Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, kostiger είπε

Spoilers Ice..

Απο εκεί και μετά είναι θέμα προοπτικής. Για πολλούς είναι αιτιολογημενες εν μέρει ηθικά οι κτηνωδιες που λαμβάνουν χώρα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού απο τα 2 βασικα στρατόπεδα τουλάχιστον..

Δεν θεωρησα οτι το σχολιο μου εχει σποιλερς.. Που ειναι τα σποιλερ??? Βρε καταλαβαινω το σκεπτικο και πως μπορει ολο αυτο καποιος να το δικαιολογησει γιατι σε γενικες γραμμες και εμενα το παιχνιδι μου αρεσε αρκετα αλλα θα μπορουσε να ειναι ακομη καλυτερο αυτο λεω μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τελοσπάντων, ένας από τους λόγους που έφαγε bashing το game είναι τα leaks κατά την άποψή μου. Αν δεν είχαν προηγηθεί τα leaks ο χαμός θα ήταν πολύ περιορισμένος. Κόσμος που δεν έχει παίξει ένα game ή δεν έχει δει μια ταινία δεν μπορεί να εκφράζει γνώμη μου, τουλάχιστον όχι εις βάθος.

Κατά τ' άλλα το game είναι ένα 7/10, άντε αν το μαλλιοτραβήξουμε να πάει στο οχταράκι. Το gameplay του δεν δικαιολογεί 9άρι ή 10άρι σε καμία περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Δεν θεωρησα οτι το σχολιο μου εχει σποιλερς.. Που ειναι τα σποιλερ??? Βρε καταλαβαινω το σκεπτικο και πως μπορει ολο αυτο καποιος να το δικαιολογησει γιατι σε γενικες γραμμες και εμενα το παιχνιδι μου αρεσε αρκετα αλλα θα μπορουσε να ειναι ακομη καλυτερο αυτο λεω μονο.

Heavy spoilers δεν έχει, αλλά κάποιος που θα διαβασει θα καταλαβει οτι υπάρχουν πολλές στροφές.. 

Κατά τα άλλα οκ. Ανήκω σε εκείνους που τους αρεσε πολύ και ειναι πολυ μεγαλη η συζήτηση για να παραθέσω και τις οποίες ενστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τελοσπάντων, ένας από τους λόγους που έφαγε bashing το game είναι τα leaks κατά την άποψή μου. Αν δεν είχαν προηγηθεί τα leaks ο χαμός θα ήταν πολύ περιορισμένος.

Μπα, δεν το νομίζω. Το παιχνίδι πέραν από τα πάνω κάτω που φέρνει σε κεντρικούς χαρακτήρες, πραγματευεται πολλά ευαίσθητα ζητήματα, οπότε αυτοί που θίγονται εύκολα θα δημιουργούσαν και πάλι πρόβλημα. 

Πιστεύω ότι αν ο κόσμος δεν ήταν προιδεασμενος, θα είχαμε περισσότερες αρνητικές κριτικές και αντιδράσεις, μιας και οι προσδοκίες του κόσμου θα ήταν σε υψηλότερα επίπεδα.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 minutes ago, panther_512 said:

Μπα, δεν το νομίζω. Το παιχνίδι πέραν από τα πάνω κάτω που φέρνει σε κεντρικούς χαρακτήρες, πραγματευεται πολλά ευαίσθητα ζητήματα, οπότε αυτοί που θίγονται εύκολα θα δημιουργούσαν και πάλι πρόβλημα. 

Αντίθετα, εγώ πιστεύω ότι αν ο κόσμος δεν ήταν προιδεασμενος, θα είχαμε περισσότερες αρνητικές κριτικές και αντιδράσεις, μιας και οι προσδοκίες του κόσμου θα ήταν σε υψηλότερα επίπεδα. 

Ο γραπτός λόγος, η περίληψη και η ξερή περιγραφή απογυμνώνουν το έργο από την πραγματική του διάσταση και το αποκόπτουν από τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς που θέλει να προκαλέσει, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για στείρα μετάδοση.

Είναι ένα πράγμα να δεις με τα μάτια σου την Γκουέρνικα και ένα εντελώς διαφορετικό να σου πω «ένας ταύρος, ένα άλογο κι ένα φάντασμα ποδοπατούν ανθρώπους σε ασπρόμαυρο φόντο». Αντίστοιχα, είναι ένα πράγμα να σου πω «μια τζιβιτζιλού σφάζει ζόμπια και αιρετικούς για να λύσει τα daddy issues της» κι ένα εντελώς διαφορετικό να το βιώσεις μόνος σου παίζοντάς το.

