση με ότι μας έδειξαν στην E3. Ή αυτοί έγιναν πολύ χαζοί ή εγώ πολύ έξυπνος ξαφνικά.😁

4 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ο ilos εβαλε 7/10 και επισης του αρεσαν αρκετα καποια parts της Abby ουτε και ξενερωσε στις 2 πρωτες ωρες, αν αυτο ειναι τοξικο posting και μηδενισμός παω πασo. :P  Εγω νομιζω οτι μια χαρα επιχειρήματα εχει ασχετα αν τα εκφραζει με μια μεγαλη δοση υπερβολης/meme material δεν ξερω πως να στο εξηγησω καλυτερα και αν διαφωνω σε καποια μαζι του. 

αν θέλετε memes πηγαίνετε μια βόλτα στο hardbodies subreddit για να δείτε Abby cosplayers.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος και απο εμενα το παιχνιδι και επειδη δεν εχω διαβασει πραγματα ουτε δεξια ουτε αριστερα θα πω απλα την γνωμη μου χωρις δραμα και διχως να ειμαι επηρεασμενος απο πουθενα.

Ο τεχνικος τομεας και γενικα το gameplay ανετα του βαζω 10ρι γενικα δεν βρηκα κατι να με χαλασε ειτε να βρηκα καποιο ελαττωμα στο παιχνιδι και ημουν απο αυτους που βρηκαν και εψαξαν τα παντα και μενει να το κανω πλατινα το παιχνιδι επειδη πρεπει να το ξαναπαιξεις το παιχνιδι για να μπορεσεις να κανεις full upgrade ολα τα skills k weapons γιατι θεωρω οτι βρηκα τα παντα απο parts και pills νομιζω θες αναγκαστικα new game+ για τα εν λογω trophies.

Μου αρεσε επισης τα σημειωματα που διαβαζες γιατι ελεγαν μια ιστορια και καποια στιγμη "συναντας" και καποιους απο αυτους που αναφερονται σε ενα απο τα σημειωματα με λιγα λογια για μενα τα βρηκα ενδιαφεροντα.Ενα μικρο αρνητικο σε ολο αυτο ηταν οτι σε αναγκαζει το παιχνιδι να ξεψαχνισεις μια περιοχη αν θες να κανεις την ζωη σου ευκολη και αυτο καποια στιγμη σε κουραζει ειδικα αν εισαι καποιος που βαριεται το ψαξιμο ευτυχως για μενα δεν με κουρασε πολυ γιατι μου αρεσει η εξερευνηση και γενικα μου αρεσει να παιζω οσο πιο αποδοτικα γινεται τετοια παιχνιδια και να μην χαλαω πολλα απο τα εφοδια ωστε να τα χρησιμοποιησω οταν βρεθω σε καποια δυσκολη φαση.Επισης αυτα τα mini puzzle που ειχες με τα σχοινια, καλωδια και τα χρηματοκιβωτια μου φανηκαν διασκεδαστικα και ας ηταν ευκολα η απλα αποτελεσμα εξερευνησης.

Ας μην μπω σε περισσοτερες λεπτομεριες υπηρχαν πολλα πραγματα στο gameplay οπως πολλες εναλλακτικες διαδρομες στο πως θα σκοτωσεις καποιον και γενικα πως θα προσεγγισεις καποιες καταστασεις ειδικα εκει που ηταν λιγο πιο μεγαλες οι περιοχες και αυτο για μενα ειναι + με λιγα λογια θεωρω οτι σε οποιον αρεσει τετοιου ειδους gameplay υπαρχει εδω ενα παιχνιδι που μπορεις να το παιξεις αρκετα playthrough η τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα ειναι παιχνιδι που θα το ξαναπαιξω αρκετες φορες.

Με λιγα λογια ειναι σαφως καλυτερο παιχνιδι σε αυτον τον τομεα απο το 1....Πηρε την συνταγη που ειχε το 1 και την εκανε upgrade σε πολλους τομεις.

