Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψύχραιμες αρνητικές κριτικές "φαν", part 2

Spoiler

 

Τι τραβάνε κι αυτοί οι άνθρωποι… Βέβαια κι ο Neil δεν βοηθάει ρίχνοντας φυτιλιές εδώ και κάποιες μέρες, αλλά αν δέχεται αυτός (κι ο κάθε Neil) τέτοια μηνύματα σε καθημερινή βάση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Ψύχραιμες αρνητικές κριτικές "φαν", part 2

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τι τραβάνε κι αυτοί οι άνθρωποι… Βέβαια κι ο Neil δεν βοηθάει ρίχνοντας φυτιλιές εδώ και κάποιες μέρες, αλλά αν δέχεται αυτός (κι ο κάθε Neil) τέτοια μηνύματα σε καθημερινή βάση…

Πω ρε φιλε...ακραια σχολια το λιγοτερο.

Να κινδυνευει η ζωη σου απο τους Fans του παιχνιδιου.

Η μονη λυση για να σωθει το franchise και ο δημιουργος να βγει συντομα ενα prequel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, zxemporium said:

Πω ρε φιλε...ακραια σχολια το λιγοτερο.

Να κινδυνευει η ζωη σου απο τους Fans του παιχνιδιου.

Η μονη λυση για να σωθει το franchise και ο δημιουργος να βγει συντομα ενα prequel...

Η λύση είναι όλοι αυτοί οι βλαμμένοι να κλειστούν σε κανένα ψυχιατρείο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zxemporium είπε

Πω ρε φιλε...ακραια σχολια το λιγοτερο.

Να κινδυνευει η ζωη σου απο τους Fans του παιχνιδιου.

Η μονη λυση για να σωθει το franchise και ο δημιουργος να βγει συντομα ενα prequel...

Η να πάρει τον π**λο ο Druckmann απο director και να παραχωρήσει τη θέση του σε κάποιον άλλο ώστε να ξεθυμάνουν τα πράγματα. Η Σόνυ βλέποντας το backlash θα πρέπει να πάρει θέση μιας και οι πωλήσεις του game (απο οτι τουλάχιστον διαβάζω εδώ και εκεί) έχουν πέσει κατά 80%

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nekrik είπε

Η να πάρει τον π**λο ο Druckmann απο director και να παραχωρήσει τη θέση του σε κάποιον άλλο ώστε να ξεθυμάνουν τα πράγματα. Η Σόνυ βλέποντας το backlash θα πρέπει να πάρει θέση μιας και οι πωλήσεις του game (απο οτι τουλάχιστον διαβάζω εδώ και εκεί) έχουν πέσει κατά 80%

η πτώση της 2ης βδομάδας δεν είναι και κάτι το τόσο το εξαιρετικό, ανάλογα ποσοστά πτώσης έχουν λίγο πολύ όλοι οι μεγάλοι τίτλοι, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μιλάμε με βεβαιότητα για το αν πρόκειται ή όχι για επιτυχία (είχα ξαναπεί ότι τα αρχικά pre orders ήταν αναμενόμενο να είναι πάρα πολλά , αφού πολλοί ορμάνε με τα μούτρα χωρίς να ξέρουν τι αγοράζουν, οπότε αυτό σαν νούμερο είναι αδιάφορο εφόσον βασίζεται στο όνομα του παιχνιδιού και του στούντιο αποκλειστικά)

 

αλλά αν μιλήσουμε για το τι θα κάνει σε βάθος χρόνου και αν θα φτάσει ποτέ τις πωλήσεις του πρώτου (17 εκατομμύρια θυμίζω..), τότε ναι πολύ αμφιβάλλω, δε νομίζω ότι θα είναι εξίσου επιτυχημένος τίτλος και αν σκεφτούμε μάλιστα το γιγάντιο κόστος παραγωγής ενός τέτοιου παιχνιδιού, τότε ίσως υπάρξει πρόβλημα και για τη naughty dog αλλά και το franchise γενικά 

εγώ πιστεύω ότι απλά θα το αφήσουν να ξεχαστεί και θα πάνε σε κάτι άλλο και έτσι κι αλλιώς ο κόσμος θα ξεχάσει αυτό το παιχνίδι μετά από λίγους μήνες 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 τσουκου τσουκου το έφτασα λίγο μετά τη μέση όσοι το τερματίσατε καταλάβατε.