Ναι, ο υπερευαίσθητος θα παραμείνει για πάντα υπερευαίσθητος, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που είναι σε πιο demi φάση και επηρεάζονται ανάλογα με το πως τους πλασάρεται ένα έργο. Οπότε όταν είναι ήδη προκατειλημμένοι ελέω leaks, πράγματα όπως immersion και suspension of disbelief πάνε περίπατο και επομένως το σοβαρό τους φαίνεται σοβαροφανές και αστείο.

Και στο λέω εγώ που θίγομαι από πολιτικορεκτίλες γενικά, ε στο TLoU2 δεν είδα καμία.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostiger είπε

Heavy spoilers δεν έχει, αλλά κάποιος που θα διαβασει θα καταλαβει οτι υπάρχουν πολλές στροφές.. 

Κατά τα άλλα οκ. Ανήκω σε εκείνους που τους αρεσε πολύ και ειναι πολυ μεγαλη η συζήτηση για να παραθέσω και τις οποίες ενστάσεις.

Το φτιαξε ο φανταστικος mod Malthador πριν προλαβω να το διορθωσω μιας και απο οτι φαινεται δεν ητανε σωστη η κριση μου κ ειχες δικιο.

Καλα και εγω σου ειπα σε γενικες γραμμες μου αρεσε πολυ το παιχνιδι απο εμενα να θυμισω πηρε 8/10 αλλα πραγματικα μου αφησε μια πικρη γευση στο στομα γιατι θα μπορουσε να ειναι κοντα στο 10αρι για να μην πω γεματο 10αρι.Τετοια προσδοκια ειχα εγω απο το παιχνιδι Αλλα παρολα αυτα ειναι ενα αξιολογο παιχνιδι και σημειο αναφορας στον τεχνικο τομεα και ισως με τον καιρο να γινει περισσοτερο αποδεκτο στα ματια μου αυτο που εγινε με το σεναριο και την αναπτυξη χαρακτηρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Το φτιαξε ο φανταστικος mod Malthador πριν προλαβω να το διορθωσω μιας και απο οτι φαινεται δεν ητανε σωστη η κριση μου κ ειχες δικιο.

Καλα και εγω σου ειπα σε γενικες γραμμες μου αρεσε πολυ το παιχνιδι απο εμενα να θυμισω πηρε 8/10 αλλα πραγματικα μου αφησε μια πικρη γευση στο στομα γιατι θα μπορουσε να ειναι κοντα στο 10αρι για να μην πω γεματο 10αρι.Τετοια προσδοκια ειχα εγω απο το παιχνιδι Αλλα παρολα αυτα ειναι ενα αξιολογο παιχνιδι και σημειο αναφορας στον τεχνικο τομεα και ισως με τον καιρο να γινει περισσοτερο αποδεκτο στα ματια μου αυτο που εγινε με το σεναριο και την αναπτυξη χαρακτηρων.

Ολες οι αποψεις σεβαστές φίλε.

Λίγα είναι τα ατοφια δεκαρια σε όλες τις μορφές τέχνης και ακόμα και τότε δεν λείπουν τα ψεγάδια.

15 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ο γραπτός λόγος, η περίληψη και η ξερή περιγραφή απογυμνώνουν το έργο από την πραγματική του διάσταση και το αποκόπτουν από τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς που θέλει να προκαλέσει, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για στείρα μετάδοση.

Είναι ένα πράγμα να δεις με τα μάτια σου την Γκουέρνικα και ένα εντελώς διαφορετικό να σου πω «ένας ταύρος, ένα άλογο κι ένα φάντασμα ποδοπατούν ανθρώπους σε ασπρόμαυρο φόντο». Αντίστοιχα, είναι ένα πράγμα να σου πω «μια τζιβιτζιλού σφάζει ζόμπια και αιρετικούς για να λύσει τα daddy issues της» κι ένα εντελώς διαφορετικό να το βιώσεις μόνος σου παίζοντάς το.

Ναι, ο υπερευαίσθητος θα παραμείνει για πάντα υπερευαίσθητος, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που είναι σε πιο demi φάση και επηρεάζονται ανάλογο το πως τους πλασάρεται ένα έργο. Οπότε όταν είναι ήδη προκατειλημμένοι ελέω leaks, πράγματα όπως immersion και suspension of disbelief πάνε περίπατο και επομένως το σοβαρό τους φαίνεται σοβαροφανές και αστείο.

Και στο λέω εγώ που θίγομαι από πολιτικορεκτίλες γενικά, ε στο TLoU2 δεν είδα καμία.

