Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ένας άλλος legit τρόπος είναι να δεις σχόλια και likes, που στο yt για παράδειγμα τα έχουν απενεργοποιήσει

εδώ ένα βίντεο έχει μείνει που μιλάει ο druckman και έχει πάρει σχεδόν 4πλασια dislikes από likes και όλα τα υπόλοιπα βίντεο στο κανάλι τους μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν έχουν ούτε εμφανή likes/dislikes ούτε σχόλια 

αυτό το προκαλούν μερικοί άνθρωποι σε μερικά φόρουμ; αν είναι έτσι τότε είμαστε πανίσχυροι σαν κοινότητα , θα είχαμε καταργήσει και τα microtransactions 

Ναι πριν κυκλοφορήσει το γκέιμ, πριν καν το παίξει κανείς. Είναι όσο legit οσο είναι και το userscore του metacritic. 

Καθόλου. 

Η αντισοσιαλ τζαστις κομιουνιτι έχει οργιάσει με αυτό το γκέιμ. Τι περιμένεις να κάνουν? Η άποψη μου είναι ότι οι μισοι στο userscore δεν είναι καν γκειμερς. 

Τι ακριβώς deslike άξιζε το παραπάνω βίντεο. Από εκεί καταλαβαίνεις την ποιότητα. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Ναι πριν κυκλοφορήσει το γκέιμ, πριν καν το παίξει κανείς. Είναι όσο legit οσο είναι και το usescore.

Καθόλου. 

Οι αντισοσιαλ τζαστις κομιουνιτι έχει οργιάσει με αυτό το γκέιμ. Τι περιμένεις να κάνουν? 

Έχεις σκεφτεί ότι οι gamers κατά κύριο λόγο αποτελούνται από αντί σοσιαλ τζαστις τύπους παρά το αντίθετο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Έχεις σκεφτεί ότι οι gamers κατά κύριο λόγο αποτελούνται από αντί σοσιαλ τζαστις τύπους παρά το αντίθετο;

Δεν το πίστευω. Σε μια έρευνα που είχε κάνει η EA όσον αφορά το inclusion στα games, η συντριπτική πλειοψηφία ήταν υπέρ. Μόνο ένα 15 % ήταν σε αυτή την κατηγορία. Αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι όλοι αυτοί έχουν βάλει thumbs down και έχουν ψηφίσει αρνητικα. Αυτό ναι. Η πολωση που έλεγα πριν. Για κάτι τέτοια ζουν. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεν το πίστευω. Σε μια έρευνα που είχε κάνει η EA όσον αφορά το inclusion, οι περισσότεροι ήταν υπέρ. Μόνο ένα 15 % ήταν σε αυτή την κατηγορία. Αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι όλοι αυτοί έχουν βάλει thumbs down και έχουν ψηφίσει αρνητικα. Αυτό ναι. 

καλά μια έρευνα της εα εμένα δεν μου λέει κάτι, θα προτιμούσα να μην υπάρχει καν η συγκεκριμένη εταιρεία 

μιλάμε για την εταιρεία που έκραζε τους παίκτες επειδή δεν αγόραζαν το παιχνίδι της με αφορμή όλες αυτές τις sjw αηδίες

https://wccftech.com/ea-mock-battlefield-v-genderfield/

μιλάμε για την εταιρεία που έχει καταστρέψει σειρές όπως το mass effect και ένα σωρό άλλες ακόμα πιο ιστορικές, μιλάμε δηλαδή για όλα τα στραβά του gaming μαζεμένα σε δύο γράμματα..

πραγματικά απορώ πώς υπάρχει ακόμα και λυπάμαι που της έχω δώσει κάμποσες φορές χρήματά μου 

 

 επίσης κανένας σοβαρός και λογικός άνθρωπος δεν έχει θέμα με το "inclusion" , βασικά κανείς δεν νοιάζεται 

το πρόβλημα υπάρχει όταν αυτό συμβαίνει απλά και μόνο για να γίνεται πολιτική και για να τσεκάρουν τα κουτάκια τους κάποιες εταιρείες ότι είναι πολιτικά ορθές και σύμφωνες με το σύγχρονο ρεύμα , αυτό δεν έχει πολλή σχέση με τη διασκέδαση , ούτε την καλλιτεχνική δημιουργία