το παιχνίδι δε μου κάνει την αίσθηση "άντε πότε θα πάω σπίτι να το βάλω" ίσως φταίει η ηλικία η ότι είναι καλοκαίρι και η διάθεση? δε ξέρω.

να πω 2 πράγματα όμως επιτρέψτε μου.. 

έως κ αυτο το μέρος του παιχνιδιού σε κανένα σημειο δεν είδα ότι προσπαθεί να μου περάσει κάποιο σεξουαλικό μήνυμα διαφορετικοτητας ντε και καλα που να με επηρεάζει και να θελει να μου πει φιλε αυτό είναι το σωστό τα ψαλιδια εσύ εισαι ο λάθος! Ναι υπάρχουν διαφορετικοτητες μαζεμένες σε ενα παιχνίδι so what? αν σας πειράζει που η ελλιε είναι τζιβιτζιλου και η αλλη έχει ποιο πολλούς μυς από τους περισσοτερους να το κοιτάξετε. Δε θέλω να σας το χαλάσω αλλά υπάρχουν κ αυτοί γύρω μας. είναι επιλογή τους κ επιλογή του "συγγραφεα " να νε έτσι ( ο ίδιος δεν έκανε κ το Part1 που αγαπήσαμε?) γιατί δε μίλησε κανείς για τον owen πως σκατά λέγετε

 

είναι σωστο να τον καρφώνεις στον ερωτά σου ενώ έχεις γυναικά και παιδί άλλα δεν είναι σωστό που οι αλλες απαυτονοντε γτ ειναι διαφορετικες ξερω γω  . επιλογή δεν ειναι κ αυτο? η ουυπς σφάλμα της στιγμής?

 Είμαι τόσο προχω η εχω αλλοτριωθεί μήπως με τα χρονια που περάσανε

 

ίσως είδα πολλές τσόντες με λεσβίες μικρός?

και το βλέπω οκ οτι συμβαίνει ? τι να πω.  οι σχέσεις (οι ερωτικές)  μεταξύ των προταγονιστων είναι σημαντικό μέρος της ιστορίας μεν αλλά αρκετά δευτερεύωνον στο σύνολο του παιχνιδιού. 

από τη μέση κ μετά "Αλλάζει" όπως λετε  πολλοί αλλά θα δηλώσω οτι μαρεσει περισσότερο το gameplay του από αυτη τη μεση ! ισως οτι παίζω στο hard κ δυσκόλεψε ? δε ξέρω. 

ναι η ιστορία δε με εχει συνεπάρει ίσως κ έχει καταστραφεί με τόση συζήτηση κ προιδεασμο για το τι θα συμβεί (παίζει κ αυτό το ρόλο του) ομως θα διαφωνήσω με παρα πολους οτι μπαζει οτι δεν ειναι δυνατόν αυτο εκείνο το άλλο που διαβασα σε προηγούμενα ποστ. 

 

λένε οι περισσότεροι για τα γραφικά δε θα πω τα ιδια θα σταθώ στον ηχο όμως ο οποίος ειδικά στη βροχη ειναι σχεδόν άψογος.. χθες προχθές που κανε ζέστη νυχτα με Aircontition έβλεπα βροχή κ ηχο απο 5.1 κ με έπιασα να κοιτάω εξω στο μπαλκόνι μηπως βρέχει για να μαζέψω τις τεντες 😅 

 

θα επανέλθω οταν τελειώσει λογικά 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, gRim είπε

Η λύση είναι όλοι αυτοί οι βλαμμένοι να κλειστούν σε κανένα ψυχιατρείο

Δεν είναι μόνο οι δυσαρεστημένοι fans, είναι και όλος εκείνος ο ευερέθιστος κόσμος εκεί έξω, που ψάχνει αφορμή για να εξαπολύσει δηλητήριο.

To 1/100 να είχε από το μυαλό που χρειάστηκε για να φτιάξει το game, θα έπρεπε να ήξερε ότι θα είχε αυτές τις αντιδράσεις.

