Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μιλησα για πωλησεις, γιατι προφανως δεν εχουμε τα δεδομενα για να βγαλουμε συμπερασματα.

αναφερομαι στην gaming κοινοτητα, αφου γιαυτην φτιαχνονται τα παιχνιδια. το πρωτο παιχνιδι ολοι το λατρεψανε και το εκθειασανε. συνεβει το ιδιο και με το δευτερο παιχνιδι; ναι η οχι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, KilliK said:

δεν μιλησα για πωλησεις, γιατι προφανως δεν εχουμε τα δεδομενα για να βγαλουμε συμπερασματα.

αναφερομαι στην gaming κοινοτητα, αφου γιαυτην φτιαχνονται τα παιχνιδια. το πρωτο παιχνιδι ολοι το λατρεψανε και το εκθειασανε. συνεβει το ιδιο και με το δευτερο παιχνιδι; ναι η οχι;

Μα και για το 1ο εγώ διάβαζα από κάποιους ακόμα και σε αυτό το φόρουμ ότι ήταν ένα μικρό παιχνίδι/ταινία με ανύπαρκτο gameplay, απλό 3rd person κτλ. Για αυτό σου λέω έχει να κάνει με βάση τι θα κρίνεις. Εγώ καταλαβαίνω ότι εσύ κρίνεις με βάση την εικόνα που σου δόθηκε από τα διάφορα φόρουμ και τους youtubers και μιλάς για ζημιά χωρίς όπως αναφέρεις να υπάρχουν δεδομένα από πωλήσεις κτλ για συμπεράσματα. Δεν το κατακρίνω..δικαίωμα του καθενός να διαμορφώνει τη γνώμη του όπως νομίζει απλά θεωρώ καλό να αναφέρεται πως οδηγήθηκε σε κάτι που το παρουσιάζει ως δεδομένο. Και εν πάση περιπτώσει εγώ δεν μίλησα για επιτυχία ή αποτυχία οπότε αντί να μου απευθύνεις διάφορες ερωτήσεις θα μπορούσες ξεκάθαρα να αναφέρεις που στηρίζεις το "ζημιά στο brand" και ας κρίνει ο καθένας αν στέκει ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν θες να απαντησεις σε μια απλη ερωτηση. δεν πειραζει. καλη συνεχεια.🙂

θες να σου βαλω τα σχολια του @killik για το 1o last of us? ουτε εκεινο είχε καθολική αποδοχή, γιατί να έχει αυτό?

 

😁

 

 

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, KilliK said:

δεν θες να απαντησεις σε μια απλη ερωτηση. δεν πειραζει. καλη συνεχεια.🙂

Καλά δεν θα κάτσω να παίξω την κολοκυθιά. Αν δεν σε ενδιαφέρει να στηρίξεις τα λεγόμενα σου προχωράμε παρακάτω 🙂

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xavier είπε

θες να σου βαλω τα σχολια του @killik για το 1o last of us? ουτε εκεινο είχε καθολική αποδοχή, γιατί να έχει αυτό?

😁

χωρις την seal of my approval, τιποτα  δεν γινεται αποδεκτο. 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gRim είπε

Καλά δεν θα κάτσω να παίξω την κολοκυθιά. Αν δεν σε ενδιαφέρει να στηρίξεις τα λεγόμενα σου προχωράμε παρακάτω 🙂

Ότι γράφει είναι θεσφατο. Δεν χρειάζεται δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 ώρες πριν, kostiger είπε

Θα ήταν spoiler, μόνο αν τα είχε σκεφτεί αυτά και ο Drunkman.😁

Εγώ περίμενα όπως το διάβαζα στην αρχή κάνα τέτοιο συμπέρασμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ilos είπε

Θα ήταν spoiler, μόνο αν τα είχε σκεφτεί αυτά και ο Drunkman.😁

Εγώ περίμενα όπως το διάβαζα στην αρχή κάνα τέτοιο συμπέρασμα.

Ισοπεδωτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4μιση τώρα που γράφω, μόλις τελείωσα το παιχνίδι. 

Abby μόνο. Σχεδόν έκλαψα στο τέλος. 