άλλο να βγαίνει φυσικά ή να υπάρχει για συγκεκριμένο λόγο που δένει με το σενάριο και έχει μια λογική, άλλο να μπαίνει απλά γιατί "πρέπει" 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό όμως που λες για την ΕΑ δεν έχει να κάνει με την ίδια την έρευνα. Είναι μια επιστημονική έρευνα που έγινε για να εκτιμήσει το κοινό που θα απευθύνεται για τα games. Και δεν βγάζει κάτι τρομερό εδώ που τα λέμε σαν αποτέλεσμα. Προφανώς και το πάνω από 80% των γκειμερς δεν θα είναι ρατσιστές. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το χθεσινο μου σχολιο πως το βρηκα το παιχνιδι συνειδητοποιησα ποσο πολυ με πικρανε το συγκεκριμενο παιχνιδι...

Spoiler

Επιασα λοιπον τον εαυτο μου οταν πηγα να βαλω new game+ να θρηνω για τον Joel και να μην εχω ορεξη να ξαναζησω την εμπειρια γιατι ηταν λες και ειχε πεθανει καποιος δικος μου ανθρωπος στα αληθεια.Φαινεται ειχα δεθει με το χαρακτηρα πολυ παραπανω απο οσο πιστευα και νομιζω περισσοτερο πειραξε αυτο το μαχαιρι στην καρδια στους περισσοτερους και απλα η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι ειναι το ποσο φθηνα (σεναριακα) εφυγε ενα τετοιος χαρακτηρας.Δυστυχως ετσι ειναι στην πραγματικη ζωη οτι οσο και badass να ειναι καποιος δεν παυει να ειναι ανθρωπος και στο τελος της ημερας μπορει να πεθανει ανα πασα ωρα και στιγμη και νομιζω εκει στοιχηματισε η ND.

Πραγματικα ακομη και σε περιπτωση καποιου prequel γιατι κατι τετοιο αφησε να εννοηθει η elie οταν ηταν αγκαλια με τον JJ οτι εχει πολλες ιστοριες να του πει και λογικα αναφεροταν σε ιστοριες απο αυτους που πηρε το ονομα του δηλαδη τα αρχικα του Joel k Jesse.Νομιζω ακομη και τοτε αν βγει τετοιο παιχνιδι παντα θα βλεπω τον joel και θα θυμαμαι ποσο πικρια ενιωσα στο part 2 και οτι εν τελει δεν εζησε το ευτυχισμενο τελος που ολοι αποζηταμε βλεποντας ταινιες η παιζοντας videogames.

Πραγματικα καιρο ειχε να με διχασει τοσο πολυ ενα παιχνιδι που απο την μια να θελω να το παιξω και απο την αλλη οχι...Τωρα αν αυτο ειναι θετικο η αρνητικο, στην δικη μου περιπτωση θεωρω μονο ο χρονος θα το δειξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Αυτό όμως που λες δεν έχει να κάνει με την ίδια την έρευνα. Είναι μια επιστημονική έρευνα. Και δεν βγάζει κάτι τρομερό εδώ που τα λέμε σαν αποτέλεσμα. Προφανώς και το πάνω από 80% των γκειμερς δεν θα είναι ρατσιστές. 

καλά το πόσο επιστημονική είναι μια έρευνα σηκώνει πολλή κουβέντα , οι έρευνες είναι ο καλύτερος τρόπος να αποπροσανατολίσεις τις μάζες αφού οι περισσότεροι δεν μπορούν να τις αξιολογήσουν και τις θεωρούν θέσφατο,  αλλά για να μιλήσουμε λογικά θα συμφωνήσω ότι όχι μόνο το 80% δεν είναι οποιουδήποτε είδους ρατσιστές, αλλά πολύ πάνω από το 95% και το 99 αν θες

αλλά έχει τεράστια διαφορά το δεν είμαι ρατσιστής με το δε γουστάρω να μου κάνουν κήρυγμα την ώρα που θέλω να διασκεδάσω , δεν υπάρχουν μόνο δύο κουτάκια να μπει μια ανθρώπινη προσωπικότητα ούτε είναι σωστή η λογική  ότι όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας ή όποιος δεν είναι μαύρος είναι άσπρος. υπάρχουν πολλά επίπεδα που συνθέτουν μια προσωπικότητα και δεν είναι και σωστό να πρέπει όλοι να γίνουμε μια μάζα όπου θα μας αρέσουν τα ίδια πράγματα 

 