Πάντως δεν νομίζω να έχω ξαναπαίξει game που να είναι τέτοιο roller-coaster συναισθημάτων. Όμως έχει κάποια σημεία όπου το γράψιμο είναι πολύ κακό. Ειδικά όταν έχεις κυριολεκτική τηλεμεταφορά χαρακτήρων, ώστε να εξυπηρετήσεις το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και θα χαθει εδω μεσα ενα πραγμα με εβγαλε εκτος immersion ....μερικές φορες η συννενοηση γινοταν με φωνες ...σε ανοιχτο πεδιο ....εν μεσω νταλα ησυχιας οκ καλυτερα να ριξετε και φωτοβολιδα να πειτε εδω ειμαι...

Κατα τα αλλα 10/10 απο εδω με οτι Plot holes και συναφη υπάρχουν ...εχουμε δει και χειροτερα So what ...η συνολικη εμπειρια ειναι αξεπεραστη...και ναι γουσταρω που δεν το πηγαν εκει που περιμεναν ολοι να παει.

Επεξ/σία από ison
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, logistoulis είπε

η πτώση της 2ης βδομάδας δεν είναι και κάτι το τόσο το εξαιρετικό, ανάλογα ποσοστά πτώσης έχουν λίγο πολύ όλοι οι μεγάλοι τίτλοι, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μιλάμε με βεβαιότητα για το αν πρόκειται ή όχι για επιτυχία (είχα ξαναπεί ότι τα αρχικά pre orders ήταν αναμενόμενο να είναι πάρα πολλά , αφού πολλοί ορμάνε με τα μούτρα χωρίς να ξέρουν τι αγοράζουν, οπότε αυτό σαν νούμερο είναι αδιάφορο εφόσον βασίζεται στο όνομα του παιχνιδιού και του στούντιο αποκλειστικά)

αλλά αν μιλήσουμε για το τι θα κάνει σε βάθος χρόνου και αν θα φτάσει ποτέ τις πωλήσεις του πρώτου (17 εκατομμύρια θυμίζω..), τότε ναι πολύ αμφιβάλλω, δε νομίζω ότι θα είναι εξίσου επιτυχημένος τίτλος και αν σκεφτούμε μάλιστα το γιγάντιο κόστος παραγωγής ενός τέτοιου παιχνιδιού, τότε ίσως υπάρξει πρόβλημα και για τη naughty dog αλλά και το franchise γενικά 

εγώ πιστεύω ότι απλά θα το αφήσουν να ξεχαστεί και θα πάνε σε κάτι άλλο και έτσι κι αλλιώς ο κόσμος θα ξεχάσει αυτό το παιχνίδι μετά από λίγους μήνες 

Σε πωλησεις, νομιζω πως με βαση το brand του τιτλου και το κοστος του, οτιδηποτε κατω απο δεκα εκατομμυρια ειναι αποτυχια.

Εγω θεωρουσα δεδομενο πως θα επιανε ενα 15αρι για πλακα στην χειροτερη περιπτωση, αλλα οπως φαινεται δεν ειναι τοσο δεδομενο τελικα.

Παντως ακομα και η αρνητικη διαφημιση καλο του κανει. Ειναι γνωστο και "κλισε", αλλα ειναι και πραγματικοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ison είπε

εχουμε δει και χειροτερα So what ...η συνολικη εμπειρια ειναι αξεπεραστη...και ναι γουσταρω που δεν το πηγαν εκει που περιμεναν ολοι να παει.

Για πες ένα χειρότερο στο ίδιο ύψος παραγωγής sequel? Η μιλάς γενικά στο entertainment? Ίσως άμα πήγαινε εκεί που περίμεναν όλοι, ενώ θεωρητικά θα ήταν απίθανο, ίσως να ήταν καλύτερη έκπληξη και σίγουρα ελάχιστος κόσμος θα είχε θέμα.

