Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όσο ψεύτικα είναι τα μηδέν, άλλο τόσο είναι και τα δέκα.

Γι' αυτό δίνω βάση στα critics' reviews γιατί είναι άνθρωποι που το κάνουν ως επάγγελμα κι έχουν μια αντικειμενικότητα στον τρόπο βαθμολογίας και όχι μόνο συναισθηματισμό. 

Το 'πάρτε ΜΗΔΕΝ επειδή δεν μου άρεσε το σενάριο' σε ένα παιχνιδι (ναι, story driven) που είναι αντικειμενικά ένα από τα καλύτερα εάν όχι το καλύτερο παιχνίδι που έχει βγεί στην ιστορία των βιντεοπαιχνιδιών σε γραφικά, animation, προσοχή στην λεπτομέρεια, ήχο  μπορεί μόνο να συγκριθεί με ένα ΔΕΚΑΡΙ σε ένα παιχνίδι που είναι τρισάθλιο σε όλους τους τομείς εκτός από έναν (πχ ενα παιχνιδι με υπεροχο σεναριο το οποιο εχει σκατα γραφικα, glitches παντου, αθλιο gameplay κλπ). Το να βάλεις 9-10αρι στο last of us 2 απλά προϋποθέτει να είσαι στην κατηγορία των ανθρώπων που τους άρεσε (και) το pacing/στορυ. Όλα τ' άλλα περαν ισως για κάποιους το gameplay είναι αντικειμενικά masterpiece level. Το να βάλεις μηδέν μόνο based σ' έναν παράγοντα (κι ας ειναι στορυ driven το παιχνιδι) έχει την αντικειμενικότητα των εφημεριδών τύπου ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ, ΠΡΑΣΙΝΗ κλπ. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 @PDS13 oσο αναξιοπιστα μπορει να ειναι αυτα τα yt reviews απο "γνωστα ατομα" αλλο τοσο ειναι και τα hive mind mentality forums τυπου resetera και το poll που ποσταρεις συνεχως ως αποδειξη της ευρειας αποδοχης του παιχνιδιου. Το συγκεκριμενο poll εχει ανοιξει απο τον Απρίλιο σχεδον 3 μηνες πριν την κυκλοφορια του TLOU 2 και λεει "ποιο πιστεύετε οτι θα κερδισει το GOTY" οχι ποιο ειναι το προσωπικο σας GOTY.  Οπως βλεπεις εχει μεσα και το cyberpunk και μαλιστα δευτερο το οποιο δεν εχει κυκλοφορησει καν.. Ειμαι σιγουρος οτι αν εκανες ενα παρομοιο poll τον Απριλιο και στο insomnia παρόμοια αποτελεσματα θα επαιρνες.

 Το παιχνιδι για καποιους λογους εχει διχασει αρκετα, δεν ειναι BotW που γνωριζει αποδοχη απο ολους, δεν ειναι bloodborne δεν ειναι καν FFVIIR που μιλαμε οτι εχει την πιο κολλημενη (στο source material) και toxic community στον πλανήτη για οποίον γνωρίζει και συμμετέχει..

Εγω καταλαβαινω οτι λογο της μεγαλης αγαπης για το πρωτο παιχνιδι και για τους χαρακτηρες υπαρχουν καποιες υπερβολικες αντιδρασεις για το part 2, καλο ειναι να ρισκαρεις και να μην το παιζεις safe και πολυ καλα εκανε η ND imo. Ομως αλλο αυτο και αλλο με το ζορι οτι απολαμβάνει την καθολικη αποδοχη του κοσμου λογο metascore και ενος εντελως αναξιοπιστου poll σε καποιο gaming forum. Στο λεω γιατι πρεπει να βλεπουμε και τις 2 πλευρες αλλιως δεν διαφερουμε και πολυ απο αυτους που λενε "0/10 σκουπιδι το ειπε το user-score στο metacritic και ο θυμωμενος τζο"