πάντως δεν έχω ξαναδεί πουθενά να παραπονιέται κανείς επειδή κάποιος χαρακτήρας σε ένα game είναι ομοφυλόφιλος, δεν το βλέπω καν εδώ να συμβαίνει, κανείς δεν ενδιαφέρεται για κάτι που ήταν ήδη γνωστό από το expansion του 1 

 

πάντως για να το ψιλοκλείσουμε το θέμα, αν απλά δημιουργούσαν αυτό που ήταν να δημιουργήσουν και δεν μιλούσαν ή δεν καλλιεργούσαν και οι ίδιοι το δράμα που προέκυψε θα ήταν πιο καλό και τίμιο για όλους. θα ήταν αυτό που ήταν και σε όποιον αρέσει. το να χαρακτηρίζεται κάποιος επειδή είναι αρνητικός για τον όποιο λόγο σίγουρα δεν πρόκειται να βοηθήσει πουθενά, πέρα από το ίσως να συνεχίσει να ακούγεται το παιχνίδι πιο πολύ από ότι του αξίζει

ειλικρινά στο λέω και αν θες βάλε υπενθύμιση στο κινητό σε 6 μήνες κανείς δεν θα ασχολείται μαζί του και μέχρι τα χριστούγενα θα το "χαρίζουν" κάνα 25αρι μπας και μειώσουν τη χασούρα (γιατί αυτό το πράγμα με τόση δουλειά και χρήμα που μάλλον έπεσε θέλει κάνα 20αρι mils για να θεωρηθεί επιτυχημένο και είναι και η μόνη περίπτωση που θα είχε ποτέ η naughty dog να πετύχει τέτοια νούμερα και μάλιστα με ά-ν-ε-σ-η αν απλά ικανοποιούσε τον κόσμο ) 

δεν είναι κάποιο παιχνίδι σταθμός όπως ήταν το 1ο και όσο και να θέλουμε μερικές φορές να θεωρήσουμε ότι μιλάμε για αδικημένο αριστούργημα απλά δεν υπάρχει αυτή η έννοια.. κάποια παιχνίδια είναι αριστουργημάτα και τα συζητάς 5 και 10 χρόνια μετά, κάποια απλά πέρασαν και δεν ακούμπησαν όσο και να τσιρίζουν

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντάξει για τις έρευνες διαφωνώ κάθετα οριζόντια τα πάντα όλα. Δεν θα μπω σε λογική θεωριών συνωμοσίας. 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ αρκεί όντως να γίνεται κάτι forced. Εδώ δεν γίνεται. Το παιχνίδι δεν παίρνει θέση ποτέ και πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Εντάξει για τις έρευνες διαφωνώ κάθετα οριζόντια τα πάντα όλα.

οκ εγώ έχοντας κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο (που δεν είναι η λογιστική, αλλά η στατιστική btw) έχω τις δικές μου απόψεις για κάποια πράγματα , αλλά οκ πολύ off topic και χωρίς νόημα 

οι πωλήσεις άλλωστε μιλάνε από μόνες τους.. συνήθως ούτε οι φανατικοί υπέρμαχοι αυτών των προϊόντων δεν τα στηρίζουν τελικά και δεν καταλαβαίνω ώρες ώρες γιατί πετάνε τα χρήματά τους να τα δημιουργούν 

 

θα δούμε στην τελική μπορεί να αποδειχθεί ότι έχω άδικο και να πιάσει τα 20 εκατομμύρια το los 2 , μπορεί να αποδειχθεί ότι έχω δίκιο και να πουλήσει 6-7, μπορεί να γίνει κάτι ενδιάμεσο και να πουλήσει ας πούμε 9-12 που θα είναι επιτυχία (αλλά σίγουρα όχι όσο θα μπορούσε ένα τέτοιο παιχνίδι) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, icenex είπε

Μετα το χθεσινο μου σχολιο πως το βρηκα το παιχνιδι συνειδητοποιησα ποσο πολυ με πικρανε το συγκεκριμενο παιχνιδι...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Επιασα λοιπον τον εαυτο μου οταν πηγα να βαλω new game+ να θρηνω για τον Joel και να μην εχω ορεξη να ξαναζησω την εμπειρια γιατι ηταν λες και ειχε πεθανει καποιος δικος μου ανθρωπος στα αληθεια.Φαινεται ειχα δεθει με το χαρακτηρα πολυ παραπανω απο οσο πιστευα και νομιζω περισσοτερο πειραξε αυτο το μαχαιρι στην καρδια στους περισσοτερους και απλα η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι ειναι το ποσο φθηνα (σεναριακα) εφυγε ενα τετοιος χαρακτηρας.Δυστυχως ετσι ειναι στην πραγματικη ζωη οτι οσο και badass να ειναι καποιος δεν παυει να ειναι ανθρωπος και στο τελος της ημερας μπορει να πεθανει ανα πασα ωρα και στιγμη και νομιζω εκει στοιχηματισε η ND.