Το ένα το λάτρεψα, δε πίστευα ότι το δύο θα είναι καλύτερο. Αποδειχτηκε οτι το δύο είναι σκάλες ανώτερο,έπαιξε άσχημα με το μυαλό μου και τα συναισθήματα μου. Ναι οι δύο πρώτες ώρες είναι σοκαριστικες, αλλά ο κόσμος του παιχνιδιού είναι σοκαριστικος από μόνος του, κανείς δεν είναι άτρωτος, κανείς δεν έχει συμβόλαιο με την αιωνιότητα. Σε κανένα σημείο δε σε αφήνει να το ξεχνάς, είναι εκεί από πάνω σου σα φάντασμα να μη θέλει να σε αφήσει να δεθείς με κανένα χαρακτήρα.

 

Είχα μείνει μακρυά από κριτικές και αφιερώματα γιατί δεν ήθελα να φάω κανένα σποιλερ, δεν ήθελα να ξέρω τίποτα, παρά μόνο ότι ήξερα από το πρώτο παιχνίδι. Και στο πρώτο, είχαμε μια ιστορία χτισηματος '' πατρικής αγάπης''. Και στο δεύτερο παιχνίδι έρχονται όλα τούμπα. Δεν είναι ο Joel και η ellie μόνο. Είναι ένας ολόκληρος κόσμος που πασχίζει να επιβιώσει και μέσα σε αυτό τον αδυσώπητο κόσμο οι άνθρωποι προσπαθούν να αγαπήσουν, να κλάψουν, να εκδικηθούν, να ΖΗΣΟΥΝ. Το απέδωσαν άψογα σε αυτό το παιχνίδι διαμάντι. 

Gameplay κούρασε σε κάποια σημεία μιας και είχε επανάληψη αρκετή αλλά κλαιν. 

 

Λάτρεψα Owen - Abby 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστη η αποψη σου αλλα ουσιαστικα το κραξιμο που πεφτει ειναι ενας απο τους λογους που συμπαθησες abby owen...Btw εγω απο ολους τους καινουργιους μονο τον owen κ jesse συμπαθησα...Το προβλημα ειναι οτι επιτηδες το παιχνιδι σε αναγκαζε με tricks να αλλαξεις γνωμη για την ellie ξαφνικα αυτη ειναι το κωλοπαιδι και η abby αν εξαιρεσεις την αρχη ειναι και γαμω τα παιδια.Ε ναι αφου αποδομησε τελειως τον χαρακτηρα της ellie δεν ειχε κατι αλλο να συμπαθησεις και απο τι στιγμη που σου παρουσιαζει να εκανε η abby αυτο το καλο,εκανε εκεινο το καλο και γενικα βλεπεις μια καλη αναπτυξη χαρακτηρα σε αυτην λογικο και φυσικο επακολουθο ειναι να νιωσεις συμπαθεια η απλα να την κατανοησεις και να δειξεις συμπονοια στο προσωπο της.Το θεμα ειναι δεν χρειαζοταν αυτο να γινει καταστρεφοντας εναν χαρακτηρα που ολος ο κοσμος αγαπησε για να σε κανει να συμπαθησεις τον αλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, icenex said:

Σεβαστη η αποψη σου αλλα ουσιαστικα το κραξιμο που πεφτει ειναι ενα απο τους λογους που συμπαθησες abby owen...Btw εγω απο ολους τους καινουργιους μονο τον owen κ jesse συμπαθησα...Το προβλημα ειναι οτι επιτηδες το παιχνιδι σε αναγκαζε με tricks να αλλαξεις γνωμη για την ellie ξαφνικα αυτη ειναι το κωλοπαιδι και η abby αν εξαιρεσεις την αρχη ειναι και γαμω τα παιδια.Ε ναι αφου αποδομησε τελειως τον χαρακτηρα της ellie δεν ειχε κατι αλλο να συμπαθησεις και απο τι στιγμη που σου παρουσιαζει να εκανε η abby αυτο το καλο,εκανε εκεινο το καλο και γενικα βλεπεις μια καλη αναπτυξη χαρακτηρα σε αυτην λογικο και φυσικο επακολουθο ειναι να νιωσεις συμπαθεια η απλα να την κατανοησεις και να δειξεις συμπονοια στο προσωπο της.Το θεμα ειναι δεν χρειαζοταν αυτο να γινει καταστρεφοντας εναν χαρακτηρα που ολος ο κοσμος αγαπησε για να σε κανει να συμπαθησεις τον αλλον.

Spoilers Ice..

Απο εκεί και μετά είναι θέμα προοπτικής. Για πολλούς είναι αιτιολογημενες εν μέρει ηθικά οι κτηνωδιες που λαμβάνουν χώρα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού απο τα 2 βασικα στρατόπεδα τουλάχιστον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...