Tim And Eric Reaction GIF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το τερματισα χθες και εχω να πω οτι περαν των ωραιων γραφικων και ηχου, το βρηκα εντελως γραμμικο και επαναλαμβανομενο. Το ghost of tsushima μου αρεσε περισσοτερο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ο γραπτός λόγος, η περίληψη και η ξερή περιγραφή απογυμνώνουν το έργο από την πραγματική του διάσταση και το αποκόπτουν από τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς που θέλει να προκαλέσει, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για στείρα μετάδοση.

Είναι ένα πράγμα να δεις με τα μάτια σου την Γκουέρνικα και ένα εντελώς διαφορετικό να σου πω «ένας ταύρος, ένα άλογο κι ένα φάντασμα ποδοπατούν ανθρώπους σε ασπρόμαυρο φόντο». Αντίστοιχα, είναι ένα πράγμα να σου πω «μια τζιβιτζιλού σφάζει ζόμπια και αιρετικούς για να λύσει τα daddy issues της» κι ένα εντελώς διαφορετικό να το βιώσεις μόνος σου παίζοντάς το.

Εστιάζεις στην προσωπική εμπειρία, ενώ ο τελικός βαθμός ικανοποίησης είναι πολυπαραγοντικός.

Πάντα να χρησιμοποιείτε την εξίσωση: Ποιότητα ή Βαθμός ικανοποίησης = (Τί σου προσφέρει το προϊόν/υπηρεσία) - (Οι προσδοκίες σου)

Το τί προσφέρει το προϊόν δεν μεταβάλλεται εύκολα ή δεν μεταβάλλεται καθόλου. Οι προσδοκίες όμως είναι εύπλαστες.

Οι προσδοκίες καθορίζονται από την προσωπική σου εμπειρία και τον χαρακτήρα σου, από το brand loyalty, από τη διαφήμιση, από τον κοινωνικό σου περίγυρο, από λοιπές εξωτερικές επιρροές (ίντερνετ) κλπ

Όταν λοιπόν υπάρχει αρνητικό σούσουρο για ένα προϊόν, αυτόματα οι προσδοκίες σου μειώνονται και ο βαθμός ικανοποίησής σου θα είναι υψηλότερος από ότι αν οι προσδοκίες σου ήταν υψηλότερες. Όμως από ένα σημείο και μετά, αν οι προσδοκίες πέσουν σημαντικά, χάνεται το ενδιαφέρον για το προϊόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εστιάζεις στην προσωπική εμπειρία, ενώ ο τελικός βαθμός ικανοποίησης είναι πολυπαραγοντικός.

Πάντα να χρησιμοποιείτε την εξίσωση: Ποιότητα ή Βαθμός ικανοποίησης = (Τί σου προσφέρει το προϊόν/υπηρεσία) - (Οι προσδοκίες σου)

Το τί προσφέρει το προϊόν δεν μεταβάλλεται εύκολα ή δεν μεταβάλλεται καθόλου. Οι προσδοκίες όμως είναι εύπλαστες.

Οι προσδοκίες καθορίζονται από την προσωπική σου εμπειρία και τον χαρακτήρα σου, από το brand loyalty, από τη διαφήμιση, από τον κοινωνικό σου περίγυρο, από λοιπές εξωτερικές επιρροές (ίντερνετ) κλπ

Όταν λοιπόν υπάρχει αρνητικό σούσουρο για ένα προϊόν, αυτόματα οι προσδοκίες σου μειώνονται και ο βαθμός ικανοποίησής σου θα είναι υψηλότερος από ότι αν οι προσδοκίες σου ήταν υψηλότερες. Όμως από ένα σημείο και μετά, αν οι προσδοκίες πέσουν σημαντικά, χάνεται το ενδιαφέρον για το προϊόν.