Δυστυχως δεν μπορω να πω το ιδιο για την ιστορια που ηταν κατωτερη των περιστασεων η εν παση περιπτωση σε συγκριση με το 1...Δυστυχως καποιοι διαλογοι ηταν κακογραμμενοι και γενικα η αναπτυξη των χαρακτηρων δεν εγινε με ιδανικο τροπο η τουλαχιστον δεν εγινε οπως θα ηθελα να γινει με τα δικα μου δεδομενα.Και επειδη δεν θελω να γραψω σποιλερ θα πω οτι καταλαβα τι προσπαθησαν να κανουν με το παιχνιδι και δυστυχως σε μενα επιασε μονο κατα το ημισυ η μαλλον πιο πολυ με διχασε.Μου μετεφερε συναισθηματα(μισος, εκδικηση κτλ) οπως ακριβως ενιωθε η elie και αυτο για μενα αν και εγινε με πολυ φθηνιαρικο τροπο πραγματικα τους το δινω.. δυστυχως δεν εγινε με την abby και δεν μπορεσα ποτε να δεθω μαζι της οσο και προσπαθησε να το κανει το παιχνιδι παροτι προσπαθησαν με το ζορι να σε κανουν να την συμπαθησεις..Γενικα ειχα πολλα plot holes και χαζομαρες το στορυ βεβαια καταλαβαινω γιατι σεναριακα ειχαν τετοιες "χαζομαρες" μεσα δυστυχως ομως ο τολμων δεν νικα παντα..Για μενα το στορυ ειναι 6/10 λιγο πανω του μετριου κ αυτο επειδη με εκανε να νιωσω καποια πραγματα δυστυχως δε με αγγιξε 10/10 οπως το πρωτο.

Με λιγα λογια μετα απο 34 ωρες παιχνιδιου και συμψηφιζοντας τα 2 σκορ το παιχνιδι παιρνει 8/10.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ilos είπε

Ok ίσως ήμουν κάργα ξενερωμένος και προκατειλημμένος  από το χάλια pacing με το τρελό cliffhanger και τις filler πρώτες Abby ώρες. Αλλά αυτό δεν είναι δικό μου φταίξιμο ffs. Αυτό τώρα πάνε να περάσουν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα μαζί με χαρακτηρισμούς τύπου bigot κλπ. Μπορεί να είσαι ο ίδιος gay/transgender/μποντιμπιλνταρού ή ότι άλλο και να μην σου αρέσει το story, όχι είσαι bigot και hater.😁 Αν κάτι είναι σκ@τ@ δεν φταίει ο παίχτης που δε το υπομένει για να πάει αργότερα στα good parts (που η Abby έχει όντως από τα καλύτερα action parts στο game). Έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι το uninstall μέσα στο warehouse και ενώ έσκαγα χωρίς λόγο μπουκέτα στα ζόμπια και είχε παγώσει προφανώς εντελώς το main story. Ένιωθα σαν να έχω παρατήσει δουλειά, γυναίκα, παιδία κλπ και να έχω πάει για ένα τριήμερο Αράχωβα για χαβαλέ με κάποιον γνώρισα μόλις. Ήταν wierd κατάσταση, δεν ήθελα να είμαι εκεί δηλαδή.

Αν αυτό ήταν το ζητούμενο να νιώσεις κάπως άβολα το πέτυχαν. Απορώ που δε το παράτησα τότε.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειδα πουθενα filler, ουτε τεχνικα κακο pace. Οπως εγραψα, οταν ξεκινας κατι εντελως καινουριο(δευτερο μερος του part2) θα χασεις και τον χρηστη. Ειτε μιλαμε για ταινια ειτε για παιχνιδι. Ισως χειροτερα σε παιχνιδι γιατι σε βαζει να παιξεις...Αυτο ειναι αναμενομενο και θα υποστεις και της συνεπειες ως ND.

