Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, nekrik είπε

Σταματήστε να θεωρείτε μίσος, διαφορετικές απόψεις επειδή κάποιοι θεωρούν θεική την ιστορία ενός game και κάποιοι άλλοι ως : κλισεδιάρικη -  ψευτοshockin σαπουνόπερα με πολυπλοκότητα και τελικό νόημα λιγο πιο ανάλαφρο απο το spongbob  και ως εκ τούτου θεωρούν υπεύθυνο τον game director ο οποίος κατά την προσωπική άποψη - εμπειρία τους, κατέστρεψε ενα franchise. Το μέλλον θα δείξει εαν αυτό το άτομο πρέπει ή οχι να αναλάβει ευθύνες. Όλες οι απόψεις είναι ελεύθερες να ακουστούν όπως και δική σου. Άλλωστε, ως γνωστόν οι απόψεις ειναι σαν τις κ********ες όλοι έχουμε απο μια. Αρκεί φυσικά να μην εκφράζονται ακραίες απόψεις και αντιλήψεις!        

Really?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Billie13 είπε

.Και μόνο που πλέον δε με νοιάζει να διαβάσω για συνέχιση της σειράς,τα λέει όλα.

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Και μόνο που δε μου καίγεται πλέον καρφί τι θα γίνει στο Part 3, λέει πολλά. Από τα 2 preorders των προηγούμενων, φτάσαμε σε αυτό εν μια νυκτί.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ilos είπε

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Και μόνο που δε μου καίγεται πλέον καρφί τι θα γίνει στο Part 3, λέει πολλά. Από τα 2 preorders των προηγούμενων, φτάσαμε σε αυτό εν μια νυκτί.

Kαι εγω δεν καιγομαι για PART3, αλλα για διαφορετικους λογους. Τα εβαλαν ολα μεσα σαν να μην υπαρχει αυριο. Σαν να τους ειπαν οτι δεν θα βγαλουν ξανα παιχνιδι ποτε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilos είπε

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Και μόνο που δε μου καίγεται πλέον καρφί τι θα γίνει στο Part 3, λέει πολλά. Από τα 2 preorders των προηγούμενων, φτάσαμε σε αυτό εν μια νυκτί.

Καθηστε να περασει η ''μπόρα'' του Part 2 και αν βγει αργοτερα κανενα Part 3 που αυτη την φορα θα ''ακουσουν''τι θελουν οι fans οπως γραφτηκε και για το part 2(πχ το Part 3 να ειναι πριν το part 2 και μετα το part 1 ),να δουμε μετα σε ποιον θα καιγεται ή δεν θα καιγεται καρφι για το part 3 :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καθηστε να περασει η ''μπόρα'' του Part 2 και αν βγει αργοτερα κανενα Part 3 που αυτη την φορα θα ''ακουσουν''τι θελουν οι fans οπως γραφτηκε και για το part 2(πχ το Part 3 να ειναι πριν το part 2 και μετα το part 1 ),να δουμε μετα σε ποιον θα καιγεται ή δεν θα καιγεται καρφι για το part 3 :P

...και ξαφνικα μπαμ ...part II v.2 με εναλλακτικη ροη της ιστοριας για να γουσταρουν και οι φαν...οριστε βρηκα την λυση και ειναι και προτοτυπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ison είπε

Γενικα στο entertainment κομματι μιλαω...το θεμα ειναι οτι ασχετως σεναριου εμενα με εβαλε μεσα στο κοσμο του. Προσωπικα παλι δεν με χαλασε το σεναριο.

Ok το πας απίστευτα γενικά, και ναι ok έτσι δεν μπορώ να πω κάτι. Αλλα στο χώρο του gaming αυτό που έγινε είναι πρωτόγνωρο.  Aντε πες το Watch Dogs για το downgrade, το No Man's Sky για το τρελό false advertising και το Battlefront για τα micros. Καιρός λοιπόν να μπρεί και το story λίστα, αλλα δυστυχώς δεν περίμενα να γίνει από την καλύτερη εταιρία στο χώρο του console gaming.