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0/10 οι haters? 10/10 oi fans? έ! τότε βάλε ένα 5/10 μιας και η αλήθεια είναι πάντα κάπου στην μέση! 😄

Πέρα της πλάκας, το έντονο popup το έχει αντιληφθεί κανείς? Δεν βλέπω να μιλάει κανείς, έχω το slim βέβαια και υπάρχουν σημεία που άμα γυρίσω απότομα την κάμερα δεν έχει φορτώσει ακόμα το texture. Επίσης το popup συμβαίνει σε πολύ μικρή απόσταση από το Avatar ειδικά σε ανοιχτά περιβάλλοντα όπως στο Seattle. Ωραία τα γραφικά δεν λέω αλλά ρε σεις δεν νομίζω ότι είναι καλύτερα από το RDR2, μεγάλη κουβέντα τώρα ανοίγω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ADHD είπε

 @PDS13 oσο αναξιοπιστα μπορει να ειναι αυτα τα yt reviews απο "γνωστα ατομα" αλλο τοσο ειναι και τα hive mind mentality forums τυπου resetera και το poll που ποσταρεις συνεχως ως αποδειξη της ευρειας αποδοχης του παιχνιδιου. Το συγκεκριμενο poll εχει ανοιξει απο τον Απρίλιο σχεδον 3 μηνες πριν την κυκλοφορια του TLOU 2 και λεει "ποιο πιστεύετε οτι θα κερδισει το GOTY" οχι ποιο ειναι το προσωπικο σας GOTY.  Οπως βλεπεις εχει μεσα και το cyberpunk και μαλιστα δευτερο το οποιο δεν εχει κυκλοφορησει καν.. Ειμαι σιγουρος οτι αν εκανες ενα παρομοιο poll τον Απριλιο και στο insomnia παρόμοια αποτελεσματα θα επαιρνες.

Διαβασε το edit, ειχα βαλει λαθος λινκ. Το poll που ηθελα να βαλω και εβαλα μετα το edit αφορα το ποιο ειναι το GOTY αφου εχει παιχτει το παιχνιδι απο τους users. 

Eπισης που ακριβως εγραψα οτι αυτοι του resetera ειναι πιο αξιοπιστοι απο τους Youtubers? Δωσε μου λινκ απο ποστ μου. Αυτο που λεω ειναι οτι εκει εξω υπαρχουν πολυ διαφορετικες αποψεις απο αυτες συνολικα του insomnia. Βαζω τα μελη του insomnia μεσα σε αυτες, στο ιδιο popυlation, τα οποια μελη του insomnia αν τα βαλεις μεσα στο συνολο απλα θα χαθουν μεσα στις θετικες εντυπωσεις. Το οτι λεω οτι βγαινει απο το insomnia κατι που δεν υπαρχει εκει εξω ειναι κατι αλλο(και κυριως οσον αφορα την τοξικοτητα). Ετυχε. Αν παρεις 5-6 ατομα του resetera που μπορουν να βγαζουν hate και τα βαλεις σε ενα νεο φορουμ. Να το το νεο insomnia.

 

13 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Γι' αυτό δίνω βάση στα critics' reviews γιατί είναι άνθρωποι που το κάνουν ως επάγγελμα 

giphy.gif

 

 

13 λεπτά πριν, ADHD είπε

Το παιχνιδι για καποιους λογους εχει διχασει αρκετα, δεν ειναι BotW που γνωριζει αποδοχη απο ολους, δεν ειναι bloodborne δεν ειναι καν FFVIIR που μιλαμε οτι εχει την πιο κολλημενη (στο source material) και toxic community στον πλανήτη για οποίον γνωρίζει και συμμετέχει..

Εγω καταλαβαινω οτι λογο της μεγαλης αγαπης για το πρωτο παιχνιδι και για τους χαρακτηρες υπαρχουν καποιες υπερβολικες αντιδρασεις για το part 2, καλο ειναι να ρισκαρεις και να μην το παιζεις safe και πολυ καλα εκανε η ND imo.