Αυτο εμενα που με χαλασε ειναι το μπουκωμα(ακομα και αν αυτο ηρθε με πολυ καλο pace και ενδιαφερον μαχες, εξελιξεις κτλ). Ρε παιδι μου, μου δινεις σοκολατα που την λατρευω. Αν φαω μια σκολατα ΙΟΝ ξερω γω ολα καλα. Αν κατω να φαω 3-4 ε θα μπουκωσω. Αυτο δεν σημαινει οτι η σοκολατα δεν παραμενει λατρεμενη

Εμενα εκει το χανει η ND. Παντα υπαρχει ενδιαφερον κατ'εμε και παιζει καλα οποιο σημειο του παιχνιδιου και να επιλεξεις. Αλλα δεν χρειαζονται τονοι δοσεις σοκολατας. Εμενα εκει με κουρασε, παρα κατι που τεχνικα το εχασαν. Αλλα και αυτο επιλογη ειναι και θα κριθει το ιδιο. 

Στο Part 1 μπορω να σου βρω αρκετα σημεια, ειδικα μετα την εισαγωγη που τεχνικα δεν ηταν καλα, κατι που δυσκολευομαι να κανω για το part 2. Αλλα το part 1 ηταν τοσο οσο. Αριστη συνοχη οσον αφορα το story. Nιωθεις ρε παιδι οτι ηταν λες και βρισκονταν ολοι σε φορμα και χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια εβγαιναν ολα αβιαστα. Στο part 2 φαινεται οτι η μεγαλη φιλοδοξια τους να πουν αυτο που θελουν, να το κανουν κατανοητο, να δωσουν ενα τεραστιο game που θα τους αποθεωσει ο κοσμος γιατι δεν θα χρειαζεται dlc κτλ κτλ, τους εκανε κακο.

αλλα και παλι. Masterpiece. :P

38 λεπτά πριν, ilos είπε

Ένιωθα σαν να έχω παρατήσει δουλειά, γυναίκα, παιδία κλπ και να έχω πάει για ένα τριήμερο Αράχωβα για χαβαλέ με κάποιον γνώρισα μόλις. Ήταν wierd κατάσταση, δεν ήθελα να είμαι εκεί δηλαδή.

Ναι το καταλαβα. Χαιρομαι που λες και εσυ οτι το πετυχαν. Οποτε ειναι απλα διαφορετικη η οπτικη μας στο συγκεκριμενο. Εγω ειχα ποσταρει ενα ποστ ενθουσιασμου οταν το εκαναν. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ενιωθα οπως εσυ. Ακριβως ετσι ηταν και το περιεγραψες σωστα. Και μαλιστα να σε βαλουν με εναν τυπο που δεν συμπαθεις θα ηθελα να προσθεσω.

29 λεπτά πριν, ilos είπε

7/10 του έβαλα προσωπικά.

Αν αυτό είναι μηδενισμός/Τοχικότητα πάω πάσο.

Παρατήρησε μιλάω μόνο για το story/pacing τόσο καιρό και μόνο όταν βλέπω πραγματάκια που με κάνουν trigger.😁

Μα σου ειχα πει τι θεωρω μηδενισμο. Καποιοι συγκεκριμενοι χαρακτηρισμοι .Δεν ηξερα καν τι βαθμο του εβαλες σκεψου.:)

21 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ο ilos εβαλε 7/10 και επισης του αρεσαν αρκετα καποια parts της Abby ουτε και ξενερωσε στις 2 πρωτες ωρες, αν αυτο ειναι τοξικο posting και μηδενισμός παω πασo. :P  Εγω νομιζω οτι μια χαρα επιχειρήματα εχει ασχετα αν τα εκφραζει με μια μεγαλη δοση υπερβολης/meme material δεν ξερω πως να στο εξηγησω καλυτερα και αν διαφωνω σε καποια μαζι του. 

Που ειναι αυτα ακριβως και εγω δεν τα ειδα πουθενα? Θετικο για abby?? Ο ilos??:P

Μηπως ειναι σε spoiler tags μεσα? Γιατι εμενα αλλη εικονα μου εβγαζε στα εκτος spoiler tags. Μπορει να τον εχω αδικησει, αλλα δεν φταιω 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, είναι σαν να βγαίνει Uncharted 5 και η ιστορία να είναι ένας γερασμένος, αλκοολικός Nathan,  όπου για χάρην του υπέρτατου θυσαυρου θυσιάζει οικογένεια και φίλους, ενώ στο μισό παιχνίδι παίζεις τον archnemesis του Nathan για να συνηδητοποιησεις ότι ειναι και εκείνος μια καημένη ψυχή που αναζητά δικαίωση, ενώ θέλει να πάρει εκδίκηση από τον Nathan επειδή του σκότωσε τον εραστή και φίλο του. 