Ακόμα και απίστευτο κέρδος να βγάλουν, έχει δημιουργηθεί τόσο φασαρία, που το story πια θα βάζει σε επιφυλακή αγοραστές, όπως έγινε με το downgrade, micros, και false adverting. Δηλαδή με λίγα λόγια σε χάλασε/δεν σε χάλασε το story η Naughty Dog δημιούργησε ένα καινούργιο θέμα που από εδώ και πέρα θα επηρεάσει το gaming imho.

Με λίγα λόγια "better safe, than sorry." Aμα θες να είσαι balls out και να παίρνεις ρίσκα το κανεις με νέο IP, όπως έκανε ο Kojima, όχι με το sequel ενός απίστευτα αγαπημένου τίτλου, φτύνοντας ένα μεγάλο ποσοστό του fan base σου στα μούτρα. Not fair!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PDS13 είπε

To GTA5 επεσε περισσοτερο την δευτερη εβδομαδα. Σταματηστε με αυτο το μισος.

Οταν πιανουν 100 ''τζιζ'' κοινωνικα ζητηματα ταυτοχρονα, απομακρυνοντας παραλληλα το PART2 απο το PART1, ειναι οντως αναμενομενο να υπαρξουν πολυπλευρες αντιδρασεις. Αλλα και απογοητευτικο κατ'εμε. Αν υπαρξει impact στις πωλησεις, αυτο θα σημαινει οτι δεν γλυτωνουμε την σαπουνοπερα και το fan service στο επομενο μερος. Aν αυτο ειναι στα σχεδια.

Mιλαω για την προθεση. Προσωπικα θελω η προθεση/οραμα για ενα παιχνιδι να μην οδηγειται απο τους fans ακομα και αν αυτη εν τελη μεσα στην ελευθερια της αποτυχει.

Δεν λεω οτι απετυχε με το PART2, ισα ισα. Αλλα για καποιους τεσπα απετυχε.

Αν από την άλλη δεν υπάρξει, τότε θα έχουμε δημιουργίες που αφορούν κάποιους αλλά δεν εκφράζουν τους πολλούς;

 

προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος το ότι "η τέχνη για την τέχνη", οτιδήποτε καταναλώνεται μαζικά πρέπει να εξυπηρετεί το μαζικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, διαφορετικά άσχετα με το τι λέμε εδώ μέσα θα αποτύχει εμπορικά όπως βλέπουμε να γίνεται ήδη σε πάμπολες ταινίες του hollywood όπου μετά κατηγορούν τους θεατές που δεν πάνε να τις δουν

 

προσωπικά δεν έχω θέμα να κάνει ο καθένας τα δικά του και σε όποιον αρέσει στην τελική, αλλά όχι να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά στην ελευθερία της έκφρασης 

πάμπολοι τίτλοι περνάνε αρκετή λογοκρισία (οι ιαπωνικοί κυρίως που έμειναν πλέον να μην εξυπηρετούν πλήρως τις διάφορες sjw αντζέντες και να σου πω την αλήθεια δεν μου κάνουν κέφι πλέον πολλά δυτικά παιχνίδια όπως παλιότερα) για να ικανοποιηθεί μια μειοψηφία και από την άλλη έρχονται και σου τρίβουν κάποια πράγματα μες στα μούτρα, ε όλα αυτά δημιοργούν αντιδράσεις τι να κάνουμε;  είναι αρκετά άδικο αλλά υπαρχουν ένα σωρό λόγοι που συμβαίνει, αν ο καθένας απλά έκανε τα δικά του και μπορούσαν ελεύθερα να υπάρχουν παιχνίδια για όλους κανείς δε θα ασχολούνταν με το τι κάνουν στο last of us