Συμφωνουμε σε ολα αυτα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Γι' αυτό δίνω βάση στα critics' reviews γιατί είναι άνθρωποι που το κάνουν ως επάγγελμα κι έχουν μια αντικειμενικότητα στον τρόπο βαθμολογίας και όχι μόνο συναισθηματισμό.

Κοίτα, και εγώ γράφω επαγγελματικά αλλα ποτε δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση στο critic score του "μετακριτικ", άμα πρέπει προτιμώ να πάρω την μέση του user score, γενικά, όχι συγκεκριμένα σε αυτό το game, γιατί πολύ απλά όσα μηδέν βλέπεις αλλα τόσα περίπου δεκαρια υπάρχουν, ειδικά άμα σκεφτείς ποσα reviews είναι από εσωτερικούς κύκλους, δηλαδή εταιρίες βάζουν υπαλληλους να γράψουν θετικά reviews.

Το συγκεκριμένο game τα reviews δεν αναφέρουν μια μεγάλη διάρκεια του game, και για αυτό reviewers αρνήθηκαν το review copy.

Εγώ θα σου πρότεινα να βρείς έναν, δυο, τρεις reviewers που σου φαίνονται δίκαιοι και να συνεχίσεις με αυτούς. Unbiased γνώμη δεν υπάρχει, όλοι λίγο πολύ γέρνουμε προς τα κάπου. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που θέλει, εγώ απλά την γνώμη μου σου λέω. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PDS13 είπε

Διαβασε το edit, ειχα κανει λαθος. Το poll που ηθελα να βαλω και εβαλα μετα το edit αφορα το ποιο ειναι το GOTY αφου εχει παιχτει το παιχνιδι απο τους users. 

Eπισης που ακριβως εγραψα οτι αυτοι του resetera ειναι πιο αξιοπιστοι απο τους Youtubers? Δωσε μου λινκ απο ποστ μου. Αυτο που λεω ειναι οτι εκει εξω υπαρχουν διαφορετικες αποψεις απο αυτες του insomnia. Βαζω τα μελη του insomnia μεσα σε αυτες, στο ιδιο popυlation οπου απλα θα χαθει μεσα στις θετικες εντυπωσεις. Το οτι λεω οτι βγαινει απο το insomnia κατι που δεν υπαρχει εκει εξω ειναι κατι αλλο(και κυριως οσον αφορα την τοξικοτητα).

Τωρα το ειδα ναι, γιατι στην αρχη με πηγε σε αυτο https://www.resetera.com/threads/with-a-lot-of-the-major-games-of-the-year-out-now-what-do-you-expect-to-win-goty-2020.187986/

Δεν ειπα οτι ειπες αυτο, απλα το insomnia δεν μπορει να διαφέρει τοσο πολυ απο ενα μεσο gaming forum, λες και μαζεύτηκαν ας πουμε εδω οι haters, δηλαδη δεν το λες ευθεια αλλα υπονοεις οτι υπαρχει ενα bias κατα του παιχνιδιου αν δεν κανω λαθος? Να στο πω αλλιως αν πιστευεις οτι γενικα στο εξωτερικο οι αποψεις ειναι 80/20 υπερ του TLOU2 στα φορουμς στο insomnia πιστευεις οτι ειναι πχ 40-60 κατά σωστα?? 

Εγω δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο, αυτο λεω, ισως vocal minority οπως ειπες και εσυ. 

Και για εμενα για να μην παρεξηγηθω αν για καποιον το παιχνιδι ειναι 10/10 ειναι θεμιτο, απλα δεν εχουμε τα ιδια γουστα στην ιστορία και σε character development, βαρυτητα στο gameplay κλπ αν ειναι για 3/10 μετα απο αυτα που ειδα τοτε ειναι καθαρα troll/hater με ατζέντα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ομως αλλο αυτο και αλλο με το ζορι οτι απολαμβάνει την καθολικη αποδοχη του κοσμου λογο metascore και ενος εντελως αναξιοπιστου poll σε καποιο gaming forum. Στο λεω γιατι πρεπει να βλεπουμε και τις 2 πλευρες αλλιως δεν διαφερουμε και πολυ απο αυτους που λενε "0/10 σκουπιδι το ειπε το user-score στο metacritic και ο θυμωμενος τζο"

Δεν απολαμβανει την καθολικη αποδοχη(ειπα κατι τετοιο εγω?), αλλα απολαμβανει πολυ ανωτερη αποδοχη σε συγκριση με το τι προκυπτει απο αυτο το φορουμ.