@sndev και οποιοσδήποτε άλλος, μπορείτε να σταματήσετε παρακαλώ με τα θέματα σεξουαλικότητας η οτιδήποτε άλλο σχετικό? Δεν θυμάμαι κανέναν εδώ μέσα να έχει θέμα με το τι είναι η Ellie η με το τι είναι η Gina. Move on, nobody cares dude. ;)

Από εκεί και πέρα θα το πω, η τρίχα στην μασχάλη είναι αηδία. 😬

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Σε πωλησεις, νομιζω πως με βαση το brand του τιτλου και το κοστος του, οτιδηποτε κατω απο δεκα εκατομμυρια ειναι αποτυχια.

Εγω θεωρουσα δεδομενο πως θα επιανε ενα 15αρι για πλακα στην χειροτερη περιπτωση, αλλα οπως φαινεται δεν ειναι τοσο δεδομενο τελικα.

Παντως ακομα και η αρνητικη διαφημιση καλο του κανει. Ειναι γνωστο και "κλισε", αλλα ειναι και πραγματικοτητα.

ξέρω αρκετό κόσμο που το παίζει όπως και να χει (και εδώ υπάρχουν αρκετοί), όπως και πολλούς που το παίζουν για να έχουν οι ίδιοι άποψη της κατάστασης 

παρόλα αυτά αρκετοί δεν πρόκειται να το ρισκάρουν, σίγουρα όχι σε πλήρη τιμή, θα δούμε και με τις εκπτώσεις τι θα γίνει που το βλέπω να σκάνε συντομα έτσι κι αλλιώς (και σαν sony exclusive που πάντα υπάρχει έκπτωση στο πρωτο 3μηνο, αλλά ίσως και πιο νωρίς αν θέλουν να τονώσουν τις πωλήσεις εφόσον δεν πιάνουν στόχους)

 

αλλά από τη στιγμή που υπάρχει τέτοια υπερπληθώρα παιχνιδιών αυτή την εποχή το συγκεκριμένο δύσκολα θα γίνει η προτεραιότητα αρκετών εφόσον δε ακούγονται καθολικά καλά λόγια 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Η να πάρει τον π**λο ο Druckmann απο director και να παραχωρήσει τη θέση του σε κάποιον άλλο ώστε να ξεθυμάνουν τα πράγματα. Η Σόνυ βλέποντας το backlash θα πρέπει να πάρει θέση μιας και οι πωλήσεις του game (απο οτι τουλάχιστον διαβάζω εδώ και εκεί) έχουν πέσει κατά 80%

Νομίζω ότι λογική είναι η πτώση την δεύτερη εβδομάδα... Ειδικά όταν ένα παιχνίδι σπάει ρεκορ day 1. Η πτώση κατά 80% σημαίνει ότι την δεύτερη βδομάδα το αγόρασαν 1 εκατομμύριο σχεδόν. 

Δεν είναι σινεμα που βγαίνει ταινία και οι πωλήσεις εισητηρίων μένουν διαρκώς ψηλά για κάποιες βδομάδες/μήνες. Είναι βιντεοπαιχνίδι και θα πωλείται για τα επόμενα κάμποσα χρόνια. Επίσης είναι βιντεοπαιχνίδι που θέλει χρόνο να το χωνέψεις. Πιστεύω σιγά σιγά αυτοί που έχουν ενδιάμεση άποψη για το παιχνίδι θα αρχίσουν να ωδεύουν προς το Masterpiece rating. Εγώ λόγω κάποιων κινήτρων που δεν μου κάθονταν κυμαινόμουν στο 8.5 και τώρα έχω πάει στο 10αρι. Αυτοί με τα μηδενικά δεν με απασχολούν και δεν θέλω να με απασχολήσουν ποτέ. Προτιμώ προσωπικά να εξαφανιστούν από την αγορά άτομα τύπου 'κάντε μας το fan service αλλιώς..." Τίποτα δεν πάει μπροστά έτσι. Το παιχνίδι καλώς ή κακώς δημιουργεί συναισθήματα που δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει κανένα άλλο παιχνίδι (νομίζω). Και αυτό για μένα είναι ευπρόσδεκτο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

 Προτιμώ προσωπικά να εξαφανιστούν από την αγορά άτομα τύπου 'κάντε μας το fan service αλλιώς..." Τίποτα δεν πάει μπροστά έτσι. 

τι εννοείς προτιμάς; είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...