εγώ πάντως ξαναλέω έχω περισσότερη αγωνία για το αν θα γίνει ένα μαύρο χάλι η αγαπημένη μου μορφή διασκέδασης όπως έχουν καταντήσει οι σειρές και ταινίες, παρά για το αν θα πληγωθούν τα συναισθηματα του οποιουδήποτε 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καθηστε να περασει η ''μπόρα'' του Part 2 και αν βγει αργοτερα κανενα Part 3 που αυτη την φορα θα ''ακουσουν''τι θελουν οι fans οπως γραφτηκε και για το part 2(πχ το Part 3 να ειναι πριν το part 2 και μετα το part 1 ),να δουμε μετα σε ποιον θα καιγεται ή δεν θα καιγεται καρφι για το part 3 :P

Ναι ρε η ND διαβαζει insomniaτζιάρ φανατικα:P

Eκτος αν βλεπεις πουθενα αλλου αυτες τις αντιδρασεις, εκτος απο το userscore των 1000δων μηδενικων τα πρωτα λεπτα. Σε κανενα μεγαλο φορουμ του πλανητη δεν υπαρχει αυτο. Το παιχνιδι εχει ''masterpiece'' metascore(αυτο που μετραει περισσοτερο για τους devs), στο Resetera το εβγαλαν σε mini ψηφοφορια goty σε μια ηδη γεματη χρονια και στο neogaf που εχουν ξεμεινει ολοι οι αντι sjw, παλι θετικο ειναι το προσιμο.

Σιγουρα ειναι controversial η φαση, αλλα ως εκει. Στην μεγαλη εικονα δεν θα παιξει πολυ ρολο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Ναι ρε η ND διαβαζει insomniaτζιάρ φανατικα:P

Eκτος αν βλεπεις πουθενα αλλου αυτες τις αντιδρασεις, εκτος απο το userscore των 1000δων μηδενικων τα πρωτα λεπτα. Σε κανενα μεγαλο φορουμ του πλανητη δεν υπαρχει αυτο. Το παιχνιδι εχει ''masterpiece'' metascore(αυτο που μετραει περισσοτερο για τους devs), στο Resetera το εβγαλαν σε mini ψηφοφορια goty σε μια ηδη γεματη χρονια και στο neogaf που εχουν ξεμεινει ολοι οι αντι sjw, παλι θετικο ειναι το προσιμο.

Σιγουρα ειναι controversial η φαση, αλλα ως εκει. Στην μεγαλη εικονα δεν θα παιξει πολυ ρολο.

τώρα σοβαρά θεωρείς ότι όλο αυτός ο χαμός είναι ελληνικό φαινόμενο; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ison είπε

...και ξαφνικα μπαμ ...part II v.2 με εναλλακτικη ροη της ιστοριας για να γουσταρουν και οι φαν...οριστε βρηκα την λυση και ειναι και προτοτυπη 

Aμα θα υπάρξει Part III τότε νομίζω ξέρουμε τι θα παιχτεί:

Spoiler

Η Abby θα βρει τους Fireflies, θα τους πει ξέρει immune άτομα και μετά θα πάνε να βρούμε την Ellie ώστε να δοκιμάσουν ξανά για cure. Τουλάχιστον το μούφα τέλος αυτό λέει σε μένα.

  

39 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τώρα σοβαρά θεωρείς ότι όλο αυτός ο χαμός είναι ελληνικό φαινόμενο; 

Δυστυχώς ο φίλος ζει σε άλλο πλανήτη, μην την ψάχνεις έχει φάει τρελό κόλλημα, επιμένει βδομάδες τώρα, οποτε δεν πρόκειται να δει την αλήθεια ούτε άμα κάτσει στο πρόσωπο του. Τώρα άμα διαβάζεις Resetera λογικό είναι. Στο YouTube ακόμα να βρείς τελείως θετικό review από γνωστό άτομο.

Καλά για τα υπόλοιπα rating sites δεν το συζητώ καν, πρώτη φορα βλέπω στο google τέτοιο rating. Αλλα ναι όχι, όλα είναι ψεύτικα. Όσο ψεύτικα είναι τα μηδέν, άλλο τόσο είναι και τα δέκα.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τώρα σοβαρά θεωρείς ότι όλο αυτός ο χαμός είναι ελληνικό φαινόμενο

Insomniaτζιάρ φαινομενο.