Δες το προηγουμενο ποστ μου μετα τα edit, εχω εκει οτι επιχειρημα μπορω να διαθεσω.

Τι να σου πω αν δεν βλεπεις οτι γενικα υπαρχει αποδοχη για το game θετικη στον μ.ο(φυσικα και υπαρχει λιγοτερη σε συγκριση με αλλα games λογο controversial, αυτο δεν μπορει να το αρνηθει κανεις), τοτε απλα διαφωνουμε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ADHD είπε

 

Καθησε να δεις τι συμμετοχη θα εχει το ghost of tsushima αυτο τον μηνα και αν σε διαστημα 2 εβδομαδων απο την κυκλοφορια του θα εχει εστω το 1/4 των σελιδων/συμμετοχη που εχει το last of us.

Καπως ετσι εφτασε και το θεμα του Death Stranding τις 100σελιδες,παρολο που αν ριξεις μια ματια ζητημα 7-8 ατομα να το τερματισαν και να εγραψαν για αυτο :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καπως ετσι εφτασε και το θεμα του Death Stranding τις 100σελιδες,παρολο που αν ριξεις μια ματια ζητημα 7-8 ατομα να το τερματισαν και να εγραψαν για αυτο :)

Εκεί να δεις τι θα γίνει που τώρα βγαίνει για PC και θα το παίξει η κουτσή μαρία. :D

7 λεπτά πριν, ADHD είπε

gameplay κλπ αν ειναι για 3/10 μετα απο αυτα που ειδα τοτε ειναι καθαρα troll/hater με ατζέντα.

Ελάχιστοι είπαν κάτι σοβαρό για το gameplay, μονο άτομα που δεν γουστάρουν το stealth. ’μα σου άρεσε το gameplay στο πρώτο τότε αυτό λογικά πρέπει να το λατρεύεις. Όπως και είπα μπορώ να παίζω κάθε μέρα τα encounters, ειδικά αυτό που πας προς το TV station και είναι τελείως dynamic, απλά δεν υπάρχει :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δεν ειπα οτι ειπες αυτο, απλα το insomnia δεν μπορει να διαφέρει τοσο πολυ απο ενα μεσο gaming forum, λες και μαζεύτηκαν ας πουμε εδω οι haters, δηλαδη δεν το λες ευθεια αλλα υπονοεις οτι υπαρχει ενα bias κατα του παιχνιδιου αν δεν κανω λαθος? Να στο πω αλλιως αν πιστευεις οτι γενικα στο εξωτερικο οι αποψεις ειναι 80/20 υπερ του TLOU2 στα φορουμς στο insomnia πιστευεις οτι ειναι πχ 40-60 κατά σωστα?? 

Εγω δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο, αυτο λεω, ισως vocal minority οπως ειπες και εσυ. 

Και για εμενα για να μην παρεξηγηθω αν για καποιον το παιχνιδι ειναι 10/10 ειναι θεμιτο, απλα δεν εχουμε τα ιδια γουστα στην ιστορία και σε character development, βαρυτητα στο gameplay κλπ αν ειναι για 3/10 μετα απο αυτα που ειδα τοτε ειναι καθαρα troll/hater με ατζέντα. 

Αυτο που λεω ειναι οτι ετυχε και μαζευτηκαν, οχι οτι υπηρχε καποια συνεννοηση ξερω γω. Κάνω πολλα edit δυστυχως και ειναι συνηθεια που πρεπει πρεπει να την κοψω. Στο προηγουμενο ποστ μου θα δεις να εχω συμπληρωσει το εξης...