Και όλα αυτά ενώ στον πλανήτη ξεκινάει ο 3ος παγκόσμιος και εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από ατομικές βόμβες. 

Ναί, σίγουρα masterpiece με πολλά ωραία μηνύματα και σίγουρα κάποιοι θα το λατρεψουν. Δεν είναι όμως αυτό που ήθελαν αυτοί που αγάπησαν τα Uncharted. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εντάξει, είναι σαν να βγαίνει Uncharted 5 και η ιστορία να είναι ένας γερασμένος, αλκοολικός Nathan,  όπου για χάρην του υπέρτατου θυσαυρου θυσιάζει οικογένεια και φίλους, ενώ στο μισό παιχνίδι παίζεις τον archnemesis του Nathan για να συνηδητοποιησεις ότι ειναι και εκείνος μια καημένη ψυχή που αναζητά δικαίωση, ενώ θέλει να πάρει εκδίκηση από τον Nathan επειδή του σκότωσε τον εραστή και φίλο του. 

Και όλα αυτά ενώ στον πλανήτη ξεκινάει ο 3ος παγκόσμιος και εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από ατομικές βόμβες. 

Ναί, σίγουρα masterpiece με πολλά ωραία μηνύματα και σίγουρα κάποιοι θα το λατρεψουν. Δεν είναι όμως αυτό που ήθελαν αυτοί που αγάπησαν τα Uncharted. 

@ADHD, να το το παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περι ευκολιων στο σεναριο ειναι κατι που εγω δεν μπορω να το δεχτω...Ουτε σεναριακες ευκολιες ειδα, ενω απεφυγαν καθε ειδους κλισε και επαναληψης, με μια πολυ τολμηρη ιστορια που ταυτοχρονα συνεχισε την κοσμοιστορια του 1ου παιχνιδιου...

Οπως ειπα και σε προηγουμενα ποστς, το ολο συμπερασμα του παιχνιδιου, ειναι οτι δεν υπαρχει καλο και κακο, τα παντα ειναι θεμα οπτικης...Καταλαβαινω πως για πολυ κοσμο αυτο δεν ειναι ευκολο ή κατανοητο...Το συναντω καθε μερα στην εργασια μου, στην οικογενεια μου, στους φιλους μου...Εμενα με εκφραζει και σαν ανθρωπο...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Που ειναι αυτα ακριβως και εγω δεν τα ειδα πουθενα?

Μηπως ειναι σε spoiler tags μεσα? Γιατι εμενα αλλη εικονα μου εβγαζε στα εκτος spoiler tags. Μπορει να τον εχω αδικησει, αλλα δεν φταιω 😛

Παιζει ναι ειναι σε spoiler ναι, παντως και steam που μιλησαμε για το παιχνιδι δεν μου εβγαλε την εικονα hater, οκ συνολικα δεν του αρεσε οσο άρεσε σε εμενα πχ αλλα τα επιχειρηματα του στεκουν και σιγουρα δεν εχει ατζεντα η οπως καποιοι αλλοι που μετα τις 2-3 πρωτες ωρες δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να το θαβουν και να γκρινιαζουν. Το θεμα που ισως ειναι παρεξηγήσιμο ειναι οτι ισως τα θετικα δεν τα εξεφρασε με τον ενθουσιασμο/υπερβολη που εξεφρασε τα αρνητικα.

Το θεμα ειναι να γινεται πολιτισμενη και εποικοδομητική κουβεντα ακομα και με ατομα που δεν τους αρεσε το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ADHD είπε

Παιζει ναι ειναι σε spoiler ναι, παντως και steam που μιλησαμε για το παιχνιδι δεν μου εβγαλε την εικονα hater, οκ συνολικα δεν του αρεσε οσο άρεσε σε εμενα πχ αλλα τα επιχειρηματα του στεκουν και σιγουρα δεν εχει ατζεντα η οπως καποιοι αλλοι που μετα τις 2-3 πρωτες ωρες δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να το θαβουν και να γκρινιαζουν. Το θεμα που ισως ειναι παρεξηγήσιμο ειναι οτι ισως τα θετικα δεν τα εξεφρασε με τον ενθουσιασμο/υπερβολη που εξεφρασε τα αρνητικα.