(και κυριως μιλαω για την τοξικη πλευρα).

 

διαβασε εδω αποψεις(δεν τις εχω διαβασει ακομα ουτε εγω απλα δεν βλεπω κατι τοξικο ειτε θετικες ειτε αρνητικες, γυρνα τις προηγουμες σελιδες) http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/16491-The-Last-of-Us-Part-II-SPOILER-tag-για-SPOILERS/page78

Εδω (δες το Poll, του μεγαλυτερου φορουμ για v.games στον πλανητη) https://www.resetera.com/threads/2020-is-now-thankfully-50-completed-what-currently-stands-as-your-goty.234649/page-13#post-37997284

Στο Neogaf(το πρωην μεγαλυτερο φορουμ για video games του πλανητη) που εχουν ξεμεινει oι anti-SJW και θα περιμενα περισσοτερο hate απο το insomnia. Στην πλειοψηφια αρεσει.

Δες τα επισημα reviews του metacritic: 94/100

Δες το score του πιο respected περιοδικου στην ιστορια των video games. Εdge Magazine : 9/10

Διαφωνεις στα παραπανω? Εχεις καποιο παραδειγμα ενος μεγαλου gaming φορουμ που γινεται κατι αναλογο με το insomnia?

 

 

 

51 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η Abby θα βρει τους Fireflies, θα τους πει ξέρει immune άτομα και μετά θα πάνε να βρούμε την Ellie ώστε να δοκιμάσουν ξανά για cure. Τουλάχιστον το μούφα τέλος αυτό λέει σε μένα.

  

Δυστυχώς ο φίλος ζει σε άλλο πλανήτη, μην την ψάχνεις έχει φάει τρελό κόλλημα, επιμένει βδομάδες τώρα, οποτε δεν πρόκειται να δει την αλήθεια ούτε άμα κάτσει στο πρόσωπο του. Τώρα άμα διαβάζεις Resetera λογικό είναι. Στο YouTube ακόμα να βρείς τελείως θετικό review από γνωστό άτομο.

Εφοσον με εχεις κανει ignore, σε παρακαλω μην αναφερεσαι καθολου σε μενα. Η ολοκληρωμενο ignore ή εχε τα καρυδια να αντιμετωπισεις επιχειρηματα που δεν εχεις απαντηση. Για αυτο και το εκανες αλλωστε In the first place. Γιατι δεν τα εχεις.

Ανοιξε το συγκεκριμενο μηνυμα, δες το οπως κανεις και με τα υπολοιπα δικα μου(για αυτο μου ειχες στειλει και pm) και φερσου καρυδατα ειτε ετσι ειτε αλλιως(ignore ή διαλογος).

51 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Στο YouTube ακόμα να βρείς τελείως θετικό review από γνωστό άτομο.

tenor.gif

56 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Αν από την άλλη δεν υπάρξει, τότε θα έχουμε δημιουργίες που αφορούν κάποιους αλλά δεν εκφράζουν τους πολλούς;

προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος το ότι "η τέχνη για την τέχνη", οτιδήποτε καταναλώνεται μαζικά πρέπει να εξυπηρετεί το μαζικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, διαφορετικά άσχετα με το τι λέμε εδώ μέσα θα αποτύχει εμπορικά όπως βλέπουμε να γίνεται ήδη σε πάμπολες ταινίες του hollywood όπου μετά κατηγορούν τους θεατές που δεν πάνε να τις δουν

Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις. Συμφωνω και διαφωνω παντως.

edit. εκανα λαθος το poll sorry, εβαλα καποιο που ηταν πριν την κυκλοφορια του παιχνιδιου. Το αλλαξα.

51 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τώρα άμα διαβάζεις Resetera λογικό είναι.

Ναι εγω και οι developers/industry professionals κ.α. 

Eσυ ψαξε να βρεις τους ''γνωστους'' youtubers ''θυμωμενο πιου πιου'' κ.α

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...