''Το οτι λεω οτι βγαινει απο το insomnia κατι που δεν υπαρχει εκει εξω ειναι κατι αλλο(και κυριως οσον αφορα την τοξικοτητα). Ετυχε. Αν παρεις 5-6 ατομα του resetera που μπορουν να βγαζουν hate και τα βαλεις σε ενα νεο φορουμ. Να το το νεο insomnia.''

Αν μαζεψουμε ολα τα μεγαλα gaming φορουμς, αυτες οι αποψεις θα χαθουν μεσα στις θετικες εντυπωσεις. 

Αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του τι συμβαινει εκει εξω το συγκεκριμενο φορουμ.

Τα εχω μαζεψει ολα τα επιχειρηματα στο προηγουμενο ποστ μου οπως σου ειπα. Δεν ξερω αν εχεις καποιο λινκ, κατι που αποδεικνυει το αναποδο. Με χαρα να το διαβασω.

 

Edit ( :D). Παντως εχει ενα καλο το resetera. Αυτοι που εχουν ξεκαθαρη ατζεντα, 2-3 ατομα δεν θα υπηρχαν στο φορουμ. Οποτε να πως μειωνεται η τοξικοτητα και θα ειχαμε να κανουμε μονο με ανθρωπους που απλα δεν τους αρεσε κατι. Δεν θα υπηρχε αυτη η πωλωση. Τωρα βλεπεις να συμφωνουν ολοι αρκει το παιχνιδι να θαφτει. Σπανια θα καταδικαστει ενα  ρατσιστικο η ημιρατσιστικο ποστ γιατι εξυπηρετει την πολωση.

Πολλοι αν οχι οι περισσοτεροι απο αυτους που κραζουν το game διαφωνουν μεταξυ τους αν τους βαλεις να συζητησουν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εκεί να δεις τι θα γίνει που τώρα βγαίνει για PC και θα το παίξει η κουτσή μαρία. :D

Και σε αυτο το παιχνιδι θα εχουν μεγαλο ενδιαφερον τα User reviews οπως εδω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Αυτο που λεω ειναι οτι ετυχε και μαζευτηκαν, οχι οτι υπηρχε καποια συνεννοηση ξερω γω. Κάνω πολλα edit δυστυχως και ειναι συνηθεια που πρεπει πρεπει να την κοψω. Στο προηγουμενο ποστ μου θα δεις να εχω συμπληρωσει το εξης...

''Το οτι λεω οτι βγαινει απο το insomnia κατι που δεν υπαρχει εκει εξω ειναι κατι αλλο(και κυριως οσον αφορα την τοξικοτητα). Ετυχε. Αν παρεις 5-6 ατομα του resetera που μπορουν να βγαζουν hate και τα βαλεις σε ενα νεο φορουμ. Να το το νεο insomnia.''

Αν μαζεψουμε ολα τα μεγαλα gaming φορουμς, αυτες οι αποψεις θα χαθουν μεσα στις θετικες εντυπωσεις. 

Αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του τι συμβαινει εκει εξω το συγκεκριμενο φορουμ.

Τα εχω μαζεψει ολα τα επιχειρηματα στο προηγουμενο ποστ μου οπως σου ειπα. Δεν ξερω αν εχεις καποιο λινκ, κατι που αποδεικνυει το αναποδο. Με χαρα να το διαβασω.

Edit ( :D). Παντως εχει ενα καλο το resetera. Αυτοι που εχουν ξεκαθαρη ατζεντα, 2-3 ατομα δεν θα υπηρχαν στο φορουμ. Οποτε να πως μειωνεται η τοξικοτητα και θα ειχαμε να κανουμε μονο με ανθρωπους που απλα δεν τους αρεσε κατι. Δεν θα υπηρχε αυτη η πωλωση. Τωρα βλεπεις να συμφωνουν ολοι αρκει το παιχνιδι να θαφτει. Σπανια θα καταδικαστει ενα  ρατσιστικο η ημιρατσιστικο ποστ γιατι εξυπηρετει την πολωση.