Και η ποιοτητα και το τι σου πρσφερει το εκαστοτε προιον ή ''προιον'' τεχνης ειναι επισης υποκειμενικα, αλλα ωραια η προσεγγιση σου και σαφως ευπροσδεκτη. Και ειναι και αλλες παραμετροι σημαντικες, π.χ ο χρονος αποτιμησης, ο Van Gogh για παραδειγμα, με το πολυσχιδες εργο του αναγνωριστηκε μετα θανατον. Αναλογη τυχη ειχαν αμετρητοι καλλιτεχνες. Διαφορετικο καλλιτεχνικο αντικτυπο μπορει να εχει ενα εργο τεχνης σημερα, παντελως διαφορετικο επειτα απο μια ή και 2 δεκαετιες κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, icenex είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Σεβαστη η αποψη σου αλλα ουσιαστικα το κραξιμο που πεφτει ειναι ενας απο τους λογους που συμπαθησες abby owen...Btw εγω απο ολους τους καινουργιους μονο τον owen κ jesse συμπαθησα...Το προβλημα ειναι οτι επιτηδες το παιχνιδι σε αναγκαζε με tricks να αλλαξεις γνωμη για την ellie ξαφνικα αυτη ειναι το κωλοπαιδι και η abby αν εξαιρεσεις την αρχη ειναι και γαμω τα παιδια.Ε ναι αφου αποδομησε τελειως τον χαρακτηρα της ellie δεν ειχε κατι αλλο να συμπαθησεις και απο τι στιγμη που σου παρουσιαζει να εκανε η abby αυτο το καλο,εκανε εκεινο το καλο και γενικα βλεπεις μια καλη αναπτυξη χαρακτηρα σε αυτην λογικο και φυσικο επακολουθο ειναι να νιωσεις συμπαθεια η απλα να την κατανοησεις και να δειξεις συμπονοια στο προσωπο της.Το θεμα ειναι δεν χρειαζοταν αυτο να γινει καταστρεφοντας εναν χαρακτηρα που ολος ο κοσμος αγαπησε για να σε κανει να συμπαθησεις τον αλλον.

Έγινε αποδόμηση ποιανού? Ενός παιδιού? Γιατί την Ellie, παιδί προς έφηβη τη γνωρίσαμε στο πρώτο παιχνίδι. Δεν έχει διαμορφώσει κάποιο τελικό χαρακτήρα ώστε να αποδομηθεί. Από το τέλος του πρώτου παιχνιδιού ξεκινάει να μπαίνει στην "ενήλικη¨ ζωή και να πλάθεται. Τότε που ξεκινάνε και οι ορμόνες επιθετικά, γεννάται η ερωτική επιθυμία, η ανάγκη για ανεξαρτησία. Όλα αυτά τα βλέπουμε μέσω των φλασμπακς μπροστά μας.  Ο Τζόελ, απλά ενίσχυσε στο δευτερά παιχνίδι τη πατρική φιγούρα που ήδη είχαμε αγαπήσει. Άρα δε βλέπω για ποια αποδόμηση μιλάμε.

Τώρα αν οι φανς ξενέρωσαν, αγριεύτηκαν, σπάστηκαν με τα γεγονότα του πρώτου διώρου, μπορούν πολύ όμορφα να πάνε να δούνε ανιμε σειρές, όπου έχει χρώματα, σούπερ δυνάμεις, χαρακτήρες που με ένα φασόλι γιατρεύονται, τρώνε άπειρες μπάτσες και μόνο με το willpower ξανασηκώνονται κλπ κλπ. To last of us 2 δεν είναι αυτό το πράγμα. Είναι ένα μεγάλο αντιρατσιστικό και αντιπολεμικό μήνυμα. Πολύ παραπάνω από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ χαρακτήρα.  Γι αυτό με ξετρέλανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

 

ενταξει, μην συγκρινουμε τωρα την Γκουερνικα με το ΤLOUS2. δινουμε αξια σε υπαλληλους που κατασκευαζουν προιοντα εκατομμυριων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, KilliK said:

ενταξει, μην συγκρινουμε τωρα την Γκουερνικα με το ΤLOUS2. δινουμε αξια σε υπαλληλους που κατασκευαζουν προιοντα εκατομμυριων.

Αναλογία είναι να πούμε, ρε strawman, ποιός συνέκρινε τον Πικάσο με τον Ντράκμαν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Και η ποιοτητα και το τι σου πρσφερει το εκαστοτε προιον ή ''προιον'' τεχνης ειναι επισης υποκειμενικα, αλλα ωραια η προσεγγιση σου.... 

Η προσεγγιση μου αποτελεί βασικό κανόνα και εργαλείο μάρκετινγκ και εξηγεί πολύ ωραία τις οποίες αντιδράσεις, θετικές ή αρνητικές για οποιοδήποτε προϊόν προς καταναλωση.

Και απορρίπτει την γενικότερη αντίληψη ότι η ποιότητα δεν είναι μετρησιμη. 

Δεν είναι κάτι που το ανακάλυψα εγώ. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρακμαν ο Πικασο του gaming confirmed.. 😛

Εντάξει για την Abby να το δεχθώ αλλά ο Owen τι ακριβώς σας άρεσε ρε παιδιά?? Πιο generic χαρακτήρας δεν υπάρχει, μου φάνηκε εντελώς αδιάφορος. Για αυτό και δεν είχε ιδιαίτερο screen time.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...