Πραγματικα ακομη και σε περιπτωση καποιου prequel γιατι κατι τετοιο αφησε να εννοηθει η elie οταν ηταν αγκαλια με τον JJ οτι εχει πολλες ιστοριες να του πει και λογικα αναφεροταν σε ιστοριες απο αυτους που πηρε το ονομα του δηλαδη τα αρχικα του Joel k Jesse.Νομιζω ακομη και τοτε αν βγει τετοιο παιχνιδι παντα θα βλεπω τον joel και θα θυμαμαι ποσο πικρια ενιωσα στο part 2 και οτι εν τελει δεν εζησε το ευτυχισμενο τελος που ολοι αποζηταμε βλεποντας ταινιες η παιζοντας videogames.

Πραγματικα καιρο ειχε να με διχασει τοσο πολυ ενα παιχνιδι που απο την μια να θελω να το παιξω και απο την αλλη οχι...Τωρα αν αυτο ειναι θετικο η αρνητικο, στην δικη μου περιπτωση θεωρω μονο ο χρονος θα το δειξει.

Αυτό ακριβώς!  Αλλά προσωπικά δεν είμαι διχασμένος. Εφόσον το κατάφερε όλο αυτό και σε σένα μόνο respect. 

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

οκ εγώ έχοντας κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο (που δεν είναι η λογιστική, αλλά η στατιστική btw) έχω τις δικές μου απόψεις για κάποια πράγματα , αλλά οκ πολύ off topic και χωρίς νόημα 

Δεν μιλάω για συγκεκριμένες φτωχές έρευνες που όντως μπορεί να μην έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία, αλλά για το consensus. Αυτό δεν αποπροσανατολιζει, ίσα ίσα μας έχει φτάσει εδώ που είμαστε σήμερα και θα μας πάει ακομα παραπέρα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PDS13 είπε

 

Δεν μιλάω για συγκεκριμένες φτωχές έρευνες που όντως μπορεί να μην έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία, αλλά για το consensus. Αυτό δεν αποπροσανατολιζει, ίσα ίσα μας έχει φτάσει εδώ που είμαστε σήμερα και θα μας πάει ακομα παραπέρα. 

οκ δεκτό, αλλά ονόμασε μου σε παρακαλώ μερικές πρόσφατες επιτυχίες της ΕΑ , από κάτι fifa και madden πρέπει να ζουν αυτοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

οκ δεκτό, αλλά ονόμασε μου σε παρακαλώ μερικές πρόσφατες επιτυχίες της ΕΑ , από κάτι fifa και madden πρέπει να ζουν αυτοί 

Καμία αλλά αυτό είναι άλλο κεφαλαιο 😛

Ούτε εγώ τους συμπαθω. Και το φιφα στάσιμο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά κάπου είδα το BoTW ....

Κάνω πως δε το είδα...

Spoiler

παμε καλά ? μας πείραξε η ζέστη....?τι συγκρίνουμε ??? σας παρακαλώ μην ξαναανεφερθούμε σε BoTW ούτε για πλάκα.

Ευχαριστώ😛

Επίσης τι Goty ξεgoty ρε παιδιά ?

Σιγά τον ανταγωνισμό που υπήρχε φέτος.2 remakes είχε , 1 nioh 2 που δε το έπαιξε ψυχή και πέρασε και δεν ακούμπησε , ένα animal crossing και αυτό είναι μέχρι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Επίσης τι Goty ξεgoty ρε παιδιά ?

Σιγά τον ανταγωνισμό που υπήρχε φέτος.2 remakes είχε , 1 nioh 2 που δε το έπαιξε ψυχή και πέρασε και δεν ακούμπησε , ένα animal crossing και αυτό είναι μέχρι τώρα..

Το 2020 θα ειναι σιγουρα υποψηφιο για την καλυτερη χρονια της 10ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...