Πολλοι αν οχι οι περισσοτεροι απο αυτους που κραζουν το game διαφωνουν μεταξυ τους αν τους βαλεις να συζητησουν.

Μισο λεπτο να τα βαλουμε σε μια σειρα, πρωτον εχει να κανει με το μεγεθος του δειγματος αλλα τα νουμερα του resetera αλλα τα νουμερα του insomnia. Στα 1000 ενεργα ατομα θα βγαλεις αξιόπιστο δειγμα ας πουμε στα 50-100 οχι. Μετα ειναι το θεμα του πως μετρας τις εντυπωσεις παραδειγμα (τυχαιο): Ο TDi εχει "αρνητικη" αποψη για το παιχνιδι και ποσταρει 100 μηνυματα για αυτο, ο Fulgore εχει "θετικη" και ποσταρει 2 μηνυματα ο PDS εχει "πολυ θετικη" και ποσταρει 3 μηνύματα, εσυ θα παρεις το sentiment στο ινσομνια με αυτα τα δεδομενα ως θετικο ή αρνητικο?? 

Δεν θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου και γενικα συμφωνω με τις δικες σου αποψεις περισσοτερο στα του παιχνιδιου απλα μου κανει λιγο καπως αυτο οτι εδω μαζευτηκαν ολοι οι haters γιατι ειλικρινα δεν το βλεπω. :P 

@Fulgore Το Ghost ειναι νεο IP δεν εχει το fanbase του TLOU, βγαινει και σε εποχη διακοπων οποτε λογικο νομιζω να μην εχει τοση κινηση (και εγω μαλλον θα το κανω skip για την ωρα), επισης στο Death Stranding ισχυει αυτο που λες, προσωπικα εχω γραψει την αποψη μου και ποσο underrated gem ειναι το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μισο λεπτο να τα βαλουμε σε μια σειρα, πρωτον εχει να κανει με το μεγεθος του δειγματος αλλα τα νουμερα του resetera αλλα τα νουμερα του insomnia. Στα 1000 ενεργα ατομα θα βγαλεις αξιόπιστο δειγμα ας πουμε στα 50-100 οχι. Μετα ειναι το θεμα του πως μετρας τις εντυπωσεις παραδειγμα (τυχαιο): Ο TDi εχει "αρνητικη" αποψη για το παιχνιδι και ποσταρει 100 μηνυματα για αυτο, ο Fulgore εχει "θετικη" και ποσταρει 2 μηνυματα ο PDS εχει "πολυ θετικη" και ποσταρει 3 μηνύματα, εσυ θα παρεις το sentiment στο ινσομνια με αυτα τα δεδομενα ως θετικο ή αρνητικο?? 

Δεν θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου και γενικα συμφωνω με τις δικες σου αποψεις περισσοτερο στα του παιχνιδιου απλα μου κανει λιγο καπως αυτο οτι εδω μαζευτηκαν ολοι οι haters γιατι ειλικρινα δεν το βλεπω. :P 

@Fulgore

Αν θέλουμε να δούμε πως ο γκειμινγκ κόσμος έχει αποδεχθεί το γκέιμ. Ενας legit τροπος είναι να πιάσεις τον σφυγμό στα μεγάλυτερα gaming φόρουμ που είναι διαθέσιμα μέσω ίντερνετ. 

Αυτό που εγώ λέω και είναι η βάση των επιχειρηματων μου, είναι ότι ο σφυγμός εκεί εξω είναι διαφορετικός από αυτόν που εκφράζεται εδώ μεσα. Πόσοι είμαστε εδω? 15? Έτυχε και εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο, δεν υπάρχει συνωμοσία. Βάλε μας όλους του φορουμ στο poll του resetera, δες το αποτέλεσμα και βγάλε τα συμπεράσματα σου. Αν και ξαναλέω κάποιοι από εδώ δεν θα μπορούσαν να είναι μέλη εκεί. 