Το θεμα ειναι να γινεται πολιτισμενη και εποικοδομητική κουβεντα ακομα και με ατομα που δεν τους αρεσε το παιχνιδι.

Δεκτο.

Δεν εχω δει τι εχει γραψει o ilos μεσα σε spoilers. Οποτε μπορει να τον εχω αδικησει. Το αλλο μελος δεν νομιζω.

Sorry ilos δεν ηξερα 😛

.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Που ειναι αυτα ακριβως και εγω δεν τα ειδα πουθενα? Θετικο για abby?? Ο ilos??:P

😛

εδώ έχω ανεβάσει videos κιόλας, σε spoilers ήταν προφανώς.

Την μάχη με τον rat king και αυτές στο νησί δε τις έχω ανεβάσει δυστυχώς, αλλά μου άρεσαν εξίσου ή και περισσότερο.

Για να μην λέτε δεν έχω μόνο meme/cringe Abby stuff στο channel.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Πραγματικά πάντως θεωρώ ότι ilos/tdk και κάποιοι άλλοι δεν έχουν κακές προθέσεις απλά δεν τους άρεσε η ιστορία, τους ενόχλησε σε μεγάλο βαθμό ώστε να τους χαλάσει την όλη εμπειρία και είναι θεμιτό.

Μα είπα βρήκα καταπληκτικό το game, άμα εξαιρέσεις story/chars και το false advertising. Δεν μου αρέσουν οι βαθμολογίες αλλα χαλαρά θα έδινα σε όλα 9, ίσως και 10 στο combat/gore, άμα δεν μου κατέστρεφε το immersion όταν εξαφανίζονται τα πτώματα. Το story δεν είναι καν serviceable για μένα, γιατί με προσβάλει την νοημοσύνη για λόγους που ανέφερα σε spoilers, και ανέφερα μερικούς, ειλικρινά μπορώ βήμα προς βήμα να πω κάθε χαζή και χωρίς λογική απόφαση κατά όλη την διάρκεια του game που πήραν χαρακτήρες.

Εγώ περίμενα αν όχι ένα καλύτερο game, απλά κάτι στην ίδια φάση, όπως τα Uncharted για παράδειγμα. Αλλα εδώ είναι λες και φέραν άτομα να γράψουν το game που δεν είχαν ιδέα ότι αυτό είναι sequel και απευθύνεται σε ενήλικες. Δεν είναι ένα brainless DOOM, είναι ένα τελείως story driven game, που ακόμα και ο πιο αδιάφορος player περί story, όπως εγώ, θέλοντας και μη θα δώσει παραπάνω προσοχή εκεί.

Τέλος δεν hate shit, είμαι ξενερομενος, απογοητευμένος και στεναχωρημένος γιατί ήταν το αγαπημένο μου game και πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι πέθανε. Και αυτό γιατί όλοι οι YT reviewers που παρακολουθώ χρονια είναι επίσης χαλασμένοι, όπως επίσης άτομα εδώ μέσα που διαβάζω χρονια. Aμα έκλεινα το game, δεν έβλεπα ποτε reviews και δεν διάβαζα εδώ, ακόμα θα προσπαθούσα να πίσω τον εαυτό μου ότι κάνω λάθος και μάλλον πρέπει να το ξανά παίξω. Πολύ δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι πια, και τώρα το ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σηκώσει το χέρι οποίος δεν ήθελε να τελειώσει το πρώτο flashback

 

joel με Ellie

😔.... btw τι έφτιαξαν τα άτομα κανονική ξενάγηση χωρίς εισιτήριο. Κάτι πήρε το αυτί μου  ότι ακολουθεί και "arcade ξενάγηση" πιο μετά. 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...