Απο την άλλη το vocal minority εχει να κάνει με αυτό που λες μετά. Άτομα που δεν τους άρεσε, επαναλαμβανονται εκφράζοντας με δόσεις απέχθειας τις ίδιες αρνητικές εντυπώσεις τους ξανά και ξανά, σαν να ψαχνουν κάποια επιβεβαίωση. Αυτό από μόνο του μπορεί να τσιγκλησει έναν άνθρωπο που ευχαριστιεται η του άρεσε το γκέιμ. Θυμάσαι αυτούς που ποσταραν θετικά πράγματα στο thread και δεν τους έχεις ξαναδεί? Εξέφρασαν το ίδιο παράπονο, αλλά απλά την έκαναν οριστικά . Νομίζω ότι είναι και η πιο υγιής αντιμετώπιση. Και όχι αυτό που κάνω εγώ. 

Τώρα γιατί το δεν το βλέπεις δεν μπορώ να το ξέρω :p. Βλέπουμε κάτι αλλο, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι έχουμε την ικανότητα να συζητάμε για το πως και τι βλέπουμε :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Αν θέλουμε να δούμε πως ο γκειμινγκ κόσμος έχει αποδεχθεί το γκέιμ. Ενας legit τροπος είναι να πιάσεις τον σφυγμό στα μεγάλυτερα gaming φόρουμ που είναι διαθέσιμα μέσω ίντερνετ. 

Αυτό που εγώ λέω και είναι η βάση των επιχειρηματων μου, είναι ότι ο σφυγμός εκεί εξω είναι διαφορετικός από αυτόν που εκφράζεται εδώ μεσα. Πόσοι είμαστε εδω? 15? Έτυχε και εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο, δεν υπάρχει συνωμοσία. Βάλε μας όλους του φορουμ στο poll του resetera, δες το αποτέλεσμα και βγάλε τα συμπεράσματα σου. Αν και ξαναλέω κάποιοι από εδώ δεν θα μπορούσαν να είναι μέλη εκεί. 

Απο την άλλη το vocal minority εχει να κάνει με αυτό που λες μετά. Άτομα που δεν τους άρεσε, επαναλαμβανονται εκφράζοντας με δόσεις απέχθειας τις ίδιες αρνητικές εντυπώσεις τους ξανά και ξανά, σαν να ψαχνουν κάποια επιβεβαίωση. Αυτό από μόνο του μπορεί να τσιγκλησει έναν άνθρωπο που ευχαριστιεται η του άρεσε το γκέιμ. Θυμάσαι αυτούς που ποσταραν θετικά πράγματα στο thread και δεν τους έχεις ξαναδεί? Εξέφρασαν το ίδιο παράπονο, αλλά απλά την έκαναν οριστικά . Νομίζω ότι είναι και η πιο υγιής αντιμετώπιση. Και όχι αυτό που κάνω εγώ. 

Τώρα γιατί το δεν το βλέπεις δεν μπορώ να το ξέρω :p. Βλέπουμε κάτι αλλο, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι έχουμε την ικανότητα να συζητάμε για το πως και τι βλέπουμε :)

ένας άλλος legit τρόπος είναι να δεις σχόλια και likes, που στο yt για παράδειγμα τα έχουν απενεργοποιήσει

εδώ ένα βίντεο έχει μείνει που μιλάει ο druckman και έχει πάρει σχεδόν 4πλασια dislikes από likes και όλα τα υπόλοιπα βίντεο στο κανάλι τους μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν έχουν ούτε εμφανή likes/dislikes ούτε σχόλια 

αυτό το προκαλούν μερικοί άνθρωποι σε μερικά φόρουμ; αν είναι έτσι τότε είμαστε πανίσχυροι σαν κοινότητα , θα είχαμε καταργήσει και τα microtransactions 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...